Ανασφάλιστα μία πληγή που δεν κλείνει...

Ό,τι δεν χωράει παρακάτω
Άβαταρ μέλους

MichaelDelaney
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: Μεσόγεια
Moto: NC21, 2*NC30, SC45
Έχει δεχθεί like: 2 φορές

Re: Ανασφάλιστα μία πληγή που δεν κλείνει...

Δημοσίευση από MichaelDelaney » 25 Απρ 2013, 10:26

Τελευταία απάντηση στην προηγούμενη σελίδα:

Vagelis έγραψε:
Θελω να μου πεις αν γνωριζεις, εαν καταθεσω πινακιδες απο τις αρχες του χρονου, χωρις να εχω πληρωσει τα τελη κυκλοφοριας ,και παω για παραδειγμα τον αυγουστο να τις παρω ,θα πληρωσω τελη κυκλοφοριας για ολο τον χρονο,
η για τους υπολοιπους μηνες για μεχρι το τελος του χρονου το αντιτιμο ποσο που αναλογει για καθε μηνα? :think:
Στις αρχές του χρόνου, ήδη το χρωστάς το τέλος αν δεν το έχεις πληρώσει, και αν δεν έχει δοθεί καμιά παράταση πληρωμής ολίγων ημερών, πας ΚΑΙ για πρόστιμο.

Στο τέλος του προηγούμενου χρόνου εννοείς μάλλον αν θέσεις σε ακινησία το όχημα.

Όσες ακέραιες χρονιές είναι σε ακινησία το όχημα απαλλάσεσαι τέλους, και απαλλάσεσαι και από το τεκμήριο διαβίωσης. Στις μοτοσυκλέτες δεν υφίσταται τεκμήριο διαβίωσης -ακόμα- , στα αυτοκίνητα όμως έχει την σημασία του.

Όταν θα κάνεις άρση της ακινησίας, πληρώνεις ολόκληρο το τέλος της χρονιάς στην οποία βρήσκεσαι και μόνον αυτό, χωρίς αναλογίες.

Στο δικό σου παράδειγμα, αν θέσεις σε ακινησία το tiger 20 Δεκεμβρίου, και πας π.χ. τον Μάιο να κάνεις άρση, θα πληρώσεις κανονικά το τέλος, 120 ευρώ για χιλιάρι.

Αναλογικά πάει η απαλλαγή από το τεκμήριο διαβίωσης. Π.χ. αν έχεις σε ακινησία ένα όχημα 7 ακέραιους μήνες, και σε κίνηση τους υπόλοιπους 5, και αν έχεις ένα αυτοκίνητο με τεκμήριο π.χ. 7000 ευρώ, τότε η εφορεία θα θεωρήσει τεκμήριο 7000*5/12= 2917 ευρώ.

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
Vag
Συντονιστές
Συντονιστές
Τόπος διαμονής: Μπατιρολανδη
Moto: tiger 1050
Κράνος: HJC RPHA - 10plus
Έχει κάνει like: 82 φορές
Έχει δεχθεί like: 59 φορές

Δημοσίευση από Vag » 25 Απρ 2013, 10:36

MichaelDelaney έγραψε:
Vagelis έγραψε:
Θελω να μου πεις αν γνωριζεις, εαν καταθεσω πινακιδες απο τις αρχες του χρονου, χωρις να εχω πληρωσει τα τελη κυκλοφοριας ,και παω για παραδειγμα τον αυγουστο να τις παρω ,θα πληρωσω τελη κυκλοφοριας για ολο τον χρονο,
η για τους υπολοιπους μηνες για μεχρι το τελος του χρονου το αντιτιμο ποσο που αναλογει για καθε μηνα? :think:
Στις αρχές του χρόνου, ήδη το χρωστάς το τέλος αν δεν το έχεις πληρώσει, και αν δεν έχει δοθεί καμιά παράταση πληρωμής ολίγων ημερών, πας ΚΑΙ για πρόστιμο.

Στο τέλος του προηγούμενου χρόνου εννοείς μάλλον αν θέσεις σε ακινησία το όχημα.

Όσες ακέραιες χρονιές είναι σε ακινησία το όχημα απαλλάσεσαι τέλους, και απαλλάσεσαι και από το τεκμήριο διαβίωσης. Στις μοτοσυκλέτες δεν υφίσταται τεκμήριο διαβίωσης -ακόμα- , στα αυτοκίνητα όμως έχει την σημασία του.

Όταν θα κάνεις άρση της ακινησίας, πληρώνεις ολόκληρο το τέλος της χρονιάς στην οποία βρήσκεσαι και μόνον αυτό, χωρίς αναλογίες.

Στο δικό σου παράδειγμα, αν θέσεις σε ακινησία το tiger 20 Δεκεμβρίου, και πας π.χ. τον Μάιο να κάνεις άρση, θα πληρώσεις κανονικά το τέλος, 120 ευρώ για χιλιάρι.

Αναλογικά πάει η απαλλαγή από το τεκμήριο διαβίωσης. Π.χ. αν έχεις σε ακινησία ένα όχημα 7 ακέραιους μήνες, και σε κίνηση τους υπόλοιπους 5, και αν έχεις ένα αυτοκίνητο με τεκμήριο π.χ. 7000 ευρώ, τότε η εφορεία θα θεωρήσει τεκμήριο 7000*5/12= 2917 ευρώ.
Με καλυψες πληρες ευχαριστω!!!!! :cheers:
Αν θες να νιώθεις πλούσιος, απλά μέτρα όλα τα πράγματα που έχεις τα οποία δεν αγοράζονται με χρήματα.

Άβαταρ μέλους

vanhar
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: Πέραμα
Moto: CBR600RR'03
Κράνος: Arai RX-7RR4
Έχει δεχθεί like: 1 φορά

Δημοσίευση από vanhar » 25 Απρ 2013, 11:24

TC-drift έγραψε:
Ναι φίλε μου γι αυτό θα πληρώνω εγώ καιο καθένας αυξημένα ασφάλιστρα για να καλύπτομαι απο τον κάθε παράνομο.

Φυσικά και έχω αυτές τις καλύψεις (απο ανάγκη) και ξέρω πως αν πέσω σε ανασφάλιστο την έκατσα την βάρκα γιατί άντε βγάλε άκρη στην Ελλάδα με κάτι τέτοια!

προτιμώ να ξεσκίσουν όποιον είναι ανασφάλιστος. Εσύ προτιμάς να πληρώνεις κερατιάτικα?
Δεν νομίζω ότι είναι κερατιάτικα απλά είμαι ασφαλισμένος σε μία μεγάλη ασφαλιστική (που όσο μπορώ να ξέρω είμαι ασφαλής) που το έχει στο συμβόλαιό της έτσι και αλλιώς, και προσθεού δεν έχει καμία σχέση με μικτή ασφάλεια όπως είπε κάποιος φίλος παρακάτω (από όσο γνωρίζω δεν υφίσταται μικτή στις μοτοσυκλέτες). Τώρα αν στο βωμό της οικονομίας ψάχνουμε να γλυτώσουμε 10-20 ευρώ το εξάμηνο και ασφαλιζόμαστε όπου να 'ναι με όποιους κινδύνους αυτό εγκυμονεί (βλέπε πρόσφατο λουκέτο σε ασφαλιστική) τότε ναι τέτοιου είδους κάλυψη μπορεί να μην υπάρχει. Όπως επίσης δεν θα σε καλύπτει και για ατυχήματα σε κλειστούς χώρους όπως γκαράζ, πλοία κλπ που καλύπτει εμένα. Οπότε ο καθένας κάνει τις επιλογές του.

Η όλη μου ένσταση στο νόμο είναι ότι προσπαθώντας να πιάσουν τους παραβάτες/ανασφάλιστους δημιουργούν μεγάλα προβλήματα σε ένα μεγάλο μέρος του πληθυσμού. Εμένα και ίσως εσένα που οδηγούμε την μηχανή χειμώνα καλοκαίρι μπορεί να μη μας επηρεάζει αλλά πολύς κόσμος απέκτησε ένα ακόμα αγκάθι για ένα όχημα που καλός η κακός για πολλούς είναι εποχιακό. Βέβαια το ίδιο ισχύει και για τα αυτοκίνητα όταν είσαι εκτός Ελλάδος για μεγάλο μέρος του χρόνου. Όπως διαβάζω και στα νέα από το 1.5 εκατομμύριο ανασφάλιστα οχήματα μόλις το 10% έχει ασφαλιστεί οι υπόλοιποι είτε θα συνεχίσουν να κυκλοφορούν ανασφάλιστοι είτε δεν το γνωρίζουν (είναι εκτός Ελλάδος) και όταν το μάθουν θα φάνε ένα πολύ ωραίο πρόστιμο χωρίς κανένα απολύτως λόγο.

Οδηγώ όχημα = έχω ασφάλεια,
Κατέχω όχημα στο όνομά μου ΔΕΝ (θα έπρεπε να) σημαίνει έχω και ασφάλεια.

Αυτή είναι η γνώμη μου απλή και κατανοητή πιστεύω...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

TC-drift
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: ΑΘΗΝΑ
Moto: BANDIT 650-TT600R
Έχει κάνει like: 5 φορές
Έχει δεχθεί like: 26 φορές

Δημοσίευση από TC-drift » 25 Απρ 2013, 14:57

vanhar έγραψε:
TC-drift έγραψε:
Ναι φίλε μου γι αυτό θα πληρώνω εγώ καιο καθένας αυξημένα ασφάλιστρα για να καλύπτομαι απο τον κάθε παράνομο.

Φυσικά και έχω αυτές τις καλύψεις (απο ανάγκη) και ξέρω πως αν πέσω σε ανασφάλιστο την έκατσα την βάρκα γιατί άντε βγάλε άκρη στην Ελλάδα με κάτι τέτοια!

προτιμώ να ξεσκίσουν όποιον είναι ανασφάλιστος. Εσύ προτιμάς να πληρώνεις κερατιάτικα?
Δεν νομίζω ότι είναι κερατιάτικα απλά είμαι ασφαλισμένος σε μία μεγάλη ασφαλιστική (που όσο μπορώ να ξέρω είμαι ασφαλής) που το έχει στο συμβόλαιό της έτσι και αλλιώς, και προσθεού δεν έχει καμία σχέση με μικτή ασφάλεια όπως είπε κάποιος φίλος παρακάτω (από όσο γνωρίζω δεν υφίσταται μικτή στις μοτοσυκλέτες). Τώρα αν στο βωμό της οικονομίας ψάχνουμε να γλυτώσουμε 10-20 ευρώ το εξάμηνο και ασφαλιζόμαστε όπου να 'ναι με όποιους κινδύνους αυτό εγκυμονεί (βλέπε πρόσφατο λουκέτο σε ασφαλιστική) τότε ναι τέτοιου είδους κάλυψη μπορεί να μην υπάρχει. Όπως επίσης δεν θα σε καλύπτει και για ατυχήματα σε κλειστούς χώρους όπως γκαράζ, πλοία κλπ που καλύπτει εμένα. Οπότε ο καθένας κάνει τις επιλογές του.Η όλη μου ένσταση στο νόμο είναι ότι προσπαθώντας να πιάσουν τους παραβάτες/ανασφάλιστους δημιουργούν μεγάλα προβλήματα σε ένα μεγάλο μέρος του πληθυσμού. Εμένα και ίσως εσένα που οδηγούμε την μηχανή χειμώνα καλοκαίρι μπορεί να μη μας επηρεάζει αλλά πολύς κόσμος απέκτησε ένα ακόμα αγκάθι για ένα όχημα που καλός η κακός για πολλούς είναι εποχιακό. Βέβαια το ίδιο ισχύει και για τα αυτοκίνητα όταν είσαι εκτός Ελλάδος για μεγάλο μέρος του χρόνου. Όπως διαβάζω και στα νέα από το 1.5 εκατομμύριο ανασφάλιστα οχήματα μόλις το 10% έχει ασφαλιστεί οι υπόλοιποι είτε θα συνεχίσουν να κυκλοφορούν ανασφάλιστοι είτε δεν το γνωρίζουν (είναι εκτός Ελλάδος) και όταν το μάθουν θα φάνε ένα πολύ ωραίο πρόστιμο χωρίς κανένα απολύτως λόγο.

Οδηγώ όχημα = έχω ασφάλεια,
Κατέχω όχημα στο όνομά μου ΔΕΝ (θα έπρεπε να) σημαίνει έχω και ασφάλεια.

Αυτή είναι η γνώμη μου απλή και κατανοητή πιστεύω...
Για αυτό που είπες και έκανα bolt: Δεν διαφωνούμε κάπου αλλά δεν εχει καμία σχέση με το παρόν θέμα! Ή μάλλον έχει και δεν είναι τσιγκουνιά απο εμένα ή τον καθένα! Το ασφαλιστήριο που πληρώνεις εσύ και ο καθένας μας προκύπτει και κάποιες στατιστικές ατυχημάτων και απο τις αποζημιώσεις που πληρώνονται.

Όταν υπάρχουν πολλά ανασφάλιστα και πέφτουν αποζημιώσεις στους ασφαλισμένους απο τις ίδιες ασφαλιστικές και μετά αυτές κυνηγάνε στα δικαστήρια τον άλλον, όλα αυτά τα έξοδα νομίζεις τα χαρίζουν??? Τα φορτώνουν στα ασφαλιστήρια μας και άντε γεια.. Πληρώνεις δηλαδή εσύ κι εγώ της παρανομία του άλλου.

Όσο για τον ίδιο τον νόμο κι εμένα θα με διευκόλυνε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ να μην υπήρχε. Εξαιτίας αυτόύ του νόμου ήδη έχω πάεισ την εφορία να καταθέω τις πινακίδες του ΚΤΜ που βάζω μόνο βουνό με τρέιλερ και επίσης εξαιτίας αυτού του νόμου θα τρέχω τον Σεπτέμβρη να καταθέτω πινακίδα στο Bandit και θα ξαναπηγαίνω τον Μαρτιο να την ξαναπαίρνω γιατί είναι εποχιακό όχημα και τον χειμώνα θα κάθεται.

Παρόλα αυτά δεν θα γκρινιάξω αν έστω και μερικές χιλιάδες χάροι ανασφάλιστοι φύγουν απ τον δρόμο και γλυτώσει κάνας χριστιανός (ίσως κι εγώ άυριο,φτου φτου..)

Άβαταρ μέλους

vanhar
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: Πέραμα
Moto: CBR600RR'03
Κράνος: Arai RX-7RR4
Έχει δεχθεί like: 1 φορά

Δημοσίευση από vanhar » 25 Απρ 2013, 16:46

TC-drift έγραψε:
Για αυτό που είπες και έκανα bolt: Δεν διαφωνούμε κάπου αλλά δεν εχει καμία σχέση με το παρόν θέμα! Ή μάλλον έχει και δεν είναι τσιγκουνιά απο εμένα ή τον καθένα! Το ασφαλιστήριο που πληρώνεις εσύ και ο καθένας μας προκύπτει και κάποιες στατιστικές ατυχημάτων και απο τις αποζημιώσεις που πληρώνονται.

Όταν υπάρχουν πολλά ανασφάλιστα και πέφτουν αποζημιώσεις στους ασφαλισμένους απο τις ίδιες ασφαλιστικές και μετά αυτές κυνηγάνε στα δικαστήρια τον άλλον, όλα αυτά τα έξοδα νομίζεις τα χαρίζουν??? Τα φορτώνουν στα ασφαλιστήρια μας και άντε γεια.. Πληρώνεις δηλαδή εσύ κι εγώ της παρανομία του άλλου.

Όσο για τον ίδιο τον νόμο κι εμένα θα με διευκόλυνε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ να μην υπήρχε. Εξαιτίας αυτόύ του νόμου ήδη έχω πάεισ την εφορία να καταθέω τις πινακίδες του ΚΤΜ που βάζω μόνο βουνό με τρέιλερ και επίσης εξαιτίας αυτού του νόμου θα τρέχω τον Σεπτέμβρη να καταθέτω πινακίδα στο Bandit και θα ξαναπηγαίνω τον Μαρτιο να την ξαναπαίρνω γιατί είναι εποχιακό όχημα και τον χειμώνα θα κάθεται.

Παρόλα αυτά δεν θα γκρινιάξω αν έστω και μερικές χιλιάδες χάροι ανασφάλιστοι φύγουν απ τον δρόμο και γλυτώσει κάνας χριστιανός (ίσως κι εγώ άυριο,φτου φτου..)
Συμφωνώ στα μαζί σου.
Βέβαια με αυτό το συλλογισμό όταν με το καλό ασφαλιστούν όλα τα οχήματα που κυκλοφορούν, (αλλά και αυτά που δεν κυκλοφορούν αλλά έχουν πινακίδα) θα πέσουν και τα ασφάλιστρα όπως αρμόζει στην κάθε περίπτωση αφού θα έχουν μειωθεί κατά πολύ τα κερατιάτικα που πληρώνουν οι ασφαλιστικές και διεκδικούν στα δικαστήρια καθώς επίσης θα έχει ανέβει και ο τζίρος τους από τα 1.5 εκατομμύρια επιπλέον συμβόλαια...
Σωστά δεν το σκέφτομαι? άρα, αν όχι στο επόμενο εξάμηνο, στο μεθεπόμενο θα πρέπει να δω/δούμε μία βαρβάτη μείωση στα ασφάλιστρά μου/μας.
Οι λεβέντες μας πάλι βρήκαν την καλύτερη λύση στο πρόβλημα των ανασφάλιστων μπράβο τους, τι άλλο να πω.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
Vag
Συντονιστές
Συντονιστές

Δημοσίευση από Vag » 27 Νοέμ 2013, 11:06

Έρχονται ηλεκτρονικές διασταυρώσεις των αρχείων των ασφαλιστικών – Πως διαμορφώνονται τα πρόστιμα

Ηλεκτρονικό “κυνήγι” των ανασφάλιστων οχημάτων ξεκινά η κυβέρνηση. Η κρίση που μαστίζει κοινωνία και αγορά έχει οδηγήσει έναν ανησυχητικά μεγάλο αριθμό Ελλήνων στην επιλογή της μη ασφάλισης του οχήματός τους, καθώς ακόμα και τα χαμηλά – συγκριτικά – ασφάλιστρα που ισχύουν εσχάτως, είναι για κάποιους ποσά που δυσκολεύονται να συγκεντρώσουν.

Πλην όμως η ύπαρξη ουσιαστικά ενός... στόλου ανασφάλιστων οχημάτων στους δρόμους της χώρας συνιστά έναν μεγάλο κίνδυνο και η επιλογή των αρχών δεν θα μπορούσε να είναι καμία άλλη πέρα από την άμεση πάταξη αυτού του φαινομένου.

Έτσι η Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων (ΓΓΠΣ) θα πραγματοποιεί δύο φορές το χρόνο διασταυρώσεις μεταξύ του αρχείου οχημάτων του υπουργείου Οικονομικών και του αρχείου ασφαλισμένων οχημάτων των ασφαλιστικών εταιρειών προκειμένου να εντοπίζει τα ανασφάλιστα οχήματα.

Οι ιδιοκτήτες ΙΧ που θα εντοπιστούν από την διασταύρωση να έχουν στην κατοχή τους ανασφάλιστο όχημα θα λαμβάνουν ειδοποιητήριο από την ΓΓΠΣ με το οποίο θα καλούνται εντός 8 ημερών να προχωρήσουν στην ασφάλισή του, καταβάλλοντας υποχρεωτικά και παράβολο υπέρ του Δημοσίου ύψους 250 ευρώ.

Αυτό που θα πρέπει να γνωρίζετε όλοι όμως είναι ότι ακόμα και να σπεύσει ο ιδιοκτήτης να ασφαλίσει το όχημά του, εφόσον έχει σταλεί η ειδοποίηση θα πρέπει να καταβάλει 250 ευρώ ώστε να μπορέσει να εκδοθεί το νέο ασφαλιστήριο συμβόλαιο.

Σε περίπτωση μη εμφάνισης, ή μη παροχής ικανοποιητικών εξηγήσεων και μη συμμόρφωσης του ιδιοκτήτη του οχήματος η Γ.Γ.Π.Σ. αποστέλλει τα στοιχεία του καθώς και τα στοιχεία του ανασφάλιστου οχήματος στην Αστυνομική Αρχή του τόπου διαμονής του ιδιοκτήτη του οχήματος, η οποία επισπεύδει την σε βάρος του επιβολή των κυρώσεων και ποινών που προβλέπονται στο νεό νόμο, δηλαδή:

-Αφαίρεση του Διπλώματος Οδήγησης και της Άδειας Κυκλοφορίας καθώς και των Πινακίδων για 10 ημέρες. Στην περίπτωση όμως που το ανασφάλιστο όχημα εμπλακεί σε τροχαίο ατύχημα αφαιρούνται την ίδια στιγμή από τις Αρχές οι πινακίδες του οχήματος καθώς και η άδεια κυκλοφορίας του για 2 χρόνια και σε περίπτωση υποτροπής 3 χρόνια. Για να επιστραφούν οι Πινακίδες και η Άδεια μετά την παρέλευση των 2 ή 3 ετών θα πρέπει να προσκομίσει ο ιδιοκτήτης το ασφαλιστήριο συμβόλαιο.

-Xρηματικό πρόστιμο υπέρ του Επικουρικού Κεφαλαίου: 1.000 ευρώ για τα λεωφορεία και φορτηγά Δημοσίας Χρήσης, 500 ευρώ για τα ΙΧ και 250 ευρώ για τα δίκυκλα.

protothema.gr
Αν θες να νιώθεις πλούσιος, απλά μέτρα όλα τα πράγματα που έχεις τα οποία δεν αγοράζονται με χρήματα.

Manalishi
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: Αθήνα
Moto: Ποδάρι..
Κράνος: ARAI

Δημοσίευση από Manalishi » 27 Νοέμ 2013, 11:33

Σε περίπτωση μη εμφάνισης, ή μη παροχής ικανοποιητικών εξηγήσεων και μη συμμόρφωσης του ιδιοκτήτη του οχήματος η Γ.Γ.Π.Σ. αποστέλλει τα στοιχεία του καθώς και τα στοιχεία του ανασφάλιστου οχήματος στην Αστυνομική Αρχή του τόπου διαμονής του ιδιοκτήτη του οχήματος, η οποία επισπεύδει την σε βάρος του επιβολή των κυρώσεων και ποινών που προβλέπονται στο νεό νόμο, δηλαδή:

-Αφαίρεση του Διπλώματος Οδήγησης και της Άδειας Κυκλοφορίας καθώς και των Πινακίδων για 10 ημέρες.
Γιατί αφαίρεση του διπλώματος??? Τον πιάσανε να οδηγεί χωρίς ασφάλεια??

Άβαταρ μέλους

Patapios
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: Νεα Ιωνια
Moto: Τiger 1050 SE
Κράνος: hjc prha-10

Δημοσίευση από Patapios » 27 Νοέμ 2013, 13:20

Καλα κρασια.... ας βγει ενας που του εχει ερθει ραβασακι επειδη ηταν ανασφαλιστος και τα ξανα-λεμε :bye:
FaceTiger.gr Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Θανος.Κ
Mέλη
Mέλη
Moto: Honda SH300i C/ABS

Δημοσίευση από Θανος.Κ » 28 Νοέμ 2013, 15:47

Αμ τα 250 ευρω ....;;;;
Χαμογελάτε κάνει καλό!!!

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
Vag
Συντονιστές
Συντονιστές

Δημοσίευση από Vag » 28 Νοέμ 2013, 16:02

Patapios έγραψε:Καλα κρασια.... ας βγει ενας που του εχει ερθει ραβασακι επειδη ηταν ανασφαλιστος και τα ξανα-λεμε :bye:
Και εαν σε σταματησουνε στο δρομο? :fp:

Άβαταρ μέλους

Θανος.Κ
Mέλη
Mέλη
Moto: Honda SH300i C/ABS

Δημοσίευση από Θανος.Κ » 28 Νοέμ 2013, 20:51

Vagelis έγραψε:
Patapios έγραψε:Καλα κρασια.... ας βγει ενας που του εχει ερθει ραβασακι επειδη ηταν ανασφαλιστος και τα ξανα-λεμε :bye:
Και εαν σε σταματησουνε στο δρομο? :fp:
Βγαζει τα 250 κ τα δινει στον τσεο ... :lol:
Χαμογελάτε κάνει καλό!!!

Άβαταρ μέλους

Σάββας
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: Λαμογία .
Moto: HONDA - YAMAHA
Κράνος: HJC IS 17
Έχει κάνει like: 2 φορές

Δημοσίευση από Σάββας » 30 Νοέμ 2013, 10:07

Το δικαιότερο θα ήταν κατά τη γνώμη μου όπως έγραψα και στη διαβούλευση του νόμου αν πιάσουν όχημα να κυκλοφορεί ανασφάλιστο να το κατάσχουν επιτόπου και να επιβάλλουν αφόρητο πρόστιμο αλλά όχι να κυνηγάνε τον ιδιοκτήτη που τόχει κλειστό σε ιδιωτικό του πάρκιν και δεν κυκλοφορεί καθόλου στο δρόμο και να τον αναγκάζουν να πηγαινοέρχεται και να ψάχνει μια μέρα να βρεί τις πινακίδες του όταν θέλει να τις ξαναπάρει γιατί οι άχρηστοι δεν έχουν ένα τρόπο να τις αρχειοθετούν.

Το νέο καλό είναι ότι πλέον τα περιπολικά είναι εξοπλισμένα με υπολογιστή με βάση δεδομένων και ελέγχει το οποιοδήποτε όχημα αν είναι ασφαλισμένο ή όχι και κόβουν κώλους και πολύ καλά κάνουνε, αυτό είναι το σωστό.

Να βρίσκεις την παρανομία και να κόβεις κώλους και όχι να κόβεις κώλους ανεξαιρέτως αν το όχημα κυκλοφορεί σε δημόσιο χώρο ή είναι μόνιμα σταθεμευμένο σε ιδιωτικό χώρο που φαίνεται στο γαμωΕ9 το σπίτι τους και την ασχετοσύνη τους μέσα. :?: :parta:

Μ' επιασες ρε άδικο λαμογιστάν να κυκλοφορώ ανασφάλιστος?
Κρέμασέ με , σκίσε με, πάρτο κατάσχεσέ το και βάρα 10.000 ευρώ πρόστιμο .............
Όχι όμως κάθε φορά πήγαινε έλα στους χαρτογιακάδες,να βρίσκεις τη χοντρή των 160 κιλών που δεν μπορεί να περπατήσει και να μη μπορεί να βρεί τις πινακίδες και να χάνεις μιά μέρα............άει στο διάολο ανίκανοι........δεν πάει άλλο..........! :fp: :banghead:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Σάββας
Μέλη
Μέλη

Δημοσίευση από Σάββας » 30 Νοέμ 2013, 10:10

Και να συμπληρώσω και να μη συμβεί σε κανέναν...........

Είμαι με σπασμένο πόδι και απαγορεύεται να το πατήσω έστω και κατά λάθος όπως ξέρετε......
Τις καθημερινές η έρμη γυναίκα μου με πηγαινοφέρνει με ταξί για θεραπεία......

Έχω τις πινακίδες από το κωλάμαξο που χρησιμοποιώ το καλοκαίρι μόνο να τις παραδώσω.......πότε γαμώ το φελέκι μου να τις δώσω να τις βάλουνε εκεί που ξέρουνε και ποιός να τις παραδώσει?

Άει στο δαίμονα πιά ........έλεος..........
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
Vag
Συντονιστές
Συντονιστές

Δημοσίευση από Vag » 14 Δεκ 2013, 15:42

ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΜΟΤΟΣΙΚΛΕΤΕΣ....

ΑΛΛΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΠΟΙΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΕΙΝΑΙ...

Σκάνδαλο με «μαϊμού» ασφαλιστήρια – Χιλιάδες ιδιοκτήτες στα δίκτυα απατεώνων

13 Δεκεμβρίου 2013

Μία αποκάλυψη σοκ βλέπει το φως της δημοσιότητας τις τελευταίες ώρες, σχετικά με τις ασφαλιστικές εταιρίες που δρουν στην Ελλάδα. Η οικονομική κρίση ένα από τα πρώτα – αν όχι απαραίτητα – σίγουρα υποχρεωτικά αγαθά που σε χιλιάδες νοικοκυριά έβαλε στοπ ήταν τα ασφαλιστήρια των αυτοκινήτων.
asfalistiria-autokinita-570-800x532

Όσο περνούσε ο χρόνος, όλο και μεγάλωνε ο αριθμός των αυτοκινήτων που κυκλοφορούσαν χωρίς τον πολυπόθητο και ακριβό χαρτάκι, ενώ πλέον το πρόβλημα γίνεται και εντονότερο.
Ιδιοκτήτες και οδηγοί που στην προσπάθειά τους να κερδίσουν χρήματα κατέφυγαν σε μικρότερες και άγνωστες ασφαλιστικές εταιρίες που αποδείχθηκαν μαϊμού. Μάλιστα θύματα των ανύπαρκτων ασφαλιστικών εταιριών φέρονται να έχουν πέσει χιλιάδες ιδιοκτήτες αυτοκινήτων στην Ελλάδα, με αποτέλεσμα η Ομοσπονδία Ασφαλιστών να ζητά την παρέμβαση του Γενικού Γραμματέα Καταναλωτή, ενώ όπως αναφέρουν οι ασφαλιστές, πρόκειται για εταιρίες με έδρα τους ξένες χώρες όπως Βουλγαρία, Σκόπια και χώρες της πρώην σοβιετικής ένωσης.
Οι ιδιοκτήτες που μπλέκουν στα πλοκάμια αυτών των ασφαλιστικών, μένουν εκτεθειμένοι από κάθε πλευρά αφού οι συγκεκριμένες εταιρίες – που δεν έχουν καν καταχωρηθεί στην Τράπεζα της Ελλάδος – και ασφαλιστήρια τα οποία εκδίδουν δεν αναγνωρίζονται από την Τροχαία με αποτέλεσμα πολλές φορές να βρεθούν χωρίς κάλυψη οι οδηγοί που ενεπλάκησαν σε ατύχημα.
«Αγοράστε από εκεί που ξέρετε», καταγγέλλουν οι ασφαλιστές
Σύμφωνα με τον γενικό διευθυντή μίας από τις μεγαλύτερες ασφαλιστικές εταιρίες στην Ελλάδα οι μαϊμού-εταιρίες «δίνουν και παίρνουν» στην Ελλάδα. Κυρίως αυτές οι εταιρίες είναι βουλγαρικής προέλευσης, οι οποίες πουλάνε φθηνά ασφάλιστρα, τα οποία όμως δεν έχουν απολύτως καμία ισχύ. Είναι στην ουσία άκυρα, εφόσον δεν αναγνωρίζονται από την ελληνική νομοθεσία.
Η συμβουλή του στους πολίτες είναι: «Αγοράστε από εκεί που ξέρετε». Ενώ, τονίζει – σε δηλώσεις του στο e-reportaz – ότι αυτές οι εταιρίες μπορούν να γίνουν αντιληπτές από τον κόσμο είτε γιατί είναι παντελώς άγνωστες, είτε γιατί οι τιμές είναι πάρα πολύ χαμηλές από το μέσο όρο της αγοράς. Η πλαστογράφηση ασφαλιστηρίων είναι πολύ συνηθισμένο φαινόμενο και μπορεί να γίνει χρησιμοποιώντας το όνομα γνωστής ασφαλιστικής ως κάλυψη για να προωθήσουν τα ψεύτικα ασφάλιστρα στους ανυποψίαστους καταναλωτές.
Διεθνές φαινόμενο τα πλαστά ασφαλιστηρία, απαντούν αρμόδιοι
Ο Κωνσταντίνος Μπερτσιάς, αρμόδιος υπεύθυνος στον κλάδο αυτοκινήτων, έπειτα από τηλεφωνική επικοινωνία e-reportaz.gr δήλωσε: «Δεν υπάρχουν εταιρίες μαϊμού! Το θέμα των πλαστών ασφαλιστηρίων είναι ένα διεθνές φαινόμενο και στη χώρα μας έγινε γνωστό και αντιληπτό περίπου πριν από 4 μήνες στην Κρήτη, όπου βρήκαν 2- 3 πλαστά συμβόλαια. Στην ουσία δεν υπάρχουν εταιρίες που κάνουν αυτή τη δουλειά, αλλά κάποιοι απατεώνες που πουλάει τα πλαστά ασφάλιστρα σε πελάτες».
Κυρώσεις από την Τροχαία εαν κάποιος συλληφθεί με πλαστό ασφαλιστήριο
Η ελληνική τροχαία μας ενημέρωσε ότι οι κυρώσεις που επιβάλλονται σε αυτόν που θα συλληφθεί να οδηγεί με πλαστό συμβόλαιο είναι η σύλληψη για πλαστογραφία. Η κύρωση δεν αποτρέπεται ακόμα και αν ο ίδιος είναι ανυποψίαστος κι έπεσε θύμα απάτης εταιρίας μαϊμού. Οι αστυνομικές αρχές είναι υποχρεωμένες να τον συλλάβουν και από εκεί και πέρα αναλαμβάνουν την διαλεύκανση οι δικαστικές αρχές.
Τα πλαστά ασφαλιστήρια δεν είναι Ελληνικό φαινόμενο, αλλά είναι θέμα που έχει αποκτήσει διεθνείς διαστάσεις. Στη Μεγάλη Βρετανία, διαφημιστικές καμπάνιες προβάλλουν το ζήτημα, προκειμένου να ενημερωθεί ο κόσμος και οι πολίτες να μην είναι ανυποψίαστοι.
Το ΙΝΚΑ προειδοποιεί τους καταναλωτές και η Αστυνομία γνωρίζει
Σύμφωνα με δημοσίευμα του e-reportaz και έπειτα από επικοινωνία με τον πρόεδρο του ΙΝΚΑ (Ινστιτούτο Καταναλωτών), Γεώργιο Λεχουρίτη, έγινε γνωστό πως «Σε κάθε οικονομική κρίση, επιτήδειοι σε όλο το φάσμα της αγοράς προσπαθούν να εξαπατούν τους πολίτες. Ένα αντίστοιχο φαινόμενο είναι και οι «μαϊμού» ασφαλιστικές εταιρείες. Θα πρέπει οι καταναλωτές να είναι ιδιαίτερα προσεχτικοί, όχι μόνο με τις ασφαλιστικές εταιρείες αλλά και με τα υποτιθέμενα ασφαλιστικά πρακτορεία. Έχουν παρουσιαστεί στον Ελληνικό χώρο μερικές ασφαλιστικές εταιρείες με έδρα χώρες του εξωτερικού, όπως, Βουλγαρία, Λιθουανία αλλά και τρίτου κόσμου χώρες δίνοντας τιμές ασφαλίστρων πολύ χαμηλές σε σύγκριση με υπόλοιπες ασφαλιστικές εταιρείες. Θα πρέπει οι Έλληνες καταναλωτές να απευθύνονται σε συγκεκριμένες εταιρείες που είναι στη λίστα της Τράπεζας της Ελλάδος, η οποία πιστοποιεί την φερεγγυότητα των ασφαλιστικών εταιρειών. Παράλληλα, όταν απευθύνονται σε πρακτορεία που εκπροσωπούν ασφαλιστικές εταιρείες, πριν πληρώσουν να ζητούν επίσημα τα συμβόλαια της γιατί υπάρχουν περιπτώσεις όπου οι ασφαλιστές εισπράττουν τα ασφάλιστρα τους, παραδίδοντας πλαστές ασφάλειες και αν συμβεί κάποιο ατύχημα τότε «πάρτο αυγό και κούρευτο».
Παράλληλα ακόμα και στις περιπτώσεις που εξασφαλίσετε ασφάλιστρα μέσω ίντερνετ με έκπτωση 15-20%, καλό θα ήταν να τα αποφεύγετε γιατί αν τυχόν συμβεί ατύχημα θα δυσκολέψει τη διαδικασία επίλυσης της διαφοράς. Ενώ η προσωπική σχέση του ασφαλιζόμενου με τον ασφαλιστή θα του εξασφαλίσει την επίλυση σε οποιαδήποτε διένεξη.
Τέλος, τονίζει ότι οι Αστυνομικοί γνωρίζουν πότε ένας οδηγός διαθέτει πλαστό ασφάλιστρο, καθώς διαθέτουν λίστα με τις παράνομες εταιρείες και ξέρουν ποιες είναι νόμιμες και ποιες όχι. Σε περίπτωση σύλληψης τους παίρνουν επίσης διπλώματα και θα πρέπει να πληρώσουν αντίστοιχα για μηχανάκι – 250 ευρώ, για Ι.Χ – 500 ευρώ και για φορτηγό – 700-1.000 ευρώ.

http://arouraios.gr

διαβαστε και εδω..
http://www.bankofgreece.gr/Pages/el/dei ... Email.aspx

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
Vag
Συντονιστές
Συντονιστές

Δημοσίευση από Vag » 05 Απρ 2014, 17:53

Αλλάζουν τα Τέλη κυκλοφορίας ανάλογα με τους μήνες που κινείται το όχημα.....

Αλλάζουν οι φόροι στα αυτοκίνητα - Μειώνονται τεκμήρια, φόρος πολυτελείας - Αλλάζουν τα Τέλη κυκλοφορίας ανάλογα με τους μήνες που κινείται το όχημα
05/04/2014 - 08:16 μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς Εκτύπωση E-mail 1 σχόλιο
Αλλάζουν οι φόροι στα αυτοκίνητα - Μειώνονται τεκμήρια, φόρος πολυτελείας - Τέλη κυκλοφορίας ανάλογα με τους μήνες που κινείται το όχημα
To νομοσχέδιο που καταρτίζει το υπουργείο Οικονομικών θα κατατεθεί αμέσως μετά το Πάσχα στη Βουλή
Ριζικές αλλαγές με μειώσεις στους φόρους και τα τεκμήρια των αυτοκινήτων προωθεί η κυβέρνηση, χωρίς να αποκλείει και τις δυσάρεστες «εκπλήξεις» για τα αντιρρυπαντικής τεχνολογίας οχήματα που σήμερα απαλλάσσονται από την καταβολή των τελών.
Δεν αποκλείεται από τα 2015 τα συγκεκριμένα οχήματα να υποχρεωθούν στην πληρωμή ενός «συμβολικού» τέλους.
Σύμφωνα με πληροφορίες, νομοσχέδιο που καταρτίζει το υπουργείο Οικονομικών και θα κατατεθεί αμέσως μετά το Πάσχα στη Βουλή θα προβλέπει τη μείωση έως και 30% του τεκμηρίου διαβίωσης και του φόρου πολυτελείας στα αυτοκίνητα μεγάλου κυβισμού.
Για τους κατόχους Ι.Χ αυτοκινήτων με κινητήρες άνω των 1.928 κυβικών εκατοστών ο φόρος πολυτελούς διαβίωσης ξεκινά από τα 287 ευρώ και φθάνει τα 3.820 ευρώ για Ι.Χ 4.700 κ. εκ. και παλαιότητας μέχρι 5 ετών.
Σε ότι αφορά το τεκμήριο διαβίωσης αυτό ξεκινά να …πιάνει από τα 8.800 ευρώ για ένα αυτοκίνητο 2.000 κ.ε. και ηλικίας έως 5 ετών και εξακοντίζεται στα 38.200 ευρώ «δαγκώνοντας» όλα τα οχήματα άνω των 4.650- κ.ε.
Πρότασης της ελληνικής πλευράς προς την τρόικα είναι να μειωθούν τα τεκμήρια και για τα υπόλοιπα αυτοκίνητα που ανήκουν στην κατηγορία «μικρομεσαία» που λόγω των χαμηλών κυβικών εκατοστών των κινητήρων τους θεωρούνται και πιο εμπορεύσιμα από τις αντιπροσωπίες του κλάδου.
Στο ίδιο νομοσχέδιο θα προβλέπει επίσης η πλήρης κατάργηση του φόρου πολυτελείας στα οχήματα των οποίων η εργοστασιακή τους αξία πριν από τους φόρους είναι μεγαλύτερη των 20.000 ευρώ.
Πηγές του υπουργείου Οικονομικών θεωρούν βέβαιη την προώθηση της συγκεκριμένης διάταξης όχι μόνο λόγω των εσόδων που χάνει το κράτος από φόρους κατανάλωσης και τέλη αλλά κυρίως γιατί πρόκειται ουσιαστικά για δασμό που έχει προκαλέσει μεγάλες στρεβλώσεις στην αγορά.
Και αυτό εξαιτίας του φαινομένου των εικονικών υποτιμολογήσεων που έχει εντοπισθεί από «μέτρ» του είδους που λανσάρουν αυτοκίνητα χωρίς το συγκεκριμένο «χαράτσι». Ακόμα και η Κομισιόν ζητά να αποσυρθεί το μέτρο για λόγους ανταγωνισμού.
«Προ των πυλών» είναι επίσης και το νέο σύστημα υπολογισμού των τελών κυκλοφορίας που θα βασίζεται στα «αναλογικά τέλη». Η κυβέρνηση «καίγεται» για το συγκεκριμένο μέτρο που θεωρεί ότι θα πρέπει να είναι έτοιμο πριν τις εκλογές του Μάιου. Η διάταξη για τα «αναλογικά τέλη» θα δίνει τη δυνατότητα στους ιδιοκτήτες που έχουν καταθέσει τις πινακίδες κυκλοφορίας να τις ξαναπάρουν πίσω πληρώνοντας τέλη κυκλοφορίας μόνο για τους μήνες που θα κινείται το όχημα.
Ειδικότερα, αν κυκλοφορήσουν τα αυτοκίνητά τους για χρονικό διάστημα ενός μήνα θα πληρώσουν στο δημόσιο το 1/12 των τελών κυκλοφορίας του έτους 2014, δηλαδή μόνο τα τέλη που αντιστοιχούν σε έναν μήνα.
Μπορούν επίσης να ξαναθέσουν σε κυκλοφορία τα αυτοκίνητά τους οποιαδήποτε χρονική στιγμή μέσα στο έτος και μέχρι τις 31 Δεκεμβρίου του ιδίου έτους, παίρνοντας πίσω τις πινακίδες και καταβάλλοντας στο Δημόσιο τα τέλη κυκλοφορίας που αναλογούν στο χρονικό διάστημα κατά το οποίο θα ξανακυκλοφορήσει το όχημα. Στην περίπτωση αυτή, χρονικό διάστημα κυκλοφορίας μεγαλύτερο των 15 ημερών μέσα σε ένα μήνα θα θεωρείται ολόκληρος μήνας ενώ αντίθετα χρονικό διάστημα μικρότερο των 15 ημερών δεν θα λαμβάνεται υπόψη.
Για παράδειγμα, εάν ένας φορολογούμενος ξαναθέσει σε κυκλοφορία το αυτοκίνητό του στις 13 Ιουνίου 2014, τότε το χρονικό διάστημα για το οποίο θα πρέπει να πληρώσει τα τέλη κυκλοφορίας θα είναι από την 1η-6-2014 έως την 31η-12-2014, δηλαδή 7 μήνες.
Συνεπώς, ο συγκεκριμένος φορολογούμενος θα πρέπει να καταβάλει τα 7/12 των ετησίων τελών κυκλοφορίας που αντιστοιχούν στο όχημά του. Εάν ένας άλλος φορολογούμενος ξαναθέσει σε κυκλοφορία το αυτοκίνητό του στις 20 Ιουλίου 2014, τότε το χρονικό διάστημα για το οποίο θα πρέπει να πληρώσει τα τέλη κυκλοφορίας θα είναι από την 1η-8-2014 έως την 31η-12-2014, δηλαδή 5 μήνες. Συνεπώς, ο συγκεκριμένος φορολογούμενος θα πρέπει να καταβάλει τα 5/12 των ετησίων τελών κυκλοφορίας που αντιστοιχούν στο όχημά του.
Αναλυτικότερα, οι αλλαγές στην φορολόγηση των Ι.Χ. που δεν αποκλείεται να γίνουν σε δύο φάσεις προβλέπουν:
* Μείωση του ετήσιου τεκμηρίου διαβίωσης και του φόρου πολυτελείας: Η μείωση προτείνεται να είναι τουλάχιστον 30%, αλλά η Τρόικα πιέζει για μικρότερη μείωση 10 – 15%.Η διάταξη προτείνεται μάλιστα να ισχύσει και αναδρομικά από 1ης Ιανουαρίου 2014 για να προσέλθουν άμεσα οι ιδιοκτήτες στα εφορίες και να προβούν σε άρση ακινησίας, ώστε να εισπράξει από φέτος επιπλέον έσοδα το δημόσιο.
* Πληρωμή τελών κυκλοφορίας μόνο για τους μήνες που κινείται το όχημα: για να σπεύσουν και από φέτος οι ιδιοκτήτες να κάνουν άρση ακινησίας για ΙΧ που έχουν καταθέσει τις πινακίδες τους. Εναλλακτικά προτάθηκε και πληρωμή τελών με τον μήνα και όχι έως το τέλος του έτους (πχ 2-3 μήνες το καλοκαίρι) αλλά ως προς αυτό διατυπώνονται σοβαρές διαφωνίες και προβληματισμός και μέσα στο οικονομικό επιτελείο.
* Πλήρης κατάργηση του φόρου πολυτελείας στα οχήματα που εργοστασιακής τους αξία πριν από τους φόρους είναι μεγαλύτερη των 20.000 ευρώ.
* Παροχή έκπτωσης σε όσους φορολογούμενους επιλέξουν να πληρώσουν εφάπαξ τα τέλη δύο ετών.
* Επιβολή ενός συμβολικού τέλους στα αντιρρυπαντικής τεχνολογίας οχήματα που σήμερα απαλλάσσονται.

Mάριος Χριστοδούλου
http://www.bankingnews.gr

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
Vag
Συντονιστές
Συντονιστές

Δημοσίευση από Vag » 01 Ιούλ 2014, 03:04

Δείτε τι αλλάζει απο σήμερα στην ασφάλιση .....

Σε ισχύ μπαίνει από σήμερα 1η Ιουλίου το νέο πλαίσιο που διέπει την ασφάλιση των αυτοκινήτων σύμφωνα με διατάξεις που προβλέπονται σε πρόσφατα ψηφισμένο νόμο.

Συγκεκριμένα σύμφωνα με το dikaiologitika.gr από την 1 Ιουλίου, τίθεται σε εφαρμογή από όλες τις ασφαλιστικές εταιρείες ο Ν. 4261/14, που προβλέπει ότι ο ασφαλισμένος θα πρέπει να καταβάλει το κόστος του ασφαλίστρου μέχρι τη λήξη του, χωρίς πλέον να έχει την δυνατότητα αποπληρωμής του έως και 30 ημερών μετά.

Έτσι πλέον η έναντι τρίτων ασφαλιστική κάλυψη αστικής ευθύνης του κυρίου ή κατόχου αυτοκινήτου για ατυχήματα, από την κυκλοφορία αυτού αρχίζει μόνον με την καταβολή ολόκληρου του οφειλομένου ασφαλίστρου στον ασφαλιστή, πριν από την οποία απαγορεύεται η παράδοση του ασφαλιστηρίου στον ασφαλισμένο ή τον λήπτη της ασφάλισης.

Η ασφαλιστική εταιρεία μπορεί να αντιτάξει τη λήξη της ασφαλιστικής σύμβασης, έναντι του ζημιωθέντος τρίτου μετά την πάροδο 16 ημερών από την επομένη της ημερομηνίας που ορίζεται με το ασφαλιστήριο ότι λήγει η ισχύς της, χωρίς να απαιτείται οποιαδήποτε άλλη ενέργεια ή ενημέρωση του λήπτη της ασφάλισης ή/και του ασφαλισμένου.

Ο νόμος για τα ανασφάλιστα οχήματα, προβλέπει αυστηρές διοικητικές και ποινικές, για όσους ιδιοκτήτες δεν φροντίσουν να ανανεώσουν η να ασφαλίσουν έγκαιρα το αυτοκίνητο τους .

Ενόψει εφαρμογής του παραπάνω νόμου, η Ένωση Προστασίας Καταναλωτών Κρήτης, εφιστά την Προσοχή των μελών της, τονίζοντας ότι, εφόσον παρανομούν και εντοπιστούν από τις Αστυνομικές Αρχές ως παραβάτες, θα πληρώσουν υψηλά πρόστιμα έως και 750 ευρώ.

Ακόμη κυρώσεις για τους κατόχους οχημάτων, όπως αφαίρεση των πινακίδων, της άδειας ικανότητας του οδηγού και της άδειας κυκλοφορίας για 10 μέρες, αφαίρεση των πινακίδων και της άδειας κυκλοφορίας για δύο χρόνια σε περίπτωση ατυχήματος ή για 3 χρόνια, σε περίπτωση υποτροπής.

Ενημερώνουμε επίσης τους καταναλωτές μέλη μας και μη ότι, επιβάλλεται πρόστιμο με πράξη της Αστυνομικής Αρχής ως εξής

α)Για τα επιβατικά 500 ευρώ

β) Για τα δίκυκλα 250 ευρώ

γ)Προβλέπεται και φυλάκιση από 2 μήνες μέχρι 1 χρόνο και χρηματική ποινή μέχρι 3.000 ευρώ σε περίπτωση εμπλοκής σε ατύχημα.

Τέλος, ως Ένωση που γνωρίζει ότι τα περισσότερα νοικοκυριά, βρίσκονται σε οικονομική αδυναμία, λόγω κρίσης και ανεργίας, συνιστά στους χρήστες οχημάτων τη μη κυκλοφορία αυτών όταν δεν είναι εφοδιασμένα με ασφαλιστήριο συμβόλαιο.

www.tragiko

Manalishi
Μέλη
Μέλη
Moto: Ποδάρι..
Κράνος: ARAI

Δημοσίευση από Manalishi » 02 Ιούλ 2014, 14:58

βαγγέλη,
με τα τέλη κυκλοφορίας τελικά τί έγινε?

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
Vag
Συντονιστές
Συντονιστές

Δημοσίευση από Vag » 02 Ιούλ 2014, 18:48

Manalishi έγραψε:βαγγέλη,
με τα τέλη κυκλοφορίας τελικά τί έγινε?
Ακομα τιποτα Μητσο ολα φλου ειναι για τα τελη...

Άβαταρ μέλους

Wolfscum
Μέλη
Μέλη
Moto: Aprilia Tuono 1100V4
Κράνος: AGV
Έχει κάνει like: 10 φορές
Έχει δεχθεί like: 28 φορές

Δημοσίευση από Wolfscum » 02 Ιούλ 2014, 19:02

Σχετικά με τα τέλη απλά ενημερωτικά ότι πλέον για να κάνεις μεταβίβαση πρέπει να πας στο υπουργείο βεβαίωση, μόνο από τον τελευταίο ιδιοκτήτη, ότι έχουν πληρωθεί για όλα τα χρόνια. Ακόμα και αν έχεις κρατήσεις τις αποδείξεις πληρωμής δεν κάνουν χρειάζεται η βεβαίωση.

Το ότι μέσα στο υπουργείο βέβαια έχει παράρτημα η ΔΟΥ που θα μπορούσε να το επιβεβαιώσει επί τόπου χωρίς να τρέχει ο κόσμος το αφήνω ασχολίαστο.

Άβαταρ μέλους

Σάββας
Μέλη
Μέλη

Δημοσίευση από Σάββας » 03 Ιούλ 2014, 10:53

:plaf: :banghead: :very_angry: :parta:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

MichaelDelaney
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: Μεσόγεια
Moto: NC21, 2*NC30, SC45
Έχει δεχθεί like: 2 φορές

Δημοσίευση από MichaelDelaney » 03 Ιούλ 2014, 17:49

Εγώ πάντως που έκανα μεταβίβαση στο γραφείο στον Σταυρό, μέσα στο δεύτερο μισό του Ιουνίου, δεν ζητήθηκε τίποτα τέτοιο, ούτε καν απόδειξη κάποιας μορφής για το τρέχον τέλος.

Άδεια συμπληρωμένη στα νέα στοιχεία, ΚΤΕΟ, υπογραφή πωλητή, υπογραφή αγοραστή, ταυτότητες, παράβολο και έτοιμο.

Απάντηση

Επιστροφή στο “[Αναβάτης] Γενικά θέματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης