Νέος δίσκος για τους Pink Floyd μετά από 20 χρόνια!!!

Συναυλίες - Θέατρα - Εκδηλώσεις
Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: Αθήνα
Moto: boGSer 1150
Κράνος: Shoei XR1000
Διάθεση:
Έχει κάνει like: 228 φορές
Έχει δεχθεί like: 242 φορές
Επικοινωνία:

Νέος δίσκος για τους Pink Floyd μετά από 20 χρόνια!!!

Δημοσίευση από ALX » 10 Οκτ 2014, 12:03

Αλλά ταυτόχρονα και δίσκος "Αυλαία" για αυτό το θρυλικό και τιτανοτεράστικο γκρουπ όλων των εποχών! :( :sorry:

«Είναι πολύ κρίμα, αλλά είναι το τέλος»: με αυτή τη φράση το ιδρυτικό μέλος των Pink Floyd, Ντέιβιντ Γκίλμουρ, ανακοίνωσε πως πέφτει οριστικά η αυλαία της δράσης ενός από τα σημαντικότερα και πιο επιτυχημένα εμπορικά συγκροτήματα όλων των εποχών.

[attachment=0]Endless River.jpg[/attachment]

Η αποκάλυψη έγινε κατά τη διάρκεια συνέντευξης που έδωσε με αφορμή την κυκλοφορία του νέου άλμπουμ τους με τίτλο «Endless River», μια δισκογραφική δουλειά που έρχεται μετά από είκοσι ολόκληρα χρόνια σιωπής.

Και μπορεί η ανακοίνωση του νέου άλμπουμ, που έγινε στα μέσα του καλοκαιριού από τη σύζυγο του Γκίλμουρ, να δημιούργησε ελπίδες στους απανταχού θαυμαστές των Pink Floyd για μια ενδεχόμενη νέα παγκόσμια περιοδεία, τελικά κάτι τέτοιο δεν πρόκειται να συμβεί, καθώς έχει παρθεί η απόφαση για το τέλος στη θριαμβευτική μουσική διαδρομή τους.

Το «Endless River», πάντως, στο οποίο δεν συμμετέχει ο Ρότζερ Γουότερς, θα περιλαμβάνει ανέκδοτα κομμάτια που είχαν γραφτεί για τον δίσκο του 1994 «Division Bell» και τα φωνητικά είχε κάνει, για πρώτη φορά στην ιστορία του συγκροτήματος, ο Ρικ Ράιτ, που έφυγε από τη ζωή το 2008.

[attachment=1]David Gilmour.jpg[/attachment]

Εκπληξη του άλμπουμ θα αποτελεί το κομμάτι «Talkin' Hawkin» στο οποίο ακούγεται η φωνή του διάσημου φυσικού Στίβεν Χόκινγκ. Ο Γκίλμουρ απέσπασε τα λόγια του διακεκριμένου φυσικού από μια διαφήμιση που είχε κάνει στις αρχές της δεκαετίας του '90, η οποία του είχε προκαλέσει μεγάλη συγκίνηση.

Η διαμάχη και το λάθος
Χρονιά-σταθμός στην ιστορία των Pink Floyd ήταν το 1985 όταν ο μπασίστας και τραγουδιστής τους Ρότζερ Γουότερς αποχώρησε, ξεκινώντας μάλιστα και μια μακρά δικαστική διαμάχη με τα υπόλοιπα μέλη προκειμένου να τους απαγορεύσει τη μελλοντική χρήση του ονόματος και των επιτυχιών που είχαν κάνει μέχρι τότε όλοι μαζί, μεταξύ των οποίων το εμβληματικό «The Wall», το «Dark Side of the Moon» κ.ά. Τελικά έγινε εξωδικαστικός συμβιβασμός, ενώ ο Γουότερς πέρυσι σε συνέντευξή του παραδέχτηκε πως η διαμάχη αυτή ήταν ένα δικό του μεγάλο λάθος.

Πηγή: ethnos.gr

:sorry: :sorry: Δεν ξέρω ρε παιδιά... θα αγοράσω το cd με κρύα καρδιά. Από την μία χαίρομαι που θα ακούσω καινούρια τραγούδια των Pink Floyd μετά από 20 χρόνια και από την άλλη λυπάμαι που ακούω ότι τερματίζουν ΚΑΙ επίσημα την ενεργό δράση! :(
Έχοντας ΟΛΟΥΣ τους δίσκους τους, ήμουν νιος και γέρασα όταν είχα αγοράσει (σε ΒΙΝΥΛΙΟ μάλιστα) το Division Bell το μακρινό πια 1994! Παιδάκι ήμουν!

Όλα τα όμορφα και ωραία όμως κάποτε τελειώνουν. Και πραγματικά χαίρομαι που είχα την ευκαιρία να τους δω από κοντά τότε στην πρώτη τους συναυλία εν Ελλάδι στο ΟΑΚΑ. Ένα απίστευτο για την εποχή live με καταιγιστικά και πρωτόγνωρα εφέ για τα τότε δεδομένα! Το τεράστιο γουρούνι που πετούσε πάνω από το ΟΑΚΑ ή το κρεβάτι που έσκασε μέσα στη σκηνή! Ανεπανάληπτες εποχές!!! :worshippy:

Οι Pink Floyd θα ζουν για πάντα μέσα στην καρδιά μου! :love:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

“Όσο βελτιώνεται η τεχνολογία των μοτοσυκλετών (ηλεκτρονικά βοηθήματα), τόσο υποβαθμίζεται η τέχνη του αναβάτη.”.
ALX

Άβαταρ μέλους

ibar132
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: αθηνα
Moto: tiger1050
Κράνος: arai qv
Έχει κάνει like: 70 φορές
Έχει δεχθεί like: 38 φορές

Δημοσίευση από ibar132 » 10 Οκτ 2014, 12:11

τι ειπες τωρα... :thumpup:
καποτε στα τελη το 80 ο Πετριδης σε μια εκπομπη αφιερωμα
ειπε για τους pink floyd..."το συγκροτημα των συγκροτηματων" :worshippy:

περσι πηγα στον Γουοτερς
"ανατριχιαστικο θεαμα"

νομιζω οτι θα παω να ξαναγορασω cd μετα απο πολλα χρονια :thumpup:
يفغينيا
باناجيوتيس

Los buenos somos más!!

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 10 Οκτ 2014, 12:21

Eννοείται! Οι δίσκοι/cd κάποιων συγκροτημάτων (όπως Floyd ΑC DC κτλ) είναι κειμήλια στο σπίτι. Η συλλογή mp3 είναι απλά για ευκολία. Το cd πρέπει να υπάρχει όμως! :worshippy:
“Όσο βελτιώνεται η τεχνολογία των μοτοσυκλετών (ηλεκτρονικά βοηθήματα), τόσο υποβαθμίζεται η τέχνη του αναβάτη.”.
ALX

Άβαταρ μέλους

Σάββας
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: Λαμογία .
Moto: HONDA - YAMAHA
Κράνος: HJC IS 17
Έχει κάνει like: 2 φορές

Δημοσίευση από Σάββας » 10 Οκτ 2014, 13:47

Δεν ξέρω πόσες φορές τάχω ακούσει όλα φυσικά σε βινύλιο αλλά και μετέπειτα σε CD ....δεν βαρέθηκα ΠΟΤΕ....πάντα με συναρπάζουν .....οι άνθρωποι είναι αλλού !

Πάντα κακά τα ψέμματα όσο αφορά τη ROCK σκηνή οι αχώνευτοι είχαν την πρωτοκαθεδρία !

Κρίμα πούναι ο τελευταίος...κρίμα.....ο συνθέτης ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΕΙ ΠΟΤΕ !
Ευτυχώς που τα μοτοσακά τους ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ROCK σκηνή ! :yes: :tooth: :lolnb: :crazy: :P
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 10 Οκτ 2014, 15:17

Σε σχετική ερώτηση, για το αν υπάρχουν στο αρχείο τους κομμάτια που δεν έχουν κυκλοφορήσει ποτέ, ο David Gilmour είπε ένα "ξερό όχι", σκορπώντας απογοήτευση στους θαυμαστές του συγκροτήματος. «Ο Rick (Wright, o κιμπορντίστας των Floyd) πέθανε. Είμαι σίγουρος ότι δεν θα υπάρξει συνέχεια σε αυτό» είπε ο Gilmour και συνέχισε: «Η σύζυγός μου Polly, με έπεισε να το κάνω (το νέο άλμπουμ "The Endless River"). Είναι πολύ κρίμα, αλλά είναι το τέλος». Στην συνέχεια όμως, άφησε να εννοηθεί ότι θα κυκλοφορήσει ένα solo άλμπουμ, χρησιμοποιόντας αποσπάσματα από τις ηχογραφήσεις που είχε κάνει μαζί με τον Wright, πριν ο τελευταίος φύγει από τη ζωή το 2008, σε ηλικία 65 ετών. «Έχω ένα απόσπασμα από σόλο του Rick που εύχομαι να συμπεριληφθεί στο επόμενο σόλο άλμπουμ μου» είπε ο Gilmour.

Στη μνήμη του Rick είναι άλλωστε, αφιερωμένη η νέα δισκογραφική δουλειά, που όπως είπε ο Gilmour, ήταν ένα ταλέντο που είχε υποτιμηθεί από το κοινό, από τα Μέσα και κατά καιρούς, από τα ίδια τα μέλη του συγκροτήματος.

[attachment=0]Stephen-Hawking.jpg[/attachment]

Η φωνή του Στίβεν Χόκινγκ ακούγεται σε ένα από τα τραγούδια του άλμπουμ
Δεν είναι μόνο το solo του κιμπορνίστα Wright που θα ακουστεί στο νέο άλμπουμ, αλλά και η φωνή του 72χρονου φυσικού Στίβεν Χόκινγκ. Θυμίζουμε ότι το "The Endless River" είχε ηχογραφηθεί στις αρχές της δεκαετίας του 1990.
Την ίδια περίοδο είχε ηχογραφηθεί και η φωνή του φυσικού Στίβεν Χόκινγκ, για ένα διαφημιστικό σποτ Βρετανικής εταιρείας τηλεφωνίας. Το ηχητικό απόσπασμα με τη φωνή του φυσικού, προστέθηκε σε ένα από τα κομμάτια του δίσκου, με τίτλο «Talkin’ Hawkin». Ο κιθαρίστας του συγκροτήματος, David Gilmour σε συνέντευξη της εποχής, είχε δηλώσει ότι ο ίδιος διάλεξε τον φυσικό, γιατί η διαφήμιση τον είχε συγκινήσει πάρα πολύ.

«Δεν πιστεύω ότι έγραψε ο ίδιος τα λόγια που χρησιμοποιήθηκαν στη διαφήμιση, αλλά…ήταν εκεί, με το αναπηρικό του καροτσάκι. Φαίνεται περίεργο. Αλλά ήταν τόσο συγκινητικό που ένιωσα ότι πρέπει να κάνω κάτι γι’αυτό ή να κάνω κάτι μαζί του, με κάποιον τρόπο»
» είχε πει το 1994.

H είδηση της κυκλοφορίας της νέας και -δυστυχώς - τελευταίας δισκογραφικής δουλειάς του θρυλικού βρετανικού συγκροτήματος "The Endless River", έγινε γνωστή τον περασμένο Ιούλιο, μέσα από το twitter της σύζυγού του David Gilmour, Polly.

H σύζυγος του Gilmour είχε περιγράψει με τα ακόλουθα λόγια το νέο δίσκο: «Λοιπόν, το άλμπουμ των Pink Floyd, που έρχεται τον Οκτώβριο, θα ονομάζεται "Endless River". Βασίζεται σε ηχογραφήσεις από το 1994, αποτελεί το κύκνειο άσμα του Rick Wright και είναι πολύ όμορφο». Ο Rick Wright ήταν ιδρυτικό μέλος του συγκροτήματος και πέθανε νικημένος από τον καρκίνο.

Οι Pink Floyd που υπολογίζεται ότι έχουν πουλήσει 74,5 εκατ. άλμπουμ στις Η.Π.Α. και πάνω από 300 εκατ. άλμπουμ παγκοσμίως, συγκαταλέγονται στα πιο επιτυχημένα συγκροτήματα όλων των εποχών.

Πηγή: Πρώτο Θέμα

Αυτόματη συγχώνευση δημοσίευσης -- 10 Οκτ 2014, 15:17 --

dailymotion.com/video/x26suvt_pink-floy ... iler_music
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
ALX

Άβαταρ μέλους

Αήρ
Mέλη
Mέλη
Τόπος διαμονής: Στον κόσμο μου!
Moto: SYM sitycom s 300i
Κράνος: HJC HQ1
Διάθεση:
Έχει κάνει like: 45 φορές
Έχει δεχθεί like: 26 φορές

Δημοσίευση από Αήρ » 10 Οκτ 2014, 15:33

Ο καινούργιος δίσκος θα πρέπει να κυκλοφορίσει και σε βινύλιο υποχρεωτικά... :thumpup:
Γιώργος από το Best...

Μη μου τους όρχεις τάραττε...

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 18 Δεκ 2014, 00:09

O δίσκος είναι ένα μείγμα Wish you were here, με λίγο Division bell και λίγο Final cut. Δεν ξέρω έχω μπερδευτεί. Θέλει περισσότερα ακούσματα για να πω πιο αναλυτικά πως μου φάνηκε.
ALX

Άβαταρ μέλους

ibar132
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: αθηνα
Moto: tiger1050
Κράνος: arai qv
Έχει κάνει like: 70 φορές
Έχει δεχθεί like: 38 φορές

Δημοσίευση από ibar132 » 18 Δεκ 2014, 01:33

ALX έγραψε:O δίσκος είναι ένα μείγμα Wish you were here, με λίγο Division bell και λίγο Final cut. Δεν ξέρω έχω μπερδευτεί. Θέλει περισσότερα ακούσματα για να πω πιο αναλυτικά πως μου φάνηκε.
βγηκε? τον πηρες?
يفغينيا
باناجيوتيس

Los buenos somos más!!

Άβαταρ μέλους

Σάββας
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: Λαμογία .
Moto: HONDA - YAMAHA
Κράνος: HJC IS 17
Έχει κάνει like: 2 φορές

Δημοσίευση από Σάββας » 18 Δεκ 2014, 10:22

Προτείνεται βραδιά ακούσματος - κριτικής ! :yes:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 18 Δεκ 2014, 14:55

ibar132 έγραψε:
ALX έγραψε:O δίσκος είναι ένα μείγμα Wish you were here, με λίγο Division bell και λίγο Final cut. Δεν ξέρω έχω μπερδευτεί. Θέλει περισσότερα ακούσματα για να πω πιο αναλυτικά πως μου φάνηκε.
βγηκε? τον πηρες?
Ε για να σχολιάζω! :yes: (15€ από Public) (είχε και την Deluxe edition στα 20€, αλλά θεωρώ είναι υπερβολή για την τσέπη μου αυτή τη στιγμή)
Απλά δεν μπόρεσα να τον ακούσω όλο. (ακόμα και τα 4 τραγούδια που άκουσα, τα άκουγα με διακοπές, αφού με ζάλισαν με τηλεφωνήματα και διάφορα άλλα και το έκλεισα να τον ακούσω κάποια άλλη στιγμή με ησυχία!)
Πάντως όσο άκουσα, μου άρεσε!
ALX

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 23 Δεκ 2014, 00:01

Τώρα τον ακούω. Έχω αράξει στο καναπέ πίνω ρακομελα και απολαμβάνω. Ο δίσκος είναι πολύ καλός τελικα. Βασικά είναι όλος instrumental (εκτός το τελευταίο κομμάτι) και μου αρέσει αυτο.. Θυμίζει τελικά πολύ division bell αλλά και λίγο wish you were here! Αξίζει πολύ τελικά!
ALX

Άβαταρ μέλους

Wolfscum
Μέλη
Μέλη
Moto: Aprilia Tuono 1100V4
Κράνος: AGV
Έχει κάνει like: 10 φορές
Έχει δεχθεί like: 28 φορές

Δημοσίευση από Wolfscum » 23 Δεκ 2014, 01:21

Τελικά για ακούσεις Pink Floyd πρέπει να είσαι υπό κάποια είδους επήρεια :P

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 23 Δεκ 2014, 09:09

Όχι... ρε :D ...μη ξηγιέσαι έτσι :P

Απλά θέλει ηρεμία να απολαύσεις την κάθε νότα! Το συνοδευτικό "ξίδι" βοηθά την χαλάρωση και την απόλαυση :yes_:
ALX

Άβαταρ μέλους

Wolfscum
Μέλη
Μέλη

Δημοσίευση από Wolfscum » 23 Δεκ 2014, 12:25

Πλάκα κάνω βρε :P

Αλλά γενικά οι Floyd είναι μυστήρια μπάντα και θέλει ειδική διάθεση να τους ακούσεις και χαλαρότητα.

Εσύ ρακόμελο άλλοι ακόμα πιο χαλαρωτικά πράγματα :tooth:

Άβαταρ μέλους

karellen
Mέλη
Mέλη
Τόπος διαμονής: Καλαμάτα
Moto: Dax 72
Έχει κάνει like: 65 φορές
Έχει δεχθεί like: 65 φορές

Δημοσίευση από karellen » 23 Δεκ 2014, 14:46

Wolfscum έγραψε:Τελικά για ακούσεις Pink Floyd πρέπει να είσαι υπό κάποια είδους επήρεια :P
Η επήρεια έρχεται μόνη της και μόνο από τη μουσική τους. Αν ποτέ βρεθείς σε μια συναυλία τους νομίζεις ότι είσαι πραγματικά "αλλού".
Το 89 στο ΟΑΚΑ ένοιωθες τόση μαγεία που δεν χρειαζόταν κανένα άλλο boost.
Νίκος

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 23 Δεκ 2014, 16:11

Έλα ρε Νικόλα! Ήσουν μέσα σε εκείνη τη συναυλία? ΓΑΜΩ ήταν!!!!
ALX

Άβαταρ μέλους

karellen
Mέλη
Mέλη

Δημοσίευση από karellen » 23 Δεκ 2014, 17:49

Αλέξη ακόμα τη θυμάμαι!
Νίκος

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 23 Δεκ 2014, 18:13

19 χρονώνε ήμανε τότε! Ήμουν στη σχολή και θυμάμαι τα λεφτά τα μάζευα λίγα λίγα για το εισιτήριο!
ALX

Άβαταρ μέλους

karellen
Mέλη
Mέλη

Δημοσίευση από karellen » 23 Δεκ 2014, 18:21

Είχα πάρει πανάκριβο εισητήριο,πρώτη μούρη στο πέταλο αλλά τελικά την έκανα στο stage μπροστά -μπροστά για να τους απολαύσω!

ΥΓ Όσο θυμάμαι εκείνα τα ηχεία ... :shocking:
Νίκος

Άβαταρ μέλους

Wolfscum
Μέλη
Μέλη

Δημοσίευση από Wolfscum » 23 Δεκ 2014, 18:26