Πρώτη βόλτα solo και τελευταία mega βόλτα του 2016.

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
naftilos
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: Αθηνα Ηρακλειο
Moto: Αprilia pegaso+capon
Κράνος: SHARK VISION-R
Έχει κάνει like: 90 φορές
Έχει δεχθεί like: 112 φορές

Πρώτη βόλτα solo και τελευταία mega βόλτα του 2016.

Δημοσίευση από naftilos » 13 Δεκ 2016, 13:40

Απόσπασμα εκ του ημερολογίου καταστρώματος της 10ης Δεκεμβρίου του σωτηρίου έτους 2016…….

Με το πέρας της καταδρομικής της Δημητσάνας της 28η του μηνός Νοέμβριου του σωτηρίου έτους 2016, και ενώ είχε δρομολογηθεί η κατάθεση της πινακίδας του καταδρομικού και η μετάπτωση του σε κατάσταση μακράς αποθήκευσης μέχρι την άνοιξη ο κρατάς ο stiv άρχισε τις μπηχτές για μια τελευταία βόλτα Ευρυτανία Κρικελλο, και μου ετοποθέτησε το σκουλήκι που με κατέτρωγε.
Δεν μπορούσα να αντισταθώ ήταν υπεράνω των δυνάμεων μου.
Ας είναι, θα καταθέσω τις πινακίδες με μια εβδομάδα καθυστέρηση δεν έγινε και τίποτα.
Η βόλτα ορίστηκε δια την Κυριακήν 4 του μηνός ο Δεκεμβρίου. Πλην όμως από την παρασκευή 2 Δεκεμβρίου και κατά την 6ην πρωινήν, ταχυκίνητη ταξιαρχία νεφών ηρχισε πλήττοντας μετά σφοδρότητος μεγίστης την Ευρυτανικήν μεθόριο, καθιστώντας την προσέγγιση του περιπόλου αδύνατη.
Η έναρξη των επιχειρήσεων αναβάλετε υποχρεωτικά δια το αμέσως επόμενο Σάββατο 10 του μηνός.
Δεν ξεκινήσαμε καλά.
Αρχίζουν οι διαβουλεύσεις εκ νέου και ο καιρός τελικά θα μας κάνει τη χάρη. Το καταδρομικό έχει λάβει τις εντολές του και από την τρίτη βρίσκετε σε κατάσταση 5λεπτου επιχειρησιακής ετοιμότητος.
Και ενώ η οργάνωση προχωρεί κανονικά, το μέτωπο αρχίζει σιγά σιγά να καταρρέει. Ο χρηστός με το στρωματεξ παρουσίασε πρόβλημα με τη μέση και αδυνατεί να ανταπεξέλθει. Απομένουμε όμως τρεις ακόμα, και αυτό καθίστα την βόλτα βιώσιμη. Την παρασκευή το μεσημέρι το έτερο capo του περιπόλου δηλώνει κωλυόμενο λόγο ελλείψεως κεφαλαίων κίνησης, δεν πάει καλά η εκτέλεση του σχεδίου, το εγχείρημα τίθεται εν αμφιβολω. Θα κάνουμε την προσπάθεια εγώ και ο stiv έστω, δια την τιμή των όπλων.
Και αργά το απόγευμα ερχεται και η χαριστική βολή ο Stiv ανέβασε άξαφνα πυρετό και τίθεται εκτός σχηματισμού. Δεν μας απέμεινε ούτε τιμή ούτε όπλα ούτε τίποτα, μόνο ντροπή και όνειδος.
Το εγχείρημα πλέον κρίνετε μη βιώσιμο. Αλλά ποιος Τολμαει να κατέβει κάτω στον όρχο να ενημερώσει το ζωντανό ότι η βόλτα ακυρούται ελάχιστες μόλις ώρες πριν την έναρξη της.
Θα με κλωτσήσει στα μούτρα να μου σπάσει τα δόντια, θα ξυπνήσω το πρωί και δεν θα το βρω κάτω θα έχει φύγει μονάχο του και θα έχει πάρει τα βουνά.
Όχι όχι, δεν είναι δυνατόν να κατέβω κάτω να ακυρώσω τη βόλτα λίγες ώρες πριν την έναρξη της τα θέλω τα δόντια μου.
Θα κατέβω το πρωί σφυρίζοντας διάφορα θα το πάρω και θα φύγω σαν να μην τρέχει τίποτα.

Και ξημερώνει ο θεός την επομένη μέρα και την 7η πρωινή το πρόγραμμα ξεκιναει κανονικά.
Όπου φύγει φύγει, κρύο το πρωί κρύο πολύ, στα Οινόφυτα 0 βαθμούς και όλη η υπόλοιπη διαδρομή μέχρι τον Μπραλο δεν ξεπέρασε τους 3 βαθμούς. Είχα προνοήσει βέβαια και είχα κάνει χρήση του ποιο βαρέως χειμερινού εξοπλισμού που είχα διαθέσιμο. Τα μέσα ανασχέσεως κρύου του κορμού και των ακρών αποδείχτηκαν επαρκεί πλην του εξοπλισμού άκρας χειρός και άκρου ποδός τα οποία απεδείχθησαν ανεπαρκή και κάπου πριν την Λειβαδιά άρχισε το κρύο να τα διαπερνά παρόλο που μέσα από τα βαριά χειμερινά γάντια φορούσα και ισοθερμικά.
Στον Μπράλο όμως η θερμοκρασία πήδηξε απότομα στους 10 βαθμούς, καλοκαιράκι λέμε, ζεσταθήκαν τα ακροδάχτυλα μας.
Και συνεχίζουμε το ζωντανό μου και εγώ ακάθεκτοι για Λαμία και από εκεί ολοταχώς για ράχες Τυμφρηστού και Κρικελλον δια την ζεστή σοκολάτα της ημέρας
Καταναλώνουμε τη σοκολάτα μας, κάνουμε και μια μικρή βόλτα επί του χωρίου να χαλαρώσουμε, και εκκινούμε πάση δυνάμει δια λίμνη κρεμαστών. Συναντάμε κατολισθήσεις κατακρημνίσεις, κάποια στιγμή δρόμος ξαφνικά μας ετέλεψε τον κάταπιε το βουνό και ο υπόλοιπος βρέθηκε τρία μέτρα κάτω.
Συνεχίζουμε πάση δυνάμει για Προυσό και λίμνη κρεμαστών και από εκεί περνάμε Φραγκίσκα και συνεχίζουμε σε μια πανέμορφη διαδρομή με νερά που πίπτουν από τις πηγές, με γεφύρια με ποτάμια.
Μαγεία η Ελλάδα στα καλύτερα της.
Και κάποια στιγμή φαίνετε το Καρπενήσι από ψηλά όπου περιμένει και ο κύριος διευθυντής δια την κατανάλωση της δευτέρας σοκολάτας της ημέρας.
Αφού πηρέ το παρουσιολογειο και πήγε να πάρει παρουσίες επέστρεψε δια ολίγο μπουρου μπουρου χαιναμουν
Η ώρα πέρασε ευχαρίστα και υπερκάλυψα το χρόνο της μιας ώρας που είχα υπολογισμένο δια την παραμονή μου εις Καρπενήσιον και από 4:30 προβλεπόμενο χρόνο αναχώρησης αναχώρησα 4:50 θα με προκάνει το σκότος πριν τη Λαμία, το γλιεπω.
Τελικά το σκότος με προλαμβάνει στις 5:30 στη Μακρακωμη, μια χαρά μου ήρθε είχα τελειώσει με τις φουρκέτες του Τυμφρηστού και πλέον είχα φτάσει στα ισιάδα του κάμπου.
6:03 είχα εισέλθει στην Λαμία, και 6:14 βρισκόμουν στην επάρατη και κατάπτυστη εθνική παραχωρώντας αρμοδιότητες πλοήγησης στο ζωντανό να ξεκουραστώ και εγώ λίγο.
Μέχρι την 9ην βραδινή βρισκόμουν στα θερινά ανάκτορα της Λαυρεωτικής και η τελευταία μεγάλη βόλτα του 2016 είχε λάβει τέλος.
780 όμορφα χιλιόμετρα κατέγραψε το καταδρομικό στο ενεργητικό του.
Τέλος εκπομπής σήματος και τήρηση σιγής ασυρμάτου

Άβαταρ μέλους

πυξιδας990
Mέλη
Mέλη
Τόπος διαμονής: Λεωνιδιο Κυνουριας
Moto: κατεμαρα 990 orange
Κράνος: kabuto aerroblade
Έχει κάνει like: 28 φορές
Έχει δεχθεί like: 70 φορές

Δημοσίευση από πυξιδας990 » 13 Δεκ 2016, 14:10

Ωρε μαγκα μου,τζαμι φαση.....παω για μπανιο τωρα και μονο που ειδα τον παγο
suzuki dr 250
suzuki dr 650rs
suzuki vstrom 650
ktm 950 adventure
ktm 990 adventure
ducati multistrada 1000
ktm 990 adv orange

Άβαταρ μέλους

ALX
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: Αθήνα
Moto: boGSer 1150
Κράνος: Shoei XR1000
Διάθεση:
Έχει κάνει like: 225 φορές
Έχει δεχθεί like: 236 φορές
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 13 Δεκ 2016, 14:59

Μιλάμε για έναν από τους πιο μάχιμους του facebike κι όχι μόνο. :worshippy:

Οι έτεροι είτε κωλύονται πλέον από τα κεφάλαια κίνησης, είτε από ετοιμότητας των καταδρομικών τους, (είτε αφτοτέρων ενίοτε), είτε ασθενειών.

:respect: Τhomas!
“Όσο βελτιώνεται η τεχνολογία των μοτοσυκλετών (ηλεκτρονικά βοηθήματα), τόσο υποβαθμίζεται η τέχνη του αναβάτη.”.
ALX

Gee
Mέλη
Mέλη
Τόπος διαμονής: Αθηνα
Moto: APRILIA TUONO V4 ABS
Κράνος: R-PHA 10+, Race-RPro
Έχει κάνει like: 11 φορές
Έχει δεχθεί like: 62 φορές

Δημοσίευση από Gee » 13 Δεκ 2016, 15:26

Μπραβο ρε Θωμακο, εισαι πολυ ωραιος

Άβαταρ μέλους

Yannis990
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: ΑΘΗΝΑ
Moto: 990 ADVENTURE
Κράνος: X-LITE 661
Έχει κάνει like: 180 φορές
Έχει δεχθεί like: 107 φορές

Δημοσίευση από Yannis990 » 13 Δεκ 2016, 16:20

Ωραίος.
Όμορφη βόλτα.

Άβαταρ μέλους

Αλομπαρ
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: Χαβούζα
Moto: ΚTM SuperDukeR 1290
Κράνος: SHOEI XR-1100
Διάθεση:
Έχει κάνει like: 57 φορές
Έχει δεχθεί like: 33 φορές

Δημοσίευση από Αλομπαρ » 14 Δεκ 2016, 01:15

γεια σου ρε θωμα με τα ωραια σου!!!

:cheers:
Δημήτρης

Πρωην jimbakis

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
naftilos
Μέλη
Μέλη

Δημοσίευση από naftilos » 14 Δεκ 2016, 12:14

Άβαταρ μέλους

Yannis990
Μέλη
Μέλη

Δημοσίευση από Yannis990 » 14 Δεκ 2016, 16:28

:thumpup:
ΩΡΑΙΟΣ!!!

Άβαταρ μέλους

stiv
Mέλη
Mέλη
Τόπος διαμονής: Μοσχατο
Moto: Crossrunner 800
Κράνος: Αrai RX7 GP
Έχει κάνει like: 6 φορές
Έχει δεχθεί like: 13 φορές

Δημοσίευση από stiv » 14 Δεκ 2016, 18:57

:worshippy: :worshippy: :worshippy: :worshippy: :worshippy: :worshippy:

Άβαταρ μέλους

ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 15 Δεκ 2016, 08:47

naftilos έγραψε:Τα μέσα ανασχέσεως κρύου του κορμού και των ακρών αποδείχτηκαν επαρκεί πλην του εξοπλισμού άκρας χειρός και άκρου ποδός τα οποία απεδείχθησαν ανεπαρκή και κάπου πριν την Λειβαδιά άρχισε το κρύο να τα διαπερνά παρόλο που μέσα από τα βαριά χειμερινά γάντια φορούσα και ισοθερμικά.
Αχ αυτά τα προβλήματα άκρας χειρός..... κι εγώ ψάχνω να δώσω λύση για κάτι τέτοιες περιπτώσεις αλλά ακόμα δεν. Και το καλύτερο γάντι να φορέσεις και χούφτες να έχεις και θερμαινόμενα να ανάψεις, μετά από λίγη ώρα με τόσο χαμηλές θερμοκρασίες, αρχίζει το πάγωμα των ακροδακτύλων. Έχω βέβαια μια καλή ιδέα και θα την δουλέψω κι αν πιάσει θα σας την ομολογήσω.

Από την άλλη, άκρας ποδός δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Λίγο οι καλές μπότες της dainese, λίγο τα προστατευτικά για τα νερά, κόβουν το κρύο.
“Όσο βελτιώνεται η τεχνολογία των μοτοσυκλετών (ηλεκτρονικά βοηθήματα), τόσο υποβαθμίζεται η τέχνη του αναβάτη.”.
ALX

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
naftilos
Μέλη
Μέλη

Δημοσίευση από naftilos » 15 Δεκ 2016, 12:07

Οι μπότες είναι εξαιρετικές Sidi Adventure Gore-Tex ότι καλύτερο μπόρεσα να βρω τότε που έψαχνα για μπότα με μεγάλα ποσοστά σφάλεις.
Παρά ταύτα το κρύο την πέρασε κοντά στη Λειβαδιά μαλλον θα πρέπει να εστιάσω σε καταλληλότερες κάλτσες η σε συνδυασμό ισοθερμικής εσωτερικής και μαλλινης εξωτερικής για περιπτώσεις θερμοκρασιών κοντά στο 0

Άβαταρ μέλους

ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 15 Δεκ 2016, 13:23

Tις θυμάμαι τις μπότες σου... είναι πολύ καλές... αλλά κάποιες φορές παίζουν πολλά πράγματα ρόλο στη κατασκευή τους όσον αφορά την ικανότητά τους να κρατούν ζεστό το πόδι. Όπως και τα γάντια. Είχα τύχει να φορέσω φτηνά γάντια που ήταν πιο ζεστά από πολλά πανάκριβα.
Πχ... τα παλιά μου Spidi που τα έχω και τα φοράω ακόμα, είναι πιο ζεστά από τα πολύ πιο ακριβά Alpinestars που έχω ως καινούρια.
Και τα δύο χειμερινά με την διαφορά πως τα Spidi είχαν την μεμβράνη H2OUT ενώ τα Alpinestars την Goretex.

Πιθανόν οι μπότες σου να μην εστιάζουν από κατασκευής σε χρήση για τόσο χαμηλές θερμοκρασίες... δεν ξέρω :?:
ALX

Άβαταρ μέλους

Yannis990
Μέλη
Μέλη

Δημοσίευση από Yannis990 » 15 Δεκ 2016, 15:30

Η ασφαλεια που παρεχουν οι μποτες δεν εχει καμια σχεση με την ικανοτητα τους
να σου κρατουν τα ποδια σου ζεστα.
Η λυση ειναι ισοθερμικες καλτσες και μαλλινες απο πανω , οπως ειπε και ο Θωμας.
Για τα χερια δεν εχω βρει ακομα την λυση στο πολυ κρυο.
Ισως οι χουφτες- γαντια απο νεοπρεν, αλλα ειναι αηδια πανω στο μηχανακι.

Άβαταρ μέλους

ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 15 Δεκ 2016, 19:43

Κι εγώ στο "αηδία" κολλάω και ψάχνω μια πιο γουστόζικη και διακριτική λύση.
ALX

Άβαταρ μέλους

Vag
Συντονιστές
Συντονιστές
Τόπος διαμονής: Μπατιρολανδη
Moto: tiger 1050
Κράνος: HJC RPHA - 10plus
Έχει κάνει like: 70 φορές
Έχει δεχθεί like: 45 φορές

Δημοσίευση από Vag » 15 Δεκ 2016, 21:38

Mπραβο θωμα αψογος οπως παντα!! :worshippy:

Ριξε μια ματια εδω για καλτσες η συγκεκριμενη ειναι πολυ καλη..
https://www.stop.gr/Product/21648-Isoth ... orts-400gr
Αν θες να νιώθεις πλούσιος, απλά μέτρα όλα τα πράγματα που έχεις τα οποία δεν αγοράζονται με χρήματα.

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
naftilos
Μέλη
Μέλη

Δημοσίευση από naftilos » 16 Δεκ 2016, 01:48

Καλές φαίνονται θα πάρω 2 - 3 ζευγάρια να είμαι προετοιμασμένος για τον επόμενο χειμώνα

Άβαταρ μέλους

Αλομπαρ
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: Χαβούζα
Moto: ΚTM SuperDukeR 1290
Κράνος: SHOEI XR-1100
Διάθεση:
Έχει κάνει like: 57 φορές
Έχει δεχθεί like: 33 φορές

Δημοσίευση από Αλομπαρ » 16 Δεκ 2016, 10:40

ALX έγραψε:Tις θυμάμαι τις μπότες σου... είναι πολύ καλές...
ειναι λιγο σαν το ρακιτζη βεβαια :tooth: :tooth: :tooth:
:grin:
Δημήτρης

Πρωην jimbakis

Άβαταρ μέλους

ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 16 Δεκ 2016, 11:38

:yes:

Hey... say the magic word S-A-G-A-P-O :lolnb:
ALX

Άβαταρ μέλους

fasarias
Mέλη
Mέλη
Τόπος διαμονής: πειραιάς
Moto: SYM COMBIZ 125
Κράνος: HJC R-PHA 11
Διάθεση:
Έχει κάνει like: 36 φορές
Έχει δεχθεί like: 22 φορές

Δημοσίευση από fasarias » 16 Δεκ 2016, 22:29

Ρε φιλε αυτο ακριβως του ειπα κι`εγω οταν τον ειδα στην τελευταια βολτα που ειχαμε παει.

Γεια σου ρε θωμα ρακιντζη χα χα χα!!

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
naftilos
Μέλη
Μέλη

Δημοσίευση από naftilos » 16 Δεκ 2016, 22:44

Εσένα μπρε η γνώμη σου δεν μετριαει διατί οδηγείς TDM οπότε είσαι εκ προοιμίου καγκουρας. :yes:
Οτιδήποτε τοποθετημένο επί του άκρου ποδός περά από σαγιονάρα δίχαλο της συμπαθους κατά τα άλλα τάξης των εποχούμενων αναξιοπαθούντων TDMαδων φαντάξει εξωτικό και παρατραβηγμένο :lolnb: :lolnb:

Σημ. Συγγνώμη Μηχαλάκη παιδί μου άλλα δεν μπόρεσα να αντισταθώ στον πειρασμό να σου ρίξω μερικές στα γρήγορα. Δεν μπορούσα να κρατηθώ, ήταν υπεράνω των δυνάμεων μου

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εντός συνόρων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης