Κράνος απ' τα ...Lidl

Κράνη, μπουφάν, παντελόνια, γάντια, κ.α.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: Αθήνα
Moto: boGSer 1150
Κράνος: Shoei XR1000
Διάθεση:
Έχει κάνει like: 224 φορές
Έχει δεχθεί like: 234 φορές
Επικοινωνία:

Κράνος απ' τα ...Lidl

Δημοσίευση από ALX » 22 Φεβ 2018, 13:56

Όχι... δεν γράφω για να κοροϊδέψω κάποιο κράνος, αλλά για να μοιραστώ μαζί σας τις σκέψεις μου για το κράνος που πουλούσε προ ημερών το Lidl έναντι μόλις 50€

Εικόνα

Το κράνος που βλέπετε στη φωτογραφία είναι ανοιγόμενο, έχει φιμέ έξτρα ζελατίνα που ανεβοκατεβαίνει με ένα διακόπτη στο πλάι του κράνους, δίνει μαζί έξτρα μαξιλαράκια και υποσιάγωνο αλλά και ζελατίνα antifog της Pinlock!

Επειδή το αγόρασε ένας δικός μου άνθρωπος, κάθισα και το επεξεργάστηκα. Εντάξει... είναι βαρύ όπως όλα τα ανοιγόμενα κράνη (1650γρ +- 50) αλλά συνολικά η κατασκευή του εκ πρωτης όψεως δείχνει για ένα κράνος αξίας κάπου στα 150€.
Αν βάλεις κάτω ότι σου δίνει και ζελατινάκι pinlock που από μόνο του κοστίζει κάνα 20ευρο, σκεφτείτε ΤΙ πληρώνεις αγοράζοντας αυτό το κράνος για 50€ :blink:

Φυσικά στο στικεράκι στο πίσω μέρος του κράνους αναγράφεται ότι καλύπτει τις προδιαγραφές ασφαλείας ECE 2205 και έχει έγκριση Ε1 (Γερμανία)

Και αναρωτιέμαι τώρα... πώς γίνεται να πουλάς ένα τέτοιο κράνος στα 50€??? Είναι τόσο μάπα τα υλικά του? Είναι εντελώς ψεύτικο? Το κατασκευάζουν σε κάνα ψαροχώρι της Αφρικής με τσάμπα τα εργατικά? Το κάνει πρόμο το Lidl έστω κι αν χάνει λεφτά... ή πουλάει ακριβώς στο κόστος? Τι στο διάολο συμβαίνει?

Δεν λέω ότι είναι καμιά κρανάρα, αλλά γι αυτό που είναι και με αυτά που προσφέρει, αν το συγκρίνεις με κάποιο άλλο κράνος του εμπορίου που κοστίζει 50€ θα βάλεις τα γέλια! Τα κράνη που κοστίζουν 50€ στα μαγαζιά, δεν κάνουν ούτε για να γεννούν οι κότες και μάλιστα φαίνονται πόσο μάπα είναι. Αυτό σε καμιά περίπτωση δεν δείχνει τόσο φθηνό. Είπα... δείχνει τουλάχιστον για 150€ κράνος!

Ακούω σκέψεις... γιατί προβληματίστηκα :think:

“Όσο βελτιώνεται η τεχνολογία των μοτοσυκλετών (ηλεκτρονικά βοηθήματα), τόσο υποβαθμίζεται η τέχνη του αναβάτη.”.
ALX

Άβαταρ μέλους

Αήρ
Mέλη
Mέλη
Τόπος διαμονής: Στον κόσμο μου!
Moto: SYM sitycom s 300i
Κράνος: HJC HQ1
Διάθεση:
Έχει κάνει like: 43 φορές
Έχει δεχθεί like: 26 φορές

Δημοσίευση από Αήρ » 22 Φεβ 2018, 14:47

Το ότι λέει ότι καλύπτει τις συγκεκριμένες προδιαγραφές αυτό δε σημαίνει ότι λέει και αλήθεια.
Εξάλου πολλές φορές βλέπεουμε προιόντα του lidl να ανακαλούντε γιατί δεν πληρούν προδιαγραφές, ενώ άλλο γράφουν οι ετικέτες...
Γιώργος από το Best...

Μη μου τους όρχεις τάραττε...

Άβαταρ μέλους

tre
Mέλη
Mέλη
Τόπος διαμονής: Θεσσαλονίκη
Moto: Transalp 600
Κράνος: LS 2
Έχει κάνει like: 1 φορά
Έχει δεχθεί like: 2 φορές

Δημοσίευση από tre » 22 Φεβ 2018, 15:56

Το ερώτημα για μένα είναι το εξής : Αν το βρίσκαμε σε μοτομάγαζο θα το αγοράζαμε ? Προσωπικά ναι.
Από το Lidl θα το αγοράζαμε ? Προσωπικά όχι.
Όπως είπες ,πέρα από την ποιότητα που δεν μπορούμε να την κρίνουμε , με αυτά τα χαρακτηριστικά θα κόστιζε 150€
Όταν έχετε νεύρα να μετράτε μέχρι το 10 από μέσα σας.
Μετά σκάστε του μια στα δόντια,θα έχει χαλαρώσει και δεν θα την περιμένει.

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 22 Φεβ 2018, 16:06

Να σας πω την αλήθεια, μου θυμίζει παρα πολύ ένα Caberg των 150-170€ που είχε πάρει ένας συνάδελφος στη δουλειά. Λες κι είναι αντιγραφή.

Εικόνα
“Όσο βελτιώνεται η τεχνολογία των μοτοσυκλετών (ηλεκτρονικά βοηθήματα), τόσο υποβαθμίζεται η τέχνη του αναβάτη.”.
ALX

Άβαταρ μέλους

Rory
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: Χανιά
Moto: Triumph tiger 1050
Έχει κάνει like: 25 φορές
Έχει δεχθεί like: 22 φορές

Δημοσίευση από Rory » 22 Φεβ 2018, 18:13

Δέν θα το αγόραζα ποτέ και σάν θέμα ψυχολογίας αν ηξερα οτι φορώ ενα κράνος οπως το συγκεκριμένο , με πιάνει πανικός :/ , προτιμώ να μην βγώ μια βόλτα ενα σαββατοκύριακο , να κόψω καφέδες κτλπ , νά πάρω ενα κράνος πού ξέρω οτι είναι εγγύηση , υπάρχουν τόσα site με προσφορές που αν ψάξεις θα βρείς αυτό που ειναι για την τσέπη σου αλλα και την προστασία σου
Υ.Γ Πάντα full face εννοείτε !!!!!
Keep on rockin

Άβαταρ μέλους

Yannis990
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: ΑΘΗΝΑ
Moto: 990 ADVENTURE
Κράνος: X-LITE 661
Έχει κάνει like: 177 φορές
Έχει δεχθεί like: 107 φορές

Δημοσίευση από Yannis990 » 22 Φεβ 2018, 21:12

Κράνος από σούπερ μάρκετ δεν θα αγόραζα ποτέ.
Δεν ξέρω αν οι πιστοποίηση που γράφει είναι αληθινή
και από τι υλικά και που είναι κατασκευασμένο.
Μπορεί το φινίρισμα να είναι καλό (δεν το έχω δει από κοντά)
αλλά δεν θα το εμπιστευόμουν με τίποτα.

Άβαταρ μέλους

MichaelDelaney
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: Μεσόγεια
Moto: NC21, 2*NC30, SC45
Έχει δεχθεί like: 1 φορά

Δημοσίευση από MichaelDelaney » 23 Φεβ 2018, 20:13

Είχα πάρει το αντίστοιχο μοντέλο, πριν 2 χρόνια, απο το lidl. Δεν ξέρω αν έχει διαφορά με το σημερινό μοντέλο, ίδιο μου φαίνεται στην φωτό. Το είχα πάρει τότε, για φτηνό δεύτερο που θα χρησιμοποιήσω 2 φορές τον χρόνο, άμα χρειαστεί να γίνω ''ταξιτζής'' (ο νοών νοήτω)

Αυτό που έχω εγώ, έχει όλα αυτά που περιγράφει ο ALX παραπάνω. Εσωτερική σκούρη ζελατίνα, δυο σετ μαξιλαράκια που από L το κάνουν XL, εμένα είχε και δεύτερη ζελατίνα.

Στην θεωρία, όλα αυτά, ακούγονται πολύ καλά.

Στην πράξη, εμένα, μου κάνει τα εξής:

Η εξωτερική επιφάνεια, αποπολυμερίζεται σιγά σιγά και....υγροποιείται. Σας έχει τύχει ποτέ υλικό που αποπολυμερίζεται; Το πιάνεις και κολλάει, σαν να έχει μέλι.

Το άνοιξε-κλείσε του ''σπαστου'' είναι κακό σε αίσθηση, το κουμπί κολλάει και θέλει δύναμη να ανοίξει, άλλες φορές δεν κολλάει.

Τα φελιζόλ, με ενοχλούν στο μέτωπο. Μετά το μισάωρο, νοιώθω τόση πίεση στο κεφάλι, που αδυνατώ να συγκεντρωθώ στην οδήγηση. Και άιντε, πες έχω εγώ περίεργο κρανίο, δεν μετράει αυτό ΓΕΝΙΚΑ σαν μειονέκτημα του κράνους.

Οι επενδύσεις και η αίσθηση του πόσο καλά στέκονται πάνω στο φελιζόλ, με λίγες ώρες χρήσης, έχουν αρχίσει να ...καταρρέουν.

Το φελιζόλ στο ένα μάγουλο, ξεκόλλησε και έπεφτε κάθε φορά που έβγαζες το κράνος. Το κόλλησα.

Η εσωτερική σκούρη ζελατίνα, παραμορφώνει την οπτική, κάνει τα πράγματα γύρω σου να μην υπακούουν στην Ευκλείδια γεωμετρία. Ελαφρά αλλά το κάνει.

Γενικά το κράνος, με κάποιες ώρες χρήσης, έχει ήδη αρχίσει να διαλύεται.

Η πρώτη ζελατίνα, έχει ήδη βγάλει ''φουσκες'' στο εσωτερικό της και είναι άχρηστη. Την έχω αλλάξει με την άλλη.

Το πλαστικό, είναι θερμοπλαστικό, ποιότητας μια ιδέα καλύτερης μεν, συγκρίσιμης δε, με πλαστικό κουβά για σφουγγάρισμα. Συμπιέζοντας το με τα χέρια από τα πλάγια, το κράνος....συμπιέζεται. Πολύ.

Έννοιες όπως αεροδυναμικός θόρυβος μετά τα 80χμ/ω δεν φαίνεται να έχουν απασχολήσει τους σχεδιαστές. Καθόλου. Σε τρώει το σφύριγμα, λες και είσαι ο Hithcliff στο Wuthering Heights.

Γενικά, είναι καλύτερο να φοράς το κράνος του Lidl των 50 ευρώ, από το να μην φοράς καθόλου, ή να φοράς ένα τελείως λιωμένο. Εκεί που θα συμβεί κάτι και θα σκάσει κάτω το κρανίο σου να αποσοβήσει την κρούση, θα αποσοβήσει το φελιζόλ, και εκεί που θα τριβόταν το δέρμα σου, θα τρίβεται το πλαστικό. ΟΚ. Εγώ πάντως ΔΕΝ θα το ξανάπαιρνα. Σε καμία περίπτωση δεν θα το έπαιρνα για πρώτο κράνος. Κάποιος που δεν έχει απαιτήσεις, και δεν έχει λεφτά για ακριβότερο, ας το πάρει.

Ένας επιπλέον λόγος που δεν θα έδινα 50 ευρώ για να πάρω αυτό το κράνος, είναι ότι με λίγα περισσότερα χρήματα, παίρνεις αξιοπρεπές full face που κάνει για πολύ περισσότερα πράγματα. Π.χ. (δεν το λέω για διαφήμιση, το λέω επειδή το ζω, το πήρα πρόσφατα) το MT Revenge που αγόρασα για καθημερινό, κοστίζει κάτω απο 100 ευρώ, και δεν είναι κράνος ανάγκης ή για αρχάριους, είναι κράνος ΚΑΛΟ που δεν έχει κανένα από τα παραπάνω ''κακά'' χαρακτηριστικά που περιέγραψα (εκτός ίσως του θόρυβου στις πιο μεγάλες ταχύτητες) , και κάνει μέχρι και μεγάλο ταξίδι, γενικά είναι ένα καλό κράνος, να το πάρεις και να είσαι ασφαλής και ευτυχής. Ε γιατί να πάρεις το ''σοβιετικό'' κράνος του lidl και να μην πάρεις για ελάχιστα παραπάνω χρήματα κάτι καλό;

Διευκρίνηση: Δεν είμαι από αυτούς που μόλις ακούνε για προιόν του Lidl, ξεσπαθώνουν, και βγάζουν ότι κακία υπάρχει. Για τα περισσότερα πράγματα της εταιρίας αυτής, έχω πολλά καλά να πω. Το συγκεκριμένο κράνος όμως, είναι κακό.

Εναλλακτικά: Για κάποια εναλλακτική χρήση, πολύ περιορισμένης ''ευθύνης'' εγώ θα προτιμούσα το jet κράνος, στα 29.99 ευρώ. Τι εννοώ με το ''πολυ περιορισμένης ευθύνης''; Π.χ. το καλοκαίρι, βαριέμαι να περπατήσω μέχρι την παραλία για μπάνιο και παίρνω την μηχανη για 1.5 χιλιόμετρο, και πηγαίνω με 20χμ/ω, σε άδειο μέρος. Ε εκεί, το jet να μην μπαίνω στον κόπο του full face για τόσο ''ευκολη'' αποστολή, θα το προτιμούσα. Για κάθε άλλη χρήση βέβαια, full face αξιοπρεπές.

Άβαταρ μέλους

ritsman
Mέλη
Mέλη
Τόπος διαμονής: νοτια
Moto: Μ1100
Κράνος: HJC RPHA
Έχει κάνει like: 3 φορές
Έχει δεχθεί like: 4 φορές

Δημοσίευση από ritsman » 23 Φεβ 2018, 23:42

ALX έγραψε:
22 Φεβ 2018, 13:56

Και αναρωτιέμαι τώρα... πώς γίνεται να πουλάς ένα τέτοιο κράνος στα 50€??? Είναι τόσο μάπα τα υλικά του? Είναι εντελώς ψεύτικο? Το κατασκευάζουν σε κάνα ψαροχώρι της Αφρικής με τσάμπα τα εργατικά? Το κάνει πρόμο το Lidl έστω κι αν χάνει λεφτά... ή πουλάει ακριβώς στο κόστος? Τι στο διάολο συμβαίνει?
Ολα αυτα μαζι που ειπες συμβαινουν.... ετσι πιστευω εγω, μαπα υλικα, φθηνα χερια, χαμηλη τιμη πωλισης κτλ κτλ
εχουν τον τροπο τους αν θελουν να πουλησουν...

MichaelDelaney έγραψε:
23 Φεβ 2018, 20:13

Η εξωτερική επιφάνεια, αποπολυμερίζεται σιγά σιγά και....υγροποιείται. Σας έχει τύχει ποτέ υλικό που αποπολυμερίζεται; Το πιάνεις και κολλάει, σαν να έχει μέλι.
Ειναι μαυρο ματ? συνηθως τα ματ το κανουν αυτο ακομα και σε ακριβα - επώνυμα κρανη, δεν εχω καταλαβει γιατι γινετε ετσι, ισως επειδη δεν εχει το βερνικι του γυαλιστερου(?).....

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 24 Φεβ 2018, 11:16

Ναι... μαύρο ματ είναι
ALX

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ο εξοπλισμός μας...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης