HONDA-Τον Ιούνιο ο διάδοχος του Innova!

Άβαταρ μέλους

billy84
Mέλη
Mέλη
Τόπος διαμονής: Αθήνα
Moto: R1 '07
Κράνος: Arai Viper GT

Re: HONDA-Τον Ιούνιο ο διάδοχος του Innova!

Δημοσίευση από billy84 » 06 Μάιος 2015, 20:25

Τελευταία απάντηση στην προηγούμενη σελίδα:

Wolfscum έγραψε:
billy84 έγραψε:Πανακριβο και στα ιδια αλογα που εβγαζε και το πρωτο Kazer το 98.Θετικο το μεγαλο τεποζιτο και ο χωρος πολυ σημαντικος για να αποφευγεις τις βαλιτσες.

οκ αντιλαμβανομαι οτι ενα παπι πρεπει να φτιαχνεται πρωτιστως με γνωμονα την οικονομια(υπαρχει ομως και το wave για αυτο) αλλα καποια σκουτερ πλησιαζουν επικινδυνα σε αυτον τον τομεα και τα παπια πρεπει να αυξησουν τον κυβισμο τους και τη δυναμη τους.Επιβαλλεται να φτασουν κοντα στα 180cc σε καποια χρονια με παραπλησια οικονομια ωστε να υπαρχει η δυνατοτητα να πας και λιγο παραπερα απο την πολη πιο ανετα.

Επιπλεον,πρεπει καποτε οι Ιαπωνες να ακολουθησουν την Daelim που στο city ace εχει συγκεκριμενες ζαντες και παιρνει tubeless ελαστικα.Aηδια πια με τις κινεζοσαμπρελες. :banghead:
Τέτοιες ζάντες δεν έχει και αυτό; :think:

Τα κυβικά επιπλέον δεν επηρεάζονται και από τις άδειες οδήγησης;

Πάντως πραγματικά 2,5 χήνες για πάπια εγώ δεν τις έδινα.
Δυστυχως οχι,μακαρι να ειχε ζαντες για tubeless.Μονο το Daelim εχει.

Για τα διπλωματα δεν ξερω τι ισχυει τωρα αλλα σκεψου οτι σιγουρα θα χρειαζεται και διαφορετικο χειρισμο ενα καλο παπι 180cc με βαρος το πολυ 110κιλα οποτε ας χρειαζεται και διπλωμα για μεγαλυτερη μοτο.Σκεψου οτι τωρα δεν υπαρχει μεγαλη διαφορα,δηλαδη η Χοντα θα εχει το wave και θα εχει και το Supra με 15 cc παραπανω,το ιδιο και η Yamaha.Εχεις που εχεις 2 κατηγοριες κανε τις να εχουν και μια διαφορα σεβαστη ως προς το γκαζι κλπ.

Μια εκπληκτική διαδρομή...

Άβαταρ μέλους

bill_daytona
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: πειραιάς
Moto: yamaha fz6 naked
Κράνος: agv k3-mds m13
Έχει κάνει like: 2 φορές

Δημοσίευση από bill_daytona » 06 Μάιος 2015, 20:33

Ελπίζω να μοιάζει στο παλιό supra και οχι στα inova,wave...γιατί μόνο απ το συνδυασμό χοντα-παπί θα πουλήσει στην Ελλάδα κι ας εχει 2500€.
Εγώ δε Θα το έπαιρνα,ειδικά μετά απ αυτά που έχω δει στα inova,wave,ςν δε παιρναγαν πρώτα 3-4-5 χρόνια για να δοκιμαστεί η αξιοπιστία του.
Αλλά και πάλι,και σκυλί να αποδειχτεί,2,5 κ??
Και τη τιμή του crypron x υπερβολική τη θεωρω για παπί,αλλά αυτό πες έχει και κάτι να δειξει,είναι υδρόψυχτο,εχει μονη ανάρτηση πίσω,σχεδόν 13 αλογα,μεγάλη τελική για παπί και γενικότερα μια οδική συμπεριφορά καλύτερη απο τα περισσότερα παπιά.
Αυτό γιατί 2,5?τι παραπάνω έχει απ το wave ή απ το crypton 110 ας πούμε που και τα δυο έχουν 1800?
Βασίλης

Άβαταρ μέλους

billy84
Mέλη
Mέλη
Moto: R1 '07
Κράνος: Arai Viper GT

Δημοσίευση από billy84 » 06 Μάιος 2015, 20:38

bill_daytona έγραψε:Ελπίζω να μοιάζει στο παλιό supra και οχι στα inova,wave...γιατί μόνο απ το συνδυασμό χοντα-παπί θα πουλήσει στην Ελλάδα κι ας εχει 2500€.
Εγώ δε Θα το έπαιρνα,ειδικά μετά απ αυτά που έχω δει στα inova,wave,ςν δε παιρναγαν πρώτα 3-4-5 χρόνια για να δοκιμαστεί η αξιοπιστία του.
Και τη τιμή του crypron x υπερβολική τη θεωρω για παπί,αλλά αυτό πες έχει και κάτι να δειξει,είναι υδρόψυχτο,εχει μονη ανάρτηση πίσω,σχεδόν 13 αλογα,μεγάλη τελική για παπί και γενικότερα μια οδική συμπεριφορά καλύτερη απο τα περισσότερα παπιά.
Αυτό γιατί 2,5?τι παραπάνω έχει απ το wave ή απ το crypton 110 ας πούμε που και τα δυο έχουν 1800?

Για το Crypton θα διαφωνησω ως προς την αναρτηση.Μεγαλη πατατα και χρειαζεται αλλαγη με aftermarket οι οποιες ειναι πανακριβες,1000 φορες να ειχε 2 πισω οπως ολα και με 35-50 ευρω να ξεμπερδευες.Βεβαια σιγουρα εχει γκαζι και αξιοπιστια.Αλλα οπως λες ειναι πολλα τα λεφτα για παπι.

Για τα wave εχεις ακουσει προβληματα?Τι ειδους?Τα innova εχουν θεματα με μπιελα εδω και χρονια παντως.Οχι ολα αλλα εχει τυχει και σε πολυ καλοσυντηρημενα.
Μια εκπληκτική διαδρομή...

Άβαταρ μέλους

bill_daytona
Μέλη
Μέλη

Δημοσίευση από bill_daytona » 06 Μάιος 2015, 21:49

billy84 έγραψε:
bill_daytona έγραψε:Ελπίζω να μοιάζει στο παλιό supra και οχι στα inova,wave...γιατί μόνο απ το συνδυασμό χοντα-παπί θα πουλήσει στην Ελλάδα κι ας εχει 2500€.

Για το Crypton θα διαφωνησω ως προς την αναρτηση.Μεγαλη πατατα και χρειαζεται αλλαγη με aftermarket οι οποιες ειναι πανακριβες,1000 φορες να ειχε 2 πισω οπως ολα και με 35-50 ευρω να ξεμπερδευες.Βεβαια σιγουρα εχει γκαζι και αξιοπιστια.Αλλα οπως λες ειναι πολλα τα λεφτα για παπι.

Για τα wave εχεις ακουσει προβληματα?Τι ειδους?Τα innova εχουν θεματα με μπιελα εδω και χρονια παντως.Οχι ολα αλλα εχει τυχει και σε πολυ καλοσυντηρημενα.
Το wave το χει φίλος μου και στα 23000χλμ βάρεσε ρουλεμάν στροφάλου,καθαρά αστοχία υλικού και οχι θεμα συντήρησης(που μια χαρά συντηρημένο ηταν το συγκεκριμένο) και ο μάστορας που το εφτιαξε μας εείπε οτι ηταν όλα κινέζικα μέσα.πέρα απ ααυτό δε φαίνεται η ποιότητα κατασκευής του ακόμα κι απ τα πλαστικά πχ?η μάσκα που φοράει είναι ίδια με κάτι κινεζικων παπιών που πουλάνε στο πρακτικερ με 700€.
Καλά για ινόβα δε πιστεύω οτι είναι φήμες πια,του ξαδερφου μου βάρεσε μπιέλα και του άλλαζε λάδια ανα 1500χλμ,και 5-6 γνωστών τα ίδια,αμα βάλω και ποσα εχω δει στο συνεργείο,χάνω το μέτρημα.και δεν είναι τυχαίο,αν σκεφτείς ότι η μπιέλα του astrea έχει τη 5πλάσια περίπου τιμή απ τη μπιέλα του ινόβα καταλαβαίνεις γιατί το πρώτο είναι σκυλί και το δευτερο λαδιέρα.
Βασίλης

Άβαταρ μέλους

Wolfscum
Μέλη
Μέλη
Moto: Aprilia Tuono 1100V4
Κράνος: AGV
Έχει κάνει like: 10 φορές
Έχει δεχθεί like: 28 φορές

Δημοσίευση από Wolfscum » 06 Μάιος 2015, 23:05

Πάντως μηχανικοί επίσημης Honda το Innova δεν το έχουν σε καμία υπόληψη. Το Wave ακόμα χειρότερα.

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
Vag
Συντονιστές
Συντονιστές
Τόπος διαμονής: Μπατιρολανδη
Moto: tiger 1050
Κράνος: HJC RPHA - 10plus
Έχει κάνει like: 70 φορές
Έχει δεχθεί like: 45 φορές

Δημοσίευση από Vag » 06 Μάιος 2015, 23:14

modenas kriss star 125 :worshippy: του εχω πιει το αιμα και δεν εχει κανει κιχ .. :tooth:

το μονο αρνητικο τα πλαστικα του..
Αν θες να νιώθεις πλούσιος, απλά μέτρα όλα τα πράγματα που έχεις τα οποία δεν αγοράζονται με χρήματα.

Άβαταρ μέλους

bill_daytona
Μέλη
Μέλη

Δημοσίευση από bill_daytona » 07 Μάιος 2015, 02:32

Και γω για παπί ενα daytona έχω που κοστίζει τα μισά απ το ινοβα πχ.
Πάει στα 61000 χλμ και ακόμα ούτε λάδι τσιμπάει ούτε έχει κάνει κιχ.
Στα παπιά σήμερα δε ξέρω αν ισχύει πια το ότι πληρώνεις παίρνεις μιας και κανένα τους πλέον δε κατασκευάζεται στην ιαπωνία..
Βασίλης

Άβαταρ μέλους

vagma
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Moto: suzuki sv 650
Κράνος: Nolan n87
Έχει κάνει like: 13 φορές
Έχει δεχθεί like: 6 φορές
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vagma » 07 Μάιος 2015, 19:10

γιατι και το νεο κρυπτον ειναι παπι?..............με συμπλεκτη τι ευκολια να χεις στην πολη?....και για το παλιο κρυπτον χ.....καταναλωση?...χαλια.........αναρτηση?....κλαμα σκετο.......στησιμο?....για χαραδρα...και ομως πουλαει γιατι ειναι μαμαχα και οχι τσιουαουα........μοντενακι ρε και τα μυαλα στα καγκελα..ολο καβα το μοτερ.......ολο καβα.......βιδες το κανα και το φχαριστηθηκα!!!!!!
Αρχισμηνιας speaking!!!!!!!!!!!!!! :tooth:http://i601.photobucket.com/albums/tt98 ... oqhifz.jpg

Άβαταρ μέλους

TC-drift
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: ΑΘΗΝΑ
Moto: BANDIT 650-TT600R
Έχει κάνει like: 4 φορές
Έχει δεχθεί like: 24 φορές

Δημοσίευση από TC-drift » 07 Μάιος 2015, 23:22

Daytona 125 με 1100€ και τα ρέστα σουβλάκια λέμε..

Άβαταρ μέλους

Αιγαιοπλόος
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: Σύρος
Moto: Honda Transalp 700

Δημοσίευση από Αιγαιοπλόος » 08 Μάιος 2015, 12:17

billy84 έγραψε:Επιβαλλεται να φτασουν κοντα στα 180cc σε καποια χρονια με παραπλησια οικονομια ωστε να υπαρχει η δυνατοτητα να πας και λιγο παραπερα απο την πολη πιο ανετα.

Επιπλεον,πρεπει καποτε οι Ιαπωνες να ακολουθησουν την Daelim που στο city ace εχει συγκεκριμενες ζαντες και παιρνει tubeless ελαστικα.Aηδια πια με τις κινεζοσαμπρελες. :banghead:
Συμφωνώ και με τα δύο.

Θα έπρεπε η Honda να τολμήσει να βγάλει κάτι ανώτερο σε κυβικά, επιδόσεις, στήσιμο, ποιότητα και να λέει στον κόσμο: Θέλεις οικονομία; Σου έχω το Wave 110i. Θέλεις κάτι καλύτερο; Πάρε ένα παπί 150 κυβικών, με 4βάλβιδη κεφαλή, με υγρόψυξη, με μονό αμορτισέρ πίσω, με διπίστονη δαγκάνα εμπρός και μονοπίστονη πίσω. Να ξεχωρίζει εμφανώς το ένα παπί από το άλλο.

Και εννοείται ότι το παράδειγμα της Daelim με το (πολύ καλό) City Ace 110 που έχει tubeless ελαστικά είναι προς μίμηση.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

bill_daytona
Μέλη
Μέλη

Δημοσίευση από bill_daytona » 09 Μάιος 2015, 23:36

Έχουν τα σκουτερ για αυτούς που θέλουν 150-200 κυβικά ρε παιδιά γιαυτό αφήνουν τα παπιά σε μικρά cc λογικά,και για να καλύπτονται απ το α1,και γενικά αφου τα σκούτερ πουλάνε σα τρελα σε αυτά τα κυβικά γιατί να ασχοληθούν με το να βγαλουν παπί με περισσότερα κυβικά,οχι οτι θα μουν αντίθετος με την ιδέα αυτή αλλά πιστεύω γιαυτό δεν ασχολουνται.
Βασίλης

Απάντηση

Επιστροφή στο “Scooter / Παπιά / ATV”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης