MotoGP μπλα μπλα (ό,τι αφορά ΜοtoGP - Moto2 - Moto3)

motoGP / SBK / κ.τ.λ
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στην υποσυζήτηση αυτή, έχετε την δυνατότητα να ανεβάζετε συνημμένες εικόνες κατευθείαν από τον υπολογιστή σας.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: Αθήνα
Moto: boGSer 1150
Κράνος: Shoei XR1000
Διάθεση:
Έχει κάνει like: 188 φορές
Έχει δεχθεί like: 186 φορές
Επικοινωνία:

Re: MotoGP blah blah (all seasons...all categories!)

Δημοσίευση από ALX » 23 Οκτ 2016, 16:23

Τελευταία απάντηση στην προηγούμενη σελίδα:

Σαν σήμερα πριν από 5 χρόνια :(

Εικόνα

“Όσο βελτιώνεται η τεχνολογία των μοτοσυκλετών (ηλεκτρονικά βοηθήματα), τόσο υποβαθμίζεται η τέχνη του αναβάτη.”.
ALX

Άβαταρ μέλους

FZMAN
Mέλη
Mέλη
Τόπος διαμονής: Λαμογιστάν
Moto: YAMAHA
Κράνος: SHOEI XR1100
Έχει κάνει like: 11 φορές
Έχει δεχθεί like: 25 φορές

Δημοσίευση από FZMAN » 23 Οκτ 2016, 17:45

Κρίμα για ένα νέο παιδί και ένα καταπληκτικό οδηγό :(

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 25 Οκτ 2016, 21:59

Crutchlow: Περισσότερη υποστήριξη!
Θέλω το κάτι παραπάνω από το εργοστάσιό μου
Εικόνα
Περισσότερη υποστήριξη από την Honda θέλει ο Cal Crutchlow, ο μεγάλος νικητής του 16ου Γύρου της σεζόν στο Phillip Island.

Μετά την παρθενική νίκη της καριέρας του στο βρεγμένο Brno, ο Crutchlow έδειξε ότι αυτή δεν ήταν πυροτέχνημα κι εκμεταλλευόμενος την πτώση του Marquez μπροστά, κέρδισε και στο στεγνό στην Αυστραλία.

Δεν ήταν όμως όλα ρόδινα μετά τη νίκη του στο Phillip Island, καθώς - όπως επισήμανε και παρατήρησε ο ίδιος - κανένας επίσημος από την Honda δεν ήρθε στη συνέντευξη τύπου μετά τη μεγάλη του επιτυχία.

«Είμαι χαρούμενος με την ομάδα μου, αλλά νομίζω ότι αξίζω υποστήριξη από το εργοστάσιό μου. Όταν ήμουν στην Tech3 είχα καλή υποστήριξη και μου είχαν προσφέρει και συμβόλαιο να μείνω».

«Και τώρα έχουμε καλή υποστήριξη, μην με παρεξηγήσετε, αλλά θεωρώ ότι θα έπρεπε να με βοηθάνε προσωπικά εμένα και τον Lucio (σ.σ. Cecchinello) περισσότερο».

«Είναι απογοητευτικό να κερδίζεις τον αγώνα και το αφεντικό της Honda να μην είναι εδώ. Σας το λέω, αν ήμουν με άλλο εργοστάσιο θα είχαν έρθει».

«Ξέρω ότι υπάρχουν κάποιοι μέσα από το εργοστάσιο που με βοηθάνε, όπως ξέρω ότι υπάρχουν και άλλοι που δεν τους αρέσει που αυτοί οι άνθρωποι με βοηθάνε. Έτσι έχουν τα πράγματα».

Η πορεία του Crutchlow στους τελευταίους έξι Γύρους, χωρίς υπερβολή, είναι πορεία αναβάτη που αν έβλεπε κανείς μόνο τα χαρτιά, θα είχε την εντύπωση ότι είναι στους διεκδικητές του Τίτλου!

Όμως ο ίδιος παραμένει προσγειωμένος και «...ρεαλιστής. Όπως έχουν τα πράγματα και με αυτά που παίρνουμε από την Honda... θα ζητάγαμε πολλά αν μας βάζαμε στους διεκδικητές του Τίτλου».

«Αυτό όμως δεν με εμποδίζει να πιστεύω ότι μπορώ να γίνω. Σίγουρα θα προσπαθήσω κι αν δεν γίνει, δεν έγινε. Παίρνω αυτά τα καλά αποτελέσματα εδώ κι εκεί και αυτά είναι καλό για την ομάδα μου και για μένα προσωπικά».

motograndprix.gr
“Όσο βελτιώνεται η τεχνολογία των μοτοσυκλετών (ηλεκτρονικά βοηθήματα), τόσο υποβαθμίζεται η τέχνη του αναβάτη.”.
ALX

Άβαταρ μέλους

zentakias
Mέλη
Mέλη
Τόπος διαμονής: Λάρισα
Moto: CB400 SF
Κράνος: AGV K-3 TOP46

Δημοσίευση από zentakias » 01 Νοέμ 2016, 23:52

Αλεξ οσον αφορα την απαντηση 2 σελιδες πισω, μην ξεχναμε οτι και ο ροσσι οταν ηταν πιτσιρικας, οι παλιοτεροι τον λεγανε τσογλανι, κωλοπαιδο κτλ και εκανε και αυτος κατι λιγες κουτοπονηριες, ειχε εντασεις με αλλους κορυφαιους και τα σχετικα.
Σιγουρα το πρωταθλημα το περσυνο θα εχουμε να το λεμε, αλλά πρεπει να δουμε και τον μαρκεζ στα αντιστοιχα αντα και την πορεια του μεχρι τοτε για να δειξει αν γραφτει στους θρυλους.
Φετος φανηκε συνολικα πιο συγκρατημενος και είχε και στρατηγικη οπως ανεφερες, δεν πιεζε εκει που δεν τον επαιρνε.

Ο βινιαλες και μενα δεν μου εχει βγαλει στοφα πρωταθλητη ακομα (ενα σκαλακι πιο κατω), ελπιζω στη γιαμαχα να αλλαξει και να γινει πρωτοκλασσατος με τη βουλα.
Εικόνα
Στέλιος

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 02 Νοέμ 2016, 08:41

Οι περισσότεροι πιτσιρικάδες που μπαίνουν καβλωμένοι στους αγώνες, είναι ολίγον τι τσογλάνια. Σε αυτό το επίπεδο, αν δεν είσαι θρασύς και τσογλάνι, δεν κάνεις δουλειά. Άλλο το ένα όμως, άλλο το άλλο. Άλλο να κάνεις πουστιά σε έναν οδηγό επί συνεχόμενους αγώνες ώστε να χάσει το πρωτάθλημα (ενώ δεν είσαι καν διεκδικητής) κι άλλο να τύχει μέσα σε έναν αγώνα να συμβεί ένα περιστατικό όπως το αναφέρεις ως κουτοπονηριά. Γιατί από τέτοια, έχουν όλοι στο παλμαρέ τους κι όχι μόνο ο Rossi όταν ήταν πιτσιρικάς.
Ποιους να πρωτοθυμηθώ εξάλλου που κάνανε μεγάλες "κουτοπονηριές" (και επί εποχής πιτσιρικά Rossi?)
Τον Biaggi?... τον Capirossi? (που τώρα είναι και στην επιτροπή ασφαλείας?) τον Checa? ... τον Barros? ...τον Elias?
Όλοι αυτοί και ειδικά ο Biaggi και ο Capirossi κάνανε πολλά στη καριέρα τους και βρώμικες κινήσεις.
Για μένα ο Rossi με τόσα χρόνια στο κουρμπέτι, είναι καθαρός γενικώς αναβάτης. Καμία σχέση με τον Μάρκεζ στα χρόνια του.
ALX

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 03 Νοέμ 2016, 09:58

Με ένα πρόχειρο υπολογισμό στο πόδι, τα μηχανάκια των MotoGP καίνε 19 λίτρα στα 100χιλ :crazy:
ALX

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 04 Νοέμ 2016, 11:02

Vinales: Θα πάλευα για Τίτλο!
Αν είχα τη φετινή GSX-RR από την περσινή σεζόν
Εικόνα

Το ανερχόμενο αστέρι του MotoGP είναι αναμφίβολα ο Maverick Vinales, ο Ισπανός άσος της Suzuki που τη νέα σεζόν θα είναι ομόσταυλος με τον Rossi στην Yamaha.

Ο Vinales διανύει τη δεύτερή του σεζόν στη μεγάλη κατηγορία και κατάφερε να πάρει την πρώτη του νίκη, στο Silverstone της Αγγλίας. Παράλληλα, θα έχει καταφέρει να πάρει τουλάχιστον την 4η θέση στο Πρωτάθλημα.

Πριν από λίγες ημέρες ο Maverick Vinales έδωσε συνέντευξη στο motorsport.com όπου και επανέλαβε για μια ακόμη φορά ότι νοιώθει έτοιμος για τη νέα πρόκληση της καριέρας του.

Τι βαθμό θα έβαζες σ’ εσένα και τη μοτοσυκλέτα φέτος;

Με δεδομένο τι πετυχαίνουμε και τη θέση μας στη βαθμολογία, θα έβαζα σ’ εμένα ένα 8.5-9 και το ίδιο και στη μοτοσυκλέτα. Μεγαλώσαμε μαζί. Στόχος μας φέτος ήταν η έκτη θέση και είμαι τέταρτος, ενώ ακόμα έχω τη δυνατότητα να τερματίσω τρίτος.

Τι λείπει από την ομάδα για να εδραιωθεί στους πρωταγωνιστές;

Εμπειρία. Σε κάθε αγώνα που βελτιωνόμαστε, αυτό έρχεται με την εμπειρία. Είμαστε μπροστά και παλεύουμε σε αρκετούς αγώνες, αλλά όταν έρθει η στιγμή εκείνη είναι δύσκολο να τα έχεις όλα στην εντέλεια.

Από την έξω μεριά, η Suzuki δίνει την εντύπωση μιας διαφορετικής, φρέσκιας, ομάδας...

Θα έλεγα ότι είμαστε σαν οικογένεια και αυτό δημιουργεί πολύ καλό κλίμα. Ίσως και στις άλλες ομάδες να υπάρχει κάτι αντίστοιχο, αλλά δεν βγαίνει προς τα έξω. Είναι αλήθεια ότι είμαστε πολύ ενωμένοι.

Λυπάσαι που φεύγεις;

Δεν θα έλεγα ότι λυπάμαι. Στην αρχή είχα πολλές αμφιβολίες και ήταν μια πολύ δύσκολη απόφαση. Πάντως τώρα που πήρα νίκη και μερικά ακόμα βάθρα, δεν νοιώθω τόσο άσχημα, διότι κατά κάποιον τρόπο τους ανταπέδωσα την εμπιστοσύνη που μου έδειξαν.

Που έχεις βελτιωθεί πολύ;

Σε σχέση με πέρυσι στην οδήγησή μου, αν και αυτό οφείλεται και στα βήματα που έκανε η μοτοσυκλέτα. Τώρα μπορώ και πιέζω περισσότερο. Δεν είναι το ίδιο να προσεγγίζεις ένα Σ/Κ με τη νοοτροπία: ας δούμε τι θα μας βγει τώρα. Είναι διαφορετικό όταν ξέρεις ότι, υπό κανονικές συνθήκες, μπορείς να παλέψεις για το βάθρο.

Ήταν η Suzuki το καλύτερο μέρος για να ανδρωθείς;

Αν είχα αυτή τη μοτοσυκλέτα και πέρυσι, τώρα πιθανότατα θα οδηγούσα ακόμα καλύτερα. Αν και είναι αλήθεια ότι όταν είσαι σε θέση να βελτιώνεσαι χωρίς πίεση για να φέρεις αποτελέσματα, σε βοηθάει να κάνεις λιγότερα λάθη. Αν είχα αυτή τη μοτοσυκλέτα από πέρυσι, ίσως φέτος να πάλευα για τον Τίτλο!

Τι έμαθες από τους πιο γρήγορους αναβάτες της κατηγορίας;

Κοιτάζω βασικά πως δουλεύει η μοτοσυκλέτα τους και αυτό είναι πολύ χρήσιμο. Π.χ. ένα Σ/Κ έχουμε πρόβλημα στην επιτάχυνση και εστιάζουμε σ’ αυτό, αλλά στην πραγματικότητα φρενάρουμε νωρίς κι εκεί χάνουμε χρόνο. Όταν είσαι κοντά με τους πιο γρήγορους βλέπεις που χάνεις και αυτό σε βοηθά πολύ.

Πόσες φορές σε έχουν προειδοποιήσει για το τι θα αντιμετωπίσεις στην Yamaha του χρόνου, με τον Rossi σαν ομόσταυλό;

Το μόνο που αλλάζει είναι ότι θα οδηγώ μια Yamaha και ότι οι στόχοι θα είναι διαφορετικοί. Ο ομόσταυλος είναι το σημείο αναφοράς σου κι έτσι ξέρεις το επίπεδο και της μοτοσυκλέτας. Είναι προφανές όμως ότι αυτόν πρέπει να κερδίσεις πρώτα.

Δεν νοιώθεις έξτρα πίεση, γνωρίζοντας ότι καλείσαι να αντικαταστήσεις τον Lorenzo και να συγκριθείς με τον Rossi;

Και ο Aleix ήταν ένας πολύ δυνατός αντίπαλος για εμάς, διότι πέρυσι ήταν πάντα εκεί και όταν κάτι τέτοιο συμβαίνει πρέπει να δίνει το 200%.

Το επόμενο βήμα που θα κάνεις;

Μου λείπει η εμπειρία και πάω σε μια ομάδα που έχει πάρα πολύ. Η εμπειρία αυτή της νέας μου ομάδας θα με βοηθήσει πολύ. Τώρα ξέρω πως είναι να ξεκινάς μπροστά και να παλεύεις εκεί για όλη τη διάρκεια του αγώνα.

motograndprix.gr
ALX

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 18 Νοέμ 2016, 15:22

To contrast του 2016 σε σχέση με το 2015.

Αρνητικό ρεκόρ ο Λορένθο (ο Smith που έχει ακόμα μεγαλύτερο, έχασε αγώνες λόγω τραυματισμού)
Άσχημα τα πήγε επίσης κι ο Rossi. (άσχημα και ο Iannone αλλά αυτός έχασε κι αγώνες λόγω τραυματισμού όπως φυσικά και ο Pedrosa)

Θετικότατο ρεκόρ και με διαφορά έκανε ο Vinales, ακολουθούμενος από Barbera και Laverty αλλά και τους Μάρκεζ και Βautista.

Εικόνα
ALX

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 01 Δεκ 2016, 09:08

Lorenzo: Ο Dovi;
Δεν θα είναι εύκολος αντίπαλος

Εικόνα

Λίγες ημέρες μετά το πρώτο του τεστ με την Ducati Desmosedici GP17, ο Jorge Lorenzo τονίζει ότι ο ομόσταυλός του, ο Andrea Dovizioso, κάθε άλλο παρά εύκολος αντίπαλος θα είναι.

Ο Dovi, που φέτος συμπλήρωσε εννέα σεζόν στο MotoGP, πέρασε τα εφτά από τα εννέα του χρόνια με ομόσταυλο κι έχει τερματίσει ως ο πρώτος στο γκαράζ της ομάδας του τέσσερεις φορές.

Το 2017 αυτός που θα είναι δίπλα του θα είναι ο Jorge Lorenzo, ο οποίος υπογραμμίζει ότι δεν θα κάνει το λάθος να υποτιμήσει τον αντίπαλό του και τα τέσσερά του χρόνια με την Ducati.

Οι δυο τους είναι γνωστοί εδώ και αρκετά χρόνια, καθώς ο Dovi ήταν ένας εκ των αντιπάλων του Lorenzo στη μάχη που έδωσε (και κέρδισε) ο Ισπανός το 2006 και το 2007 για την κατάκτηση του Τίτλου στα 250cc το 2006/07.

«Ο Andrea είναι ένας λογικός άνθρωπος και με μεγάλη εμπειρία. Δεν κάνει λάθη, πάντα τερματίζει τους αγώνες και παίρνει πολλούς βαθμούς», ήταν τα λόγια του Ισπανού άσου για τον μελλοντικό του ομόσταυλο.

«Ήταν πολύ γρήγορος στην Valencia και κατά τη γνώμη μου είναι στην καλύτερη στιγμή της καριέρας μου. Δεν θα είναι εύκολο να είμαι πιο γρήγορος από αυτόν».

Pedrosa: Θα ήθελα να είμαι ο Superman!
Video με τον Ισπανό να απαντά σε ερωτήσεις
Εικόνα

Δεν θα ήταν άτοπο να επιχειρήσουμε να συγκρίνουμε τους οδηγούς του MotoGP με υπερήρωες, με τις ικανότητές τους να κάνουν το φαινομενικά αδύνατο μέσα στις πίστες.

Φυσικά δεν θα έλεγαν όχι σε υπερδυνάμεις, όπως αυτές που έχουν οι υπερήρωες των κόμιξ, κάτι που ισχύει και για τον Dani Pedrosa, ο οποίος απάντησε σε μερικές ερωτήσεις οπαδών του.

«Αν ήμουν υπερήρωας, θα ήθελα να είμαι ο Superman και αυτό επειδή μπορεί να διαχειριστεί τα πάντα και ποτέ δεν πτοείται από τις δυσκολίες», αποκάλυψε ο Dani που γνωρίζει καλά από δυσκολίες...

Αν όμως θέλουμε να το κάνουμε πιο συγκεκριμένο και του ζητούσαμε να μας πει ποια υπερδύναμη θα ήθελε να έχει:

«Αυτή θα ήταν η τηλεμεταφορά. Με όλα τα ταξίδια που κάνουμε και το χρόνο που χρειάζεται να ξοδέψουμε για να πάμε παντού, θα ήταν απλά τέλειο να ήμουν οπουδήποτε με μια κίνηση του χεριού».

Αυτά ήταν ορισμένα από τα πιο ωραία που είπε ο Dani Pedrosa! Για τα υπόλοιπα, μπορείτε να παρακολουθήσετε το παρακάτω video με τον Ισπανό άσο της Respol Honda.

ΚΤΜ: Πρέπει να βρούμε
Δυο περίπου δευτερόλεπτα
Εικόνα

Η προετοιμασία της KTM για τη νέα σεζόν συνεχίστηκε αυτό το μήνα, όταν και έκανε το ντεμπούτο της στο GP της Valencia ως έκτακτη συμμετοχή με τον Mika Kallio.

Τη νέα τους μοτοσυκλέτα είχαν την ευκαιρία να οδηγήσουν και οι εργοστασιακοί της αναβάτες, με τον Smith να έχει στη διάθεσή του 4 ημέρες την RC16 (Valencia/Jerez).

Από την άλλη η περίπτωση του Pol Espargaro «σκόνταψε» στην Yamaha, μιας και ο Ισπανός ήταν μόνο στο τεστ της Valencia, καθώς η Yamaha δεν του επέτρεψε να είναι στην Jerez.

Πλέον έχουμε μπει στη χειμερινή απαγόρευση και ο Team Manager της ομάδας, Mike Leitner, συνοψίζει την κατάσταση:

«Η χρονική μας απόσταση από τις πιο γρήγορες μοτοσυκλέτες είναι μεταξύ ενός ή δυο δευτερολέπτων. Αν το μειώσουμε αυτό, θα είναι θέμα χρόνου να ανέβουμε στην κατάταξη».

Στην Valencia ο Pol Espargaro ήταν σταθερά δυο περίπου δευτερόλεπτα πίσω από την κορυφή, ενώ στην Jerez ο Smith είχε μεγαλύτερη διαφορά, ωστόσο ο Βρετανός δεν έχει ξεπεράσει 100% τον τραυματισμό του.

«Λόγω αυτού δεν ήταν και η καλύτερη αρχή», παραδέχεται ο Βρετανός. «Ωστόσο οι τέσσερεις πρώτες ημέρες μου με την RC16 ήταν πολύ παραγωγικές».

«Προφανώς και θέλουμε να εξελιχθούμε όσο το δυνατόν πιο γρήγορα, παραμένοντας όμως ρεαλιστές. Και τώρα έχουμε ιδέες από τρεις οδηγούς για το που πρέπει να βελτιωθούμε».

«Έχουμε πολλή δουλειά μπροστά μας αυτούς τους δυο μήνες πριν το τεστ στην Sepang. Είμαστε ακόμα στην αρχή, αλλά το επίπεδό μας είναι καλύτερο από το αναμενόμενο».

motograndprix.gr
ALX

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 09 Δεκ 2016, 09:16

Repsol και Honda μαζί ως το ’18!
Συνεχίζεται η επιτυχημένη συνεργασία τους
Εικόνα

Η συμμαχία ανάμεσα στην εταιρεία κολοσσό Repsol και τον θρυλικό Ιάπωνα κατασκευαστή θα συνεχίσει να υφίσταται για πάνω από 20 χρόνια!

Άλλωστε είναι η πιο επιτυχημένη συνεργασία στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, καθώς Repsol και Honda έχουν κατακτήσει μαζί 12 Τίτλους.

Η μεταξύ τους συμφωνία επεκτάθηκε πρόσφατα μέχρι το 2018 ενώ ξεκίνησε το 1995, κάτι που σημαίνει ότι θα είναι ενεργή για τουλάχιστον 24 χρόνια!

Μέσα σε αυτές τις (πάνω από) δύο δεκαετίες, η συνεργασία τους απέφερε 12 Τίτλους, 151 νίκες και 392 βάθρα στη μεγάλη κατηγορία (500cc και MotoGP).

Παράλληλα - από το 2002 που ισχύει - η Repsol με την Honda έχουν ανακηρυχθεί εφτά φορές Πρωταθλήτρια Ομάδα.

Μέσα από την πολύχρονη αυτή συνεργασία, οι δυο πλευρές έχουν καταφέρει να δημιουργήσουν μια νικηφόρα φόρμουλα.

Από το 1995, περισσότεροι από τους μισούς Τίτλους της μεγάλης κατηγορίας πήγαν στην Repsol Honda, με Πρωταθλητές όπως οι Doohan, Criville, Rossi, Hayden, Stoner και Marquez.

Η Begona Elices, Γενική Διευθύντρια Επιοκοινωνίας της Repsol, σχολίασε: «Είμαστε πολύ υπερήφανοι που είμαστε μέλη αυτής της ομάδας».

«Η συνεργασία μας έχει αποφέρει πολλούς καρπούς, τόσο μέσα στις πίστες όσο και σε τεχνολογικό επίπεδο».

«Έχουμε δυο εξαιρετικούς αναβάτες, τους Marc Marquez και Dani Pedrosa που εκπροσωπούν ιδανικά τις αξίες και το πνεύμα της Repsol».

«Ο υψηλός ανταγωνισμός είναι ακριβώς αυτό που χρειάζεται για να βελτιωθεί μια παγκόσμια εταιρεία, ώστε να πετύχει τους στόχους που έχει θέσει».

Uccio: Ο Vale είναι έτοιμος για το 10ο!
Ο Lorenzo δεν θα είναι στους διεκδικητές
Εικόνα

Το δεξί χέρι του Valentino Rossi και παιδικός του φίλος, ο Alessio Salucci (ή αλλιώς Uccio) μίλησε στο gpone.com για πολλά και ενδιαφέροντα πράγματα!

Στην κατηγορία της Moto3 συμμετέχει η ομάδα του Vale, η SKY VR46, της οποίας ο Uccio είναι Team Manager.

Οι φετινές ελπίδες τους για Τίτλο, έπεσαν πάνω στο δύστροπο χαρακτήρα του Fenati και - κυρίως - στην εμφανή ανωτερότητα του Brad Binder.

«Ο Brad κυριάρχησε, ενώ εμείς είχαμε και κάποια προβλήματα με τον Romano. Ο Bulega έφτασε πολύ κοντά στο να είναι ο Rookie της Χρονιάς. Τον έριξαν όμως δυο φορές. Έχουμε καλή βάση για το 2017».

«Στη θεωρία, έχουμε τις δυνατότητες για να χτυπήσουμε τον Τίτλο. Είμαστε πολύ κοντά στους κορυφαίους κι αυτό σημαίνει ότι κάνουμε καλή δουλειά».

Δίνοντας τα δικά του φαβορί για τον Τίτλο στη μικρή κατηγορία, επέμεινε... Ιταλικά και έχρησε φαβορί τους Bastianini και Fenati.

Ο τελευταίος ήταν ταχύτατος στην Jerez, όμως ο Uccio δεν είχε καμμία αμφιβολία επ’ αυτού. «Είμαι χαρούμενος μ’ αυτόν. Δεν είχα ποτέ κάτι εναντίον του», είπε.

Στη συνέχεια αναφέρθηκε στον Valentino Rossi. «Είναι έτοιμος για τον 10ο Τίτλο! Στις δοκιμές της Sepang ήταν πάρα πολύ γρήγορος, ειδικά τη δεύτερη ημέρα».

«Ελπίζω να υπάρξει σεβασμός ανάμεσα σ’ αυτόν και τον Vinales, αν και δεν το βλέπω πιθανό».

Φυσικά άλλο πράγμα είναι να είσαι γρήγορος στα τεστ και άλλο σε διάρκεια αγώνα. «Συμφωνώ», είπε ο Uccio.

«Άλλο πράγμα ο αγώνας και άλλο οι κατατακτήριες ή οι δοκιμές. Έχει όμως μεγάλο ταλέντο και δεν θα του πάρει χρόνο».

Τέλος, τον ρώτησαν αν θεωρεί ότι ο Jorge Lorenzo θα είναι στους διεκδικητές του Τίτλου. Σε αντίθεση με όσα δηλώνει ο φίλος του, ο Rossi, ο Uccio είπε:

«Θα κάνει μερικούς καλούς αγώνες, αλλά δεν νομίζω ότι θα είναι στη μάχη για τον Τίτλο μέχρι το τέλος της σεζόν».

Lorenzo: Συμβουλές στον Vinales;
Δεν χρειάζεται καμμία από εμένα!
Εικόνα

Ο Maverick Vinales θα πάρει τη θέση του Jorge Lorenzo στην Yamaha του χρόνου, με τον δεύτερο να θεωρεί ότι είναι έτοιμος για τη μάχη του Τίτλου.

Ο Vinales είχε στη διάθεσή του την Μ1 του 2016 στο επίσημο τεστ της Valencia και χωρίς αλλαγές στο set-up της, κατάφερε να είναι ο πιο γρήγορος οδηγός στην πίστα.

Το ότι ο Maverick θα κέρδιζε αγώνες το 2017, ήταν κάτι αναμενόμενο, μιας και ο Ισπανός άσος είχε καταφέρει να οδηγήσει στη νίκη και την GSX-RR φέτος.

Αυτό όμως που διαφαίνεται πλέον, είναι ότι ο Maverick Vinales θα πρέπει να θεωρείται από την αρχή ως ένας από τους διεκδικητές του Τίτλου τη νέα σεζόν.

Αυτά ήταν και τα λόγια του ίδιου του Rossi, του νέου του ομόσταυλου, που είχε την ευκαιρία να τον δει και στις ιδιωτικές δοκιμές των μπλε στην Sepang.

Γυρνώντας στον Lorenzo, ο Ισπανός είναι αφοσιωμένος με τη δική του μεγάλη αλλαγή, καθώς του χρόνου θα είναι στην ομάδα της Ducati.

Βρήκε όμως την ευκαιρία να πει δυο λόγια και για τον συμπατριώτη του, ο οποίος θα τον αντικαταστήσει στο γκαράζ της Yamaha.

«Ο Maverick δεν χρειάζεται καμμία συμβουλή από εμένα. Ξέρει πολύ καλά πως να κερδίζει αγώνες».

«Θα του έλεγα μόνο να συγκεντρωθεί στην οδήγησή του, γιατί έτσι θα πάρει καλύτερα αποτελέσματα».

«Προς το τέλος του Πρωταθλήματος ήδη τα πήγαινε καλύτερα και πάλευε για το βάθρο συχνά».

«Στη θεωρία - με μια καλύτερη μοτοσυκλέτα - θα πρέπει να είναι εκεί πιο συχνά, να παλεύει για νίκες και για τον Τίτλο».

Μάλιστα ο Jorge Lorenzo δεν δίστασε να συγκρίνει τον Maverick Vinales με τον τρεις φορές Παγκόσμιο Πρωταθλητή τα τέσσερα τελευταία χρόνια, Marc Marquez.

«Το ξεκίνημά του ήταν πολύ ελπιδοφόρο. Έχει το ίδιο ταλέντο με τον Marquez. Θα δούμε αν θα μετατρέψει αυτό του το ταλέντο, σε αποτελέσματα».

motograndprix.gr
ALX

Άβαταρ μέλους

πυξιδας990
Mέλη
Mέλη
Τόπος διαμονής: Λεωνιδιο Κυνουριας
Moto: κατεμαρα 990 orange
Κράνος: kabuto aerroblade
Έχει κάνει like: 25 φορές
Έχει δεχθεί like: 61 φορές

Δημοσίευση από πυξιδας990 » 09 Δεκ 2016, 12:38

αγκαλιτσες απο παντου...
suzuki dr 250
suzuki dr 650rs
suzuki vstrom 650
ktm 950 adventure
ktm 990 adventure
ducati multistrada 1000
ktm 990 adv orange

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 12 Δεκ 2016, 09:18

MotoGP: Τα Αφεντικά μιλάνε
Και επικροτούν την κίνηση για ενιαία ECU
Εικόνα

Μπορεί να πέρασε από πολλά κύματα και ακόμα περισσότερες απειλές, ωστόσο η ενιαία ECU έγινε μέρος της ζωής μας στο MotoGP από φέτος.

Ο μεγαλύτερος αντίπαλος αυτής της ενέργειας ήταν η Honda, η οποία όμως πήρε τον Τίτλο φέτος και τώρα, μέσω του Suppo, δηλώνει:

«Η ενιαία ECU άνοιξε την πόρτα σε άλλους κατασκευαστές. Είδαμε την Suzuki να είναι βελτιωμένη και του χρόνου θα έρθει η ΚΤΜ».

«Ήταν δύσκολα για την Honda από την αρχή, αλλά όπως φαίνεται τελικά αυτή ήταν μια καλή κίνηση για το Πρωτάθλημα».

Από την πλευρά του ο Lin Jarvis της Yamaha παραδέχτηκε ότι τα μεγαλύτερα εργοστάσια έχασαν λίγο από την κίνηση αυτή, αλλά:

«...το γεγονός και μόνο ότι φέτος είχαμε τόσους πολλούς νικητές, αποδεικνύει ότι ήταν μια πολύ θετική κίνηση».

«Ίσως για εμάς ήταν μειονέκτημα, αλλά δεν είμαστε εδώ μόνο για την τεχνολογική εξέλιξη αλλά και για να προωθήσουμε το άθλημα. Υπό αυτό το πρίσμα ήταν μια καλή κίνηση».

Για την Ducati τα προβλήματα που προέκυψαν στην πορεία ήταν μικρότερα από των αντιπάλων της, έχοντας ρίξει το βάρος στο software της ECU από την εποχή των OPEN.

«Προφανώς κάποιοι δυσκολεύτηκαν περισσότερο στην αρχή, αλλά στο τέλος όλοι ήταν ανταγωνιστικοί», σχολίασε ο Paolo Ciabatti.

«Θεωρώ ότι αυτή η απόφαση, της ενιαίας ECU, ήταν μια σωστή απόφαση από τους διοργανωτές».

Ένα από τα προβλήματα της Suzuki, πριν αποσυρθεί το 2011, ήταν ότι δεν μπορούσε να φτάσει τα πολύ εξελιγμένα ηλεκτρονικά των αντιπάλων της.

Τώρα με τις αλλαγές σ’ αυτό το μέτωπο, ο εν λόγω κατασκευαστής είχε την ευκαιρία να ανακάμψει και μάλιστα να πετύχει την πρώτη του νίκη εδώ και εννέα χρόνια!

«Ευνοηθήκαμε από τους κανονισμούς, διότι με το παλιό ισχύον σύστημα ηλεκτρονικών θα ήταν πολύ πιο δύσκολο να φτάσουμε τους άλλους».

«Άλλωστε μην ξεχνάμε ότι μετά τις πρώτες αλλαγές σ’ αυτό τον τομέα, ήρθαν στο Πρωτάθλημα τρεις κατασκευαστές: η Aprilia, η Suzuki και η KTM».

«Για εμάς λοιπόν ήταν μια θετική κίνηση, μια καλή κίνηση για το άθλημα. Εννέα διαφορετικοί νικητές είναι φανταστικό», τόνισε ο Brivio.

Dorna και MotoGP καινοτομούν!
Ήρθε σε συμφωνία με εταιρεία ελέγχου στοιχημάτων

Πριν από μερικές ώρες ανακοινώθηκε ότι η Sportradar Integrity Services θα αναλάβει τον έλεγχο στοιχηματισμού για τη μεγάλη κατηγορία και τις Moto2/3.

Αυτή η κίνηση είναι πρωτόγνωρη για τα δεδομένα του μηχανοκίνητου κόσμου, καθώς πρώτο το MotoGP προβαίνει σε μια τέτοια ενέργεια.

Η Sportradar θα παρέχει ένα εύρος υπηρεσιών και το βραβευμένο σύστημα ελέγχου για απάτες, θα παρακολουθεί και θα αναλύει τα πάντα αναφορικά με το στοίχημα.

Ο έλεγχος θα επεκτείνεται και στις τρεις κατηγορίες, δηλαδή στους 58 αγώνες της σεζόν 2017 και θα αποκαλύπτει άμεσα οποιαδήποτε ύποπτη στοιχηματική κίνηση.

«Η πρόληψη ενός προβλήματος, είναι προτιμότερη από τη θεραπεία και οπωσδήποτε τα στημένα στο στοίχημα είναι πρόβλημα».

«Ευτυχώς στο άθλημά μας δεν έχουμε τέτοια φαινόμενα, είναι ένα ζήτημα όμως που ανησυχεί όλα τα αθλήματα παγκοσμίως».

«Δεν θέλουμε να φτάσουμε σ’ ένα σημείο που θα κληθούμε να φροντίσουμε για ένα πρόβλημα που ήδη θα έχει κάνει την εμφάνισή του».

«Η συνεργασία αυτή θα λειτουργήσει με γνώμονα την αποφυγή τέτοιων φαινομένων πριν την εμφάνισή τους».

«Στόχος μας είναι η εκπαίδευση, η αποτροπή τέτοιων ενεργειών και η άμυνα».

motograndprix.gr
ALX

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 16 Δεκ 2016, 12:53

Lorenzo: Εξαρτάται από την Ducati!
Να κάνει τον Stoner να δουλέψει μαζί μου
Εικόνα
Ο Jorge Lorenzo θέλει, ωστόσο το βάρος πέφτει στην Ducati να πείσει τον Casey Stoner να δουλέψει με τον Ισπανό άσο.

Κατά τη διάρκεια του 2016, ο Αυστραλός άσος έκανε μόλις τρεις δοκιμές με τη μοτοσυκλέτα των κόκκινων.

Οι φήμες για συνεργασία του με τον Lorenzo όμως, ξεκίνησαν στο τεστ της Valencia μετά το τέλος της σεζόν, με τον Stoner να συμβουλεύει τον Ισπανό.

Για το 2017 ο στόχος των κόκκινων είναι να διεκδικήσουν τον Τίτλο και όχι απλά να κάνουν μερικές - σποραδικές - καλές εμφανίσεις.

Γι’ αυτό το λόγο δεν σκέφτηκαν τα χρήματα, φέρνοντας στο γκαράζ τους ένα όνομα, τον Jorge Lorenzo, που μπορεί να τους δώσει το πολυπόθητο Πρωτάθλημα.

Ωστόσο ο Ισπανός έχει γνωρίσει σε όλη του την καριέρα στη μεγάλη κατηγορία, μόνο την Μ1 της Yamaha και δεν έχει εμπειρία από καμμία άλλη μοτοσυκλέτα.

Εδώ μπαίνει ο ρόλος του Stoner, ο οποίος με την εμπειρία του μπορεί να κάνει τη μετάβαση για τον Lorenzo πολύ πιο εύκολη.

Ο Lorenzo θέλει τον Stoner για coach του, ενώ και η Ducati παλιότερα έχει αφήσει να εννοηθεί ότι επιθυμεί ο Αυστραλός να ξεκαθαρίσει αν είναι διατεθειμένος να επενδύσει περισσότερο χρόνο.

«Δεν είμαι εγώ αυτός που θα πρέπει να πείσει τον Stoner», λέει ξεκάθαρα ο Jorge Lorenzo, ρίχνοντας το μπαλάκι στην πλευρά των κόκκινων.

«Έχω ήδη πει ότι είναι μια καλή επιλογή να με βλέπει απ’ έξω και να μου δίνει συμβουλές. Είναι ένας ιδιαίτερος χαρακτήρας».

«Μοιραζόμαστε πολλά κοινά, αλλά διαφωνούμε και σε μερικά άλλα. Σ’ αυτά που διαφωνούμε μπορεί να έχει δίκιο και να με κάνει ν’ αλλάξω γνώμη».

«Είμαι ανοιχτόμυαλος. Μ’ αρέσει ν’ ακούω και μετά να βγάζω συμπεράσματα. Ο Stoner είναι ταλαντούχος. Αν μπορούμε να τον εκμεταλλευτούμε, γιατί όχι;»

Michelin: Ο στόχος για το 2017;
Να έχουμε το ελαστικό του Qatar!
Εικόνα
Το ντεμπούτο της Michelin στο φετινό Αγώνα του Qatar ήταν ονειρικό, με τη συνέχεια όμως να κρύβει δυσάρεστες εκπλήξεις για τον Γάλλο κατασκευαστή.

Μετά το περιστατικό στην Αργεντινή με τον Scott Redding, είχαμε αλλαγή στο σκελετό των ελαστικών της που έγιναν πιο σκληρά.

Παρά τις συνεχείς αλλαγές της Michelin που έκανε το πίσω ελαστικό της - ως προς το σκελετό - όλο και πιο μαλακό, ποτέ δεν έφτασε να είναι ίδιο με αυτό του Qatar.

Με αυτό το ελαστικό, ο Jorge Lorenzo έσπασε τον απόλυτο χρόνο και το ρεκόρ πίστας, οδηγώντας την Μ1 του στη νίκη.

Ο στόχος για την Michelin είναι ένας: «Να φτάσουμε το πίσω ελαστικό στο επίπεδο του Qatar. Κι ελπίζουμε να το καταφέρουμε όσο το δυνατόν πιο γρήγορα», λέει ο Pierro Taramasso.

Το περιστατικό της Αργεντινής, με την αποκόλληση του πίσω ελαστικού στη μοτοσυκλέτα του Scott Redding και όλα όσα ακολούθησαν, έδειξαν το πόσο αφοσιωμένη είναι σ’ αυτό το εγχείρημα η Michelin.

«Στην Αργεντινή καταλάβαμε ότι τα πίσω ελαστικά μας δεν είχαν τόση αντοχή. Το θετικό όμως είναι ότι αντιδράσαμε άμεσα και σε μια εβδομάδα είχαμε ένα σκληρότερο ελαστικό για το Τέξας».

«Νομίζω ότι τότε όλοι κατάλαβαν πόσο αφοσιωμένοι είμαστε σ’ αυτό το άθλημα», τόνισε από την πλευρά του ο Nicolas Goubert.

«Κρατήσαμε αυτό το σκληρότερο ελαστικό μέχρι την Jerez, όπου και συνειδητοποιήσαμε το πόσο επηρεάζει την απόδοση των μοτοσυκλετών».

«Για μια ακόμη φορά αντιδράσαμε γρήγορα και από το Le Mans μέχρι το Mugello κάναμε βήματα».

«Ειλικρινά, για εμάς το Mugello αλλά και το Misano ήταν σαν το Qatar, αν και είχαμε το ελαστικό μετά την Αργεντινή».

Στη συνέχεια αναφέρθηκε στις αλλαγές που θα περιμένουμε να δούμε στα ελαστικά της Michelin για το 2017.

«Θα έχουμε ένα καινούργιο προφίλ για το μπροστά ελαστικό κι ελπίζω να βγει όσο καλό έχει δείξει σε 2-3 πίστες που το έχουμε δοκιμάσει».

«Μετά θα δουλέψουμε στο σκελετό και λίγο στη γόμα. Όσο για το πίσω θα μείνουμε με το ίδιο προφίλ, όμως θα συνεχίσουμε να δουλεύουμε στο σκελετό με βάσει τα καλά δείγματα που είχαμε στο τεστ της Βαρκελώνης».

Dovi: Δεν έχει σεβασμό!
Νέα επίθεση κατά Iannone
Εικόνα
Ο Andrea Dovizioso περνά και πάλι στην επίθεση, με στόχο και αυτή τη φορά τον πρώην του ομόσταυλο στην ομάδα της Ducati, τον Andrea Iannone.

Για τον Ιταλό, που τυπικά παραμένει στους κόκκινους μέχρι να λήξει το συμβόλαιό του στις 31/12, είπε ότι δεν δείχνει καθόλου σεβασμό.

Οι δηλώσεις αυτές του Dovizioso έρχονται αρκετό διάστημα αφότου και πάλι ο ίδιος είχε κατηγορήσει τον Iannone ως ατομιστή και όχι ομαδικό παίκτη.

«Από τα μισά της σεζόν κάτι έκανε κλικ και κατάφερα να τερματίσω με θετικό τρόπο τη σεζόν», ήταν τα πρώτα λόγια του Dovi στην Gazzetta dello Sport.

« Η αλλαγή του ομόσταυλου θα είναι πολύ καλή για όλους. Τελειώσαμε τη σεζόν κοντά στους πρώτους και αυτό θα μας δώσει κουράγιο για να στοχεύσουμε ακόμα πιο ψηλά».

Όταν τον ρώτησαν αν θα λείψει από την Ducati η γνώμη του Iannone για την εξέλιξη, απάντησε:

«Όχι. Από τη μια λειτουργούσε σαν ένα ερέθισμα για εμένα να τα πάω καλύτερα, μιας και είναι πολύ γρήγορος και μου άρεσε που τον είχα ομόσταυλο».

«Ωστόσο η συμπεριφορά του... για μένα ο σεβασμός για τους ανθρώπους είναι το παν και ειδικά αυτός δεν το έχει».

Πρόσφατα είχαμε δηλώσεις του Paolo Ciabbati, ο οποίος δήλωσε ότι ο Jorge Lorenzo, ο νέος ομόσταυλός του Dovi στην Ducati μπορεί να πάρει τη νίκη στο Qatar.

«Ήμουν δεύτερος στο Qatar για δυο συνεχόμενα χρόνια. Η νίκη εκεί δεν είναι σημαντική και αυτό επειδή θέλουμε να παλεύουμε για τον Τίτλο», αποκρίθηκε ο Ιταλός.

«Πρέπει να γίνει ένα ακόμα μικρό βήμα, όμως η δουλειά των δυο τελευταίων ετών είναι καλή. Αν συνεχίσουμε έτσι λοιπόν...».

Paolo Simoncelli: Έπρεπε να γίνει!
Ο θρύλος του Marco συνεχίζει να ζει
Εικόνα
Σε μερικούς μήνες, το όνομα του Marco Simoncelli θα επιστρέψει στις πίστες του Παγκοσμίου, με την Sic58 Squadra Corse να κάνει το ντεμπούτο της στην Moto3.

Η ομάδα θα έχει τα χρώματα του Marco, το πρόσωπό του θα φιγουράρει στα φορτηγά της ενώ δεν θα αποκαλείται “Team” αλλά “Squadra Corse”.

«Το “Team” είναι πολύ μοντέρνο για τον Marco, ο οποίος θα έπρεπε να αγωνίζεται την εποχή του Rainey και του Schwantz. Γι’ αυτό τη λέμε Squadra Corse», εξηγεί ο Paolo Simoncelli.

«Αυτή την περίοδο έχουμε πολλή δουλειά. Είμαι χαρούμενος που έχουμε επαφές με την Ongetta, ένα χορηγό του Marco από το 2004».

Η ομάδα θα κάνει το ντεμπούτο της στο Παγκόσμιο, αλλά έχει ιδρυθεί από το 2013 και ο στόχος ήταν να ξεκινήσει στην Moto3 από φέτος.

«Θέλαμε να είμαστε στο Παγκόσμιο μέσα σε τέσσερα χρόνια. Τελικά μας πήρε ένα χρόνο παραπάνω, αλλά θέλαμε να το κάνουμε με το σωστό τρόπο».

Το δίδυμο της ομάδας θα είναι ο Tony Arbolino και ο έμπειρος Tatsuki Suzuki.

«Ο Tony είναι μαζί μας από τα 13 του και είναι έτοιμος γι’ αυτό το βήμα. Οι άλλοι αναβάτες μας δεν ήταν και υπογράψαμε τον Tatsuki που έχει ήδη 2 χρόνια παρουσίας στην κατηγορία».

«Ονειρευόταν να οδηγήσει μια Honda και στην Valencia ήταν πολύ γρήγορος. Νομίζω ότι μαζί θα καταφέρουν πολύ καλά πράγματα».

«Είμαι χαρούμενος που θα έχουμε για αρχιμηχανικό τον Marco Grana, ο οποίος έχει δουλέψει με τον Bastianini. Είναι ικανός και γρήγορος στις αποφάσεις του».

Πως είναι να δουλεύει ο πατέρας του Marco με τους νεαρούς αναβάτες στην ομάδα του;

«Προκαλεί έντονα συναισθήματα. Ακολουθώ την τακτική που είχα και με τον Marco, αυτή του καλού και του κακού αστυνομικού. Δουλεύει και η ατμόσφαιρα στην ομάδα είναι καλή».

«Ήταν πιο δύσκολο όταν πρωτοξεκινούσαμε την προσπάθεια για το Ισπανικό Πρωτάθλημα. Τώρα είναι πιο εύκολα. Ξέρω βέβαια ότι η επιστροφή στην Μαλαισία θα είναι πιο δύσκολη».

«Ο θρύλος του Marco ζει. Οι άνθρωποι με αναγνωρίζουν όπου κι αν πάω. Μας σταματούν για να βγάλουν φωτογραφίες. Ήταν κάτι που έπρεπε να γίνει...».

Τα σχέδια συμπεριλαμβάνουν και παρουσία πέρα από την Moto3;

«Σταματήστε! Αν σας πω ότι το έχω σκεφτεί ήδη, θα με περνούσατε για ανόητο! (σ.σ. γελάει)».

«Δουλεύουμε καλά και η Dorna μας παρακολουθεί και μας πρότεινε να ανέβουμε στο Παγκόσμιο. Είμαι χαρούμενος που επιστρέφει το όνομα του Marco. Θα είναι καλό για όλους».

Montmelo: Εγκρίθηκε το εσάκι της F1
Η 13, που σκοτώθηκε ο Salom, καταργείται
Εικόνα
Η 13η στροφή στην πίστα της Βαρκελώνης, εκεί όπου στις αρχές Ιουνίου έχασε τη ζωή του ο Luis Salom, καταργείται και επίσημα.

Πριν από μερικές ώρες έγινε γνωστή η απόφαση να εγκριθεί το εσάκι της F1, αυτό που χρησιμοποιήθηκε μετά το θάνατο του Ισπανού άσου της Moto2.

Στην παραπάνω φωτογραφία, που ανέβηκε στο twitter από τον Ισπανό δημοσιογράφο Izaskun Ruiz, μπορούμε να δούμε τη συγκεκριμένη αλλαγή.

Η χάραξη της πίστας αλλάζει οριστικά λοιπόν και στη θέση της 13 θα έχουμε (σχεδόν) το εσάκι που χρησιμοποιεί η F1.

Όπως φαίνεται και από τη φωτό δεν θα χρησιμοποιηθεί ακριβώς η ίδια διαδρομή για το εσάκι. Αυτό του MotoGP είναι με το πράσινο χρώμα.

Αλλαγές θα έχουμε και στην 10, που θα γίνει πιο στενή και θα έχει περισσότερο χώρο διαφυγής, κάτι που ζητούσαν όλοι.

Οι εργασίες θα ξεκινήσουν σύντομα και όλα θα είναι έτοιμα για το GP στις 11 Ιουνίου. Η νέα πίστα θα έχει μήκος 4,652 μέτρα.

2017: Τα χρώματα της VR46
Αποκαλύφθηκαν στο Ιταλικό X-Factor!
Εικόνα
Η ομάδα του Valentino Rossi - η SKY VR46 - αποκάλυψε τα νέα της χρώματα για το 2017, κατά τη διάρκεια του Ιταλικού X-Factor!

Το 2017 η ομάδα θα κάνει το βήμα - μετά από τρία χρόνια στην Moto3 - και στη μεσαία κατηγορία του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος.

Έτσι, δίπλα στους Nicolo Bulega και Andrea Migno που μένουν στη μικρή κατηγορία, στάθηκαν οι Pecco Bagnaia και Stefano Manzi που θα αγωνιστούν στην Moto2.

Το λογότυπο της ομάδας είναι ανανεωμένο, με τα κυρίαρχα χρώματα για το 2017 να είναι το μαύρο, το άσπρο και το μπλε.

Υπάρχει πλέον και νέος χορηγός, που ακούει στο όνομα Oakley, ενώ τα ίδια χρώματα και χορηγό έχουν και οι Kalex μοτοσυκλέτες της Moto2.

Ο Bulega διεκδίκησε τον Τίτλο του Rookie της σεζόν φέτος στην Moto3 και αν δεν είχε τους τραυματισμούς στο δεύτερο μισό, ενδεχομένως να ήταν αυτός ο νικητής.

Ο νεαρός ελπιδοφόρος Ιταλός τερμάτισε στην 7η θέση του Πρωταθλήματος με δυο βάθρα και μια pole position, την πρώτη του σεζόν στην Moto3.

Ο Andrea Migno ήταν για δεύτερη χρονιά στην ομάδα φέτος και κατάφερε και αυτός να πάρει τα δυο πρώτα του βάθρα. Στη βαθμολογία όμως ήταν μόλις 17ος.

Από την άλλη, ο Pecco Bagnaia επιστρέφει στην ομάδα της SKY VR46, με την οποία αγωνιζόταν όταν αυτή έκανε το ντεμπούτο της στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα το 2014.

Ο Ιταλός θα κάνει το βήμα για την μεσαία κατηγορία μετά από δυο επιτυχημένες χρονιές με την Mahindra στη μικρή κατηγορία, όπου και έγραψε ιστορία κατακτώντας τις πρώτες δυο νίκες του κατασκευαστή σε Assen και Sepang.

Τέλος, ο Stefano Manzi εξασφάλισε τη θέση του στην ομάδα μετά την τρομερή του παρουσία στο Silverstone φέτος, όταν - ως έκτακτη συμμετοχή - ξεκίνησε προτελευταίος και τερμάτισε 4ος!

Ο Manzi ήταν κανονική συμμετοχή στο Πρωτάθλημα του 2015, με την ομάδα της Ιταλικής Ομοσπονδίας που πλέον έχει αποσυρθεί, τερματίζοντας μόλις στην 27η θέση.

motograndprix.gr
ALX

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 23 Δεκ 2016, 10:25

Ψάχνουμε για χιλιοστά
Σε κάθε στροφή!

Εικόνα

Οι σύμβουλοι αναβατών βρίσκονται στο προσκήνιο αυτές τις ημέρες στο MotoGP! Τι είναι όμως αυτό που κάνουν; Και αλήθεια, χρειάζεται ο Valentino έναν δάσκαλο για να μάθει στον GOAT καινούργια κόλπα;

Κείμενο: Mat Oxley
Μετάφραση: Νίκος Μπλούνας

Το κείμενο δημοσιεύτηκε στο περιοδικό MOTOGP WORLD, τεύχος #71

Η νέα δουλειά του Luca Cadalora ως σύμβουλος του Valentino Rossi ξεκίνησε αντίστροφα, με τον εννέα φορές Παγκόσμιο Πρωταθλητή να «διδάσκει» τον 52χρονο «δάσκαλο».

Πέρυσι, ο Cadalora - τρεις φορές Παγκόσμιος Πρωταθλητής - πήρε μια καινούργια R1 την οποία και οδήγησε στην Modena, την πίστα που βρίσκεται δίπλα στο σπίτι του, μαζί με τον Παγκόσμιο Πρωταθλητή στα 250cc Marco Melandri. Ο Cadalora όμως δεν ήταν χαρούμενος, διότι έβλεπε συνεχώς την πλάτη του Melandri. Ο Cadalora οδήγησε την R1 του και στο Misano, εκεί όπου ήταν και ο Rossi με τη δική του R1 κάνοντας προπόνηση για το MotoGP. Οι δυο τους άρχισαν να κουβεντιάζουν και ο Rossi του έδωσε μερικές συμβουλές για το πως να οδηγεί μια σύγχρονη sportsbike.

O Cadalora είχε αποσυρθεί το 2000 μετά από ένα μέτριο πέρασμα από τα SBK με μια εργοστασιακή Ducati 996, μια πολύ διαφορετική μοτοσυκλέτα από την Yamaha R1 του 2015. Επομένως χρειαζόταν βοήθεια. Οι συμβουλές του Rossi έπιασαν τόπο και την επόμενη φορά στην Modena (μια πίστα δύο χιλιομέτρων), ο Cadalora ήταν ένα δευτερόλεπτο ταχύτερος! Ο Melandri είχε μείνει άφωνος!

Έτσι η εργασιακή σχέση ανάμεσα στους δυο δημιουργήθηκε. Συναντήθηκαν και πάλι στο Misano και υλοποιήθηκε το σχέδιο που θα αντέστρεφε τους ρόλους του «μαθητή/δασκάλου». Όμως γιατί ο - κατά πολλούς - καλύτερος αναβάτης όλων των εποχών να χρειάζεται δάσκαλο; Η απάντηση είναι επειδή ο ανταγωνισμός στο MotoGP είναι πιο κοντά από ποτέ!

Εικόνα

«Ψάχνουμε για χιλιοστά του δευτερολέπτου σε κάθε στροφή», βεβαιώνει ο Randy Mamola, σύμβουλος του Bradley Smith και αρκετών άλλων. Πολλοί έχουν πια συμβούλους, ή παρατηρητές όπως είναι πιο σωστό να τους αποκαλούμε. Ο Rossi έχει τον Cadalora, ο Smith τον Mamola, ο Lorenzo τον Zeelenberg, ο Marquez τον Alzamora και ο Eugene Laverty τον αδερφό του, John. Όλοι τους έχουν ένα κοινό: είναι πρώην αγωνιζόμενοι, όπως ήταν και αυτός από τον οποίο ξεκίνησαν όλα, ο «Βασιλιάς» Kenny Roberts που μετέδωσε το αγωνιστικό εύρος των γνώσεών του στους Mamola, Cadalora, Rainey και σε άλλους.

Ο ρόλος του παρατηρητή είναι να βοηθά τον αναβάτη του να πηγαίνει πιο γρήγορα, παρακολουθώντας μια σειρά στροφών που δυσκολεύεται ο οδηγός του. Στις μέρες μας οι αναβάτες έχουν gigabyte δεδομένων για ανάλυση στα pits, ωστόσο ο υπολογιστής δεν μπορεί να τα δει όλα!

«Προσπαθώ να δω αυτά που δεν φαίνονται στην τηλεμετρία», λέει ο Cadalora. «Για παράδειγμα, η τηλεμετρία δεν δείχνει την ακριβή θέση του αναβάτη στην πίστα, αλλά μπορώ να δω αν είναι ένα μέτρο πιο ανοιχτά, ή πιο μέσα. Προσπαθώ να βοηθήσω όσο μπορώ. Νοιώθω πίεση, διότι για να κάνεις σωστά αυτή τη δουλειά, είναι σαν να είσαι πάνω στη μοτοσυκλέτα! Πρέπει να έχω το ίδιο πάθος, όπως όταν αγωνιζόμουν!»

«Βέβαια οι μοτοσυκλέτες έχουν αλλάξει πολύ από τις μέρες μου, κυρίως με τα ηλεκτρονικά, αλλά στο κάτω-κάτω της γραφής παραμένουν μοτοσυκλέτες και αντιδρούν με τον ίδιο τρόπο. Όταν πάμε σε μια πίστα, ο Vale μου δείχνει τα πιο σημαντικά κομμάτια και που δυσκολευόταν πέρυσι κι εκεί είναι που εστιάζω την προσοχή μου».

Το ίδιο ακριβώς κάνουν και οι αντίπαλοι του Cadalora παρατηρητές. «Χρησιμοποιώ το app του MotoGP για να βλέπω σε ποια κομμάτια ο Jorge χάνει, σε σχέση με τους άλλους», τονίζει ο πρώην νικητής στα 250cc, Zeelenberg. Ο επίσημος τίτλος της δουλειάς του είναι: Αναλυτής Απόδοσης Αναβάτη. «Πηγαίνω λοιπόν σ’ αυτό το σημείο και βλέπω που χρειάζεται βοήθεια. Δεν πάω εκεί που είναι γρήγορος. Χρειάζεται να πάω σ’ αυτά που είναι πιο αργός, διότι αυτό σημαίνει ότι δεν είναι στο όριο».

«Μπορώ να δώσω στον Jorge ιδέες για γραμμές, ταχύτητες, πως να χρησιμοποιείς διαφορετικές ταχύτητες για να κάνεις τη μοτοσυκλέτα να σταματά καλύτερα και άλλα. Παράλληλα, η Yamaha ξέρει ότι ο Valentino είναι πολύ τεχνικός και θυμάται πράγματα, έβλεπαν όμως ότι ο Jorge ήθελε περισσότερη υποστήριξη σ’ αυτούς τους τομείς. Το να χρησιμοποιείς έναν πρώην αναβάτη είναι ο καλύτερος τρόπος για να βοηθήσεις και αυτό διότι ξέρεις ακριβώς ποια μικρά πράγματα να προσέξεις, τα οποία συνήθως είναι διαφορετικά σε κάθε αγώνα: να θυμάσαι αυτό, μην ξεχνάς το άλλο κτλ. Επίσης παρακολουθούμε όλα τα ελεύθερα δοκιμαστικά, τις κατατακτήριες και τους αγώνες στο motorhome του Jorge: πρόσεξε εκείνο, κοίτα το άλλο... κάποιες φορές τον βοηθάω, κάποιες όχι».

Αυτός που το ξεκίνησε αυτό ήταν ο Roberts, ο οποίος ήταν μέντορας του τρεις φορές Παγκόσμιου Πρωταθλητή στα 500cc Rainey, από την πρώτη στιγμή που κάθισε πάνω σε μια μοτοσυκλέτα στις αρχές της δεκαετίας του ’80.

«Όταν ήρθε στην Ευρώπη ήταν σαν σφουγγάρι, τα ρούφαγε όλα όσα του έλεγες και πάντα ήθελε κι άλλα», λέει ο Roberts. «Όπως για παράδειγμα, πως γίνεται και κάνει αυτό όταν αλλάζεις ρυθμίσεις στο πιρούνι; Πως και αν αλλάξουμε το ίχνος, κάνει αυτό; Ήθελε να τα ξέρει όλα αυτά. Τον έβλεπα και του έλεγα ότι ο Kevin (Schwantz) κάνει αυτό κι εσύ κάνεις το άλλο, ή ο Kevin σπινάρει περισσότερο εκεί. Τα αποθήκευε όλα αυτά στο computer του για τον επόμενο αγώνα».

Με την ομάδα του Roberts αγωνίστηκε και ο Mamola, μαθαίνοντας πάρα πολλά από τον «Βασιλιά» Roberts. τα περισσότερα από τα οποία μεταδόθηκαν καθώς έκαναν γύρους στο ράντσο του Roberts, πολλές φορές αφού ο Kenny είχε πιει μερικές μπύρες κι επομένως ούρλιαζε τις συμβουλές στ’ αυτιά του Mamola ενώ οδηγούσαν μαζί! Ο τελευταίος συμβουλεύει τον Smith με πιο ήπιο τρόπο. «Είμαι ένα έξτρα ζευγάρι ματιών», λέει ο νικητής 13 GP στα 500cc, που εργάζεται για τον Όμιλο Wasserman Media που μανατζάρει τους Smith, Crutchlow, Danny Kent, Brad Binder και Jonas Folger.

«Η Wasserman με ήθελε για μάνατζερ, αλλά δεν μ’ αρέσει να ασχολούμαι με χαρτούρα κι έτσι τώρα είμαι ένα επιπλέον ζευγάρι ματιών διαθέσιμο για όλους αυτούς, αν και τον περισσότερο χρόνο δουλεύω με τον Bradley. Τα πράγματα μπορεί να γίνουν πολύ συναισθηματικά, διότι είναι βασικό να είσαι ειλικρινής. Πολλές φορές μπορεί να πω κάτι που να αναστατώσει τον οδηγό, αλλά είναι για το καλό τους. Γιατί πρέπει να σου χαϊδεύω τα αυτιά, αφού κανείς εκεί έξω δεν θα το κάνει; Είναι τόσο δύσκολα τώρα τα πράγματα, που οι αναβάτες κοιτάνε το οτιδήποτε που μπορεί να τους βοηθήσει. Πολλές φορές ο Valentino έχει παρόμοια προβλήματα με τον Bradley, μιας και οι δυο τους είναι υψηλόσωμοι και οδηγούν την ίδια μοτοσυκλέτα. Έτσι κάποιες φορές κοιτά τα δεδομένα του Bradley. Μέρος της δουλειάς μου είναι να κοιτάζω και το τι κάνουν και οι άλλοι, που κερδίζουν παραπάνω χρόνο; Ο Bradley είχε μια δική του αυτοματοποιημένη κίνηση, κουνώντας το πάνω μέρος του σώματός του πολύ, χωρίς να κουνά το κάτω. Δεν υπάρχει όμως αρκετή ενέργεια στο πάνω μέρος του σώματος για να αλλάξεις γρήγορα κατεύθυνση. Πρέπει να κινείται όλο το σώμα με τη μοτοσυκλέτα».

Αγώνας στο Brno της Τσεχίας
Αγώνας στο Brno της Τσεχίας
Άλλες φορές η δουλειά του συμβούλου/παρατηρητή είναι να βοηθά τον αναβάτη και σε άλλους τομείς, όπως στο στήσιμο της μοτοσυκλέτας ή στην πνευματική προετοιμασία. «Πολλές φορές έχω δει άλλους με την ίδια μοτοσυκλέτα, να έχουν τα ίδια προβλήματα», προσθέτει ο Mamola. «Μια φορά ο Bradley είχε απηυδήσει με κάτι κι έτσι ζήτησα από τους μηχανικούς της Yamaha να έρθουν στο γκαράζ της Tech3 και αυτό επειδή ο Bradley νόμιζε ότι ήταν ο μόνος με αυτό το πρόβλημα. Ήξερα ότι ο Valentino και ο Jorge παραπονιόντουσαν για το ίδιο πράγμα κι έτσι η Yamaha έφερε την τηλεμετρία του Vale, την έδειξε στον Bradley και έκατσαν μαζί του να το συζητήσουν».

«Όσο καλές κι αν είναι οι σημερινές μοτοσυκλέτες, υπάρχει πάντα ένα μεγάλο μέρος του αναβάτη να προσαρμοστεί σ’ αυτές. Θα πάρεις μια καλή μοτοσυκλέτα μέχρι ενός σημείου, πρέπει όμως να προσαρμοστείς για να την κάνεις να στρίψει. Είναι θέμα του πως τοποθετείς το σώμα και ισορροπίας της κατανομής βάρους για καλύτερη πρόσφυση».

Όπως κάθε δάσκαλος, ένας σύμβουλος/παρατηρητής στο MotoGP μπορεί να κάνει πολύ θόρυβο γύρω από το όνομά του, όταν οι προσπάθειές του φέρουν αποτέλεσμα. Ο John Laverty βοηθά τον μικρό του αδερφό, τον Eugene, απ’ όταν αποσύρθηκε στα τέλη του 2012. Το αμέσως επόμενο καλοκαίρι έπαιξε καθοριστικό ρόλο στη νίκη του Eugene επί του Sykes στο Assen για τα SBK. «Του τόνιζα συνεχώς όλο το Σ/Κ ότι έχανε χρόνο σ’ εκείνο το γρήγορο κομμάτι της πίστας στην πίσω ευθεία», σχολίασε ο John. «Στο δεύτερο αγώνα πέρασε τον Tom σ’ εκείνο ακριβώς το σημείο και κέρδισε τον αγώνα. Είναι πολύ ωραίο το συναίσθημα όταν βάζεις το λιθαράκι σου για να έρθει το αποτέλεσμα».

Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι ο Rossi εκτιμά τις συμβουλές του Cadalora. «Ο Luca έπαιξε σημαντικό ρόλο σ’ αυτή τη νίκη», έλεγε ο Rossi μετά την επικράτησή του στην Jerez. «Δουλέψαμε μαζί όλο το Σ/Κ και με βοήθησε πολύ με πολλά μικρά πράγματα μέσα στην πίστα και με το στήσιμο της μοτοσυκλέτας».

Κλειστός κύκλος

Όταν ο Luca Cadalora αποσύρθηκε, ήταν ένας από εκείνους τους πρώην αναβάτες που δεν πήγαιναν σε αγώνες. Μέχρι τώρα βέβαια, που δουλεύει δίπλα στον πιο διάσημο αναβάτη σε όλο τον κόσμο, περικυκλωμένος από εκατοντάδες media και χιλιάδες οπαδούς. Πως είναι λοιπόν να είσαι στον κλειστό κύκλο του Rossi;

«Είναι πραγματικά πολύ ιδιαίτερος άνθρωπος», λέει ο Cadalora. «Αυτοί που τον βλέπουν απ’ έξω δεν μπορούν να καταλάβουν πως είναι... εγώ έμεινα έκπληκτος. Είναι πολύ καλός στη συνεργασία, ενώ τρέφει μεγάλο σεβασμό για όλους. Ήξερα για το παρελθόν του από την τηλεόραση, αλλά έχω εντυπωσιαστεί. Είναι πάντα εκεί έξω, ακόμα κι όταν η μοτοσυκλέτα δεν είναι σωστή. Έχω βρει και πολλούς καλούς ανθρώπους με τους οποίους συνεργάζομαι, πέρα από τον Valentino. Τον Silvano Galbusera (σ.σ. ο αρχιμηχανικός του Rossi), τον Matteo Flamigni (σ.σ. τον τηλεμετρίστα του Vale) και όλους τους μηχανικούς. Αν κάποιος άλλος μου είχε ζητήσει να κάνω αυτή τη δουλειά, πιθανότατα θα έλεγα όχι, αλλά δεν μπορούσα να αρνηθώ στον Valentino».

Οι σύμβουλοι

Luca Cadalora

Ο ντροπαλός Ιταλός κέρδισε το 1986 τον Παγκόσμιο Τίτλο στα 125cc για την Garelli και στη συνέχεια GP στα 250cc με την Agostini Marlboro Yamaha. Κέρδισε τον Τίτλο (250cc) για την Rothmans Honda το 1991 και το 1992 και αργότερα οχτώ GP στα 500cc με Honda και Yamaha.

Wilco Zeelenberg

Η καλύτερη ημέρα του Ολλανδού ήταν τον Μάιο του 1990, όταν και είχε κερδίσει το GP στη Δυτική Γερμανία στα 250cc. Μετά την απόσυρσή του, οδήγησε στον Τίτλο τον Cal Crutchlow το 2009 στην κατηγορία Supersport των SBK. Την επόμενη σεζόν άρχισε να εργάζεται για τον Jorge Lorenzo.

Randy Mamola

Ένα από τα παιδιά-θαύματα της Αμερικής, ο Randy Mamola κέρδισε 13 αγώνες στα 500cc μεταξύ 1980 και 1987 σε εργοστασιακές Suzuki, Honda και Yamaha. Ήταν δεύτερος στα 500cc για τέσσερα χρόνια.

John Laverty

Ο μεσαίος αδερφός της οικογένειας Laverty ήταν σταθερός στη δεκάδα των Βρετανικών SBK το 2009 και το 2010. Πήρε το μοναδικό του βάθρο το 2010 στο Oulton Park. Τραυματίστηκε σοβαρά το 2011. Αποσύρθηκε στα τέλη του 2012.
ALX

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 05 Ιαν 2017, 15:49

Galbusera: Ο Rossi το 2016;
Όχι τόσο ήρεμος, όσο θα έπρεπε!

Εικόνα
Σύμφωνα με τον αρχιμηχανικό του, τον Silvano Galbusera, ο Valentino Rossi δεν ήταν τόσο ήρεμος όσο θα έπρεπε κανονικά το 2016!

Ο Ιταλός σούπερ σταρ κέρδισε τη μάχη με τον ομόσταυλό του, τον Lorenzo, ωστόσο έχασε στη μάχη του Τίτλου από τον Marc Marquez.

Για τον Galbusera τα γεγονότα του τέλους του 2015 δεν επέτρεψαν στον Vale να έχει καθαρό μυαλό τη φετινή σεζόν.

Στην πραγματικότητα, ο άνθρωπος που ζούσε από τόσο κοντά τον Rossi στους αγώνες, λέει ότι είχε περισσότερη ένταση από το κανονικό, θέλοντας να αποτρέψει κάποια πιθανή αντιπαλότητα με τον Ισπανό της Honda.

«Τον έβλεπα πανέτοιμο και με μεγάλο κίνητρο. Το 2016 όμως ήταν απορροφημένος. Τα τεστ τον καθησύχασαν, όμως δεν ήταν τόσο ήρεμος όσο θα ήταν κανονικά».

«Ήξερε ότι έπρεπε να είναι προσεχτικός και ότι το παραμικρό περιστατικό με τον Marquez θα μεγαλοποιούνταν. Δεν ήθελε να επιτρέψει να γίνει το οτιδήποτε».

«Τώρα όμως επιστρέφει με έναν και μόνο στόχο: να τους νικήσει όλους! Η σεζόν βέβαια δεν θα είναι εύκολη».

«Στην Sepang θα αρχίζουμε να κατανοούμε πόσο ανταγωνιστικοί είμαστε. Αν είμαστε στο επίπεδο τους ή αν θα πρέπει να κυνηγάμε την Honda και την Ducati».

«Το πιο επικίνδυνο “πακέτο” είναι ο συνδυασμός Honda-Marquez. Δεν μπορώ να πω με σιγουριά για το επίπεδο της Ducati με τον Lorenzo».

«Θα υπάρχουν αγώνες που θα τα πάει καλά και μπορεί να κερδίσει. Όμως δεν πιστεύω ότι μπορεί να παλέψει για τον Τίτλο».

motograndprix.gr

Προστέθηκε σε 1 λεπτό 10 δευτερόλεπτα:
Λιγότερο από 1 μήνα!
Ο Lorenzo ανυπομονεί για την Sepang!

Εικόνα

Μια εκπληκτική φωτογραφία από τις δοκιμές στην πίστα Ricardo Tormo της Valencia έβαλε στη σελίδα του στο Facebook ο Jorge Lorenzo!

Ο Ισπανός άσος της Ducati φαίνεται ότι δεν βλέπει την ώρα να ξεκινήσει το πρώτο τεστ του 2017, στην πίστα Sepang της Μαλαισίας στις 30 Ιανουαρίου.

Γι’ αυτό και τα μόνα λόγια που έγραψε για τη φωτογραφία αυτή ήταν: «Λιγότερο από ένα μήνα»!

motograndprix.gr
ALX

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 09 Ιαν 2017, 12:09

Αυτό δεν το είχα δει :P

Απορρίφθηκε η μήνυση κατά του Rossi!
Λόγω μη σωστής διατύπωσης από την οπαδό!

Εικόνα

H μήνυση που είχε σκοπό να κάνει Ισπανίδα φίλαθλος κατά του Valentino Rossi, ισχυριζόμενη ότι της επιτέθηκε εσκεμμένα, απορρίφθηκε.

Το περιστατικό έγινε στο GP της Valencia και καταγράφηκε σε video, με τον Ιταλό άσο να σπρώχνει και να κλωτσά την Ana Cabanillas. Περισσότερα δείτε εδώ.

O Vale επέστρεφε στο γκαράζ της ομάδας του, πάνω σε σκούτερ, όταν η Ισπανίδα πετάχτηκε για να βγάλει μια selfie μαζί του.

Η Cabanillas εκείνη τη στιγμή είχε πλάτη στον Ιταλό και όταν είδε το σχετικό video θεώρησε ότι το έκανε επίτηδες και ήθελε να κάνει μήνυση στον Rossi.

Ωστόσο η υπόθεση δεν προχώρησε, μιας και η ίδια η Cabanillas δεν κατάφερε να ορίσει επακριβώς τη φύση της επίθεσης που δέχτηκε από τον Vale.

Σύμφωνα με το Ανώτατο Δικαστήριο της Valencia, η οπαδός αναφέρθηκε στη γραπτή μήνυσή της σε «κακούς τρόπους» του Valentino Rossi.

Δεν επισήμανε δηλαδή ότι δέχτηκε κλωτσιά ή ότι την έσπρωξε ο Ιταλός άσος της Movistar Yamaha.

Επομένως, ο δικαστής αποφάσισε ότι η περιγραφή της Cabanillas για τις ενέργειες του Rossi δεν συνιστούν ποινικό αδίκημα.

motograndprix.gr
ALX

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 10 Ιαν 2017, 09:21

Moto2: Triumph αντί Honda!
Από το 2019 στη μεσαία κατηγορία

Εικόνα

Φαίνεται ότι είναι οριστικό πια και η Βρετανική Triumph θα είναι ο αντικαταστάτης της Honda στη μεσαία κατηγορία, ως προμηθευτής κινητήρων από το 2019.

Υπήρχαν ορισμένες πληροφορίες ότι η Triumph ήταν κοντά στο να κλείσει αυτή την εξαιρετικά σημαντική συμφωνία και τελικά τα κατάφερε.

Φυσικά τα νέα είναι τεράστια για τη Βρετανική βιομηχανία μοτοσυκλέτας, με την Triumph να προμηθεύει το μοτέρ από την Street Triple στο Πρωτάθλημα.

Να θυμίσουμε ότι η Honda είχε το προνόμιο του αποκλειστικού προμηθευτή κινητήρων στην Moto2 από το 2010 που δημιουργήθηκε η κατηγορία.

Η συμφωνία αυτή είναι κομβικής σημασίας για την Triumph, έναν κατασκευαστή που ποτέ δεν είχε τη διάθεση να βρεθεί στους αγώνες ταχύτητας.

Όπως γράψαμε όμως είναι σημαντική κίνηση και για τους Βρετανούς, οι οποίοι 48 χρόνια (!) μετά την πρώτη νίκη του Godfrey Nash με Norton, θα δουν έναν κατασκευαστή τους να επιστρέφει στα GP.

Η συμφωνία λογικά θα είναι ίδια με την τωρινή της Honda και αυτό σημαίνει ότι η Triumph θα διαθέσει περίπου 200 μοτέρ στην κατηγορία.

Φυσικά μαζί με την προμήθεια των κινητήρων, η Triumph θα φροντίζει και για τις απαραίτητες εργασίες ανά τρία Grand Prix.

motograndprix.gr

(προβλέπω να κερδίζει όποιος καταφέρει να τερματίσει με κινητήρα εν λειτουργία :tooth: :grin: :devil: )
ALX

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 11 Ιαν 2017, 08:55

Crutchlow: Δεν φεύγω από την LCR
Μόνο και μόνο για να γίνω εργοστασιακός!
Εικόνα

Ο Cal Crutchlow τονίζει ότι δεν πρόκειται να φύγει από την ομάδα της LCR Honda, μόνο και μόνο για να μπορεί να λέει ότι είναι εργοστασιακός αναβάτης στο MotoGP.

Μετά τα τρία πρώτα του χρόνια στο Πρωτάθλημα, με την ομάδα της Tech3, ο Cal έγινε για ένα χρόνο εργοστασιακός της Ducati, προτού το ’15 πάει στην LCR.

Ο Crutchlow έχει 12 βάθρα στην καριέρα του, από τα οποία το ένα ήρθε όταν ήταν εργοστασιακός οδηγός.

Το 2016 ήταν ασφαλώς η καλύτερη - με μεγάλη διαφορά - χρονιά του Βρετανού στο MotoGP, ο οποίος κατάφερε να πάρει τις πρώτες του νίκες σε Brno και Αυστραλία.

Τη φετινή σεζόν θα έχουμε έξι κατασκευαστές στο grid, με την προσθήκη της ΚΤΜ, με τις εργοστασιακές θέσεις να είναι κλεισμένες - θεωρητικά - για τα επόμενα 2 χρόνια.

Ο Cal θα σκεφτόταν να ξαναγίνει εργοστασιακός το 2019, μόνο όμως αν «...παρουσιαστεί η κατάλληλη ευκαιρία με το κατάλληλο εργοστάσιο».

«Διαφορετικά θα πρέπει να είναι κάτι που θα με ενδιέφερε να κάνω. Είμαι όμως χαρούμενος με αυτό που έχω τώρα».

«Ο τίτλος του εργοστασιακού αναβάτη σε κάνει πιο γρήγορο; Δεν ξέρω... ωστόσο είναι βέβαιο ότι διευκολύνει πολύ το έργο σου καθημερινά».

«Δεν ξέρω τι θα γίνει στα επόμενα χρόνια. Ειλικρινά, αν ξυπνήσω σε δυο εβδομάδες και δεν θέλω ν’ αγωνίζομαι, τότε θα σταματήσω. Είναι τόσο απλό».

Ο Βρετανός άσος έκλεισε τα 31 την περασμένη σεζόν, κατά τη διάρκεια της οποίας πήρε την έβδομη θέση στη βαθμολογία ως ο κορυφαίος δορυφορικός.

«Για την ώρα νοιώθω ότι γίνομαι πιο γρήγορος, αλλά δεν νοιώθω διαφορετικά απ’ ότι πριν δυο χρόνια».

«Το σώμα μου πονάει λίγο περισσότερο πια από τις πτώσεις, αλλά έτσι είναι. Έχω ρίξει πολλές μοτοσυκλέτες, αλλά έχω καταφέρει να κάνω μεγάλη καριέρα».

«Δεν μ’ αρέσει να πέφτω, αλλά είναι μέρος των αγώνων. Δεν έχω και το μεγαλύτερο φυσικό ταλέντο στον κόσμο, ως αναβάτης».

«Το σώμα μου δεν είναι στην καλύτερη δυνατή κατάσταση όπως παλιά, καθώς μεγαλώνω. Όμως η πτώση δεν με πτοεί! Σηκώνομαι και πηγαίνω πιο γρήγορα!»

Να θυμίσουμε ότι φέτος ο Cal Crutchlow ήταν πρώτος σε πτώσεις σε όλο το Πρωτάθλημα, με 26 συνολικά, έναντι 25 του Jack Miller και 17 των Marquez και Hernandez.

motograndprix.gr
ALX

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 11 Ιαν 2017, 13:30

Επίσημο: Ο Capirossi στη θέση του Alonso
Στη νέα Επιτροπή Αγώνων, εκτός ο Carlos Ezpeleta
Εικόνα

Πολλά ακούστηκαν τις τελευταίες εβδομάδες για την τελική μορφή που θα έχει η Επιτροπή Αγώνων για το 2017.

Το μόνο σίγουρο μέχρι χτες, ήταν το γεγονός ότι ο Javier Alonso της Επιτροπής θα αποτελούσε παρελθόν, μιας κι έφυγε τελείως και από την Dorna.

Για τη θέση του ακούστηκαν αρκετά ονόματα και τελικά χτες, με επίσημο έγγραφο που μπορείτε να δείτε στο συνημμένο αρχείο μας, επιβεβαιώθηκε ότι την πήρε ο Loris Capirossi.

Ο πρώην αγωνιζόμενος στο MotoGP εργάζεται για την Dorna στην Επιτροπή Ασφαλείας απ’ όταν αποσύρθηκε το 2011.

Οι πρώτες πληροφορίες ήθελαν και τον γιο του Carmelo Ezpeleta, Carlos, να γίνεται μέλος της Επιτροπής Αγώνων.

Ωστόσο κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Η επίσημη μορφή της Επιτροπής Αγώνων έχει ως εξής:

Mike Webb (Αλυτάρχης, εκπρόσωπος Ομάδων) - Franco Uncini (Υπεύθυνος Ασφαλείας GP, εκπρόσωπος FIM) - Loris Capirossi (εκπρόσωπος Dorna).

motograndprix.gr
ALX

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 17 Ιαν 2017, 09:24

Το Silverstone ελπίζει!
Ότι η COW δεν θα ετοιμαστεί ποτέ
Εικόνα

Οι άνθρωποι της πίστας του Silverstone ελπίζουν να μην ευοδωθεί το project του Silverstone, ώστε να κρατήσουν αυτοί το Βρετανικό GP.

Το Silverstone πήρε τη θέση του Donington Park το 2010, ωστόσο η Circuit of Wales έχει τα δικαιώματα για το Βρετανικό GP από το 2015 ως το 2019.

Βέβαια η εν λόγω πίστα δεν έχει κατασκευαστεί κι έτσι το Silverstone συνεχίζει και είναι στο Ημερολόγιο, τουλάχιστον μέχρι και το 2017. Ίσως και το 2018.

Κι ενώ υπάρχουν αμφιβολίες για το αν η Formula 1 θα συνεχίσει εκεί, οι υπεύθυνοι του Silverstone θέλουν να κρατήσουν το MotoGP.

«Είναι πολύ σημαντικό για εμάς το MotoGP», υπογράμμισε ο Πρόεδρος Derek Warwick. «Νομίζουμε ότι θα το έχουμε για τα επόμενα δυο χρόνια».

«Έχουμε μια καλή βάση με μοτοσυκλετιστές εδώ. Δεν είμαστε πια μόνο μια πίστα για τέσσερεις τροχούς. Είμαστε και για τους δυο και είναι πολλοί αυτοί που έρχονται».

Ο ίδιος ο Warwick - για όσους τον θυμούνται πρώην αγωνιζόμενος στην F1 - τονίζει ότι είναι «...τρομερός οπαδός του MotoGP».

«Ο Rossi είναι ένας θρύλος του αθλήματος και όχι μόνο του MotoGP, αλλά όλων των αθλημάτων! Πίστευα ότι είχαμε δει ό,τι καλύτερο ήταν να δούμε από αυτόν πριν μερικά χρόνια».

«Όμως δεν παύει να με εκπλήσσει! Και είναι 38 χρονών! Ο Marquez είναι ένα ιδιαίτερο ταλέντο, ο Vinales έρχεται και ο Lorenzo θα είναι με Ducati. Όλα δείχνουν καλά για το MotoGP».

Φυσικά οι Βρετανοί φίλαθλοι έχουν κι έναν επιπλέον λόγο να δίνουν το παρών στο Silverstone, ειδικά μετά τις καταπληκτικές εμφανίσεις και τις δυο νίκες του Crutchlow!

Ο Cal - ο πρώτος Βρετανός μετά τον Barry Sheene και το 1981 που κατάφερε να πάρει νίκη στη μεγάλη κατηγορία - κέρδισε πέρυσι τόσο στο Brno, όσο και στην Αυστραλία.

«Ναι, ο Cal μας βοήθησε πολύ με τις εμφανίσεις του (σ.σ. η νίκη του στο Brno ήταν λίγο πριν το GP στο Silverstone) κι έφερε πολύ κόσμο στην πίστα».

«Είναι ένα ιδιαίτερο ταλέντο, ένα μοναδικό ταλέντο! Είναι πολύ σημαντικός για εμάς».

Το MotoGP στο Spa-Francorchamps;
Αυτός είναι ο στόχος, αλλά για μετά το 2019!
Εικόνα

Η θρυλική πίστα Spa-Francorchamps εξετάζει το ενδεχόμενο να φιλοξενήσει αγώνα MotoGP και να επιστρέψει ως εκ τούτου στο Ημερολόγιο Αγώνων!

Το Spa φιλοξενούσε το Βέλγικο GP από το 1949 μέχρι το 1990 και πλέον οι υπεύθυνοι της πίστας βρίσκονται σε συζητήσεις με την Dorna.

Αυτό αποκαλύπτει η νέα Διευθύντρια της πίστας, Nathalie Maillet: «Θέλω να φέρω μεγάλες διοργανώσεις, όπως το MotoGP», τονίζει και προσθέτει:

«Πρόσφατα ήμουν στην Μαδρίτη για να συζητήσω με τους διοργανωτές του MotoGP».

«Θα μελετήσω σε μεγαλύτερο βάθος φέτος, τι απαιτείται για να καλωσορίσουμε και πάλι τις μοτοσυκλέτες και να έχουμε και το MotoGP και τη F1».

«Όμως το MotoGP δεν θα έρθει πριν το 2020. Ο στόχος μας είναι μακροπρόθεσμος».

Ο πρώην αγωνιζόμενος Didier De Radigues - που κέρδισε τον εντός έδρας αγώνα του στο Spa στα 250cc το 1990 - προσθέτει:

«Θα είναι φανταστικό αν τελικά ευοδωθεί αυτή η προσπάθεια! Η χάραξη της πίστας ξεφεύγει από τις “αποστειρωμένες” πίστες του σήμερα, οι περισσότερες των οποίων είναι σχεδιασμένες από τα ίδια άτομα».

«Το Spa δίνει σ’ έναν αναβάτη μοτοσυκλέτας τη μεγαλύτερη ευχαρίστηση. Γρήγορα θα χτίσει μια ιδιαίτερη σχέση με όλους στο Ημερολόγιο και θα γίνει το ίδιο μυθική όπως στην F1».

«Στην ευθεία μετά την Raidillon, οι αναβάτες θα φτάνουν πιθανότατα τα 350χλμ/ώρα όπως στο Mugello ή στην Sepang».

«Ωστόσο είναι οι ανοιχτές και γρήγορες στροφές που κάνουν τόσο ιδιαίτερη την πίστα».

Τέλος, κατά τη γνώμη του ο στόχος για το 2020: «...μου φαίνεται πάρα πολύ αισιόδοξος».

motograndprix.gr
ALX

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 12 Απρ 2017, 08:47

Κοιτάζω τωρα τα περσινά αποτελέσματα σε FP, Q, WUP και Race, και βλέπω τον Lorenzo να φιγουράρει 2ος , 3ος κτλ πίσω από τον Μάρκεζ και σκέφτομαι:

"Περασμένα μεγαλεία και διηγώντας τα να κλαις"

...βλέποντας τις επιδόσεις του ως τώρα με την Ducati :tooth:
ALX

Απάντηση

Επιστροφή στο “Παγκόσμια πρωταθλήματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης