My new "toy" !!!

Συζητήσεις με μη μοτοσυκλετιστικά θέματα.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

gkourmoul1
Mέλη
Mέλη
Τόπος διαμονής: Ηράκλειο - Καλαμάκι
Moto: YAMAHA TDM900
Έχει κάνει like: 3 φορές
Έχει δεχθεί like: 18 φορές

Re: My new "toy" !!!

Δημοσίευση από gkourmoul1 » 31 Ιούλ 2017, 21:26

Τελευταία απάντηση στην προηγούμενη σελίδα:

Εαν ειναι το κινητο τοτε εχει μπει σκονη μεσα.

Βγαλε κι αλλες φωτο κανα τοιχο να εισαι σιγουρος.

Εικόνα

Γιώργος

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: Αθήνα
Moto: boGSer 1150
Κράνος: Shoei XR1000
Διάθεση:
Έχει κάνει like: 184 φορές
Έχει δεχθεί like: 186 φορές
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 31 Ιούλ 2017, 22:26

Του κινητού είναι. Έχω βγάλει αρκετές φωτό και τα στίγματα είναι ακριβώς στην ίδια θέση.
“Όσο βελτιώνεται η τεχνολογία των μοτοσυκλετών (ηλεκτρονικά βοηθήματα), τόσο υποβαθμίζεται η τέχνη του αναβάτη.”.
ALX

Άβαταρ μέλους

virus
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: athens
Moto: africa 750
Κράνος: fs max
Έχει κάνει like: 35 φορές
Έχει δεχθεί like: 34 φορές

Δημοσίευση από virus » 31 Ιούλ 2017, 23:25

θα μιλησουμε ρε καθολου για κιθαρες; :very_angry:
Γιαννης

ΜΟΤΟΣΙΚΛΕΤΙΣΤΗΣ ΔΕΝ ΓΕΝΝΙΕΣΑΙ, ΓΙΝΕΣΑΙ

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 01 Αύγ 2017, 12:45

:tooth: δεν μπορεις να αντισταθεις στο πειρασμο ε και μπαινεις να διαβασεις :tooth:
“Όσο βελτιώνεται η τεχνολογία των μοτοσυκλετών (ηλεκτρονικά βοηθήματα), τόσο υποβαθμίζεται η τέχνη του αναβάτη.”.
ALX

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 02 Αύγ 2017, 20:34

Έλα... να ξαναγυρίσουμε στα κιθαριστικά που τόσο αγαπάει ο @virus :tooth:

Λοιπόν... καταρχήν δοκίμασα το metal muff στον line6 στο καθαρό κανάλι, βγάζοντας όλα τα φίλτρα και τα εφέ, treble middle bass στη μέση και gain στο 0. To πετάλι έπαιξε πολύ καλύτερα από πριν, αλλά και πάλι καμία σχέση με τη ποιότητα που έβγαλε στο studio. Παρόλα αυτά, τουλάχιστον τώρα είναι ανεκτά τα πράγματα και πολύ καλύτερα από πριν. :)

Δεύτερο θέμα. Σετάρισα τη κιθάρα μόνος μου :yahoo:

Και πάμε με τη σειρά (Γιάννη δώσε βάση :troll: )

1) Έλεγχος relief με καπόταστο στο πρώτο τάστο και μέτρηση με το φίλερ που ρυθμίζω τις βαλβίδες εξαγωγής από το GS (30άρι :tooth: ) στο 8ο τάστο με την μέθοδο της χορδής Ε αλλά και με γνώμονα > δεν είδα κάτι περίεργο, δεν υπήρχε κάποια ένδειξη bow οπότε και δεν πείραξα το truss rod. Η απόσταση της χορδής στο 8ο ήταν στα 0,3χιλ με πατημένη χορδή στο 14ο τάστο.
2) Έλεγχος ύψος bridge για ρύθμιση του action. Κι εδώ δεν χρειάστηκε να πειράξω κάτι, γιατί φαινόταν σωστό.
3) Έλεγχος intonation. Εδώ είχα μικροαποκλίσεις στις μπάσες E, A, D, όπου και ρύθμισα τα saddle όσο έπρεπε ώστε να έχω σωστή τονικότητα σε ανοιχτές και πατημένες στο 12ο τάστο χορδές. Οι ψηλές ήταν ΟΚ.
4) Τέλος έλεγχος ύψους humbuckers. Εδώ είναι η αλήθεια ότι κόλλησα λίγο, διότι δεν υπάρχει σαφής ρύθμιση επειδή είναι ανάλογα πως θέλει κάποιος τον ήχο του. Αν τους χαμηλώσω (απομάκρυνση από τις χορδές) μειώνεται η απόδοσή τους και η ένταση, αλλα ο ήχος γίνεται πιο απαλός και γλυκός. Πιο ομαλός θα έλεγα καλύτερα στα καθαρά. Στα βρώμικα όμως θέλει να τερματίζω το distortion για να πάρω την παραμόρφωση που θέλω (και δεν την παίρνω κιόλας)
Πλησιάζοντας στις χορδές, ο ήχος γίνεται πιο δυνατός, πιο επιθετικός ακόμα και στα καθαρά, αλλά εκεί αρχίζει να υπάρχει παραμόρφωση αν χτυπήσω δυνατά τις χορδές ακόμα και στο καθαρό κανάλι.
Ψάχτηκα να δω τι λένε οι εταιρίες και η Gibson για τις Les Paul λέει 1,6mm για τον bridge και 2,4 για τον neck. Νομίζω είναι υπερβολικό το 2,4 γιατί ο μαγνήτης χάνει την λαμπρότητα του ήχου. Ο bridge είναι οριακά ΟΚ. Βασικά εγώ τον πήγα στο 2 ακριβώς και το ίδιο έκανα και στον neck γιατί εκεί μου άρεσε περισσότερο ο ήχος. Οι μαμά ρυθμίσεις πάντως, είναι αλλού γι' αλλού. Καμία σχέση με αυτό που λέει η Gibson ή εκεί που τους πήγα εγώ. Θα ψαχτώ πάντως λίγο περισσότερο με αυτό μέχρι να δω τι παίζει. Έχω μια αμυδρά υπόνοια ότι οι μαγνήτες της epiphone είναι ολίγον τι γτπτσο :lipseal:

Στο δια ταύτα τώρα... κατόπιν του σεταρίσματος η κιθάρα δοκιμάστηκε με όλους τους δυνατούς τρόπους και παιξίματα και δείχνει ελαφρώς καλύτερα. Ίσως να είναι και η ιδέα μου βέβαια επειδή την πέιραξα, αλλά χειρότερη δεν έγινε σε καμία περίπτωση.

Το μόνο που έκανα κόντρα στις οδηγίες ήταν που δεν άλλαξα χορδές και δεν το έκανα (παρόλο που αγόρασα καινούριες) γιατί οι άλλες δεν είναι πολύ καιρό αλλαγμένες και δεν έχουν πολλά παιξίματα (κι ήταν και οι πανάκριβες της dadario στα 15€ (με προστασία)
Ξέρω... είναι λάθος, αλλά θα την ξανατσεκάρω ούτως ή άλλως μόλις αλλάξω τις καινούριες κάποια στιγμή. (τώρα που έμαθα να το κάνω :D )
ALX

Άβαταρ μέλους

gkourmoul1
Mέλη
Mέλη

Δημοσίευση από gkourmoul1 » 03 Αύγ 2017, 00:01

Ετσι που τα διαβαζα, σχεδον μου σηκωθηκε (...η τριχα). Θα ορκιζομουν οτι ειναι κατι που το κανεις χρονια... :tooth:

Μη μικρυνεις την αποσταση των μαγνητων. Εμενα μου μπουκωνε, σε αντιθεση με τις strat μου που μεταμορφωθηκε (προς το καλυτερο) ο ηχος.

Για να τσεκαρεις το υψος χορδων εαν ειναι οκ, παιζεις καθε χορδη σε καθε ταστο και βλεπεις εαν μπαζαρει. Εαν φτανεις πχ στην λα και μπαζαρει πχ στο 15 ταστο λ, τοτε ανεβαζεις λιγο τη γεφυρα απο την πλευρα των χονδρων χορδων. Σε αλλες κιθαρες, ρυθμιζεις μονο το υψος της λα ξεχωριστα. Ολα αυτα εφοσον δεν χρειαζεται ρυθμιση το truss rod, φυσικα.

Αφου εκανες ολους τους απαραιτητους ελεγχους και ρυθμισεις, το μονο που θα χρειαστει να ξανακανεις ειναι να πειραξεις truss rod στις αλλαγες καιρου (θα το καταλαβεις απο την αλλαγη υψους) και πιο αριαια το intonation.

Για τις χορδες, πιασε ενα βαμβακι και ριξε λιγο οινοπνευμα με ελαιολαδο ή αζαξ με ξυδι ή ...wd40 και περνα σφιχτα 2-3 φορες την καθε χορδη. Θα φυγει ολη η μπιχλα (αρκει να μην εχει σκουριασει) και θα εχεις την αισθηση οτι παιζεις με καινουργιες χορδες (ο ηχος δεν αλλαζει). Φροντισε να εχεις πλυμενα χερια, με σαπουνι, οποτε την πιανεις ωστε να πιανει την λιγοτερη δυνατη μπιχλα.

Επισης, φροντισε να παρεις εναν λαμπατο 1-5 watt για να εχεις ηχο στα επιπεδα του στουντιο, ωστε να γουσταρεις να παιζεις και σπιτι.
Εικόνα

Γιώργος

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 03 Αύγ 2017, 13:29

Οι χορδες οπως ειπα ειναι οι ακριβες της dadario και εχουν επικαλυψη εναντια σρη σκουρια. Αρα δεν εχουν τετοια προβληματα. Ειναι και 2 - 3 μηνων αλλωστε.
ALX

Άβαταρ μέλους

virus
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: athens
Moto: africa 750
Κράνος: fs max
Έχει κάνει like: 35 φορές
Έχει δεχθεί like: 34 φορές

Δημοσίευση από virus » 03 Αύγ 2017, 19:48

αυτο ητανε. πρεπει να τα κοψω τα σκληρα :conf:
Γιαννης

ΜΟΤΟΣΙΚΛΕΤΙΣΤΗΣ ΔΕΝ ΓΕΝΝΙΕΣΑΙ, ΓΙΝΕΣΑΙ

Άβαταρ μέλους

gkourmoul1
Mέλη
Mέλη

Δημοσίευση από gkourmoul1 » 23 Αύγ 2017, 21:59

Εικόνα
Εικόνα

Γιώργος

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 24 Αύγ 2017, 12:01

Ωπα... telecaster? Μάρκα? (γιατί δε βλέπω)
ALX

Άβαταρ μέλους

gkourmoul1
Mέλη
Mέλη

Δημοσίευση από gkourmoul1 » 24 Αύγ 2017, 12:13

Squier standard.
Με ενα σετακι μαγνητες παιζει σαν αμερικανα...
Εικόνα

Γιώργος

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 26 Αύγ 2017, 19:45

Εκεί που διαβάζω για σεταρίσματα κτλ, όλοι γράφουν να έχεις καλό κουρδιστήρι! Και ερωτώ εγώ τώρα... πώς αναγνωρίζουμε αν είναι καλό ή όχι? Από τη μάρκα? Από το αν είναι ακριβό? :crazy:
ALX

Άβαταρ μέλους

gkourmoul1
Mέλη
Mέλη

Δημοσίευση από gkourmoul1 » 26 Αύγ 2017, 23:46

Εχω μια κινεζια των 7-8 ευρω και καθιζεις μιση στροφη στο κλειδι κουρδισματος και η ενδειξη παραμενει ιδια (χρησιμοποιω υπερβολη).

Εχω ενα πιο ακριβο -γυρω στο 20ευρο- και την παραμικρη κινηση να κανω στο κουρδιστηρι, που την πιανει ισα ισα το αυτι μου, θα την δω στις ενδειξεις. Προσφερει μεγαλη ακριβεια. Και εχει και καλυτερη ποιοτητα κατασκευης.

Εαν θες σου στελνω μαρκα και μοντελο.

Εχω και πεταλακι κουρδιστηρι, που το εχω στην αρχη της πεταλιερας. Πατας τον διακοπτη, κοβει το σημα προς τα πεταλια, και κουρδιζεις επισης με μεγαλη ακριβεια. Και αυτο γυρω στα 20 κανει. Βολευει καλυτερα σε σχεση με εκεινο που γαντζωνει στην κιθαρα, εφοσον παιζεις με πεταλια.
Εικόνα

Γιώργος

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 27 Αύγ 2017, 11:14

Εγώ κουρδίζω είτε με την πεταλιέρα της Zoom (ενδείξεις σε ψηφιακή οθόνη) είτε με το κουρδιστήρι του ενισχυτή μου (ένδειξη με δύο λαμπάκια που δεν είναι και πολύ ακριβής ένδειξη νομίζω) κι έχω κι ένα αναλογικό της SEIKO με βελόνα (πολύ παλιό... 25 χρόνια αλλά προσεγμένο και όχι πολύ δουλεμένο και ακριβό για τότε)
Πιο ακριβής ένδειξη δεν νομίζω να παίζει. Το θέμα είναι... κουρδίζει σωστά μετά από τόσα χρόνια?

Εικόνα
ALX

Άβαταρ μέλους

gkourmoul1
Mέλη
Mέλη

Δημοσίευση από gkourmoul1 » 27 Αύγ 2017, 11:53

Τσεκαρε το. Βαλε και στο κινητο κανα κουρδιστηρι. Παρεχουν αρκετη ακριβεια. Για να τσεκαρεις τα κουρδιστηρια σου πιο πολυ το λεω.
Εικόνα

Γιώργος

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 27 Αύγ 2017, 16:52

Το κινητό δυστυχώς, δεν μπορεί να κουρδισει μέσω μαγνητών
ALX

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 08 Σεπ 2017, 18:50

Σήμερα μου (και της) έκανα ένα δωράκι που το ήθελα από την αρχή. Ένα strap lock για την ζώνη γιατί ήδη μου είχε φύγει μια φορά η κιθάρα αλλά ευτυχώς πρόλαβα και την κράτησα πριν πέσει και πάθει ζημιά. :lipseal:
Το αγόρασα, το τοποθέτησα και τώρα η κιθάρα είναι ασφαλής στη ζώνη της και μάλιστα μπαινοβγαίνει και πολύ πιο εύκολα από πριιν πατώντας απλά το πυράκι για να ελευθερωθεί! :)

ΕικόναΕικόνα
ΕικόναΕικόνα

..και τοποθετημένη! :yes:
Εικόνα
ALX

Άβαταρ μέλους

gkourmoul1
Mέλη
Mέλη

Δημοσίευση από gkourmoul1 » 09 Σεπ 2017, 00:37

Πολυ καλη αγορα!!
Πρεπει να παρω και εγω αλλα πρεπει να το κανω σε ολες τις κιθαρες και δεν λεει...
Εικόνα

Γιώργος

Άβαταρ μέλους

panGS
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Moto: BMW R 1200 GS 05
Έχει κάνει like: 22 φορές
Έχει δεχθεί like: 26 φορές

Δημοσίευση από panGS » 09 Σεπ 2017, 01:53

Μπράβο καλή αγορά . Πόσο το πήρες ;
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 09 Σεπ 2017, 10:42

20€ από Νάκα
ALX

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 19 Σεπ 2017, 20:34

Επειδή με το σετάρισμα που έκανα μόνος μου, μάλλον δεν κατάφερα τιποτα το ιδιαίτερο, αποφάσισα να πάω την lp στο μάστορα να την δει. Και καλά που έκανα, διότι με την πρώτη ματιά ο Δημήτρης (Tone works) είδε ό,τι δεν έβλεπα εγώ :crazy:
Καταρχήν μου είπε ότι το μπράτσο είναι στραβό. Κάνει καμπούρα κάπου στη μέση (εξ ου και τα τριξίματα στο 7ο - 8ο τάστο όταν έπαιζα στα πρώτα τάστα) Επίσης οι κακές έως ανύπαρκτες αρμονικές στη μέση και προς τα κάτω της ταστιέρας με ενοχλούσαν αλλά πίστευα ότι απλά.. έτσι είναι επειδή η κιθάρα δεν είναι ακριβή για να έχω απαιτήσεις :P (πόσο πιο άσχετος? :P )

Η προσπάθεια που έκανα μόνος μου εστιάστηκε κυρίως στο intonation (ήταν το μόνο που κατάλαβα ότι είναι λάθος και το διόρθωσα) αλλά απ' όλα τα υπόλοιπα δεν πήρα χαμπάρι ότι δεν είναι σωστά και δεν τα πείραξα καν! Επίσης είχα πειράξει λίγο τον καβαλάρη για να μειώσω το action αλλά το κατάλαβε πριν του πω τίποτα και με ρώτησε ποιος πείραξε την κιθάρα :blush:
Εν ολίγοις, κάπου την διόρθωσα και κάπου ίσως την χάλασα κιόλας και άρα η επίσκεψη στον ειδικό κρίθηκε επιτακτική.
Θα την κρατήσει εκεί καμιά βδομάδα απ' ό,τι μου είπε γιατί θέλει δουλειά και επειδή την πιάνει πρώτη φορά δεν ξέρει πόση δουλειά θα χρειαστεί.
Σε ερώτησή μου τι πρέπει να κάνω με μαγνήτες κτλ βάσει αυτών που παίζω, μου είπε πως πρέπει απαραίτητα να αλλάξω τουλάχιστον τον bridge μαγνήτη και να βάλω έναν Seymοur Duncan ( μοντέλο δεν θυμάμαι ) αλλά πρέπει να αλλάξω και τον καβαλάρη ο οποίος είναι λέει κινέζικος και μάπα. Μου είπε να βάλω έναν Gibson ο οποίος θα περνάει τον ήχο στα ξύλα πολύ καλύτερα από αυτόν που έχει τώρα και σε συνδυασμό με τον duncan μαγνήτη, το σετάρισμα κτλ, θα έχω ένα όργανο πολυ ανώτερο από όργανα των 800€ . Ανώτερο ακόμα και από τις φθηνές Gibson που κοστίζουν κάτω από το 1000άρικο βάσει τις εμπειρίας του από κιθάρες αντίστοιχες που έχει αναβαθμίσει.

Το κόστος δε για όλα αυτά θα φτάσει γύρω στα 200 - 200κάτι.

Σε ερώτησή μου αν αξίζει να κάνω κάτι τέτοιο ή να πάω για μια καθαρά μεταλλάδικη κιθάρα, μου είπε πως για να παίζει η μεταλλάδικη σαν αυτή όταν θα την φτιάξει, η μεταλλάδικη θα πρέπει να είναι της τάξεως του 1000άρικου και θα είναι μόνο για μέταλ καθώς θα φοράει σίγουρα active μαγνήτες και θα αδυνατεί να παίξει πιο κουλ ροκιές (πχ ACDC - Gallagher - Purple κτλ)
Κι αφού μου το υπογράφει όπως λέει (και τον εμπιστεύομαι γιατί ήδη εμπιστεύονται την γνώμη του φτασμένοι μουσικοί απ' όσο γνωρίζω), θα κάνω αυτή τη κίνηση. Με ένα 500άρικο δηλαδή συνολικά, θα έχω ένα όργανο που θα φυσάει (πολύ ανώτερο βασικά από τις δικές μου δυνατότητες που όμως θα με βοηθήσει να βελτιωθώ πιο γρήγορα)

Επίσης μου είπε ότι έχει πολύ καλή ταστιέρα η συγκεκριμένη κιθάρα που δεν την βρίσκεις ακόμα και σε ακριβότερα όργανα κι αυτό από μόνο του είναι ένας πολύ καλός λόγος να προχωρήσω στην αναβάθμισή της.

Πάω να πουλήσω κάνα νεφρό τώρα :crazy:
ALX

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης