θόρυβος από το σασμάν

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στη κατηγορία αυτή, έχετε την δυνατότητα να ανεβάζετε συνημμένες εικόνες κατευθείαν από τον υπολογιστή σας.
Απάντηση

Συγγραφέας θέματος
Stamos
Νέα μέλη
Νέα μέλη
Τόπος διαμονής: Αθήνα
Moto: R 1150 RT

θόρυβος από το σασμάν

Δημοσίευση από Stamos » 10 Απρ 2018, 13:33

Καλησπέρα Χρόνια Πολλά σε όλους
Επανέρχομαι με ένα πρόβλημα σε 1150 RT όσο αφορά θόρυβο, θα έλεγα πολύ ενοχλητικό από το σασμάν ο οπόιος σταματάει όταν πατήσω συμπλέκτη, αρχικά μου είπαν γιά ρουλεμάν πριστιρέκτ, αλλά με ένα μηχανικό που μίλησα μου είπε γιά καποιο άξονα ο οποίος μπορεί να αλαχθεί χωρίς να καταβάσεις σασμάν λέει, από την τρόμπα του συμπλέχτη η κάπως έτσι μιά και δεν τον κατάλαβα πολύ καλά
Γνωρίζει κάποιος το θέμα??

Άβαταρ μέλους

IoannisPanagiotidis
Mέλη
Mέλη
Τόπος διαμονής: Solingen
Moto: R1200GS
Κράνος: Sr1
Έχει κάνει like: 33 φορές
Έχει δεχθεί like: 45 φορές

Δημοσίευση από IoannisPanagiotidis » 10 Απρ 2018, 21:12

δεν το χω παθει ακομα για να σου γραψω πως το αντιμετωπισα μονος μου φιλε ...αλλα αν ειναι ρουλεμαν pressdirekt ..οι περισσοτεροι συντροχοι το πανε μαστορα ...το κοβουν στα δυο το μεκανακι και αλλαζουν ενα ρουλεμαν ...καθοτι η δουλια ειναι μεγαλη με τα εργατικα ....αλλαζουν κατευθειαν και δισκο συπλεκτη με τα παρελκομενα και βγαινει μεγαλυτερο το πακετο . Τωρα σε αυτο που σου ειπε ο δικος σου μηχανικος ...εγω καταλαβαινω οτι εννοει τη κατω τρομπα του συμπλεκτη ...θα τη βρεις στο πισω μερος του κινητηρα ... θα την καταλαβεις αν την ψαξεις με το ματι γιατι πανω της καταλήγει το σωληνακι με τα υγρα του συμπλεκτη . Κρατιεται κανονικά με 2 βιδες ..και ναι ξερω οτι απο πισω της εχει ενα μακρυ αξονακι που πιεζει τον δισκο και συπλεκταρει η μηχανη . Μπορεις να την βγαλεις και να τσεκαρεις τον αξονα αυτο χωρις να τρεξουν υγρα και σχετικα γιατι το κυκλωμα ειναι κλειστο απ τη μανετα μεχρι μεσα στη κατω τρομπα! Τωρα αν πραγματικα μπορεις να κανεις κατι εκει και να λυσεις το προβλημα δεν γνωριζω ...αλλα αν το προχωρισεις το θεμα και βρεις καποια λυση ...φωτισε και μας που τα χουμε μπροστα μας!

Συγγραφέας θέματος
Stamos
Νέα μέλη
Νέα μέλη
Τόπος διαμονής: Αθήνα
Moto: R 1150 RT

Δημοσίευση από Stamos » 10 Απρ 2018, 22:06

Θα το ψάξω και φυσικά θα ενημερώσω αλλά φοβάμαι και εγώ πώς δεν θα τελειώσω απλά με αυτό θα χρειαστεί να πάω βαθύτερα που τα κόστη είναι μεγάλα ειδωμεν και επανέρχομαι με νεότερα

Στάλθηκε από το C6903 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άβαταρ μέλους

Αήρ
Mέλη
Mέλη
Τόπος διαμονής: Στον κόσμο μου!
Moto: SYM sitycom s 300i
Κράνος: HJC HQ1
Διάθεση:
Έχει κάνει like: 45 φορές
Έχει δεχθεί like: 29 φορές

Δημοσίευση από Αήρ » 11 Απρ 2018, 08:46

Την επόμενη φορά θα τρέξει με αυτοκινητάκι από τα συγκρουόμενα του λούνα πάρκ...
Γιώργος από το Best...

Μη μου τους όρχεις τάραττε...

Άβαταρ μέλους

Αήρ
Mέλη
Mέλη
Τόπος διαμονής: Στον κόσμο μου!
Moto: SYM sitycom s 300i
Κράνος: HJC HQ1
Διάθεση:
Έχει κάνει like: 45 φορές
Έχει δεχθεί like: 29 φορές

Δημοσίευση από Αήρ » 12 Απρ 2018, 09:26

Αήρ έγραψε:
11 Απρ 2018, 08:46
Την επόμενη φορά θα τρέξει με αυτοκινητάκι από τα συγκρουόμενα του λούνα πάρκ...
Ωωωωπ, λάθος θέμα...
Γιώργος από το Best...

Μη μου τους όρχεις τάραττε...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνικά θέματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες