Γαλλικές Άλπεις (2 εξόρμηση) και πέριξ ... 2014

Άβαταρ μέλους

naftilos
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: Αθηνα Ηρακλειο
Moto: Αprilia pegaso+capon
Κράνος: SHARK VISION-R
Έχει κάνει like: 90 φορές
Έχει δεχθεί like: 112 φορές

Re: Γαλλικές Άλπεις (2 εξόρμηση) και πέριξ ... 2014

Δημοσίευση από naftilos » 24 Ιούλ 2014, 00:44

Τελευταία απάντηση στην προηγούμενη σελίδα:

Αχ! κιαρατα Ιωάννη μας λίγωσες απόψες. :worshippy:

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
IoannisPanagiotidis
Mέλη
Mέλη
Τόπος διαμονής: Solingen
Moto: R1200GS
Κράνος: Sr1
Έχει κάνει like: 34 φορές
Έχει δεχθεί like: 45 φορές

Δημοσίευση από IoannisPanagiotidis » 24 Ιούλ 2014, 19:20

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

... τα δρομακια που ρολαραμε αυτη τη χρονιά ..ηταν τοσα πολλα .... και ολα γινοντε τοσο γρηγορα σε μια τετοια 7ημερη γυροβολια , που στη κυριολεξια ενας που δεν εχει κρατησει σημειωσεις , μονο μεσα απ τις φωτογραφιες μπορει να σορτάρει τα μερη που περασε μεσα στο μυαλο του!

θα συνεχισω το λοιπον με ενα μερος ακομα που αξιζει να περασεις οταν βρεθεις στη περιοχη ..και ειναι το γνωστο στους περισσοτερους απ το Tour de France ...ειναι η διαδρομη για το Croix de Fer με το αντοιστοιχο Col στη κορυφη για την αναμνηστικη φωτογραφια!

spam on ....εδω θελω να κανω μια παρενθεση και να αναφερω κατι γενικο για να μπορεσω να εξηγησω παρακατω την αποψη μου!

Οπως καθε Col ετσι και αυτο εχει μια διαδρομη που θεωρητε αναβαση, αναλογος απο την πλευρα που το διανύεις... καπου εχει ενα αποκορύφωμα.... και απ την αλλη μια καταβαση! Στα περισσοτερα τετοια πασσα μια απ τις 2 πλευρες ξεχωριζει σε ομορφια ,σε ποιοτητα ασφλατου και χαραξης . Το ιδιο ειχα παρατηρησει και στα αντίστοιχα πάσα σε Ιταλικο εδαφος παλιοτερα, με πρωτο και καλυτερο εκεινο του Stelvio .που ενω η μια πλευρα ηταν μονο πολυ κλειστες ανηφορικες φουρκετες που ενωνονταν με βαρετες ευθειες ...η αλλη πλευρα ηταν σκετη πιστα απ ολες τις πλευρες! Το μονο που σε αποζημιώνει ειναι η πανεμορφη θεα που μπορεις να απολαυσεις σε καθε μετρο της διαδρομης!

... ετσι λοιπον και το συγκεκριμένο ... κατεμε θεωρειτε απο τα must της περιοχης ..παρολο που η μια απ της 2 πλευρες του χανει λιγο σε ποιοτητα ασφαλτου. Ειναι αρκετα μεγαλη διαδρομη η διάσχιση του . Στη κορυφη του μπορεις να απολαυσεις τη απιστευτη θεα στα περιξ , ανεβαινοντας ενα μικρο μονοπατακι λιγο με τα ποδια και εκει απλα χανεσε!

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
IoannisPanagiotidis
Mέλη
Mέλη

Δημοσίευση από IoannisPanagiotidis » 24 Ιούλ 2014, 19:20

... και σαν το κερασακι στη τουρτα εκεινη τη μερα στο δρομο του γυρισμου προς το πανδοχειο μας βαλαμε στο προγραμμα και μια μικρη παρακαψη για να ξαναπερασουμε μια φορα ακομα το γνωστο, αγαπημενο μας απο προπερσι Col Du Galibier , που οσες φορες και να το περασεις δεν το χορταινεις ! Για την διαδρομη δεν υπαρχουν λογια ..ειναι πανεμροφη ,στριφτεροτατη!..με ασύλληπτη ομορφια .

... απλα...οποιος βρεθει εκει πανω ...δεν θυμαμαι αν το εχω ξαναγραψει αλλα και να το χω , καλα ειναι να το γραψω για δευτερη ...μην αρκεστεί μονο στη θεα και στη φωτο στη μεση της διαδρομη πανω στις χαρακτηριστικες πινακιδες! Ας κοιταξει ακριβως πισω του την μικρη κορυφη και ας περπατησει το αποτομο μονοπατακι μεχρι πανω περιπου στα 150 μετρα , απο οπου θα εχει την πιο πανοραμικη θεα που μπορει να φανταστει , στη περιπτωση φυσικα που του το επιτρέψει και ο καιρος !

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

........

Άβαταρ μέλους

Barbadinos
Mέλη
Mέλη
Τόπος διαμονής: West Athens
Moto: VFR 800x crossrunner
Κράνος: suomy sr sport
Έχει κάνει like: 17 φορές
Έχει δεχθεί like: 5 φορές

Δημοσίευση από Barbadinos » 24 Ιούλ 2014, 20:09

Τι να πω;;;Σ'ωραίος.... :worshippy:

Και σε άλλα με υγεία.. :cheers:
Ολα είναι δύσκολα...προτού γίνουν εύκολα

Άβαταρ μέλους

ALX
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: Αθήνα
Moto: boGSer 1150
Κράνος: Shoei XR1000
Διάθεση:
Έχει κάνει like: 225 φορές
Έχει δεχθεί like: 236 φορές
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 24 Ιούλ 2014, 22:07

Γιάννη... τα Next φοράς?
“Όσο βελτιώνεται η τεχνολογία των μοτοσυκλετών (ηλεκτρονικά βοηθήματα), τόσο υποβαθμίζεται η τέχνη του αναβάτη.”.
ALX

Άβαταρ μέλους

FZMAN
Mέλη
Mέλη
Τόπος διαμονής: Λαμογιστάν
Moto: YAMAHA
Κράνος: SHOEI XR1100
Έχει κάνει like: 15 φορές
Έχει δεχθεί like: 29 φορές

Δημοσίευση από FZMAN » 24 Ιούλ 2014, 22:42

:thumpup:

:cheers:

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
IoannisPanagiotidis
Mέλη
Mέλη

Δημοσίευση από IoannisPanagiotidis » 24 Ιούλ 2014, 22:47

εχμ?...next?.... ποια next ψηλέ μου?

...

αν εννοεις τα Dunlop ...χεχε!..οχι παλι τα roadsmart I εβαλα! το μπροστα ειναι τελος του 2011 ..αλλα ειπα οσο θα τα βρίσκω δεν τα αλλαζω!

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
IoannisPanagiotidis
Mέλη
Mέλη

Δημοσίευση από IoannisPanagiotidis » 26 Ιούλ 2014, 17:11

Eνας ακομα πανεμορφος προορισμος για οποιον βρεθει στα περιξ ειναι η πολυ γνωστη και παλι απ το tour de France , αναβαση στο Alpe d`Huez . Πολλες στροφες με σχετικα πολυ αποτομο ρυθμο ανηφορας που καταληγει στο κεντρο του φανταχτερου ομωνύμου χωριου με τα παρα πολλα χιονοδρομικα ξενοδοχεια! Συνεχεια δεν υπαρχει απο κει ..λιγη ξεκουραση και ξανα το δρομο προς τα κατω!

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα .. Εικόνα

Εικόνα

... στο δρομο στη συνεχεια δεν υπαρχει δρομος που θα περασεις που να μην ειναι στριφτερος και ομορφος ακομα και οταν δεν εχει καποιο συγκεκριμενο χαρακτηριστικο ονομα! Οπως ολη η διαδρομη στο Col du Telegraphe .... αναμεσα στα χωριουδακια και τις στροφουλες τις περιοχης του Monginevrο κτλ. Το χαρακτηριστικο της περιοχης ειναι οτι σε οποια διασταυρωση και αν βρεθεις και οποιο δρομο και να παρεις σχεδον προς καθε κατευθηνση εχει και καποια γνωστη τοποθεσια. Σαν ειναι ολα τα cols μαζι τοσο πλεγμενα προς δικόσου όφελος και ευκολια για να περασεις οσο γινεται περισσοτερα στο λιγο πολύτιμο χρονο που εχεις στη διαθεση σου!

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

...........................

...........................

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
IoannisPanagiotidis
Mέλη
Mέλη

Δημοσίευση από IoannisPanagiotidis » 26 Ιούλ 2014, 17:12

κερασακι στη τουρτα εκεινης της ημερας ηταν και το πολυ γνωστο και δημοφιλές στους απανταχου ποδηλατες Col du Glandon . Ηταν στα ματια μου σαν μια τεραστια νοητη συνεχεια του Col de la Croix de Fer . Τεραστιο σε μηκος , απολαστικες στροφες , καθολου κινηση, αφηνεσε απλα στη οδηγηση, ταξιδευεις στα κλεφτα με το βλεμα σου στις δεξια πλαινες καταπράσινες κορυφες που σε συνοδευουν .... και χουφτωνεις το γκαζι! Καπου στη μεση παλι ενας χώρος να ξαποστασεις με ενα καφεολέ ...την αναλογη αναμνηστικη φωτογραφια και βουρ για τα επομενα!
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
IoannisPanagiotidis
Mέλη
Mέλη

Δημοσίευση από IoannisPanagiotidis » 26 Ιούλ 2014, 20:47

Οπως ξερουμε οι περισσοτεροι ...οταν μιλαμε για Γαλλικες Αλπεις και γενικως για την επονομαζόμενη κεντρικη κορυφογραμμη Route des Grandes Alpes , αναφερομαστε σε μια μια τεραστια ασφαλτινη διαδρομη αναμεσα στις κορυφες που εννωνουν τις ορεινες αλπικες περιοχες της νοτιοανατολικης Γαλλιας με την Μεσογειο . Το αναφερω αυτο γιατι θελω να τονισω οτι βρισκεται και συνορεύει παρα πολυ με τα συνορα της Ιταλιας και των αντιστοίχων Αλπικων της περιοχων. Στην ουσια στη πορεια σου αναμεσα στο γνωστα Cols της περιοχης , μπαινοβγαινεις χωρις να το επιδιώκεις συνεχεια και στο Ιταλικο εδαφος!

γιαυτο λοιπον θελω να προτεινω οποιος βρεθει στη περιοχη γενικως αυτη ..να κανει ενα κουραγιο και να βαλει στο προγραμμα του , για μια μερα το πανεμορφο Colle del Nivolet 2612m στο εδαφος της Ιταλιας!!!! Βρισκεται στην αρχη μιας πανεμορφης τεραστιας δασώδεις εκτασης στην πυλη ενος πανεμορφου εθνικου πάρκου της Ιταλιας που ονομαζεται Μεγαλος παραδεισος (Gran-Paradiso-NationalPark)

το αστειο και δυστυχως παραδοξο με αυτη τη πανεμορφη περιοχη ειναι το οτι οταν βρισκεσαι στη Γαλλια στη περιοχη της κοιλαδας του Iseran , ακομα και απ την κορυφη του Col d Iseran βρισκεσαι σε μια νοητη εναέρια γραμμη σχεδον 40 χιλιομετρων απο κει ...αλλα .....

...αλλα δεν υπαρχει τροπος οδικώς να περασεις τις χιονισμενες κορυφες που ξεπερνανε τα 3000 μετρα και ετσι εισαι αναγκαζμενος να κανεις εναν αρκετα μεγαλο και κατεμε βαρετο κύκλο ...περνώντας για καμια 50αρια χιλ. απο κουραστικη σχετικα κινηση και ευθειες στην Ιταλικη επαρχια μεχρι να παρεις το δρομο για να ανεβεις απ την κοιλαδα της Locana .... που ειναι ετσι οπως το ειδαμε στο χαρτη και η μοναδικη εισοδος προς αυτη τη περιοχη!

λοιπον οσο και βαρετο να σου φανει το κομματι που αναφερω παραπανω ...τοσο και πολλαπλασια σε αποζημιώνει η διαδρομη οταν αρχιζεις και πλησιαζεις! Το ιδιο το πάσο αναβασης του Nivolet ειναι απιστευτα όμορφο και αυτο με ελαχιστη κινηση...(φανταζομαι λογο του οτι ειναι πολυ οδικά αποκομμένο απ τιος υπολοιπες Αλπικες περιοχες) ...λιγο πριν φτασεις στη κορυφη του στα 2600 μετρα περνάς 2 πανεμορφες μαγευτικες λιμνες την Lago Serru και την Lago Agnel...η μια καταγαλανη και η αλλα βαθυ σκουρο μπλε ! Η αφιξη σου στο κεντρικοτερο "παλκονι" στη κορυφη του και η ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ θεα που απολαμβανεις απο κει πανω με τις χιονισμενες βουνοκορφες και τις 2 λιμνουλες στη βαση τους που χωριζονται απ τη τέλεια χαραξη των στροφων ...απλα δεν υπαρχει!!! Ο δρομος απ οτι ξερω τελειωνει εκει πανω ...και για καλη σου τυχη πρεπει να το ξανακατεβεις και να το ξαναπολαυσεις!..χεχε! εχω ακουσει οτι υπαρχει και δρομος ισως χωματοδρομος που συνεχιζει απο πισω αλλα στη παρεα ειχαμε και μοτοσυκλετες που θα βασανιζονταν σε τετοια περιπτωση και ετσι το αφησαμε!.

Εικόνα

...............

..............

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

.............................................................................
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Θάνος
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: Athens
Έχει κάνει like: 1 φορά
Έχει δεχθεί like: 7 φορές

Δημοσίευση από Θάνος » 28 Ιούλ 2014, 14:51

IoannisPanagiotidis έγραψε:
ALX έγραψε: Γιάννη, αυτές τις δύο, μπορώ να τις έχω σε φουλ ανάλυση για wallpaper?
Tι παραμυθένια μέρη είναι αυτά γμτ? :dribble:

ασε φιλε ...ειχα παθει και εγω την πλακα μου!...έβγαινα το πρωι στο παλκονι και κοιτουσα τη λιμνη και με πιανε μελαγχολια οταν σκεφτομουν που θα γυρισω σε μερικες μερες και θα κλειστω παλι ολη τη μερα μεσα στο μαγαζι!

Απίστευτο μέρος....ζηλέυω...και τι δε θα έδινα τώρα για ένα πρωινό εκέι...
Μήν βιάζεσαι! Άκομη και όταν υπάρχει λόγος... άστον να περιμένει!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
IoannisPanagiotidis
Mέλη
Mέλη

Δημοσίευση από IoannisPanagiotidis » 28 Ιούλ 2014, 18:03

... και συνεχιζω ..μια που εχουμε πιασει για καλα τη γειτονια του Tour de France ..... αν βρεθεις στη περιοχη ...θα ταν κριμα να αφησει καποιος απ εξω το Col de la Madeleine 2000m ...ενα πανεμορφο και αυτο πάσο απο μοτοσυκλετιστικης πλευρας που και αυτο δεν ανηκει στα πολυ τουριστικα αλλα ειναι πανεμορφο και ακριβως λογο της ελαχιστης κινησης που εχει μπορεις και εκει να θαυμασεις τη φυση ρολαροντας τις στροφες του , με το μυαλο στο δρομο αλλα την ψυχη να πεταει στις χιονισμενες κορυφες ! Πολυ ευχαριστη εκπληξη και αυτο με ενα πολυ ομορφα διαρρυθμισμένο χωρο να ξαποστασεις στην κορυφη που βασικα ακομα δεν εχει τελειωσει και ειναι υπο κατασκευη ! Μετα απ αυτο τον χωρο η πληροφοριες μας λεγαν οτι συνεχιζει δρομος ακομα πιο ψηλα αλλα δεν ειναι ακομα ασφαλτοστρωμένος και ετσι εχεις την χαρα και την ικανοποιηση να ξαναρολαρεις τις στροφουλες του κατεβαινοντας !

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Εικόνα

.... σχετικα πολυ κοντα απ το Madeleine .... και αν και πολυ μικρο το ιδιο σε μηκος ...θα πρότεινα να περασεις μια που θα βρεθεις στη περιοχη και το θεαματικοτατο και πολυ αποτομο Lacets de Montvernier. Ειναι μια αποτομη στενη καταβαση με συνεχουμενες αποτομες στροφες που ειναι πασιγνωστη στο χωρο των ποδηλατων λογο της αποτομης υψομετρικης αποστασης μεσα σε πολυ μικρη αποσταση. Εχω κλεψει απ το ιστο τις 2 παρακατω αεροφωτογραφιες για να σας παρουσιασω στο περιπου την άποψη αυτη της καταβασης γιατι στις φωτογραφιες που εβγαλα επιτόπου εγω, ακομα και αυτες που εβγαλα σκαρφαλωνοντας με τα ποδια στο εκκλησακι που επιβλητικα στέκεται ακριβως στη ακρη του γκρεμου απο πανω ...δεν μπορουν να δειξουν το δρομο γιατι ειναι σχεδον κρυμμενος μεσα στα δεντρα!

Εικόνα

Εικόνα
...στο ψηλοτερο προσβάσιμο σημειο με τη μοτοσυκλετα , αν σταθεις και κοιταξεις πισω σου θα βρεις και ενα μικρο μονοπατι που αν το ακολουθησεις θα βρεθεις σε ενα μικρο Εκκλησακι ακριβως πανω απ το δρομο που θα σε αποζημιωσει για την πεζοπορία με τη θεα που θα απολαυσεις απο ψηλα! Αν προβλεψεις να φερεις μαζι σου και μια ποικιλία απο Γαλλικα κασέρια και αλλαντικα και κανα 2 φρεσκιες μπακέτες ακομα καλυτερα ! ;-)

αυτες ειναι οι φωτο που εβγαλα εγω ..που οπως ειπα δεν δειχνουν και πολλα πραγματα!
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Εικόνα
Εικόνα
... οπως προαναφερα δεν συγκρινεται σε ομορφια ουτε οδηγικη απολαυση με τα πασα που ηδη εχω παραπανω αναφερει ουτε ειναι κατι που δεν πρεπει να χασεις ...αλλα η τοποθεσια του σε διευκολύνει να το συνδυάσεις σαν μια μικρη σταση σε καποια γυροβολια που γυρω απ τα Col de la Madeleine, Col de la Croix de Fer, Col du Glandon, Col du Galibier που στην ουσια ειναι σχετικα πολυ κοντα.

Άβαταρ μέλους

ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 28 Ιούλ 2014, 18:10

IoannisPanagiotidis έγραψε:
αυτες ειναι οι φωτο που εβγαλα εγω ..που οπως ειπα δεν δειχνουν και πολλα πραγματα!
[/center]
Εικόνα

Απίστευτη!!!!!!!!! :shocking:
“Όσο βελτιώνεται η τεχνολογία των μοτοσυκλετών (ηλεκτρονικά βοηθήματα), τόσο υποβαθμίζεται η τέχνη του αναβάτη.”.
ALX

Άβαταρ μέλους

ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 28 Ιούλ 2014, 18:14

...κι έρχεται και η κοινότυπη ερώτηση.. :P . με τι φωτογραφική τραβάς? (panasonic ή κάτι άλλο?... λέω panasonic γιατί έχει έναν ιδιαίτερο "θόρυβο")
ALX

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
IoannisPanagiotidis
Mέλη
Mέλη

Δημοσίευση από IoannisPanagiotidis » 28 Ιούλ 2014, 21:04

Αλεξανδρε μια μικρη ψηφιακη Sony της τσεπης παιρνω μαζι μου φιλε!...( DSC-W215) οτι πιο απλο μπορεις να φανταστεις! Ειναι η φωτογραφικη για τις μαχιμες και αντίξοες καταστασεις ..χεχε!...και λογο του οτι την εχω σχεδον 10 χρονια δεν την λυπαμαι και πολυ . Την εχω σε ετοιμοτητα συνεχεια μεσα στη τσεπη του μπουφαν και πετιέμαι σαν ελατηριο καθε φορα απ τη σελα σε καθε σταση και βγαζω φωτο!

... φανταζομαι απο πολυ παλιοτερα ποστ θα θυμασαι οτι εχω μια καλη D90 της Nikon την οποια ομως προσεχω σαν κόρη οφθαλμου και δεν την εχω παρει μαζι μου με τη μοτοσυκλετα ποτε , λογο οτι φοβαμαι να μην την χαλασω αυτην ή καποιο απ τους φακους της βγαλε-βαλε! Την κραταω εκτος για την χρηση μονο στις οικογενιακες διακοπες και για τους ερασιτεχνικούς μου πειραματισμους.

Η ιδιαιτερότητα ολης της εκδρομης δεν ειναι μονο οι φωτογραφιες αλλα το βιντεο υλικο που φέρνω πισω. Τα τελευταια χρόνια , κουβαλαω πισω αν διακρινεις απ τις φωτογραφιες μια μεγαλή τσαντα της Wunderlich στη σελα του συνοδηγου οπου εκει μεσα εχω μονο μια πολυ καλη Sony βιντεοκαμερα. Οταν γυριζω πισω εχω βιντεοσκοπήσει σχεδον ολη την εκδρομη και ολα τα μερη που περασαμε απο κορυφες μεχρι τους ανθρωπους που συναστραφηκαμε. μετα απο μερικους μηνες αφου επεξεργαστω το υλικο και καπου στο Δεκεμβριο εχω μια ταινια σχεδον 2 ωρες που την παρουσιαζω και την μοιραζω και στους αλλους 3 φιλους που συμμετείχαν στη γυροβολια μας! θα ηταν πολυ βαρετο να σας το δειξω γιατι ειναι πολυ μεγαλο αλλα για μενα προσωπικα ειναι θυσαυρος που μαζευω να βλεπω μετα απο 30 χρονια στα γεραματα!..χεχε! :D

Άβαταρ μέλους

Masif
Μέλη
Μέλη
Moto: Suzuki GSX650F
Κράνος: RPHA10+ Ben Spies

Δημοσίευση από Masif » 28 Ιούλ 2014, 22:57

Γιάννη πραγματικά μπράβο σου που έκανες όλες αυτές τις διαδρομές και σε ευχαριστούμε πάρα πολύ που τα μοιράστηκες μαζί μας. Απ'οτι κατάλαβα αν βρεθούμε απο κει μεριά δεν πρέπει να χάσουμε κανένα από τα μέρη που επισκέφτηκες γιατί βάση των φωτογραφιών όλα έχουν την ιδιαιτερότητα τους.

Πραγματικά υπέροχα τοπία και πρέπει να το απολαύσατε πάρα πολύ. Χοντρικά πόσα χιλιόμετρα κάνατε στο σύνολο και πόσα περίπου χρήματα καταναλώσατε χωρίς το πήγαινε έλα; :think:
Αλέξανδρος

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
IoannisPanagiotidis
Mέλη
Mέλη

Δημοσίευση από IoannisPanagiotidis » 29 Ιούλ 2014, 01:30

σας το ευχομαι φιλε μου ...τα ιδια και καλυτερα κιόλας!

στο θεμα εξοδα ... η οργανωση παιζει τον σπουδαιότερο ρολο Αλεξανδρε. 2300 χιλιομετρα καναμε με το αμαξι/τρειλερ να κατεβουμε Susa και να ανέβουμε Solingen. ... και απο 2400 γραψαμε τα 2 GS μονο στα περιξ (αλλοι 2 χασαν την τελευταια μερα και γραψαμε 450 λιγοτρερα)
1100 ευρω μου βγηκαν εμενα ολα τα εξοδα ...και σου βαζω το μεριδιο μου απ τα 4 ατομα για βενζινες στο αυτοκινητο / τρειλερ / βινιετες Ελβετιας / διοδια Ιταλιας / βενζινες στη μηχανη / 7ημερη διανυκτέρευση ( με πρωινο και απιστευτο βραδυνο, καπουτσινα, μπυρες, κρασια, απιστευτα φαγωπότια) δωρα,μπλουζακια, αυτοκόλητα, ιντερνετ ...τα παντα όλα!!!!...και του πουλιου το γαλα!

.... Oook

Άβαταρ μέλους

makisp
Μέλη
Μέλη
Moto: MG V2 1200
Έχει δεχθεί like: 1 φορά

Δημοσίευση από makisp » 29 Ιούλ 2014, 09:48

Ωραίος Γιάννη. Φένεστε εσύ και η παρέα σου να περάσατε καλά, να γεμίσατε μπαταρίες για μερικούς μήνες και να εμπλουτίσατε τις μοτοσυκλετιστικές εμπειρίες σας με μοναδικές αναμνήσεις από μέρη όμορφα και στριφτερά.
Καλά όπως βλέπεις την φωτογραφία αυτών των φουρκετοειδών διαδρομών σκέφτεσαι ότι καλό θα ήταν καλού κακού να έχεις και κανά αλεξίπτωτο στην πλάτη :tooth:
Και του χρόνου.:cheers: :thumpup:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
IoannisPanagiotidis
Mέλη
Mέλη

Δημοσίευση από IoannisPanagiotidis » 29 Ιούλ 2014, 23:48

... και φτάσαμε στη τελευταία μερα που λιγο η κουραση που μαζέψαμε τις προηγούμενες μερες ..... λιγο η ομίχλη που είχε σκεπάσει το γειτονικό Mont Cenis ...λιγο τα λογια του παπά ;-) οι 2 φιλοι της παρεας με τα δυνατα μοτόρια προτίμησαν να παρουν ρεπό αράζοντας στη Susa απολαμβανοντας την Ιταλικη φιλοξενια!...

Εικόνα

Εικόνα

δοκιμαζοντας την τυχη μας οι αλλοι 2 , που μας χαμογελασε μετα απο τα μολις πρωτα 30 χιλιομετρα ..περνώντας την λιμνη ...βγηκαμε αποτομα μεσα απο το πυκνο σύννεφο και με στεγνο οδοστρωμα , ο ηλιος μας κρυφοκοιταζε στα επομενα 420 χιλιομετρα ..... οπου ξεκοκαλίσαμε στη κυριολεξια οτι εχει περισσεψει στα περιξ και στριβόταν ! ... το θερμομετρο εκεινη την ημερα εδειξε στο γυρισμο μεχρι και 36 βαθμους.

...
Εικόνα

...ξανα λοιπον το προγραμμα της πρωτης μερας περνωντας το Iseran θεόστεγνο ...και μετα αλλαγη πορειας προς τα βορεια με κατευθηνση Cormet de Roselend ... ενα καταπληκτικο , απεραντο και καταπρασινο μερος ! Οπωσδήποτε στα αγαπημενα και αυτο . Η πρωτη φορα που ενω απολμαβανα τη διαδρομη σε γρηγορους ρυθμους , ενιωθα την αναγκη να σταματησω να κατεβω απ τη μηχανη και να αραξω στην ακρη του δρομου κοιτοντας χαμενος χωρις να βγαζω μιλιά! Εστω και 5 λεπτα το εκανα οταν μετα την κορυφη συναντησαμε μια λιμνη και κοντοστάθηκα απο ψηλα λιγο χαλαρόνοντας!

Το ευτύχημα ειναι να περνάς τετοια μερη που τα ονειρεύεσαι ,τα προγραματιζεις και διαβαζεις για αυτα ολο το χρόνο..... το δυστύχημα ομως ειναι οτι οι μερες και ο χρόνος ειναι πολυ περιορισμενος και εισαι αναγκασμενος να τα περνάς στα γρηγορα κλεβοντας ματιές οπου προλαβεις ,προσπαθώντας να τυπωσεις στο μυαλο σου οσο μπορεις πιο ανεξίτηλα, αυτες τις τοσο διαφορετικες εικονες απο κείνες της καθημερινότητας σου !

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
IoannisPanagiotidis
Mέλη
Mέλη

Δημοσίευση από IoannisPanagiotidis » 29 Ιούλ 2014, 23:50

μετα απ αυτη τη υπερβολικη δοση ευχαρίστησης σε οποιο σταυροδρομι και να βρισκομασταν αριστερα δεξια παντου ονοματα που διαβαζα στο χαρτη τους προηγουμενους μηνες που φτιαχναμε τα σχεδια και δεν ηθελα με τιποτα να χασω! Δεν πηραμε δρομακι ...δεν περασαμε χωριο που να μην ηταν πανεμορφο! Ειχα χασει τη μπαλα . Ηδη ειχαμε ξεφυγει απ το αρχικο προγραμμα και καθοτι η τελευταια μερα προσπαθησαμε να βαλουμε και το Col des Aravis που και αυτο ανηκει στα διαδρομη προς τα πανω του Route des Grandes Alpes. Αξιζε καθε χιλιομετρο που γραψαμε παραπανω.... και σχεδον χορτασμενος απο στροφες φτασαμε και απολαυσαμε το Col de Merdassier οπου ηρθα και ξεχείλισα απο αδρεναλινη ... δεν υπαρχει ευθεια ουτε γιια να ξεκουρασεις τα χέρια σου! ... ζα-λί-στι-κα!!! Πραγμα που και για μια φορα ακομα επαληθεύσε το γεγονος που ειχα ζησει και παραδεχτει και παλιοτερα στη Ιταλια !.. . στα πιο αγνωστα και απομερα πάσα βρισκεις τις περισσοτερες και πιο απολαυστικες στροφες!

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

.... καπου στο ενδιαμεσο .... απαραίτητη σταση για κολατσιό και αναπληρωση δυναμεων στοSaint-Jean-de-Maurienne , κόβοντας το κασερακι και τη μπαγκέτα με τα γνωστα μαχαιράκια Opinel που εχουν κανει γνωστη την συγκεκριμενη περιοχη ! Και μετα το δρομο προς τα πισω! Μας επιασε το βραδυ αλλα ειχε κολλησει το χαμογελο στα μουτρα μου!

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
........

........
Εικόνα
Εικόνα

................ :cheers:

Άβαταρ μέλους

Θάνος
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: Athens
Έχει κάνει like: 1 φορά
Έχει δεχθεί like: 7 φορές

Δημοσίευση από Θάνος » 01 Αύγ 2014, 12:20

Υπέροχο ταξιδιωτικό, σε ευχαριστούμε Γιάννη, για τα ωραία μέρη που μας έδειξες
και την ωραία παρουσίαση!

Άντε και στο επόμενο τώρα!!!! :thumpup:
Μήν βιάζεσαι! Άκομη και όταν υπάρχει λόγος... άστον να περιμένει!
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκτός συνόρων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης