Ανασφάλιστα μία πληγή που δεν κλείνει...

Ό,τι δεν χωράει παρακάτω
Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
Vag
Συντονιστές
Συντονιστές
Τόπος διαμονής: Μπατιρολανδη
Moto: tiger 1050
Κράνος: HJC RPHA - 10plus
Έχει κάνει like: 82 φορές
Έχει δεχθεί like: 60 φορές

Ανασφάλιστα μία πληγή που δεν κλείνει...

Δημοσίευση από Vag » 24 Απρ 2013, 09:57

Μπορεί από τις 15 Απριλίου να έληξε και επισήμως το τελεσίγραφο της κυβέρνησης στους ιδιοκτήτες ανασφάλιστων οχημάτων να σπεύσουν να ασφαλιστούν ωστόσο πολύ μικρό μέρος αυτών συμμορφώθηκαν προς τις υποδείξεις ώστε να γλιτώσουν τα βαριά πρόστιμα.
Συγκεκριμένα, μόλις το 10% των περίπου 1 εκατ. ανασφάλιστων οχημάτων ασφαλίστηκαν ενώ οι υπόλοιποι δεν προέβησαν σε καμία απολύτως ενέργεια, αναφέρει η Ημερησία.

Στελέχη της ασφαλιστικής αγοράς αναφέρουν πως όσο το θέμα βρισκόταν στην επικαιρότητα -περίπου 3 ημέρες- η αύξηση στην παραγωγή ασφαλίστρων ήταν πολύ υψηλή.

Τώρα μία εβδομάδα μετά την εφαρμογή της νομοθετικής τροπολογίας για τα ανασφάλιστα οχήματα και των καθυστερήσεων αποστολής των ειδοποιητηρίων κανείς πλέον δεν ασχολείται με το θέμα.

Μάλιστα πολλοί είναι εκείνοι που θα αγνοήσουν παντελώς το ειδοποιητήριο και επειδή έχουν και άλλη χρέη στις εφορίες περιμένουν την συνολική ρύθμιση των χρεών τους με τη νέα νομοθεσία που θα κατατεθεί και θα ψηφιστεί πριν το Πάσχα.

Ο νόμος πάντως δεν εξαιρεί κανέναν: ούτε εμπόρους, ούτε εταιρείες ενοικιάσεων, ούτε ανέργους και γενικότερα ό,τι έχει πινακίδες κυκλοφορίας θα πρέπει να είναι ασφαλισμένο...

Βεβαίως η λύση είναι η κατάθεση των πινακίδων και μετά τους εμπόρους που πρώτοι μπήκαν σε αυτήν τη διαδικασία, έπονται οι εταιρείες ενοικιάσεων οχημάτων. Σύμφωνα με στοιχεία του Συνδέσμου Εισαγωγέων Αντιπροσώπων Αυτοκινήτων ο στόλος των δύο κλάδων υπερβαίνει τις 750.000 αυτοκίνητα!

Πηγή:www.reporter.gr

Αν θες να νιώθεις πλούσιος, απλά μέτρα όλα τα πράγματα που έχεις τα οποία δεν αγοράζονται με χρήματα.

Άβαταρ μέλους

TC-drift
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: ΑΘΗΝΑ
Moto: BANDIT 650-TT600R
Έχει κάνει like: 5 φορές
Έχει δεχθεί like: 26 φορές

Δημοσίευση από TC-drift » 24 Απρ 2013, 10:12

Κάποιος που με όλη αυτή την ιστορία δεν έχει φροντίσει να ασφαλίσει το όχημα του, ούτε να καταθέσει πινακίδα είναι μονάχα αυτός που κυκλοφορεί ανασφάλιστος στον δρόμο.

Ας βρουν εναν τρόπο να τους σταματήσουν. Ας πηγαίνει κλιμάκιο της αστυνομίας να κάνει απευθείας κατασχεση τις πινακίδες απο τό όχημα και ας ορίσουν πολύ αυστηρες ποινές για όποιον είναι ανασφάλιστος.(π.χ.1000€ και 2 μήνες αφαίρεση άδειας). Όλους μας αφορά. Έχουν κλάψει μανούλες απο ανασφάλιστους σε τρακαρίσματα./

Άβαταρ μέλους

Θάνος
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: Athens
Έχει κάνει like: 2 φορές
Έχει δεχθεί like: 7 φορές

Δημοσίευση από Θάνος » 24 Απρ 2013, 10:28

Θα το ξαναπώ, δέν είναι τόσο απλό το θέμα ρε παίδες, δέ γίνεται να πληρώνουμε ασφάλεια για ένα όχημα που δέν χρησιμοποιούμε,
άν το πάρε δώσε με τις πινακίδες ήταν τσάμπα ΟΚ, αλλά απο ότι ακούω δέν είναι, η κατάθεση είναι τσάμπα, η επιστρόφη όμως δέν είναι,
έχει μικρό παράβολο νομίζω, εκτός και άν κάνω λάθος, επίσης, δέ θυμάμαι απο ποιόν το άκουσα, άν χρωστάς στην εφορία (σιγά που δε θα χρωστάς)
δέν τις πέρνεις πίσω, πρέπει να ξεχρεώσεις στην εφορία....για άλλα χρέη μιλάω...

βέβαια άν δέν ισχύουν αυτά τότε ΟΚ!

Αλλα και πάλι, η πινακίδα μας μάρανε, δηλ άν κυκλοφορείς χωρίς ασφάλεια δέν μπορείς να κυκλοφορείς και χωρίς πινακίδα;;; ΟΚ, είναι λίγο πιο
ριψοκίνδυνο να σε πιάσουν, αλλα μπορείς να το κάνεις και αυτό έχοντας κάποια πρόχειρη δικαιολογία για την ''πρόσφατη απωλειά τους''
Μήν βιάζεσαι! Άκομη και όταν υπάρχει λόγος... άστον να περιμένει!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Dante
Mέλη
Mέλη
Τόπος διαμονής: Αθήνα
Moto: Cagiva Raptor 650
Κράνος: HJC FG-15

Δημοσίευση από Dante » 24 Απρ 2013, 11:05

Θανο απο οτι εχω καταλαβει πληρωνεις για να παρεις πινακιδα πισω μονο εαν εχει καταστραφει.
συνηθως τις κρατανε 1 χρονο τουλαχιστον και αν εισαι τυχερος μπορει και 2.

παντως οτι και να λεμε χωρις ελεγχους οτι μετρο και να βαλουν μονο οι σωστοι θα τη πληρωσουν.
και με σωστους αναφερομαι σε αυτους που ναι μεν ειχαν ανασφαλιστα αλλα τα ειχαν ακινητα.

Άβαταρ μέλους

TC-drift
Μέλη
Μέλη

Δημοσίευση από TC-drift » 24 Απρ 2013, 12:20

Ρε παίδες όποιο και αν είναι το τίμημα, ακόμα και αν πληρώνεις κάτι μικρό (που δεν πληρώνεις απ όσο ξέρω) πρέπει να βρεθεί τρόπος να λυθεί το θέμα με τα ανασφάλιστα.

Τρακάρεις και ο άλλος δεν έχει ασφάλεια. Πράγματα που σε άλλες χώρες είναι δεδομένα εδώ είναι το αντίθετο, ήμαρτον δηλαδή.

Άβαταρ μέλους

makisp
Μέλη
Μέλη
Moto: MG V2 1200
Έχει δεχθεί like: 3 φορές

Δημοσίευση από makisp » 24 Απρ 2013, 14:56

Ειδικά στις μοτοσυκλέτες που δεν αποτελούν τεκμήριο, υπάρχουν ένα σωρό ακινητοποιημένες που οι κάτοχοι τους δεν είχαν καταθέσει πινακίδες την εποχή τους και τώρα χρωστάνε τον άμπακο σε τέλη. Περάστε έξω από ένα παλιό συνεργείο να δείτε.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

vanhar
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: Πέραμα
Moto: CBR600RR'03
Κράνος: Arai RX-7RR4
Έχει δεχθεί like: 1 φορά

Δημοσίευση από vanhar » 24 Απρ 2013, 15:04

TC-drift έγραψε:Ρε παίδες όποιο και αν είναι το τίμημα, ακόμα και αν πληρώνεις κάτι μικρό (που δεν πληρώνεις απ όσο ξέρω) πρέπει να βρεθεί τρόπος να λυθεί το θέμα με τα ανασφάλιστα.

Τρακάρεις και ο άλλος δεν έχει ασφάλεια. Πράγματα που σε άλλες χώρες είναι δεδομένα εδώ είναι το αντίθετο, ήμαρτον δηλαδή.

Για αυτό το λόγο φροντίζεις η ασφάλειά σου να καλύπτει και ανασφάλιστα και κανένα πρόβλημα. Ας τα βγάλει πέρα μετά ο ανασφάλιστος με την ασφάλεια. Το μέτρο το θεωρώ παράλογο. Ανάγκασε όλους τους ναυτικούς και όχι μόνο να τρέχουν στις εφορίες/υπουργείο συγκοινωνιών κάθε τρεις και λίγο.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
Vag
Συντονιστές
Συντονιστές

Δημοσίευση από Vag » 24 Απρ 2013, 16:01

Εχω ασφαλεια κυκλοφορω, δεν εχω ασφαλεια ,μεσα και με λεωφορειο,μετρο.κλπ... επιτελους πρεπει να σταματησει αυτο το φαινομενο της ζουγκλας στην ελλαδα ... :yearight:
Αν θες να νιώθεις πλούσιος, απλά μέτρα όλα τα πράγματα που έχεις τα οποία δεν αγοράζονται με χρήματα.

Άβαταρ μέλους

ax_ena_honda
Mέλη
Mέλη
Τόπος διαμονής: Ανατολική Aττική
Moto: Ηonda MD21+NC23
Έχει δεχθεί like: 1 φορά

Δημοσίευση από ax_ena_honda » 24 Απρ 2013, 17:11

Vagelis έγραψε: με λεωφορειο,μετρο.κλπ

:shocking:

2 από τους λόγους που ασφαλίζω εγκαίρως το μηχανάκι μου...
official fun R&D since 1989

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

MichaelDelaney
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: Μεσόγεια
Moto: NC21, 2*NC30, SC45
Έχει δεχθεί like: 2 φορές

Δημοσίευση από MichaelDelaney » 24 Απρ 2013, 18:47

Επειδή ότι του έρθει καθενός λέει.

Αν οι πινακίδες καταστραφούν από την ΔΟΥ όσο το όχημα ήταν σε ακινησία, τότε όταν κάνεις άρση της ακινησίας, δλδ θέλεις να ξαναβγάλεις σε κυκλοφορία το όχημα, μαζί με την άδεια σου δίνει επίσημο έγραφο η ΔΟΥ που λέει ότι η πινακίδα σου καταστράφηκε βάση της τάδε διαδικασίας.

Με αυτό το χαρτί και την άδεια του οχήματος, πας υπουργείο ή ΚΕΠ, και αιτείσαι καινούρια πινακίδα.

Η έκδοση της πινακίδας σε αυτήν την περίπτωση είναι ΔΩΡΕΑΝ. Η νέα πινακίδα έχει νέο αριθμό, και φυσικά η άδεια αλλάζει επίσης, αναφέρει δε στις σημειώσεις τον παλιό αριθμό.

Την διαδικασία αυτή την είχα ξανακάνει το 2005 σε μοτοσυκλέτα μου που είχε καταστραφεί η πινακίδα της από την ΔΟΥ όσο αυτή ήταν σε ακινησία, και την ξαναέκανα τον Απρίλιο που διανύουμε σε άλλη μου μοτοσυκλέτα.

Αν πάτε σε ΚΕΠ και τύχει να μην έχει ξανακάνει ο υπάλληλος την διαδικασία, επιμείνετε να συμβουλευτεί προιστάμενο ή την κεντρική διοίκηση για να ξεστραβωθεί.

Αυτά.

Άβαταρ μέλους

Θανος.Κ
Mέλη
Mέλη
Moto: Honda SH300i C/ABS

Δημοσίευση από Θανος.Κ » 24 Απρ 2013, 19:01

MichaelDelaney έγραψε:Επειδή ότι του έρθει καθενός λέει.

Αν οι πινακίδες καταστραφούν από την ΔΟΥ όσο το όχημα ήταν σε ακινησία, τότε όταν κάνεις άρση της ακινησίας, δλδ θέλεις να ξαναβγάλεις σε κυκλοφορία το όχημα, μαζί με την άδεια σου δίνει επίσημο έγραφο η ΔΟΥ που λέει ότι η πινακίδα σου καταστράφηκε βάση της τάδε διαδικασίας.

Με αυτό το χαρτί και την άδεια του οχήματος, πας υπουργείο ή ΚΕΠ, και αιτείσαι καινούρια πινακίδα.

Η έκδοση της πινακίδας σε αυτήν την περίπτωση είναι ΔΩΡΕΑΝ. Η νέα πινακίδα έχει νέο αριθμό, και φυσικά η άδεια αλλάζει επίσης, αναφέρει δε στις σημειώσεις τον παλιό αριθμό.

Την διαδικασία αυτή την είχα ξανακάνει το 2005 σε μοτοσυκλέτα μου που είχε καταστραφεί η πινακίδα της από την ΔΟΥ όσο αυτή ήταν σε ακινησία, και την ξαναέκανα τον Απρίλιο που διανύουμε σε άλλη μου μοτοσυκλέτα.

Αν πάτε σε ΚΕΠ και τύχει να μην έχει ξανακάνει ο υπάλληλος την διαδικασία, επιμείνετε να συμβουλευτεί προιστάμενο ή την κεντρική διοίκηση για να ξεστραβωθεί.

Αυτά.
Κάποια πηγή που να αναφέρει τη διαδικασία;
Χωρίς να θέλω να σε αμφισβητήσω έχεις κάποια πηγή που να αναφερει οτι ισχύει αυτό; Επειδή αλλάζουν τα δεδομένα εδώ στην Ελλάδα συνέχεια κ αναφερεσαι σε γεγονός του 2005.
Χαμογελάτε κάνει καλό!!!

Άβαταρ μέλους

TC-drift
Μέλη
Μέλη

Δημοσίευση από TC-drift » 24 Απρ 2013, 19:02

vanhar έγραψε:
TC-drift έγραψε:Ρε παίδες όποιο και αν είναι το τίμημα, ακόμα και αν πληρώνεις κάτι μικρό (που δεν πληρώνεις απ όσο ξέρω) πρέπει να βρεθεί τρόπος να λυθεί το θέμα με τα ανασφάλιστα.

Για αυτό το λόγο φροντίζεις η ασφάλειά σου να καλύπτει και ανασφάλιστα και κανένα πρόβλημα. Ας τα βγάλει πέρα μετά ο ανασφάλιστος με την ασφάλεια. Το μέτρο το θεωρώ παράλογο. Ανάγκασε όλους τους ναυτικούς και όχι μόνο να τρέχουν στις εφορίες/υπουργείο συγκοινωνιών κάθε τρεις και λίγο.
Ναι φίλε μου γι αυτό θα πληρώνω εγώ καιο καθένας αυξημένα ασφάλιστρα για να καλύπτομαι απο τον κάθε παράνομο.

Φυσικά και έχω αυτές τις καλύψεις (απο ανάγκη) και ξέρω πως αν πέσω σε ανασφάλιστο την έκατσα την βάρκα γιατί άντε βγάλε άκρη στην Ελλάδα με κάτι τέτοια!

προτιμώ να ξεσκίσουν όποιον είναι ανασφάλιστος. Εσύ προτιμάς να πληρώνεις κερατιάτικα?

Άβαταρ μέλους

Γιώργος_®
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: Ανατολικα...
Moto: XLV 650
Κράνος: Arai Quantum

Δημοσίευση από Γιώργος_® » 24 Απρ 2013, 20:03

TC-drift έγραψε:
vanhar έγραψε:

Ναι φίλε μου γι αυτό θα πληρώνω εγώ καιο καθένας αυξημένα ασφάλιστρα για να καλύπτομαι απο τον κάθε παράνομο.

Φυσικά και έχω αυτές τις καλύψεις (απο ανάγκη) και ξέρω πως αν πέσω σε ανασφάλιστο την έκατσα την βάρκα γιατί άντε βγάλε άκρη στην Ελλάδα με κάτι τέτοια!

προτιμώ να ξεσκίσουν όποιον είναι ανασφάλιστος. Εσύ προτιμάς να πληρώνεις κερατιάτικα?
ετσι ακριβως ειναι!δλδ επειδη εχουμε οδηγους κουκουρουκου θα πρεπει να κανουμε μικτη για να γλιτωσουμε απο την καοκοκεφαλια τους
[marquee]Την πρωτη μερα ο Θεος εφτιαξε τις Αλπεις...μετα αραξε..♪♫..♫♪..!![/marquee]

Άβαταρ μέλους

MichaelDelaney
Μέλη
Μέλη

Δημοσίευση από MichaelDelaney » 24 Απρ 2013, 20:29

Θανος.Κ έγραψε:
MichaelDelaney έγραψε:και την ξαναέκανα τον Απρίλιο που διανύουμε σε άλλη μου μοτοσυκλέτα.
Χωρίς να θέλω να σε αμφισβητήσω έχεις κάποια πηγή που να αναφερει οτι ισχύει αυτό; Επειδή αλλάζουν τα δεδομένα εδώ στην Ελλάδα συνέχεια κ αναφερεσαι σε γεγονός του 2005.
Δεν θέλεις να με αμφισβητήσεις , δλδ λές να είμαι τρελλός και να τα φαντάζομαι ή ψεύτης;

Διαβάζεις τι γράφω; Σου έχω αφήσει στο ίδιο το κείμενο, αυτό που μάλλον δεν διάβασες.

Η πηγή είμαι εγώ ο ίδιος διά της εμπειρίας μου. Η διαδικασία έγινε στην ΔΟΥ Κορωπίου (η άρση ακινησίας) και στο ΚΕΠ Μαρκοπούλου (η έκδοση νέας δωρεάν πινακίδας). Ξαναλέω, τον Απρίλιο που διανύουμε.

Μάλιστα η υπάλληλος που μου έτυχε, δεν ήξερε για το δωρεάν, και αφού της εξήγησα, έκανε αυτό ακριβώς που περιγράφω παραπάνω, πήρε τηλέφωνο τα κεντρικά για διευκρίνηση.

Η πινακίδα ξαναβγαίνει ΔΩΡΕΑΝ σε περίπτωση που έχει καταστραφεί από ακινησία σε ΔΟΥ.

Άβαταρ μέλους

Θανος.Κ
Mέλη
Mέλη
Moto: Honda SH300i C/ABS

Δημοσίευση από Θανος.Κ » 24 Απρ 2013, 22:20

MichaelDelaney έγραψε:
Θανος.Κ έγραψε:
MichaelDelaney έγραψε:και την ξαναέκανα τον Απρίλιο που διανύουμε σε άλλη μου μοτοσυκλέτα.
Δεν θέλεις να με αμφισβητήσεις , δλδ λές να είμαι τρελλός και να τα φαντάζομαι ή ψεύτης;

Διαβάζεις τι γράφω; Σου έχω αφήσει στο ίδιο το κείμενο, αυτό που μάλλον δεν διάβασες.

Η πηγή είμαι εγώ ο ίδιος διά της εμπειρίας μου. Η διαδικασία έγινε στην ΔΟΥ Κορωπίου (η άρση ακινησίας) και στο ΚΕΠ Μαρκοπούλου (η έκδοση νέας δωρεάν πινακίδας). Ξαναλέω, τον Απρίλιο που διανύουμε.

Μάλιστα η υπάλληλος που μου έτυχε, δεν ήξερε για το δωρεάν, και αφού της εξήγησα, έκανε αυτό ακριβώς που περιγράφω παραπάνω, πήρε τηλέφωνο τα κεντρικά για διευκρίνηση.

Η πινακίδα ξαναβγαίνει ΔΩΡΕΑΝ σε περίπτωση που έχει καταστραφεί από ακινησία σε ΔΟΥ.
Εχεις δικαιο.
Φαουλ δικο μου. Δεν ειχα προσέξει οτι έγραφες Απρίλιο φέτος. Ειχα διαβάσει το 2005.

Πάντως ε "αρπάζεσαι" λίγο έυκολα;; :D Υποθέτω οτι θα ήταν ασχημη εμπειρία με την υπάλληλο στη ΔΟΥ , επειδή αναφέρεσαι οτι δε το γνώριζε ... και ξέρουμε όλοι το ύφος της πλειοψηφιας υπαλλήλων σε δημοσιεςυπηρεσίες πριν (κ πως αλλαζει μετα οταν αποδεχθούν την άγνοια).

Ευτυχώς που η διαδικασία είμναι δωρεάν, να δουμε ποσο θα κρατήσει ..
Χαμογελάτε κάνει καλό!!!

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
Vag
Συντονιστές
Συντονιστές

Δημοσίευση από Vag » 24 Απρ 2013, 22:54

MichaelDelaney έγραψε:Επειδή ότι του έρθει καθενός λέει.

Αυτά.
Θελω να μου πεις αν γνωριζεις, εαν καταθεσω πινακιδες απο τις αρχες του χρονου, χωρις να εχω πληρωσει τα τελη κυκλοφοριας ,και παω για παραδειγμα τον αυγουστο να τις παρω ,θα πληρωσω τελη κυκλοφοριας για ολο τον χρονο,
η για τους υπολοιπους μηνες για μεχρι το τελος του χρονου το αντιτιμο ποσο που αναλογει για καθε μηνα? :think:

Άβαταρ μέλους

makisp
Μέλη
Μέλη
Moto: MG V2 1200
Έχει δεχθεί like: 3 φορές

Δημοσίευση από makisp » 25 Απρ 2013, 00:11

Γιατί ρε Βαγγέλη υπάρχει θεσμός αναλογικών με βάση το χρονικό διάστημα τελών στην Ελλάδα? Αν αγοράσεις νέο όχημα τον Δεκέμβριο θα πληρώσεις τέλη για ένα μήνα ή για ένα χρόνο? Για ένα χρόνο. Τα τέλη κυκλοφορίας είναι αποκλειστικά ετήσια.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
Vag
Συντονιστές
Συντονιστές

Δημοσίευση από Vag » 25 Απρ 2013, 00:33

makisp έγραψε:Γιατί ρε Βαγγέλη υπάρχει θεσμός αναλογικών με βάση το χρονικό διάστημα τελών στην Ελλάδα? Αν αγοράσεις νέο όχημα τον Δεκέμβριο θα πληρώσεις τέλη για ένα μήνα ή για ένα χρόνο? Για ένα χρόνο. Τα τέλη κυκλοφορίας είναι αποκλειστικά ετήσια.
Μακη αν το παρεις μετα τις 15 δεκεμβριου δεν πληρωνεις τελη νομιζω, αυτο υπηρχε πριν μερικα χρονια, τωρα δεν γνωριζω αν αλλαξε..... αυτο το ειχα ρωτησει.....αλλα ακουσα οτι παιζει κατι τετοιο και μου προκαλεσε εντυπωση με τους υπολοιπους μηνες για τα τελη, και λογικο ακουγεται,αφου δεν το κυκλοφορω καποιους μηνες γιατι να πληρωσω για ολο το ετος......

Άβαταρ μέλους

Felagund
Νέα μέλη
Νέα μέλη
Moto: ER-6n

Δημοσίευση από Felagund » 25 Απρ 2013, 00:47

εγώ όταν πήρα το er που το πήρα οκτώβρη πλήρωσα τα τέλη όλου του χρόνου και επίσης φίλος που πήρε ΚΤΜ δεν το πήρε δεκέμβρη του 2012 αλλά γενάρη του 2013 για να μήν πληρώσει και τα τέλη του 2012.

Άβαταρ μέλους

MichaelDelaney
Μέλη
Μέλη

Δημοσίευση από MichaelDelaney » 25 Απρ 2013, 10:26

Vagelis έγραψε:
Θελω να μου πεις αν γνωριζεις, εαν καταθεσω πινακιδες απο τις αρχες του χρονου, χωρις να εχω πληρωσει τα τελη κυκλοφοριας ,και παω για παραδειγμα τον αυγουστο να τις παρω ,θα πληρωσω τελη κυκλοφοριας για ολο τον χρονο,
η για τους υπολοιπους μηνες για μεχρι το τελος του χρονου το αντιτιμο ποσο που αναλογει για καθε μηνα? :think:
Στις αρχές του χρόνου, ήδη το χρωστάς το τέλος αν δεν το έχεις πληρώσει, και αν δεν έχει δοθεί καμιά παράταση πληρωμής ολίγων ημερών, πας ΚΑΙ για πρόστιμο.

Στο τέλος του προηγούμενου χρόνου εννοείς μάλλον αν θέσεις σε ακινησία το όχημα.

Όσες ακέραιες χρονιές είναι σε ακινησία το όχημα απαλλάσεσαι τέλους, και απαλλάσεσαι και από το τεκμήριο διαβίωσης. Στις μοτοσυκλέτες δεν υφίσταται τεκμήριο διαβίωσης -ακόμα- , στα αυτοκίνητα όμως έχει την σημασία του.

Όταν θα κάνεις άρση της ακινησίας, πληρώνεις ολόκληρο το τέλος της χρονιάς στην οποία βρήσκεσαι και μόνον αυτό, χωρίς αναλογίες.

Στο δικό σου παράδειγμα, αν θέσεις σε ακινησία το tiger 20 Δεκεμβρίου, και πας π.χ. τον Μάιο να κάνεις άρση, θα πληρώσεις κανονικά το τέλος, 120 ευρώ για χιλιάρι.

Αναλογικά πάει η απαλλαγή από το τεκμήριο διαβίωσης. Π.χ. αν έχεις σε ακινησία ένα όχημα 7 ακέραιους μήνες, και σε κίνηση τους υπόλοιπους 5, και αν έχεις ένα αυτοκίνητο με τεκμήριο π.χ. 7000 ευρώ, τότε η εφορεία θα θεωρήσει τεκμήριο 7000*5/12= 2917 ευρώ.

Απάντηση

Επιστροφή στο “[Αναβάτης] Γενικά θέματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης