Ελαστικά, γενικές απορίες!

Ό,τι δεν χωράει παρακάτω
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
Ηρώ
Νέα μέλη
Νέα μέλη
Τόπος διαμονής: Λάρισα
Moto: GSXR 1000
Κράνος: Schuberth tech. SR1
Έχει κάνει like: 8 φορές
Έχει δεχθεί like: 4 φορές
Επικοινωνία:

Ελαστικά, γενικές απορίες!

Δημοσίευση από Ηρώ » 24 Δεκ 2016, 12:52

Αυτό το θέμα το είχα φτιάξει και σε άλλο forum, ελπίζω να μην πειράζει που το δημοσιεύω εδώ. Θεωρώ πως από εδώ θα αντλήσω περισσότερα χρήσιμα πράγματα και θα γίνει και μια συζήτηση.

Ό,τι όχημα και αν χρησιμοποιήσει κανείς (μηχανή, αυτοκίνητο, ποδήλατο κ.τ.λ.) ένα από τα πολλά πράγματα που μας απασχολούν, είναι τα ελαστικά. Βέβαια εμένα με ενδιαφέρουν τα ελαστικά μόνο για μηχανές. Υπάρχουν αρκετές εταιρίες που φτιάχνουν λάστιχα και υπάρχει ανταγωνισμός ανάμεσα σε αυτές, υπάρχει η καλύτερη;

Είδα ένα βίντεο πως φτιάχνεται ένα ελαστικό αλλά ήταν για αμάξι, προφανώς με τον ίδιο τρόπο φτιάχνονται και για τις μηχανές.

Πάντα αναρωτιόμουνα ποιες είναι οι διαφορές που μας κάνουν να προτιμήσουμε μια εταιρία πλαστικών από την άλλη. Αλλά και γενικότερες ερωτήσεις τις οποίες σας τις παραθέτω παρακάτω και ζητώ τα φώτα σας :tongue:

Οι ερωτήσεις που θα ήθελα να κάνω σχετικά με τα ελαστικά, είναι η εξής:

1. Για παράδειγμα γιατί να προτιμήσω τα ελαστικά της Mchelin και όχι της Pirelli, ή και το αντίθετο. Υπάρχουν σημαντικές διαφορές κατά την κατασκευή του ελαστικού στα μείγματα; Αν ναι ποιες είναι αυτές; Ή που μπορώ μπορώ να μάθω περισσότερα;
2. Ποια είναι τα κριτήριά σας για να προτιμήσετε μια εταιρία ελαστικών και ποια όχι; Ποια εταιρία θα προτείνατε εσείς και γιατί; (για supersport μηχανή πολιτικά)
3. Όταν λέμε ένα λάστιχο είναι καλής ποιότητας εννοούμε το μείγμα το οποίο χρησιμοποιήθηκε ή ότι από την παραγωγή βγήκε γρήγορα στην κατανάλωση χωρίς να είναι για καιρό στην αποθήκη;
4. Έχει κάποια ημερομηνία λήξεις το λάστιχο ακόμα και αν είναι στις αποθήκες μιας εταιρίας; Ή μόνο όταν είναι σε χρήση;

Άβαταρ μέλους

ALX
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: Αθήνα
Moto: boGSer 1150
Κράνος: Shoei XR1000
Διάθεση:
Έχει κάνει like: 216 φορές
Έχει δεχθεί like: 211 φορές
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 24 Δεκ 2016, 18:33

Ηρώ έγραψε: Οι ερωτήσεις που θα ήθελα να κάνω σχετικά με τα ελαστικά, είναι η εξής:

1. Για παράδειγμα γιατί να προτιμήσω τα ελαστικά της Mchelin και όχι της Pirelli, ή και το αντίθετο. Υπάρχουν σημαντικές διαφορές κατά την κατασκευή του ελαστικού στα μείγματα; Αν ναι ποιες είναι αυτές; Ή που μπορώ μπορώ να μάθω περισσότερα;

Πιστεύω πως όλες οι σημερινές επώνυμες και καταξιωμένες εταιρίες ελαστικών έχουν την τεχνογνωσία να φτιάχνουν αξιόλογα ελαστικά, οπότε δεν υπάρχει θέμα ποιο να προτιμήσεις όσον αφορά τα μείγματα και τη κατασκευή. Αυτό που πρέπει να εξετάσεις, είναι αν το ελαστικό καλύπτει τα θέλω σου, βάσει του τι ζητάς, πώς οδηγείς, που θα οδηγείς κτλ. Θες μαλακό λάστιχο για στροφιλίκια?... θες σκληρό για αντοχή στα χιλιόμετρα?... θες "ντεμί" γιανα τα κάνει και τα δύο αλλά όχι τέλεια? Αυτά είναι τα βασικά που σε κάνουν να επιλέξεις ένα ελαστικό. Από κει και πέρα παίζει και το πως κάθεται το κάθε ελατσικό στη μοτοσυκλέτα σου. Σε κάποιες δουλεύει πολύ καλά, σε κάποιες έτσι κι έτσι και σε κάποιες άλλες δεν δουλεύει καθόλου. Εκεί θα αναγκαστείς να αλλάξεις μοντέλο ή και μάρκα ελαστικού για να δεις πιο δουλεύει καλύτερα στη δική σου. Με λίγα λόγια το κάθε ελαστικό δεν ταιριάζει με την κάθε φιλοσοφία, σχεδιασμό, ρύθμιση που μπορεί να έχει η μία μοτοσυκλέτα με την άλλη.

Εδώ viewtopic.php?f=9&t=1183&p=25908#p25908 μπορείς να δεις πώς κατασκευάζονται τα ελαστικά. (δες το θέμα γενικά)
Εδώ μπορείς να διαβάσεις περί ελαστικών viewtopic.php?f=9&t=2183 και εδώ viewtopic.php?f=67&t=267
(γενικώς για τετοια θέματα μπες στο Hall Of Wisdom και θα βρεις πολλά. :)

2. Ποια είναι τα κριτήριά σας για να προτιμήσετε μια εταιρία ελαστικών και ποια όχι; Ποια εταιρία θα προτείνατε εσείς και γιατί; (για supersport μηχανή πολιτικά)

Στα εξηγώ πιο πάνω. (Για την ιστορία, εγώ πάντως γενικώς προτιμώ τη Metzeler γιατί τα ελαστικά της μου ταιριάζουν περισσότερο στο τρόπο οδήγησής μου και στη μοτοσυκλέτα μου.

3. Όταν λέμε ένα λάστιχο είναι καλής ποιότητας εννοούμε το μείγμα το οποίο χρησιμοποιήθηκε ή ότι από την παραγωγή βγήκε γρήγορα στην κατανάλωση χωρίς να είναι για καιρό στην αποθήκη;

Καλή ποιότητα έχουν πιστεύω όλα τα ελαστικά των επώνυμων εταιριών κι όχι δεν έχει να κάνει με το πόσο γρήγορα βγήκε προς κατανάλωση. Παίζει ρόλο αν μείνει 3 χρόνια στην αποθήκη, αλλά αυτό δεν αλλάζει την ποιότητα του ελαστικού. Απλά θεωρείται πολυκαιρισμένο και καλό είναι να αποφευχθεί η αγορά του. Μέχρι και δύο χρόνια, είναι όριο πιστεύω.

4. Έχει κάποια ημερομηνία λήξεις το λάστιχο ακόμα και αν είναι στις αποθήκες μιας εταιρίας; Ή μόνο όταν είναι σε χρήση;
Πάντα υπάρχει μια υποτιθέμενη λήξη του ελαστικού. Είτε είναι πάνω στη μοτό είτε στην αποθήκη. Στην δεύτερη περίπτωση βέβαια, "χαλάει" πιο αργά γιατί δεν έχει να κάνει με τις καιρικές συνθήκες και την φθορά.
“Όσο βελτιώνεται η τεχνολογία των μοτοσυκλετών (ηλεκτρονικά βοηθήματα), τόσο υποβαθμίζεται η τέχνη του αναβάτη.”.
ALX

Άβαταρ μέλους

Vag
Συντονιστές
Συντονιστές
Τόπος διαμονής: Μπατιρολανδη
Moto: tiger 1050
Κράνος: HJC RPHA - 10plus
Έχει κάνει like: 78 φορές
Έχει δεχθεί like: 51 φορές

Δημοσίευση από Vag » 25 Δεκ 2016, 16:04

Αν θες να νιώθεις πλούσιος, απλά μέτρα όλα τα πράγματα που έχεις τα οποία δεν αγοράζονται με χρήματα.

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
Ηρώ
Νέα μέλη
Νέα μέλη
Τόπος διαμονής: Λάρισα
Moto: GSXR 1000
Κράνος: Schuberth tech. SR1
Έχει κάνει like: 8 φορές
Έχει δεχθεί like: 4 φορές
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Ηρώ » 25 Δεκ 2016, 17:37

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, μέχρι την επόμενη απορία μου θα περάσει λίγος καιρός μέχρι να επεξεργαστώ όλες αυτές τις πληροφορίες και όλα τα θέματα και τα βίντεο!

Είσαστε τέλειοι! :*

Άβαταρ μέλους

ritsman
Mέλη
Mέλη
Τόπος διαμονής: νοτια
Moto: Μ1100
Κράνος: HJC RPHA
Έχει κάνει like: 3 φορές
Έχει δεχθεί like: 2 φορές

Δημοσίευση από ritsman » 25 Δεκ 2016, 20:52

Για το πρωτο ερωτημα σου δεν γνωριζω πολλα για να μην σου πω οτι κι εγω το εχω λιγο απορεια
Το βασικο κριτιριο επιλογης ενος ελαστικου πιστευω κι εγω ειναι να ξερεις για τι χρηση το θελεις και που-πως θα το χρησιμοποιησεις

Απάντηση

Επιστροφή στο “[Αναβάτης] Γενικά θέματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης