Γυροβολιες στα περιξ του Vercors δυτικα σε Γαλλικες Αλπεις 2017

Άβαταρ μέλους

ALX
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: Αθήνα
Moto: boGSer 1150
Κράνος: Shoei XR1000
Διάθεση:
Έχει κάνει like: 225 φορές
Έχει δεχθεί like: 236 φορές
Επικοινωνία:

Re: Γυροβολιες στα περιξ του Vercors δυτικα σε Γαλλικες Αλπεις 2017

Δημοσίευση από ALX » 01 Φεβ 2018, 15:52

Τελευταία απάντηση στην προηγούμενη σελίδα:

:tooth:

“Όσο βελτιώνεται η τεχνολογία των μοτοσυκλετών (ηλεκτρονικά βοηθήματα), τόσο υποβαθμίζεται η τέχνη του αναβάτη.”.
ALX

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
IoannisPanagiotidis
Mέλη
Mέλη
Τόπος διαμονής: Solingen
Moto: R1200GS
Κράνος: Sr1
Έχει κάνει like: 34 φορές
Έχει δεχθεί like: 45 φορές

Δημοσίευση από IoannisPanagiotidis » 06 Μαρ 2018, 13:19

Συντροχοι σε βάθος χρόνου θα παραθέσω και κανα 2 κινούμενες στιγμες απ τα περιξ οπως τις κατέγραψα σποραδικά με τη κάμερα στο κρανος ....

Ξεκιναω με μια χαλαρωτικη καταβαση της πίσω πλευράς του Iseran ... με κατεύθυνση την ανηφόρα για το Mont Cenis ... το τοπίο ειναι ψιλόμαγικό...

Άβαταρ μέλους

Yannis990
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: ΑΘΗΝΑ
Moto: 990 ADVENTURE
Κράνος: X-LITE 661
Έχει κάνει like: 180 φορές
Έχει δεχθεί like: 107 φορές

Δημοσίευση από Yannis990 » 06 Μαρ 2018, 15:31

:thumpup:

Άβαταρ μέλους

stiv
Mέλη
Mέλη
Τόπος διαμονής: Μοσχατο
Moto: Crossrunner 800
Κράνος: Αrai RX7 GP
Έχει κάνει like: 6 φορές
Έχει δεχθεί like: 13 φορές

Δημοσίευση από stiv » 06 Μαρ 2018, 22:57

Ωραίος ο Ιωάννης αντε και φέτος τον Μάιο να οργώσετε και πάλι τα όροι και
Τα βουνά των Άλπεων (ζηλεύω)

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
IoannisPanagiotidis
Mέλη
Mέλη

Δημοσίευση από IoannisPanagiotidis » 07 Μαρ 2018, 00:08

Φετος φιλε ... (ειναι η πρωτη φορα που το αναφερω δημοσια) .....υγεια πανω απ ολα .... η γυροβολια μαλλον για πρωτη φορα θα παρει τη μορφη ταξιδιου ... ισως γινει και 10ημερη ....με καταβαση επαρχιακα απο Αυστρια , Σλόβενια ,παραλιακά Κροατια , λιγο Μαυροβουνιο , ορεινη Αλβανια και πρωτα ο θεος ...ενα μεγαλο μου ονειρο ισως πραγματοποιηθει ..... να ρολαρω επιτελους με τη πομπινα μου στα περιξ της Πινδου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ... Δεν εχω αναφερει ακομα κατι πιο συγκεκριμενο γιατι το σχεδιο ακομα στήνεται...αλλα δυσκολα βαζω κατι στο μυαλο μου και μετα το αλλαζω!

.... οσο ζω ελπιζω που λεω παντα! :cheers:

Άβαταρ μέλους

ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 07 Μαρ 2018, 19:20

Γιάννη άλλαξες κάμερα? Με τι τραβάς?
“Όσο βελτιώνεται η τεχνολογία των μοτοσυκλετών (ηλεκτρονικά βοηθήματα), τόσο υποβαθμίζεται η τέχνη του αναβάτη.”.
ALX

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
IoannisPanagiotidis
Mέλη
Mέλη

Δημοσίευση από IoannisPanagiotidis » 08 Μαρ 2018, 00:43

Με μια Sony 3ετιας τραβάω Αλέξη ... και μάλιστα σε απλό hd ενώ θα μπορούσα να γραφω 4K ... αυτο που άλλαξα ομως φέτος και κανει τη διαφορά ειναι το προγραμμα που το δούλεψα και η θέση που έγραφα δηλαδη πανω απ το κρανος και όχι πανω στη μηχανή . Αποτέλεσμα πολυ λιγότεροι κραδασμοί .Προσπαθούσα εν κίνηση να ελέγξω ακόμα και την ομαλή κίνηση του κεφαλιού μου χωρις απότομες αλλαγές κατεύθυνσης . Για το προγραμμα που εγραψα παραπανω ... μπηκα απλα στην Adobe ... εκανα λογαριασμό .. και κατέβασα για 13 μερες την τεστ τελευταια έκδοση του Premiere pro την CC .... με αυτη την έκδοση σε αντίθεση με τη παλιότερη που ειχα μπορω να παράγω τελικό βιντεο σε πολυ καλύτερη ανάλυση . Αν το ειχα γράψει σε 4Κ θα βλεπες ακόμα καλύτερο αποτέλεσμα ! 👍🏼

Άβαταρ μέλους

naftilos
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: Αθηνα Ηρακλειο
Moto: Αprilia pegaso+capon
Κράνος: SHARK VISION-R
Έχει κάνει like: 90 φορές
Έχει δεχθεί like: 112 φορές

Δημοσίευση από naftilos » 08 Μαρ 2018, 12:15

Επιτέλους άρχοντα Ιωάννη, ήμουν νιος και γέρασα αναμένοντας
Άρχοντας ο προπορευόμενος που καταγράφει η κάμερα, ογλήγορος άνετος και ευθυτενής, καμία προσπάθεια να στραμπουλιχτεί να προσπαθήσει να περάσει το κεφάλι του κάτω από το τιμόνι στις στροφές και να κρεμαστεί έξω από τη μηχανή στην εσωτερική σαν τσαμπί από σταφύλι για να κουλαντρίσει τα ισοζύγια μαζών και βαρών.
Άρχοντας και ξανά άρχοντας, ξέρει ο άνθρωπος να κάνει ταξίδι και να φτάσει ογλήγορα και ξεκούραστος στον προορισμό του.
Με άριστα το 10 του βάνω 11 :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Άβαταρ μέλους

ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 08 Μαρ 2018, 17:58

IoannisPanagiotidis έγραψε:
08 Μαρ 2018, 00:43
Με μια Sony 3ετιας τραβάω Αλέξη ... και μάλιστα σε απλό hd ενώ θα μπορούσα να γραφω 4K ... αυτο που άλλαξα ομως φέτος και κανει τη διαφορά ειναι το προγραμμα που το δούλεψα και η θέση που έγραφα δηλαδη πανω απ το κρανος και όχι πανω στη μηχανή . Αποτέλεσμα πολυ λιγότεροι κραδασμοί .Προσπαθούσα εν κίνηση να ελέγξω ακόμα και την ομαλή κίνηση του κεφαλιού μου χωρις απότομες αλλαγές κατεύθυνσης . Για το προγραμμα που εγραψα παραπανω ... μπηκα απλα στην Adobe ... εκανα λογαριασμό .. και κατέβασα για 13 μερες την τεστ τελευταια έκδοση του Premiere pro την CC .... με αυτη την έκδοση σε αντίθεση με τη παλιότερη που ειχα μπορω να παράγω τελικό βιντεο σε πολυ καλύτερη ανάλυση . Αν το ειχα γράψει σε 4Κ θα βλεπες ακόμα καλύτερο αποτέλεσμα ! 👍🏼
Αυτές οι διορθώσεις στο που κοιτάζει η κάμερα... πώς γινόντουσαν?
ALX

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
IoannisPanagiotidis
Mέλη
Mέλη

Δημοσίευση από IoannisPanagiotidis » 08 Μαρ 2018, 18:55

χεχε!...με τον λαιμο μου !... εχω κανει αρκετη εξασκηση και εμαθα να συμαδευω με ενα σημαδι πανω στη ζελατινα τι γραφει εκεινη τη στιγμη η καμερα . Για να στο περιγραψω λιγο ...οταν εβλεπα κατι ομορφο στα πλαγιες ...το ματι μου το καρφωνα μπροστα στο δρομο αλλα ολο το κεφαλι μου το γυριζα προς τη πλαγια με πολυ αργη κινηση του λαιμου μου και το ξαναγυριζα μετα μπροστα το ιδιο αργα!

Σε Λεω αφου κιολας.... :yes:

Άβαταρ μέλους

ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 08 Μαρ 2018, 19:04

:bravo:
ALX

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
IoannisPanagiotidis
Mέλη
Mέλη

Δημοσίευση από IoannisPanagiotidis » 08 Μαρ 2018, 21:46

naftilos έγραψε:
08 Μαρ 2018, 12:15
Επιτέλους άρχοντα Ιωάννη, ήμουν νιος και γέρασα αναμένοντας
Άρχοντας ο προπορευόμενος που καταγράφει η κάμερα, ογλήγορος άνετος και ευθυτενής, καμία προσπάθεια να στραμπουλιχτεί να προσπαθήσει να περάσει το κεφάλι του κάτω από το τιμόνι στις στροφές και να κρεμαστεί έξω από τη μηχανή στην εσωτερική σαν τσαμπί από σταφύλι για να κουλαντρίσει τα ισοζύγια μαζών και βαρών.
Άρχοντας και ξανά άρχοντας, ξέρει ο άνθρωπος να κάνει ταξίδι και να φτάσει ογλήγορα και ξεκούραστος στον προορισμό του.
Με άριστα το 10 του βάνω 11 :thumpup: :thumpup: :thumpup:
χεχε....ναι βρε φιλε...ειλικρινά εσενα σκεφτομουν οταν εκοβα το συγκεκριμενο κομματι :thumpup:

Το 8 λεπτο αυτο ειναι μερος του συνολικα 3ωρου αφιερώματος της εκδρομης αυτης. (οπως κανω σε καθε μια απ τις γυροβολιες μας) . Στο συνολο του το βιντεο που σου περιγραφω δεν εχει εικονες μονο μεσα απ τη καμερα που εχω στο κρανος αλλα περισσοτερο με αυτη που βγαζω απ το βαλιτσακι και καταγραφω τις στιγμες και αυτα που βλεπουμε απ το χερι! Δεν υπαρχει μερος που επισκευτικαμε που δεν καταγραφα και ειλικρινα αν ειχες ενδιαφερον να το δεις ...εννοω απ τη στιγμη που φορτωνουμε τις μηχανες στο τρειλερ μεχρι και την στιγμη που γυριζουμε πισω .... γραψε μου και ευχαριστως θα έβρισκα τροπο να στο μοιράσω.

Απο κει και περα !...εχεις δικιο παντως !...ειλικρινα θα μπορούσαν να ναι ακριβως τα λογια μου αν προσπαθουσα να περιγραψω τον Dirk ...τον φιλο που οδηγάει παντα μπροστα μας σε ολες μας τις βολτες! Ειναι ο εμπιρότερος ολων μας στη παρεα και αυτος που κραταει τον ρυθμο μεσα στα όρια της ασφάλειας χωρις ομως να χανουμε οι υπολοιποι απο πισω την χαρα μας με τις στροφουλες !

παντα ορθιος φιλε! :cheers: :facebike:

Άβαταρ μέλους

ibar132
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: αθηνα
Moto: tiger1050
Κράνος: arai qv
Έχει κάνει like: 70 φορές
Έχει δεχθεί like: 38 φορές

Δημοσίευση από ibar132 » 09 Μαρ 2018, 14:36

μήπως να κανονίσουμε κανα 2ημερο στα βουνά της πινδου να υποδεχτούμε τους "βάβαρους"...?
يفغينيا
باناجيوتيس

Los buenos somos más!!

Άβαταρ μέλους

Rory
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: Χανιά
Moto: Triumph tiger 1050
Έχει κάνει like: 25 φορές
Έχει δεχθεί like: 22 φορές

Δημοσίευση από Rory » 09 Μαρ 2018, 16:50

Ιωάννη πολύ ωραίο οδοιπορικό , να είσαι πάντα καλά με την παρέα σου να απολαμβάνεις αυτές τις στιγμές , μαγευτικά τοπία ............εχω μια αδυναμία στο Γαλλικό νότο , πρόσφατα ταξίδεψα από Μασσαλία μέχρι Παρίσι με την TGV , τα γρήγορα τραίνα , η ματιά μου ηταν συνέχεια στην κορυφογραμμή των γαλλικών άλπεων
Keep on rockin

Άβαταρ μέλους

naftilos
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: Αθηνα Ηρακλειο
Moto: Αprilia pegaso+capon
Κράνος: SHARK VISION-R
Έχει κάνει like: 90 φορές
Έχει δεχθεί like: 112 φορές

Δημοσίευση από naftilos » 09 Μαρ 2018, 22:28

IoannisPanagiotidis έγραψε:
08 Μαρ 2018, 21:46

Το 8 λεπτο αυτο ειναι μερος του συνολικα 3ωρου αφιερώματος της εκδρομης αυτης. (οπως κανω σε καθε μια απ τις γυροβολιες μας) . Στο συνολο του το βιντεο που σου περιγραφω δεν εχει εικονες μονο μεσα απ τη καμερα που εχω στο κρανος αλλα περισσοτερο με αυτη που βγαζω απ το βαλιτσακι και καταγραφω τις στιγμες και αυτα που βλεπουμε απ το χερι! Δεν υπαρχει μερος που επισκευτικαμε που δεν καταγραφα και ειλικρινα αν ειχες ενδιαφερον να το δεις ...εννοω απ τη στιγμη που φορτωνουμε τις μηχανες στο τρειλερ μεχρι και την στιγμη που γυριζουμε πισω .... γραψε μου και ευχαριστως θα έβρισκα τροπο να στο μοιράσω.
Ε μα ναι Ιωάννη, πάντα υπάρχει ενδιαφέρον να ψαχουλέψουμε στα εξ απορρήτων :yes: :yes: :yes:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκτός συνόρων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης