Τι φοβάστε περισσότερο στο δρόμο? ...τον εαυτό σας ...ή τους άλλους?

Ό,τι δεν χωράει παρακάτω
Απάντηση

Συνήθως τον εαυτό μου.
1
8%
Συνήθως τους άλλους.
9
75%
Αμφότερους στο ίδιο ποσοστό (θα εξηγήσω στην απάντησή μου)
2
17%

Σύνολο ψήφων: 12

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: Αθήνα
Moto: boGSer 1150
Κράνος: Shoei XR1000
Διάθεση:
Έχει κάνει like: 221 φορές
Έχει δεχθεί like: 212 φορές
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 03 Μαρ 2017, 09:11

Κάποιες φορές μετά από μια βόλτα στην επαρχία, ή και μετά από μια απλή μετακίνηση μέσα στη πόλη που μας έτυχαν κάποιες επικίνδυνες καταστάσεις, τυχαίνει να κάνουμε έναν μικρό απολογισμό μέσα στο μυαλό μας για το τι έφταιξε και δημιουργήθηκαν οι προϋποθέσεις μια επικίνδυνης κατάστασης.

Φταίγαμε εμείς γιατί:
...δεν είμαστε και τόσο καλοί αναβάτες?
...κινούμασταν υπερβολικά γρήγορα?
...κινούμασταν νευρικά και μη προβλεπόμενα για τους άλλους οδηγούς? (σλάλομ - συνεχείς αλλαγές γραμμών)
...κινούμασταν αφηρημένοι?
...την έχουμε δει αγωνιζόμενοι στα MotoGP?

ή

...έφταιγαν οι άλλοι που:
...δεν ξέρουν να οδηγούν?
...που έχουν το μυαλό τους αλλού?
...που ασχολούνται ή μιλάνε στο κινητό?
...που κοιτάνε συνεχώς αλλού εκτός από το δρόμο?
...που τρέχουν υπερβολικά χωρίς να το κατέχουν το "άθλημα"?
...ή που τέλος πάντων δεν υπολογίζουν ιδιαίτερα τα δίκυκλα?

Όλα αυτά τα παραπάνω (ή και πολλά ακόμα) που συμβαίνουν στο δρόμο, είναι οι αιτίες που θα δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις μιας άσχημης στιγμής που θα οδηγήσει σε ατύχημα.

Ξέροντας όλα αυτά και έχοντας την απαραίτητη εμπειρία να κρίνουμε, πιστεύεται ότι κινδυνεύουμε περισσότερο από τον εαυτό μας ή από τους άλλους?

(σ.σ: Σίγουρα κάποιες φορές φταίμε κι εμείς... γιατί είναι πρακτικά αδύνατο να μην φταίμε κι εμείς, αρκεί όμως να είμαστε σε θέση να το αντιληφθούμε και ακόμα καλύτερα να το παραδεχτούμε. Τις περισσότερες φορές όμως, τι συμβαίνει? Ποιον/ποιους φοβόμαστε περισσότερο?)

Πάμε να το συζητήσουμε, γιατί με όλα αυτά που ακούμε να συμβαίνουν γύρω μας, το θέμα είναι αρκετά σοβαρό.

“Όσο βελτιώνεται η τεχνολογία των μοτοσυκλετών (ηλεκτρονικά βοηθήματα), τόσο υποβαθμίζεται η τέχνη του αναβάτη.”.
ALX

Άβαταρ μέλους

aldel
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: Βρυξέλλες - Αθήνα
Moto: Yamaha FZS600 Fazer
Κράνος: Shoei GT-Air
Έχει κάνει like: 4 φορές
Έχει δεχθεί like: 1 φορά

Δημοσίευση από aldel » 03 Μαρ 2017, 12:58

Όσες φορές είχα ατύχημα, η μαλακία ήταν δικιά μου. Νέτα σκέτα. Ναι, υπήρξαν φορές που τύποις έφταιγε κάποιος άλλος και με πλήρωσε, αλλά ακόμα και σε αυτές τις περιπτώσεις θεωρώ πως ώφειλα να είμαι πιο προσεκτικός και να έχω τον εαυτό μου και το όχημα μου σε μια κατάσταση που θα μου επέτρεπε να αποφύγω τη στραβή. Στη δική μου περίπτωση, αυτό ήταν θεωρητικά και πρακτικά εφικτό σε όλα τα συμβάντα.

Όσο μεγαλώνουμε μαθαίνουμε βέβαια, καμιά σχολή οδηγών δε σου μαθαίνει πως να επιβιώνεις στο δρόμο. Το μαθαίνεις δυστυχώς μέσα από τα λάθη σου, αν είσαι αρκετά τυχερός να ξανακαβαλήσεις.

Μιλάμε φυσικά για "νορμάλ" ατυχήματα φαντάζομαι, και όχι για freak accidents όπως αυτό που πρόσφατα απασχολεί την επικαιρότητα. Αν και ακόμα και σε σχέση με αυτό, το πρώτο που πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό όταν είδα το βιντεάκι ήταν "μλκ, δεν ξαναπαρκάρω κοντά σε είσοδο πάρκινγκ στην εθνική, δες τι μπορεί να συμβεί αν είσαι αρκετά καντέμης!"
Αλέξανδρος

Πάμε καμιά βόλτα;

Άβαταρ μέλους

ibar132
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: αθηνα
Moto: tiger1050
Κράνος: arai qv
Έχει κάνει like: 66 φορές
Έχει δεχθεί like: 25 φορές

Δημοσίευση από ibar132 » 04 Μαρ 2017, 19:32

εμενα...
يفغينيا

Los buenos somos más!!

Άβαταρ μέλους

IoannisPanagiotidis
Mέλη
Mέλη
Τόπος διαμονής: Solingen
Moto: R1200GS
Κράνος: Sr1
Έχει κάνει like: 18 φορές
Έχει δεχθεί like: 19 φορές

Δημοσίευση από IoannisPanagiotidis » 04 Μαρ 2017, 23:40

σιγουρα οσα δεν φερνει ο χρόνος, φερνει η στιγμη και το λαθος μπορει να γινει ακαριαία απ ολους ... αλλα φοβαμαι αυτο που δεν θα περιμενω και εννοω καποιου αλλου...γιατι τα δικα μου τα παίρνω χαμπαρι πριν τη κανω και τα περιμενω ..χεχε!

τα ματια μας ανοιχτα !

Άβαταρ μέλους

Χλέμπουρας
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: 3ο τσαντήρι δεξιά
Moto: Πεζό 2 προς το παρών
Διάθεση:
Έχει κάνει like: 5 φορές
Έχει δεχθεί like: 2 φορές

Δημοσίευση από Χλέμπουρας » 06 Μαρ 2017, 15:55

Και εμένα και τους άλλους. Έχω συλλάβει τον εαυτό μου πολλές φορές αφηρημένο σε σημείο να κοντεύω να σκοτωθώ και να την γλιτώνω από τύχη. Καγκουριές βέβαια δεν έκανα ποτέ μου.
Η χειρωνακτική δουλειά είναι το καλύτερο αντίδοτο για τον ελιτισμό που απειλεί τον καλλιτέχνη.

Απάντηση

Επιστροφή στο “[Αναβάτης] Γενικά θέματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης