Ο φάκελος των windows διογκώνεται επικίνδυνα!

Υπολογιστές - κάμερες - κινητά τηλ - ηλεκτ/κά gadgetάκια κτλ
Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: Αθήνα
Moto: boGSer 1150
Κράνος: Shoei XR1000
Διάθεση:
Έχει κάνει like: 149 φορές
Έχει δεχθεί like: 177 φορές
Επικοινωνία:

Ο φάκελος των windows διογκώνεται επικίνδυνα!

Δημοσίευση από ALX » 10 Μάιος 2017, 23:02

Έχω έναν 120άρι σκληρό SSD για να τρέχει το λειτουργικό των windows 10 και έχω 3 άλλους κλασσικούς HDD SATA για αποθηκευτικούς χώρους.

Για τον 120άρι SSD είχα πει, έλα μωρέ.,.. μόνο το λειτουργικό θα τρέχει... δεν χρειάζομαι μεγαλύτερο! Αμ δε!
Πρόσεξα πως το τελευταίο καιρό η μπάρα κοκκίνισε και μου έλεγε πως έχουν μείνει μόλις 7,5Gb ελεύθερα στο δίσκο!

Μα τι διάολο σκέφτηκα... αφού δεν έχω τίποτα το ιδιαίτερο μέσα για να φτάσω πάνω από 100Gb! Ξέρω πως τα έγγραφά μου είναι γύρω στα 10Gb και η επιφάνεια εργασίας να έχει άλλα 4 - 5 Gb το πολύ, αλλά τα 100 κατειλημμένα Gb είναι ανήκουστο και παράλογο.
Αφήνω απ' έξω και τους φακέλους που είναι εγκατεστημένα τα προγράμματα που έχω που κι αυτοί είναι 14Gb

Ψάχνω να δω που έχει γίνει η ζημιά, και βλέπω τον φάκελο των Windows να είναι 45Gb :blink: Μα είναι δυνατόν σκέφτηκα... από πού κι ως πού?

Ψάχνω έναν έναν τους εσωτερικούς φακέλους, προσθέτω τα Gb και βγαίνουν το πολύ 15Gb. :think:
Λέω σε κρυφό φάκελο θα είναι τα υπόλοιπα. Ενεργοποιώ τη εμφάνιση κρυφών αρχείων και φακέλων, αλλά δεν εμφανίστηκε τίποτα.
Ο φάκελος Windows 45Gb και στο εσωτερικό οι υποφάκελοι 15Gb :banghead:

Ξέρω ότι υπάρχει ένα φάκελος (ο WinSxS) ο οποίος κρατάει αρχεία από τα προγράμματα που εγκαθιστούμε ώστε να μπορείς να κάνεις αργότερα απεγκατάσταση και αλλαγές κι όσα περισσότερα και βαριά προγράμματα έχεις, τόσο μεγαλύτερος γίνεται, αλλά αυτός είναι 8,5Gb και είναι από τους φανερούς.

Που κρύβονται τα υπόλοιπα 25-30Gb που μου ξεχειλίζουν το δίσκο? :think:

“Όσο βελτιώνεται η τεχνολογία των μοτοσυκλετών (ηλεκτρονικά βοηθήματα), τόσο υποβαθμίζεται η τέχνη του αναβάτη.”.
ALX

Άβαταρ μέλους

Αλομπαρ
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: Χαβούζα
Moto: ΚTM SuperDukeR 1290
Κράνος: SHOEI XR-1100
Έχει κάνει like: 56 φορές
Έχει δεχθεί like: 30 φορές

Δημοσίευση από Αλομπαρ » 11 Μάιος 2017, 09:20

κοιτα και στα temp (ειναι κανα δυο φακελοι τεμπ).
επισης δοκιμασε να κατεβασεις κανα προγραμμα εκκαθαρισης που ουσιαστηκα αυτο θα κανει αλλα θα κανει και αλλα.
τελος κοιτα και μηπως κατεβασες τπτ στο default φακελο που κατεβαζουν oi browsers.
Δημήτρης

Πρωην jimbakis

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 11 Μάιος 2017, 12:37

Τα έχω ψάξει όλα αυτά. Ο όγκος είναι ασήμαντος. Μάλλον κάτι παίζει απ' ό,τι καταλαβαίνω από τα windows update που κατεβάζει κάθε λίγο και λιγάκι.... αλλά στον κρυμένο φάκελο windows update μου δείχνει κάτω από 1Gb.

Φάκελος μέσα στα windows είναι αλλά δεν μπορώ να τον βρω.

Εσάς αλήθεια, πόσα Gb είναι ο φάκελος windows... το έχετε κοιτάξει ποτέ?
“Όσο βελτιώνεται η τεχνολογία των μοτοσυκλετών (ηλεκτρονικά βοηθήματα), τόσο υποβαθμίζεται η τέχνη του αναβάτη.”.
ALX

Άβαταρ μέλους

fasarias
Mέλη
Mέλη
Τόπος διαμονής: πειραιάς
Moto: sym combiz 125cc
Κράνος: HJC R-PHA 11
Διάθεση:
Έχει κάνει like: 21 φορές
Έχει δεχθεί like: 12 φορές

Δημοσίευση από fasarias » 11 Μάιος 2017, 15:05

Εμενα λεει 67 gb ελευθερα απο τα 111 που ειναι διαθεσιμα.
Κι`εμενα 120αρης ειναι και τον εχω αγορασει γι`αυτο τον λογο, να εχω μεσα το λειτουργικο δηλαδη.

Άβαταρ μέλους

Yannis990
Mέλη
Mέλη
Τόπος διαμονής: ΑΘΗΝΑ
Moto: 990 ADVENTURE
Κράνος: X-LITE 661
Έχει κάνει like: 123 φορές
Έχει δεχθεί like: 80 φορές

Δημοσίευση από Yannis990 » 11 Μάιος 2017, 15:07

Άσχετος με αυτά,δεν ήξερα καν ότι υπάρχει.

Άβαταρ μέλους

Θάνος
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: Athens
Έχει κάνει like: 2 φορές
Έχει δεχθεί like: 6 φορές

Δημοσίευση από Θάνος » 11 Μάιος 2017, 15:28

Ετσι και εγω, καπου στα 60gb τα 10...τελικα μαπα τα 10αρια, συν οτι δε μπορω να τα κανω activate...
τα εχω παρατησει ετσι... με κοβω να βαζω καποια στιγμη παλι τα 7.. αθλιο αυτο που εχουν κανει με
το υποχρεωτικο update..εκει πρεπει να χανονται ολα τα gb...
Μήν βιάζεσαι! Άκομη και όταν υπάρχει λόγος... άστον να περιμένει!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 11 Μάιος 2017, 16:26

fasarias έγραψε:
11 Μάιος 2017, 15:05
Κι`εμενα 120αρης ειναι και τον εχω αγορασει γι`αυτο τον λογο, να εχω μεσα το λειτουργικο δηλαδη.
Ναι αλλα ο φακελος των παραθυριων πόσο είναι;
ALX

Άβαταρ μέλους

fasarias
Mέλη
Mέλη
Διάθεση:

Δημοσίευση από fasarias » 11 Μάιος 2017, 17:54

ALX έγραψε:
11 Μάιος 2017, 16:26
fasarias έγραψε:
11 Μάιος 2017, 15:05
Ναι αλλα ο φακελος των παραθυριων πόσο είναι;
Δεν σε πιανω ψηλε μου.
Μονο τα windows εχω μεσα σ`αυτο τον σκληρο δισκο.
Αν εννοεις τον φακελο που λεει σκετο windows ειναι 26.7 gb αλλα τι να λεει αφου ολο τον χωρο τα windows και τα λοιπα παπατζιλικια τους τον καταλαμβανουν ετσι κι`αλλιως.

Άβαταρ μέλους

virus
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: athens
Moto: africa 750
Κράνος: fs max
Έχει κάνει like: 31 φορές
Έχει δεχθεί like: 33 φορές

Δημοσίευση από virus » 11 Μάιος 2017, 17:59

να γιατι ubuntu :tooth:

:yupi: :yupi:

:hiding:
Γιαννης

ΜΟΤΟΣΙΚΛΕΤΙΣΤΗΣ ΔΕΝ ΓΕΝΝΙΕΣΑΙ, ΓΙΝΕΣΑΙ

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 11 Μάιος 2017, 18:14

Ναι ρε Μιχαλη αλλα αλλο 27gb κι αλλο 45-50 ή και παραπάνω. Υποτθθεται ότι όλοι έχουμε τα ίδια windows γιατι σε μένα να είναι υπερδιπλάσια σε όγκο ο φάκελός τους?
ALX

Άβαταρ μέλους

Αλομπαρ
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: Χαβούζα
Moto: ΚTM SuperDukeR 1290
Κράνος: SHOEI XR-1100
Έχει κάνει like: 56 φορές
Έχει δεχθεί like: 30 φορές

Δημοσίευση από Αλομπαρ » 11 Μάιος 2017, 19:09

κατεβασε παντως κανενα προγραμμα εκκαθαρισης. να δεις μπας και γινει δουλεια. γτ ειναι και κατι αλλοι φακελοι κατω απ το application data νομιζω, που δεν σ αφηνει να μπεις.
Δημήτρης

Πρωην jimbakis

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 11 Μάιος 2017, 20:44

Χμμμ... μαλλον θα βγάλω άκρη. Ψάχνοντας είδα τι παίζει. Βρήκα ενα πρόγραμμα το οποίο σου παραθέτει υπό μορφή "δέντρου" τους φακέλους από τον μεγαλύτερο σε όγκο μέχρι τον μικρότερο και τους δείχνει ΟΛΟΥΣ... φανερούς, κρυφούς και εξαφανισμένους!

Όπως το είχα υποψιαστεί λοιπόν, μέσα στον φάκελο Windows υπάρχει ένας απόρρητος φάκελος επ' ονόματι windows installer ο οποίος είναι 34Gb !!!!
Όμως δεν έχω πρόσβαση σε αυτόν αλλά και να είχα, φαντάζομαι δεν μπορώ να διαγράψω τίποτα χειροκίνητα από εκεί μέσα διότι αυτό θα είχε αντίκτυπο πιθανότατα στη σωστή λειτουργία προγραμμάτων αλλά και των windows. Λογικά αυτός ο φάκελος περιέχει και τα αρχεία που χρειάζονται όλα τα προγράμματα για να τους κάνεις απεγκατάσταση ή οτιδήποτε άλλο.

Επίσης λογικά, κρατάει εκεί μέσα και τα patch των windows από τα update που κάνουν όλη την ώρα.

Υποτίθεται βέβαια ότι όταν ενα update είναι οκ, τότε αυτά τα αρχεία διαγράφονται αυτόματα, αλλά μάλλον κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει. Είναι αρχεία που επιτρέπουν την απεγκατάστση ενός update των windows αν για κάποιο λόγο δεν κάτσει σωστά και υπάρχουν προβλήματα.

Άρα, μόνο με πρόγραμμα μπορείς να στείλεις κατά διαόλου όλα τα άχρηστα αρχεία που έμειναν εκεί, είτε μετά απο επιτυχημένες αναβαθμίσεις των windows ή από προγράμματα που κάποτε είχες αλλά πλέον τα έχεις απεγκαταστήσει. Τα λεγόμενα και "ορφανά" αρχεία τα οποία πιάνουν πολύ όγκο ( ειδικά αν εγκαθιστάς συνεχώς νέα και μεγάλα προγράμματα κι έχεις να κάνεις format κάτι χρόνια)

Κατέβασα τώρα ένα πρόγραμμα που κάνει αυτή τη δουλειά και αποτελέσματα θα έχω σε λίγο μόλις σκανάρει τους φακέλους μου.

Πωωω ρε φίλε... πόσος κόσμος να έχει το ίδιο θέμα και να μην το ξέρει!
Μη σας πω ότι από αυτή τη μλκία μου σέρνεται το τελευταίο 6μηνο ο υπολογιστής!

Αν βγάλω άκρη και πανε όλα κατευχήν θα κάνω κι έναν οδηγό για όσους θέλουν να καθαρίσουν το pc τους από τα άχρηστα ογκώδη αρχεία.
ALX

Άβαταρ μέλους

fasarias
Mέλη
Mέλη
Διάθεση:

Δημοσίευση από fasarias » 12 Μάιος 2017, 08:29

Απο μαλακιες τετοιες αλλο τιποτα τα windows.
Θα περιμενω να γραψεις για το προγραμμα για να κανω κι`εγω εκκαθαριση στα δικα μου.

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 12 Μάιος 2017, 08:36

Η δουλειά επετεύχθει! Πέταξα σχεδόν 26Gb ορφανών αρχείων από τα 35 που είχε μέσα εκείνος ο φάκελος. Τα υπόλοιπα που έμειναν είναι αρχεία που χρειάζονται για τα προγράμματα που τρέχουν στον υπολογιστή μου και δεν πρέπει να τα πειράξω.
Μαζί με άλλες εκκαθαρίσεις που έκανα σε browsers και temp αρχεία, έσβησα περί τα 28Gb άχρηστων αρχείων και τώρα ο δίσκος έχει 35Gb free από τα 7Gb που ήταν μέχρι χτες!

Θα ετοιμάσω το μεσημέρι έναν απλό οδηγό και θα τον ποστάρω για όποιον θέλει να κάνει κι αυτός ένα ξεσκαρτάρισμα στο σκληρό δίσκο του λειτουργικού. :)
ALX

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 12 Μάιος 2017, 18:28

Κατεβάζουμε τα δωρεάν προγράμματα TreeSize Free με το οποίο βλέπουμε ΟΛΟΥΣ τους φακέλους του υπολογιστή και το μέγεθός τους. (Με αυτό το πρόγραμμα μπορούμε να δούμε και τους φακέλους που δεν μπορούμε να τους δούμε με την εξερεύνηση των windows) και το πρόγραμμα PatchCleaner (πηγαίνοντας στην καρτέλα "Downloads") το οποίο θα "ξεβρωμίσει στη συνέχεια το pc μας.

Τρέχουμε το πρόγραμμα TreeSize Free ως διαχειριστής (δεξί κλικ και Εκτέλεση ως διαχειριστής)

Επιλέγουμε τον δίσκο C: (ως συνήθως ο δίσκος του λειτουργικού) πατώντας πάνω αριστερά "Select Directory"
Ανοίγουμε το directory (φάκελο) Windows και φάκελοι ταξινομούνται από πάνω προς τα κάτω σύμφωνα με το μέγεθός τους.
Εξετάζουμε τους τρεις πιο ύποπτους φακέλους για μεγάλο όγκο αρχείων οι οποίοι περιέχουν άχρηστα αρχεία. (μεγάλοι μπορεί να είναι και άλλοι φάκελοι, όπως ο System32, αλλά αυτόν και λοιπούς μέσα στον φάκελο των windows, δεν τους αγγίζουμε ούτε γι' αστείο)
Αυτοί που μας ενδιαφέρουν είναι οι παρακάτω:
  • WinSxS
  • Installer
  • Temp
που και αυτούς δεν τους αγγίζουμε χειροκίνητα αλλά μόνο μέσω του προγράμματος, (εκτός ίσως του Temp αλλά δεν υπάρχει λόγος ρίσκου αφού έχουμε το ειδικό εργαλείο)

Ακόμα και αν δεν είναι πολύ μεγάλοι, πάντα θα υπάρχουν άχρηστα αρχεία εκεί μέσα που θα γεμίζουν το σκληρό του λειτουργικού μειώνοντας έτσι και την ταχύτητα όλου του συστήματος.

Αφού λοιπόν δούμε τα μεγέθη των φακέλων, κλείνουμε αυτό το πρόγραμμα.

Aνοίγουμε το άλλο πρόγραμμα (το Patchcleaner)

Kατά το πρώτο άνοιγμα, το πρόγραμμα υπολογίζει τα ορφανά αρχεία κάνοντας μια αναζήτηση στα αρχεία του υπολογιστή, μαζεύει δεδομένα γι' αυτά τα αρχεία και τέλος σου παρουσιάζει τα μεγέθη τους. (δείτε τα screenshoot παρακάτω)
00.png
Ας κερδίσουμε λίγο χώρο στο δίσκο
01.png
Λεπτομέρειες σχετικά με τα αρχεία από τα προγράμματα που πρέπει να διατηρηθούν
02.png
Λεπτομέρειες για τα "ορφανά" αρχεία που πρέπει να απομακρυνθούν.
03.png
**ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΡΟΣΟΧΗ**

Μετά την αναζήτηση που έκανε το πρόγραμμα και αφού βρήκε ό,τι βρήκε, μας δίνει δύο (2) επιλογές.

DELETE και MOVE

Με το DELETE δεν υπάρχει πισωγύρισμα κι αν πάει κάτι λάθος, δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα πια. Οπότε και δεν το προτιμούμε (εκτός κι αν είμαστε σίγουροι γι' αυτό που κάνουμε)

Άρα θα επιλέξουμε το MOVE αφού πρώτα επιλέξουμε πατώντας "Browse" την διαδρομή που θέλουμε να μεταφέρουμε αυτά τα αρχεία σε έναν δεύτερο δίσκο που έχουμε στο pc μας, ή σε ένα άλλο partition του δίσκου μας (αν δεν έχουμε άλλο δίσκο), ή ακόμα και σε έναν φάκελο μέσα στον δίσκο μας (μπορούμε να δημιουργήσουμε έναν ας πούμε νωρίτερα και να τον βάλουμε πχ στα "Έγγραφά μας")

Έτσι, ακόμα και να πάει κάτι στραβά, με ένα απλό copy/paste επαναφέρουμε τα αρχεία στη θέση τους.

Αυτό το κάνουμε για ασφάλεια φυσικά κι αφού δούμε πως όλα δουλεύουν κανονικά στον υπολογιστή μας μετά την εκκαθάριση με το Patchcleaner, μπορούμε να σβήσουμε με ασφάλεια πια, όλα αυτά τα αρχεία που μεταφέραμε για να μας αδειάσουν την γωνιά.

Πατάμε λοιπόν "MOVE" και περιμένουμε να ολοκληρωθεί η διαδικασία. (σ.σ. όσο περισσότερα είναι τα άχρηστα αρχεία που πρέπει να μεταφερθούν, τόσο περισσότερο θα αργήσει η διαδικασία. Υπομονή λοιπόν, αλλά δεν παίρνει και πολύ)

Μόλις ολοκληρωθεί, κλείνουμε το πρόγραμμα και τσεκάρουμε τον υπολογιστή αν δουλεύει σωστά. Μπορείτε να τα κρατήσετε 2-3 μέρες αν θέλετε αυτά τα αρχεία ώστε να είστε σίγουροι ότι ο υπολογιστής σας δεν έχει κανένα απολύτως θέμα και τα σβήνετε μετά.

Τέλος, με το TreeSize Free, κάνετε μια επαλήθευση στον όγκο των εν λόγω φακέλων για να δείτε την διαφορά μετά την εκκαθάριση.

Έτσι θα έχετε έναν καθαρό δίσκο λειτουργικού, χωρίς σαβούρα και άχρηστα αρχεία που καταναλώνουν χώρο και επιδόσεις.

Ελπίζω να βοήθησα :)
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
ALX

Άβαταρ μέλους

Lavazutra
Mέλη
Mέλη
Τόπος διαμονής: Ninja Temple
Moto: Lavazaki Versys 650
Κράνος: HJC R-Pha 10 +
Έχει δεχθεί like: 9 φορές

Δημοσίευση από Lavazutra » 24 Μάιος 2017, 16:33

Τώρα το δα....

Ανοιξε το Εκκαθάριση Δίσκου (disk cleaner) ...πάτα Εκκαθαριση αρχείων συστήματος (delete system files) και επέλεξε τις προηγούμενες εκδόσεις εγκατάστασης και των αρχείων αναβάθμισης, temp και ότι άλλο σου έρθει και παπάλα άδειασες.
Upgrade Mode
Loading....

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 24 Μάιος 2017, 16:51

Τα είχα κάνει αυτά ρε Αντρίκο... αλλά ο φάκελος των windows δεν μίκραινε
ALX

Άβαταρ μέλους

Θάνος
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: Athens
Έχει δεχθεί like: 6 φορές

Δημοσίευση από Θάνος » 01 Ιούλ 2017, 15:54

Αυτο που συμβαινει με τα 10 δεν εχει προυγουμενο, εχω μεινει με 22gb στον σκληρο...κατεβασα 7αρια και παλι
και απο εβδομαδα δρομο!!! Ουτε η πατεντα σου λειτουργησε ψηλε...μισο γιγα μου καθαρισε οταν το ειχα κανει
και τοτε ειχα ακομη καποθ 50gb... διαρκως μειωνωνται, δεν ξερω εαν φταιει το οτι το λειτουργικο δεν ειναι γνησιο
αλλα αυτο το πραγμα δεν εχει προυγουμενο...
Μήν βιάζεσαι! Άκομη και όταν υπάρχει λόγος... άστον να περιμένει!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 01 Ιούλ 2017, 16:37

Κάτι δεν κάνεις καλά ρε συ. Έχουμε την ίδια κόπια... και σε μένα ισχύουν άλλα σε σχέση με σένα. (εσένα δε δουλεύει τίποτα, εμένα δουλεύουν όλα)
Κάτι δε κάνεις καλά! :?:
ALX

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογία”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης