X versys Ψ versys....[Αλλά τελικά ZX]

...ευχάριστος προβληματισμός!
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
Doulke
Mέλη
Mέλη
Τόπος διαμονής: Athens
Moto: KLE 250
Κράνος: HJC
Έχει κάνει like: 18 φορές
Έχει δεχθεί like: 3 φορές

Re: X versys Ψ versys....[Αλλά τελικά ZX]

Δημοσίευση από Doulke » 23 Ιαν 2017, 15:57

Τελευταία απάντηση στην προηγούμενη σελίδα:

Το κάθε μέρα δεν με ενδιαφέρει και τόσο πολύ,λίγα χιλιόμετρα κάνω και πολύ λιγότερα προς κέντρο.Περισσότερο παραλία βουλιαγμένης συγγρού χρησιμοποιώ οπότε δεν θα λιώνει στην κίνηση.

Ενδιαφέρεται ένας για το μηχανάκι και παίζει να το πάρει να το βάλει δίπλα στο 848 του,θα δείξει μες στην βδομάδα.

Απο αύριο λέω να πάω να δω αυτό το τρίπλ https://www.car.gr/8890862-triumph-street-triple-675 που είναι κοντά στα λεφτά και φαίνεται και καλούτσικο.

Αν τελικά φύγει το νιτζα τώρα κοντά το βλέπουμε.

ΓΙΩΡΓΟΣ

Άβαταρ μέλους

Lavazutra
Mέλη
Mέλη
Τόπος διαμονής: Ninja Temple
Moto: Lavazaki Versys 650
Κράνος: HJC R-Pha 10 +
Έχει κάνει like: 2 φορές
Έχει δεχθεί like: 9 φορές

Δημοσίευση από Lavazutra » 23 Ιαν 2017, 18:47

Τι καλούτσικο ρε...αυτό έχει πέσει....:p
Και πέρα από αυτό δεν φοράει τίποτα....για 3600...ενώ με 3900-4000 το παίρνεις φουλ έξτρα με λίγη υπομονή
Upgrade Mode
Loading....

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
Doulke
Mέλη
Mέλη

Δημοσίευση από Doulke » 24 Ιαν 2017, 18:25

Η γρατζουνια στο καπάκι ε?

Απο το τηλέφωνο με είπε οτι δεν είναι απο πτώση,περισσότερο παω να το δω για να έχω μερικές γνώμες και όχι τόσο για αγορά,τουλάχιστον άμεση.

Απο ότι βλέπω μάλλον σε βέρσις 10+ θα πάω,με τον καιρό όλο και κάποιο θα εμφανιστεί.
ΓΙΩΡΓΟΣ

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
Doulke
Mέλη
Mέλη

Δημοσίευση από Doulke » 04 Μαρ 2017, 16:45

ΓΙΩΡΓΟΣ

Άβαταρ μέλους

Lavazutra
Mέλη
Mέλη

Δημοσίευση από Lavazutra » 07 Μαρ 2017, 11:23

Το facelift με το 1ο είναι ολόιδια....αν εξαιρέσεις ότι το 2ο έχει ελαστικές βάσεις κινητήρα και έχει ένα κλικ λιγότερους κραδασμούς.

Η κάβα λέει και για βελτιωμένο ψεκασμό....νομίζω είναι ίδιος. Και αν πάρεις με ABS είναι λίγο βελτιωμενο το νέο.

πάνω κάτω ίδια έιναι
Upgrade Mode
Loading....

Άβαταρ μέλους

karellen
Mέλη
Mέλη
Τόπος διαμονής: Καλαμάτα
Moto: Dax 72
Έχει κάνει like: 65 φορές
Έχει δεχθεί like: 62 φορές

Δημοσίευση από karellen » 07 Μαρ 2017, 13:46

To πρώτο,το ΄10 δεν έχει abs.
Νίκος

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
Doulke
Mέλη
Mέλη

Δημοσίευση από Doulke » 07 Μαρ 2017, 22:21

Ίδια είναι πάνω κάτω αλλα μαρέσει λίγο περισσότερο το 10+ και ελεγα να πάω για αυτό,το μόνο που σκέφτομαι είναι το abs,δεν είχα ποτέ αλλα όταν χρειαστεί καλά θα ναι να υπάρχει.

Αν τελικά φύγει το άλλο αυτες τις μέρες ενα απο αυτά θα ναι το επόμενο.
ΓΙΩΡΓΟΣ

Άβαταρ μέλους

Yannis990
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: ΑΘΗΝΑ
Moto: 990 ADVENTURE
Κράνος: X-LITE 661
Έχει κάνει like: 141 φορές
Έχει δεχθεί like: 90 φορές

Δημοσίευση από Yannis990 » 08 Μαρ 2017, 21:00

Πποτίμησε το μοντέλο με το abs,
καλό είναι να υπάρχει.

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
Doulke
Mέλη
Mέλη

Δημοσίευση από Doulke » 13 Μαρ 2017, 22:26

Λοιπόν,την Πέμπτη έρχεται ένα παιδί απο Θεσ/νίκη να πάρει το νιτζάκι.

Πρώτο στη λίστα είναι το βερσάκι του '10 στην Πρέβεζα,θα ήθελα να πάρω ένα με abs αλλα προτιμώ το facelift,μαρέσει περισσότερο απτο πρώτο και αν παω στο 1ο όταν πετυχαίνω κανένα στο φανάρι (πολύ σπάνια βέβαια) θα λέω γιατι δεν πήρα αυτό.

Μιλήσαμε λιγο στο τηλ.,περιμένω να με σττείλει και μερικές κοντινές φωτογραφίες.Το σέρβις των 24000 το έκανε,με είπε οτι δεν έκανε βαλβίδες βέβαια αλλα και στο μανιουαλ λέει οτι στις 42000 θέλει.?,απο αναλώσιμα τακάκια θέλει άμεσα,απο ότι μου είπε τουλαχιστον.

Πήρε και ο μάστορας που πηγαίνω τον εκει καβασακι να το πάει μες την βδομαδα να το δει και να πάρω και μια γνώμη απο κει,αν ειναι οκ ανεβαίνω Πρέβεζα την άλλη βδομαδα να το δω και αν είναι να το πάρω.

Αυτό που με απασχολεί περισσότερο είναι η σκουριά,διάβασα οτι τα βέρσις έχουν γενικά ένα θεματάκι αλλα και λόγω παραθαλάσσιας περιοχής θα έχει λίγο παραπάνω,στις φωτο φαίνονται μερικά σημεία που είναι σε σημεία που γενικά έχουν θεμα,απλά παλιά οταν είχα πάει ένα βέρσις απο σαλαμίνα σε μάστορα με είπε οτι έχει πιάσει "ψωρα" το πλαίσιο και να το αφήσω,αυτο φαίνεται σχετικά ευκολα,το βλέπω σαν σκουριά ή είναι αλλιώς,εννοείται οτι αν είναι πολυ περτικαλί δεν θα το πάρω αλλα μια κάποια σκουριά σε μερικά σημεία είναι φυσική για το β απο ότι κατάλαβα.
ΓΙΩΡΓΟΣ

Άβαταρ μέλους

Lavazutra
Mέλη
Mέλη

Δημοσίευση από Lavazutra » 14 Μαρ 2017, 00:02

ΜΕ βαλβίδες θα ασχοληθείς κοντα΄στις 50000...πιο πριν πεταμένα λεφτα είναι.

Σκουρια ναι πιάνει λίγο αν δεν το προσέχεις. Αλλα΄μην φανταστείς τιποτα τραγικό.

Πάρε με ABS ρεεεεεεεεεεεεεεεε...............περιμενε να βρεις κάνα άλλο μην βιάζεσαι
Upgrade Mode
Loading....

Άβαταρ μέλους

Wolfscum
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: Αθήνα
Moto: Aprilia Tuono 1100V4
Κράνος: AGV
Έχει κάνει like: 8 φορές
Έχει δεχθεί like: 21 φορές

Δημοσίευση από Wolfscum » 14 Μαρ 2017, 01:52

Κι εγώ να πω να πάρεις ABS.....πέρα από την επιπλέον ασφάλεια σκέψου λίγο και την μεταπώληση.

Άβαταρ μέλους

panGS
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Moto: BMW R 1200 GS 05
Έχει κάνει like: 23 φορές
Έχει δεχθεί like: 26 φορές

Δημοσίευση από panGS » 14 Μαρ 2017, 02:04

Περίμενε για κάποιο καλό με ABS...αχρείαστο να είναι , αλλά θα το εκτιμήσεις πολύ...αν χρειαστεί...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

ALX
Μέλη
Μέλη
Moto: boGSer 1150
Κράνος: Shoei XR1000
Διάθεση:
Έχει κάνει like: 205 φορές
Έχει δεχθεί like: 201 φορές
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 14 Μαρ 2017, 08:40

Μηχανάκι χωρίς ABS την σήμερον ημέρα ωρέ Γιώργη? Ρε που πάαααμε ρε....που πάαααααμε?
“Όσο βελτιώνεται η τεχνολογία των μοτοσυκλετών (ηλεκτρονικά βοηθήματα), τόσο υποβαθμίζεται η τέχνη του αναβάτη.”.
ALX

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
Doulke
Mέλη
Mέλη

Δημοσίευση από Doulke » 14 Μαρ 2017, 13:25

Τόση διαφορά έχει το abs,καλό είναι να υπάρχει και θα ναι σωτήριο όταν χρειαστεί αλλα αν βρεθεί καλό μηχανάκι και χωρίς πιστεύω αξίζει.

Πάντως με abs έχει 2-3 μηχανάκια στα 5000+ και ένα σε καλη τιμή https://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/8454526/ αλλα δεν μου άρεσε απο τις φωτογραφίες.

Βιασύνη γενικά δεν υπάρχει,λίγο που θέλω να το πάρω,λίγο που θέλω να προλάβω το οδοιπορικό με βέρρσις το ψιλοβιάζομαι λίγο αλλα και πάλι δεν πρόκειται να πάρω ένα που δεν θα μου αρέσει.
ΓΙΩΡΓΟΣ

Άβαταρ μέλους

ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 14 Μαρ 2017, 13:49

Γιώργο... η γνώμη μου είναι να ΜΗΝ επενδύσεις σε ένα μηχανάκι χωρίς abs. Το abs δεν έχει να κάνει με το αν είναι καλό ή κακό το μηχανάκι... αλλά με το αν είναι ασφαλές ή όχι (ή λιγότερο ασφαλές αν προτιμάς)
Η κακιά η ώρα που λέμε πολλές φορές, καραδοκεί παντού. Γιατί λοιπόν να μην έχεις ένα ακόμα σημαντικό όπλο στη φαρέτρα σου να την πολεμήσεις?

Επένδυσα σε ABS από το 2002. Δεν είχε για μένα σημασία αν θα έπαιρνα κάποιο BMW λιγότερο καλό από ένα άλλο, αρκεί να είχε αυτό το σύστημα.
Επένδυσα στο ABS όχι γιατί δεν ήξερα να οδηγήσω, αλλά γιατί ήξερα ότι κάποια/ες μέρες, ίσως με έσωζε από μια πτώση ... ίσως να μου έσωζε και την ίδια μου τη ζωή! Και να σου πω κάτι? Κάποιες φορές μέσα σε αυτά τα 15 χρόνια που έχω τη χοντρή, έφτασα να πω την κουβέντα ..."αν δεν είχα το abs μάγκα μου, κλάφτα Χαράλαμπε!" γιατί ως αναβάτης (έμπειρος θέλω να πιστεύω) έκανα ό,τι ήταν δυνατόν, αλλά χωρίς το abs ίσως να μην έφταναν οι δικές μου προσπάθειες και ικανότητες. :lipseal:

Γι' αυτό σου λέω... συμβιβάσου λίγο αν χρειαστεί στο θέμα εμφάνισης κτλ και πάρτο με abs. Θα το βρεις μπροστά σου και στη μεταπώληση αργότερα. ;)
“Όσο βελτιώνεται η τεχνολογία των μοτοσυκλετών (ηλεκτρονικά βοηθήματα), τόσο υποβαθμίζεται η τέχνη του αναβάτη.”.
ALX

Άβαταρ μέλους

karellen
Mέλη
Mέλη
Τόπος διαμονής: Καλαμάτα
Moto: Dax 72
Έχει κάνει like: 65 φορές
Έχει δεχθεί like: 62 φορές

Δημοσίευση από karellen » 14 Μαρ 2017, 18:02

Μια ζωή χωρίς ΑΒΣ, (DT-XLR-KLR-XTX) ήμουν συνεχώς στην τσίτα μην παραπατήσω το πισινό φρένο (ή χειρότερα το μπροστινό ) σε περίπτωση φρένου πανικού και μου σούρει το λάστιχο και τσακιστώ.
Ώσπου καβάλησα μηχανάκι με abs και είδα τι σημαίνει 'ξένοιαστο' φρένο (αδόκιμος όρος).

Το Versys είναι ελαφρύ μηχανάκι με συνηθισμένες αναρτήσεις,είναι θέμα χρόνου να πάει κάτι στραβά.Μην ακούς τους παγκόσμιους του πληκτρολογίου που δίνουν ηλίθιες συμβουλές για 'άχρηστο abs' και ''πάτα πρώτα λίγο πισινό και αμέσως προοδευτικά μπροστινό να αποφορτίσεις τον τροχό και δεν έχεις ανάγκη κανένα abs''. Nα δω όλους αυτούς να το εφαρμόζουν στην πράξη σε εκατοστά του δευτερολέπτου όταν τους πεταχτεί το γκαρσόνι στην παραλιακή που είναι σα γυαλί (true story) και χρειαστεί να τσαρουχώσεις τα φρένα !

Ό,τι σου είπαν τα παιδιά Γιώργο,κάνε λίγο υπομονή,γέμισε τη σελίδα του car με παρκαρίσματα και περίμενε την κατα΄λληλη ευκαιρία να το χτυπήσεις όπως πρέπει!

ΥΓ.Στην ίδια,ανυπόμονη με σένα,θέση είχα βρεθεί πρόσφατα κι εγώ,με κουρδίζανε στην παρέα ',αντε δε θα πάρεις μηχανάκι,πως θα πάμε στο οδοιπορικό?'' και τους έλεγα 'αν δε βρω καλό μηχανάκι θα έρθω με το KLR ή μπορεί να μην θα έρθω καθόλου.''
Νίκος

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
Doulke
Mέλη
Mέλη

Δημοσίευση από Doulke » 14 Μαρ 2017, 20:21

Το οτι ειναι καλυτερο δεν το συζηταω.Και ολα αυτα που γραφουν για καλυτερο φρεναρισμα με χωρις κλπ παντα στην ακρη τα αφηνα.Ειναι ενα συστημα ασφαλειας που θα σε σωσει οταν χρειαστει,1-2-3 φορες ισως και ποτε αλλα καλο ειναι να υπαρχει.

Δεν το εδινα τοση σημασια στην αναζητηση γιατι ελεγα αν υπαρχει καλο ειναι,αν δεν υπαρχει δεν το ειχα ποτε για να πω το θελω σιγουρα οποτε συνεχιζουμε οπως και πριν.

Παντως το 08 με το abs εχει φυγει και αυτο του 10 με αβσ στην χιο περιμενει ενα να το δει και αν δεν το παρει μιλαμε απο βδομαδα.
Βλεπουμε χωρις βιασινη.ετσι και αλλιως μηχανακι εχω οποτε οταν κατσει εκατσε.
ΓΙΩΡΓΟΣ

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
Doulke
Mέλη
Mέλη

Δημοσίευση από Doulke » 17 Μαρ 2017, 21:45

https://www.car.gr/9653093-kawasaki-versys-650

Πείτε καμια γνώμη για αυτό.Φαίνεται πολύ προσεγμένο και απο εξτραδάκια φούλ.

Τιμή στρόγγυλη προς τα κάτω,το μόνο που κολλάω είναι λίγο η τιμή,ξεκίνησα για κάτι φτηνότερο απο το νίτζα και σκέφτομαι αν αξίζει να τα δώσω πάλι όλα στο μηχανάκι.
Βέβαια και αυτό είναι στο κιτρινάκι που μου αρέσει και απο αξεσουάρ έχει όλα όσα ήθελα και αρκετά παραπάνω.Και όταν σκεφτώ να το δώσω για κάτι άλλο πάλι πιστεύω δεν θα χάσω πολλά και είναι και μηχανάκι που θα φύγει εύκολα.

Για πείτε τίποτα.
ΓΙΩΡΓΟΣ

Άβαταρ μέλους

ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 17 Μαρ 2017, 22:53

Πολύ καλό το βλέπω.. και πολλά έξτρα. Μόνο οι βαλίτσες κοστίζουν πάνω από 500€... αλλά Ξάνθη ρε φίλε? Πώς θα το δεις?
ALX

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
Doulke
Mέλη
Mέλη

Δημοσίευση από Doulke » 17 Μαρ 2017, 23:10

Το πάει στον εκεί καβασάκι και μιλάει με τον δικό μου.Πάω το βλέπω και αν το πάρω έφυγα.Το οτι είναι Ξάνθη εκτός απο τα 150 € του πάνε έλα δεν με χαλάει γιατι έχω και μερικους γνωστούς εκει να πιούμε καφεδάκι που έχω καιρό να τους δω και αν γίνει έτσι πάω Θεσσαλονίκη σπίτι και την επόμενη ξεκινάω για κάτω.

Πάντως σαν μηχανάκι φαίνεται καλό και τα έξτρα του όλα έχουν κανα 1000ρικο.
ΓΙΩΡΓΟΣ

Άβαταρ μέλους

Vag
Συντονιστές
Συντονιστές
Τόπος διαμονής: Μπατιρολανδη
Moto: tiger 1050
Κράνος: HJC RPHA - 10plus
Έχει κάνει like: 76 φορές
Έχει δεχθεί like: 48 φορές

Δημοσίευση από Vag » 18 Μαρ 2017, 00:47

Μια χαρά είναι το εργαλείο , τουλαχιστον από φωτογραφίες που βλέπω είναι πένα, αν είναι καθαρό τσιμπάτο ... Πολλά έξτρα όντως..
Αν θες να νιώθεις πλούσιος, απλά μέτρα όλα τα πράγματα που έχεις τα οποία δεν αγοράζονται με χρήματα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “moto vs moto”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης