My new "toy" !!!

Συζητήσεις με μη μοτοσυκλετιστικά θέματα.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: Αθήνα
Moto: boGSer 1150
Κράνος: Shoei XR1000
Διάθεση:
Έχει κάνει like: 212 φορές
Έχει δεχθεί like: 204 φορές
Επικοινωνία:

Re: My new "toy" !!!

Δημοσίευση από ALX » 19 Σεπ 2017, 20:34

Τελευταία απάντηση στην προηγούμενη σελίδα:

Επειδή με το σετάρισμα που έκανα μόνος μου, μάλλον δεν κατάφερα τιποτα το ιδιαίτερο, αποφάσισα να πάω την lp στο μάστορα να την δει. Και καλά που έκανα, διότι με την πρώτη ματιά ο Δημήτρης (Tone works) είδε ό,τι δεν έβλεπα εγώ :crazy:
Καταρχήν μου είπε ότι το μπράτσο είναι στραβό. Κάνει καμπούρα κάπου στη μέση (εξ ου και τα τριξίματα στο 7ο - 8ο τάστο όταν έπαιζα στα πρώτα τάστα) Επίσης οι κακές έως ανύπαρκτες αρμονικές στη μέση και προς τα κάτω της ταστιέρας με ενοχλούσαν αλλά πίστευα ότι απλά.. έτσι είναι επειδή η κιθάρα δεν είναι ακριβή για να έχω απαιτήσεις :P (πόσο πιο άσχετος? :P )

Η προσπάθεια που έκανα μόνος μου εστιάστηκε κυρίως στο intonation (ήταν το μόνο που κατάλαβα ότι είναι λάθος και το διόρθωσα) αλλά απ' όλα τα υπόλοιπα δεν πήρα χαμπάρι ότι δεν είναι σωστά και δεν τα πείραξα καν! Επίσης είχα πειράξει λίγο τον καβαλάρη για να μειώσω το action αλλά το κατάλαβε πριν του πω τίποτα και με ρώτησε ποιος πείραξε την κιθάρα :blush:
Εν ολίγοις, κάπου την διόρθωσα και κάπου ίσως την χάλασα κιόλας και άρα η επίσκεψη στον ειδικό κρίθηκε επιτακτική.
Θα την κρατήσει εκεί καμιά βδομάδα απ' ό,τι μου είπε γιατί θέλει δουλειά και επειδή την πιάνει πρώτη φορά δεν ξέρει πόση δουλειά θα χρειαστεί.
Σε ερώτησή μου τι πρέπει να κάνω με μαγνήτες κτλ βάσει αυτών που παίζω, μου είπε πως πρέπει απαραίτητα να αλλάξω τουλάχιστον τον bridge μαγνήτη και να βάλω έναν Seymοur Duncan ( μοντέλο δεν θυμάμαι ) αλλά πρέπει να αλλάξω και τον καβαλάρη ο οποίος είναι λέει κινέζικος και μάπα. Μου είπε να βάλω έναν Gibson ο οποίος θα περνάει τον ήχο στα ξύλα πολύ καλύτερα από αυτόν που έχει τώρα και σε συνδυασμό με τον duncan μαγνήτη, το σετάρισμα κτλ, θα έχω ένα όργανο πολυ ανώτερο από όργανα των 800€ . Ανώτερο ακόμα και από τις φθηνές Gibson που κοστίζουν κάτω από το 1000άρικο βάσει τις εμπειρίας του από κιθάρες αντίστοιχες που έχει αναβαθμίσει.

Το κόστος δε για όλα αυτά θα φτάσει γύρω στα 200 - 200κάτι.

Σε ερώτησή μου αν αξίζει να κάνω κάτι τέτοιο ή να πάω για μια καθαρά μεταλλάδικη κιθάρα, μου είπε πως για να παίζει η μεταλλάδικη σαν αυτή όταν θα την φτιάξει, η μεταλλάδικη θα πρέπει να είναι της τάξεως του 1000άρικου και θα είναι μόνο για μέταλ καθώς θα φοράει σίγουρα active μαγνήτες και θα αδυνατεί να παίξει πιο κουλ ροκιές (πχ ACDC - Gallagher - Purple κτλ)
Κι αφού μου το υπογράφει όπως λέει (και τον εμπιστεύομαι γιατί ήδη εμπιστεύονται την γνώμη του φτασμένοι μουσικοί απ' όσο γνωρίζω), θα κάνω αυτή τη κίνηση. Με ένα 500άρικο δηλαδή συνολικά, θα έχω ένα όργανο που θα φυσάει (πολύ ανώτερο βασικά από τις δικές μου δυνατότητες που όμως θα με βοηθήσει να βελτιωθώ πιο γρήγορα)

Επίσης μου είπε ότι έχει πολύ καλή ταστιέρα η συγκεκριμένη κιθάρα που δεν την βρίσκεις ακόμα και σε ακριβότερα όργανα κι αυτό από μόνο του είναι ένας πολύ καλός λόγος να προχωρήσω στην αναβάθμισή της.

Πάω να πουλήσω κάνα νεφρό τώρα :crazy:

“Όσο βελτιώνεται η τεχνολογία των μοτοσυκλετών (ηλεκτρονικά βοηθήματα), τόσο υποβαθμίζεται η τέχνη του αναβάτη.”.
ALX

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 19 Σεπ 2017, 20:44

Αααα... όταν του είπα ότι είχα πάρει την Jackson Kelly (που ξαναπούλησα άμεσα), μου είπε πολύ καλά έκανες διότι οι συγκεκριμένες είναι "σκουπίδια". Η les paul σου μου λέει είναι πολύ ανώτερη! Και πραγματι ρε σεις, ότι έπαιζα σε εκείνη και το έπαιζα μετά στη lp ακουγόταν πολύ καλύτερα! Γι αυτό της έδωσα πόδι γρήγορα γρήγορα και υποτίθεται ότι ήταν καθαρά μεταλλάδικη κιθάρα! Άρα καλά μου λέει πως για να είναι καλή η μεταλλάδικη πρέπει να πλησιάζει στο 1000άρικο για να εχει σωστούς μαγνήτες ταστιέρα και ξύλα.
Ένας ακόμα λόγος να αποκλείσω την αγορά μια τέτοιας λοιπόν γιατί πάνω από 500 δεν θα μπορούσα να δώσω... οπότε δώρον άδωρον. Θα δώσω 200 και θα κάνω αυτή αστέρι! :D
“Όσο βελτιώνεται η τεχνολογία των μοτοσυκλετών (ηλεκτρονικά βοηθήματα), τόσο υποβαθμίζεται η τέχνη του αναβάτη.”.
ALX

Άβαταρ μέλους

gkourmoul1
Mέλη
Mέλη
Τόπος διαμονής: Ηράκλειο - Καλαμάκι
Moto: YAMAHA TDM900
Έχει κάνει like: 3 φορές
Έχει δεχθεί like: 19 φορές

Δημοσίευση από gkourmoul1 » 19 Σεπ 2017, 23:17

Σωστα τα λεει. Με 1000ρικο δεν παιρνεις κατι το wow. Με 200 την κανεις και πετα. Λεφτα που πιανουν τοπο στα σιγουρα.
Αλλα μην ξεχνας οτι μιλαμε για βελτιωση του 20% του ηχου σου. Το υπολοιπο 80% ειναι απο προενισχυση και ενισχυση...
Στη θεση σου θα εκανα απλα ενα setup και δεν θα αλλαζα τιποτα.
Θα εδινα το 200αρι ευκολα σε ενισχυτη...

Για να σου δωσω να καταλαβεις, εαν βαλω σε εναν λαμπατο τον μαμα humbucker της squier 51και μετα βαλω τον humbucker της prs του 1000ρικου, οι διαφορες ειναι μικρες.

Εαν αλλαξω ενισχυτη ή πεταλια, ο ηχος γινεται αγνωριστος.

Δεν λεω οτι ειναι κακη επενδυση το 200αρι στην lp. Απλα λεω οτι τα λεφτα θα πιασουν πιο πολυ τοπο στην ενισχυση.

Και να σου το πω διαφορετικα. Εαν πιασεις στα χερια σου μια lp των 3000 ευρω και παιζεις στον εξοπλισμο που εχεις σπιτι και στουντιο, σε ενα μηνα θα βαρεθεις και θα ψαχνεσαι για το πως να βελτιωσεις τον ηχο σου, διοτι η διαφορα στον ηχο ειναι μικρη, αλλα υπαρκτη. Η διαφορα στο παιξιμο ειναι μεγαλυτερη.

Ποσο πουλας το νεφρο ειπες??
Εικόνα

Γιώργος

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 20 Σεπ 2017, 09:02

Γιώργο... το άκουσα εν ολιγοις το αποτέλεσμα με τα αυτιά μου. Είχε εκεί μια epiphone les paul με μαγνήτες της Willkinson (οι οποίοι δεν είναι κάτι το σπουδαίο σαν τους Duncan) αλλά είναι καλύτεροι από τους δικούς μου και την κούμπωσε σε έναν υβριδικό VOX. Έπαιξε κατι συγκεκριμένο και μετά κούμπωσε την δική μου χωρίς να πειράξει κατι στον ενισχυτή. Η διαύγεια του ήχου ήταν κατι περισσότερο από εμφανής! Πιο γεμάτος ήχος, πιο πολλά πρίμα (οι μαγνήτες της epiphone είναι ολίγον μουντοί) και πιο πολλά γκάζια. Σκέψου τώρα μου είπε να ειχε αυτή η κιθάρα τους Seymour Duncan που σου λέω μου είπε οι οποίοι είναι κορυφαίοι passive μαγνήτες!
Εντελώς αλλού ο ήχος. Επίσης θα δεις τεράστια διαφορά μόνο και μόνο με την αλλαγή του καβαλάρη. Αμέσως αμέσως θα πάρεις πολύ καλύτερο sustain και ο ήχος θα περνάει πολύ καλύτερα στα ξύλα! Μαζί με τον μαγνήτη θα γίνει πολύ μεγάλη αναβάθμιση.

Το να πάω να πάρω ενισχυτή για το σπιτι, δεν μου λέει τίποτα ρε Γιώργο. Κι αυτόν που έχω σπανίως τον χρησιμοποιώ. Εμένα με ενδιαφέρει το όργανο να βγάζει σωστό ήχο ούτως ώστε στο στούντιο να έχω μια σωστή παρουσία οταν παίζω και να μην με επισκιάζουν τα άλλα όργανα.

Με λίγα λόγια αν η πηγή δεν βγάζει high definition εικόνα, σε όποια τηλεόραση και να την βάλεις να παίξει, μικρή θα είναι η βελτίωση που θα δεις!

Καταρχήν στα σηκώματα των χορδών η δικιά μου δεν ουρλιάζει η κιθάρα. Το έκανε στην άλλη με τους Willkinson και ήταν αλλού ο ήχος!
ALX

Άβαταρ μέλους

gkourmoul1
Mέλη
Mέλη

Δημοσίευση από gkourmoul1 » 20 Σεπ 2017, 10:40

Οντως ειναι πολυ μουντοι σε high gain καταστασεις, σε σχεση με αλλους. Και σε μενα το ιδιο ειναι, αλλα την εχω μονο για blues και low/mid gain stuff προς το παρον δεν την πειραζω.

Χθες επαιζα με την gibson les paul studio faded ενος φιλου. Την κουμπωσα στον micro dark χωρις πεταλια. Στην αρχη προσπαθησα να παιξω καθαρα με ελαχιστη τυχη. Η κιθαρα αδυνατουσε να βγαλει καθαρο ηχο. Εβγαζε εναν μουντο χωρια πριμα ηχο. Καμια σχεση με την δικια μου που εχει κρυσταλλινο ηχο (τηρουμενων των αναλογιων για humbucker).
Μετα ανεβαζω στο medium το gain, ισα ισα να βρωμισει ο ηχος. Και παλι μου ελειπε η καθαροτητα της δικιας μου lp.
Στο τελος, εβαλα τερμα γκαζια (death metal ηχος). Εκει η δικια μου κιθαρα παντα μπουκωνε και δεν μπορουσε να αποδωσει, ειδικα στις πανω χορδες. Με την gibson...στις πανω γαζωνε. Καμια σχεση με την δικια μου. Λες ναι ειναι φτιαγμενη μονο για high gain καταστασεις. Αλλα στα υπολοιπα ειναι πατος...

Αρα, εαν ειχα μονο μια ηλεκτρικη και με αυτη επαιζα μονο high gain stuff, ΔΕΝ θα αντεχα τους μαγνητες της lp μου. Θα τους ειχα αλλαξει με το καλημερα, εφοσον στις προβες που εκανα η ηχος δεν θα με καλυπτε.

Αρα συμφωνω μαζι σου και σου λεω προχωρα.

Αλλα, να ξερεις οτι με ενα booster των 30ευρω, με ανοιγμενα λιγο τα πριμα του και τοποθετημενο πριν το dist pedal (ή στην περιπτωση μου πριν τον orange micro dark), το αποτελεσμα ειναι αυτο που θες με τους υπαρχοντες μαγνητες. Καμια απολυτως μουνταδα.

Δεν λεω οτι ειναι ακριβως το ιδιο, αλλα λεω οτι υπαρχουν τροποι να βγαλεις ο,τι ηχο θες απο ο,τι κιθαρα θες. Η εναλλακτικη ειναι να εχεις ο,τι κιθαρα θες για να βγαζεις οποιον ηχο θες...
Εικόνα

Γιώργος

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 20 Σεπ 2017, 12:55

Τον ρωτησα και για μπροστά μαγνητη για να έχω μια ιδεα, και μου είπε τον SH1 - '59 vintage που εχει πολυ ωραία καθαρά για μπλουζιές κτλ. Στα ίδια λεφτά κι αυτός βέβαια.

Το πρόβλημα θα ειναι λιγο αισθητικό τώρα. Αυτόν που λέω να βάλω θα είναι χωρίς καπάκι σε μαύρο χρώμα (γιατί ο ίδιος με καπάκι νίκελ έχει 30€ παραπάνω- (ώπα ρε!!!).. και δεν τα δίνω φυσικά)
Ο neck που θα παραμείνει θα είναι με καπάκι νίκελ (μλκία θα είναι η κιθάρα έτσι)

Να τους αλλάξω και τους δύο ζορίζομαι και μάλλον δεν θα το κάνω. :/
ALX

Άβαταρ μέλους

gkourmoul1
Mέλη
Mέλη

Δημοσίευση από gkourmoul1 » 20 Σεπ 2017, 13:55

Κοιτα,
Ο sh1 ειναι too soft.
Ο sh6 distortion ειναι too hot.

Δεν νομιζω οτι με τη μουσικη που παιζεις εισαι για sh1. Ουτε για μενα δεν ειναι ο sh1.
Εικόνα

Γιώργος

Άβαταρ μέλους

gkourmoul1
Mέλη
Mέλη

Δημοσίευση από gkourmoul1 » 20 Σεπ 2017, 13:56

Στο site της seymour duncan μπορεις να ακουσεις και τους δυο σε καθαρα, crunch και dist.
Εικόνα

Γιώργος

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 20 Σεπ 2017, 16:58

SH4 είπα... όχι 6 distortion
Όσο για τον άλλον... ΟΚ... τη γνώμη του μου είπε ο άνθρωπος γιατί εγώ θα παίζω κυρίως με τον Bridge κι αααααααανννννν θελήσω να παίξω κάτι σε μπλουζιά ή κάτι σε καθαρό τέλος πάντων, να έχω τον SH1 που όπως μου λέει έχει πολύ καλή τονικότητα και πλούσιο ζεστό ήχο σε μια les paul.

Πιθανότατα θα βάλω τον Jazz όμως κι όχι τον 59 ;)
ALX

Άβαταρ μέλους

gkourmoul1
Mέλη
Mέλη

Δημοσίευση από gkourmoul1 » 20 Σεπ 2017, 17:09

Ααα sh4 στο bridge. Νομιζα sh1 παντου...

Μια χαρα!
Εικόνα

Γιώργος

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 20 Σεπ 2017, 17:42

Έκανα edit το προηγούμενο μήνυμα
ALX

Άβαταρ μέλους

gkourmoul1
Mέλη
Mέλη

Δημοσίευση από gkourmoul1 » 20 Σεπ 2017, 18:11

Τον jazz τον εχει μεταχειρω στο noiz...
Εικόνα

Γιώργος

Άβαταρ μέλους

gkourmoul1
Mέλη
Mέλη

Δημοσίευση από gkourmoul1 » 21 Σεπ 2017, 00:41

https://smart.noiz.gr/details.php?id=352577

Χοτ πικαπσ αλλα σλασ. Τεικ ε λουκ...
Εικόνα

Γιώργος

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 22 Σεπ 2017, 15:26

Τελικά πάμε στον SH6 distortion κατόπιν συζητήσεων. Για τον neck δεν θα κάνω τελικά τίποτα γιατι δεν με παίρνει οικονομικά. Ο άλλος από το noiz δεν απάντησε στην ερώτησή μου αν υπάρχει ακόμα ο μαγνήτης, οπότε δεν ασχολήθηκα παραπέρα. Ο μάστορας δε, επιμένει να βάλω τον "59 κι όχι τον Jazz κι ας λένε οι περισσότεροι ότι ο jazz είναι καλύτερος. Γι αυτά που μου λες οτι θες να παίζεις, ο 59 είναι ταμάμ μου είπε. Το θέμα είναι ΤΙ χρειάζεσαι γι αυτό που θες να κάνεις, όχι τι είναι καλύτερο γενικώς.
ALX

Άβαταρ μέλους

gkourmoul1
Mέλη
Mέλη

Δημοσίευση από gkourmoul1 » 23 Σεπ 2017, 00:59

Sh5 ή sh6 θα εβαζα στη θεση σου, χωρις πολλα πολλα. Ιδανικοι για μεταλ. Χαλια σε καθαρα και ψιλοβρωμικα, αλλα ολα εχουν ενα κοστος. Δεν υπαρχουν μαγνητες που να τα κανουν ολα απο μονοι τους. Βεβαια, οι low output μαγνητες μπορουν να ακουστουν σαν high με την καταλληλη προενισχυση, αλλα το απλο ειναι παντα και καλυτερο. Και ο sh6 εχει χαωδη διαφορα απο τον δικο σου στα βρωμικα.
Εικόνα

Γιώργος

Άβαταρ μέλους

gkourmoul1
Mέλη
Mέλη

Δημοσίευση από gkourmoul1 » 23 Σεπ 2017, 01:02

Εχε το νου σου στο noiz. Συχνα βλεπεις sh1-6 με τιμες 30-40 ευρω. Απλα προσεξε να ειναι για neck, διοτι εχει αλλο setup σε σχεση με το bridge.
Εικόνα

Γιώργος

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 23 Σεπ 2017, 12:01

O τεχνικός μου είπε να αποφεύγω μεταχειρισμένους γιατί δεν μπορούν να δοκιμαστούν πριν τους πάρεις. Κι όταν τους πάρεις κι έχουν κάποιο θέμα (πχ είναι βραχυκυκλωμένο το πηνίο ή έχει πέσει το μαγνητικό πεδίο του μαγνήτη) τότε χαιρέτα μας το πλάτανο. Πεταμένα λεφτά και θα ψάχνεις να δεις γιατί δεν ακούγεται σωστά αφού έβαλες επώνυμο μαγνήτη.
ALX

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 28 Σεπ 2017, 20:40

Εικόνα
Έτοιμη!

New parts
Seymour Duncan SH6 Distortion
και
Tonepros bridge

:headbang: :guitar:

Έκανα δοκιμή unpluged και εξεπλάγην. Σε ρεύμα δεν την έβαλα ακόμα. Αύριο τώρα...
ALX

Άβαταρ μέλους

Yannis990
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: ΑΘΗΝΑ
Moto: 990 ADVENTURE
Κράνος: X-LITE 661
Έχει κάνει like: 145 φορές
Έχει δεχθεί like: 90 φορές

Δημοσίευση από Yannis990 » 29 Σεπ 2017, 08:18

:thumpup: