Ηλεκτρικό παράθυρο αυτοκινήτου

Συζητήσεις με μη μοτοσυκλετιστικά θέματα.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: Αθήνα
Moto: boGSer 1150
Κράνος: Shoei XR1000
Διάθεση:
Έχει κάνει like: 257 φορές
Έχει δεχθεί like: 278 φορές
Επικοινωνία:

Ηλεκτρικό παράθυρο αυτοκινήτου

Δημοσίευση από ALX » 05 Δεκ 2016, 10:05

Εδώ και μερικές μέρες, δεν κατεβαίνει το παράθυρο του οδηγού στο αμάξι μου.
Χτες κάθισα να δω μην είναι καμιά ασφάλεια (έλεγα μήπως τις έχει χώρια γιατί του συνοδηγού δουλεύει κανονικά) αλλά δεν είναι.
Πατώντας το κουμπί, το ρελεδάκι ακούγεται αλλά από κει και πέρα, φωνή βοώντος εν τη ερήμω. Νεκρά φύσις. Φρακαρισμένο δεν είναι γιατί το βοήθησα να κατέβει, αλλά μπαααα.
Άρα, δύο πράγματα απομένουν. Ή το ρελεδάκι δεν έχει έξοδο προς το μοτέρ του γρύλλου, ή το μοτέρ μας άφησε χρόνους, να ζήσουμε να το θυμόμαστε.
Κι έρχομαι στο προκείμενο. Ξέρει κανένας πώς βγαίνει το εσωτερικό πάνελ της πόρτας χωρίς να γίνει ζημιά? Ξέρω ότι χρησιμοποιούν κάτι πλαστικές μλκίες σαν δίχαλα οι ταπετσέρηδες και οι φαναρτζήδες για να το ξεκουμπώσουν, αλλά ούτε τα έχω, ούτε ξέρω που και πως να τα χρησιμοποιήσω. (τα σημεία)

Θέλω να το βγάλω για να μετρήσω μοτέρ, ρελεδάκι κτλ, πριν πάω για τη σφαγή της τσέπης μου σε μάστορα ή στα ανταλλακτικά.

Τιμές... το μοτέρ 755€ με αισθητήρα επαναφοράς (τι είναι αυτό δεν ξέρω), 362€ χωρίς αισθητήρα
Αν είναι διακόπτης/ρελέ μόνο 247€ :crazy: :crazy: :crazy: :crazy: :crazy: :crazy:

Έχω αγοράσει Porsche και δεν το ξέρω? :crazy2:

E ρε ebay που θα δουλέψει αν τελικά τα χρειαστώ! Με τόσα λεφτά, ολόκληρο τροπέτο φέρνω από Γερμανία :lol:

“Όσο βελτιώνεται η τεχνολογία των μοτοσυκλετών (ηλεκτρονικά βοηθήματα), τόσο υποβαθμίζεται η τέχνη του αναβάτη.”.
ALX

Άβαταρ μέλους

Yannis990
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: ΑΘΗΝΑ
Moto: 990 ADVENTURE
Κράνος: X-LITE 661
Έχει κάνει like: 199 φορές
Έχει δεχθεί like: 114 φορές

Δημοσίευση από Yannis990 » 05 Δεκ 2016, 15:25

Χειμώνας είναι τι το θες το ανοιχτό παράθυρο? :tooth:
Για να σοβαρευτούμε λιγάκι εχω ένα γνωστο που φέρνει από έξω
μεταχειρισμένα ανταλακτικά.
Τι μοντέλο είναι το αμάξι σου να ρωτήσουμε αν έχει τίποτα.

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 05 Δεκ 2016, 16:07

cmax 1.6 2006 ΜΚ1
“Όσο βελτιώνεται η τεχνολογία των μοτοσυκλετών (ηλεκτρονικά βοηθήματα), τόσο υποβαθμίζεται η τέχνη του αναβάτη.”.
ALX

Άβαταρ μέλους

Yannis990
Μέλη
Μέλη

Δημοσίευση από Yannis990 » 05 Δεκ 2016, 18:16

Αυριο πρωι θα ρωτησω και θα επικοινωνησουμε.

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 05 Δεκ 2016, 22:31

:tu: :thnx:
ALX

Άβαταρ μέλους

Vag
Συντονιστές
Συντονιστές
Τόπος διαμονής: Μπατιρολανδη
Moto: tiger 1050
Κράνος: HJC RPHA - 10plus
Έχει κάνει like: 82 φορές
Έχει δεχθεί like: 59 φορές

Δημοσίευση από Vag » 06 Δεκ 2016, 11:45

Ο αισθητήρας επαναφοράς , είναι όταν βρει αντίσταση το τζάμι όταν πάει να κλείσει ,δουλεύει αντίστροφα, πχ αν ένα παιδάκι έχει βάλει το χέρι του ,μόλις το εντόπιση ο αισθητήρας σταματάει και ξανά ανοίγει το τζάμι..
Το να βάλεις το εσωτερικό είναι ευκολο αλλά θέλει προσοχή , συν μόλις το βάλεις έχει από μέσα ένα νάυλον για προστασία το ξεκολας στο σημείο ,που θέλεις και το ξανακολας με την ίδια κολα που έχει επάνω...
Έχει κόπιτσες και βίδες η ταπετσαρία σου επάνω και ακριβώς στο κάτω κατω σημείο , στον μαρσπιε που ακουμπάει ή πόρτα ...δεν είναι δύσκολο ψηλε ,προσοχή θέλει μόνο...και πάντα ξεκουμπωνει αφού βγάλει όλα τα κοκοψινια κλπ προς τα επάνω ....
Αν θες να νιώθεις πλούσιος, απλά μέτρα όλα τα πράγματα που έχεις τα οποία δεν αγοράζονται με χρήματα.

Άβαταρ μέλους

Vag
Συντονιστές
Συντονιστές

Δημοσίευση από Vag » 06 Δεκ 2016, 13:29

Σε μεταχειρισμένα δεν είναι ακριβα ψάξε στο car .... Ψάξε και για βιντεακια πως βγάζει την ταπετσαρία.
Αν θες να νιώθεις πλούσιος, απλά μέτρα όλα τα πράγματα που έχεις τα οποία δεν αγοράζονται με χρήματα.

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 06 Δεκ 2016, 15:34

Έχω ενημερωθεί σχετικώς. Μένει να βρεθεί χρόνος να ασχοληθώ να δω τι απ' όλα έχει χαλάσει.
ALX

Άβαταρ μέλους

Yannis990
Μέλη
Μέλη

Δημοσίευση από Yannis990 » 06 Δεκ 2016, 15:51

Ρωτησα και δεν εχει ρελεδακι.
Μοτερ ,γρυλο εχει αλλα θελει δειγμα για να το ξηλωσει απο πορτα.
Ενδεικτικα ρωτησα τιμη για μοτερακι και μου ειπε κανα πενηνταρικο.

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 06 Δεκ 2016, 21:45

Καλά... άκυρο. Ακόμα κι αν το ήθελα θα το έπαιρνα απ' έξω. Στο ebay το έβρισκα από 15 έως 25€ και με μεταφορικά του 5ευρου.

Το λοιπόν, το έψαξα σήμερα αφαιρώντας μόνο το καπάκι του μπλοκ διακοπτών και μετρώντας τον διακόπτη είδα ότι έδινε ρεύμα κανονικά και προς τα πάνω και προς τα κάτω. Μετά μετράω ωμική αντίσταση του μοτέρ και έδειχνε μια νορμάλ τιμή που μου έλεγε στην ουσία ότι δεν υπάρχει διακοπή κυκλώματος :think:
Βγάζω το πάνελ αναγκαστικά πια, αφαιρώ τον μηχανισμό πάνω από την πόρτα για να βλέπω το γρανάζι. Δίνω 12V βραχυκυκλώνοντας με γέφυρα τις επαφές που ήθελα και το μοτέρ δουλεύει κανονικά. Το κουμπώνω πάνω στη πόρτα και με τον ίδιο τρόπο (γέφυρα στα 12V) ανεβοκατεβάζει το παράθυρο κανονικά :huh: Λέω ...δεν μπορεί... κάτι παίζει τότε με τον διακόπτη (παρόλο που έδειχνε να βγάζει σωστά ρεύμα)
(Κι εκεί κάνω και τη μλκία. Δεν είχα πολύ χώρο με τα καλώδια και κατά λάθος ακουμπάω το 12V της γέφυρας στο μεταλλικό μέρος της πόρτας και καίω την ασφάλεια :crazy: :plaf:
Τρέχω σε έναν ηλεκτρολόγο οχημάτων που έχω εκεί δίπλα... κλειστός. Στο μεταξύ έχει κάτι ασφάλειες μινιόν σχήματος "Π" που δεν είχα. Εγώ νόμιζα ότι θα είχε αυτές τις κλασσικές "Π" που έχει και η μοτοσυκλέτα αλλά μάλλον αυτές ήταν αρχαία ιστορία :tooth:
Τέσπα... κοιτάζω στην ασφαλειοθήκη αν έχει άλλη 25άρα ασφάλεια να κλέψω από κάπου αλλού να δοκιμάσω το παράθυρο ώστε να τελειώνω επιτέλους και κλέβω από το θερμαινόμενο πίσω τζάμι :D

Βάζω το πάνελ προσωρινά στη θέση του και κουμπώνω τη φίσσα του διακόπτη. Πατάω... όλα ΟΚ!!! Το παράθυρο δουλεύει κανονικά :blink:

Τι έπαιξε τώρα... θα σας γελάσω. Μάλλον είχε κολλήσει/μπλοκάρει και όταν έβγαλα τον μηχανισμό ξεμπλόκαρε. Τι άλλο να συνέβη? :?:

Κουμπώνω σωστά το πάνελ (κάνα δυο κλιπσάκια πάντως έσπασαν (μερικώς) στη προσπάθεια να το βγάλω αλλά όταν το κούμπωσα δεν κουνιόταν κάτι. Θα παραγγείλω βέβαια ένα σετ έτσι για το γμτο. 5€ τα έχουν στο ebay.

Πάω να βάλω μετά μπροστά να μετακινήσω το αυτοκίνητο στη θέση του, αλλά... πάπαλα! Η μπαταρία πεθαμένη (το έιχα βάλει κάτω από μια λάμπα στη πυλωτή γιατί δεν έβλεπα αλλά τελικά αναγκάστηκα να χρησιμοποιήσω το φακό τύπου μπαστούνι που παίρνει ρεύμα από τον αναπτήρα για όση ώρα δούλευα κι ήταν τελικά κάνα δίωρο, οπότε, πάει η μπαταρία)

Το σπρώχνω με τα χέρια στη θέση του και του χώνω το φορτιστή/συντηρητή της oxford που έχω για το 1150. Σε μια ώρα την είχε κάνει μπεργκέτι τη μπαταρία γιατί έπρεπε να πάω τον μικρό για προπόνηση και πήρε κανονικά!

Κοιτάζω πότε την είχα αλλάξει γιατί μου έκανε εντύπωση που τέλειωσε έτσι εύκολα από το φακό και βλέπω ότι σε ένα μήνα συμπληρώνει 5ετία :plaf: Κι εγώ νόμιζα ότι την είχα κάνα 3άρι χρόνια το πολύ!

Έ ρε κατακαημένε ALX τι σου 'μελε να πάθεις!
5ετία η μπαταρία του αυτοκινήτου, 5ετία τα λάστιχά του, 6ετία η μπαταρία του GS, και τελειωμένα λάστιχα και σ' αυτό που πάνε για τον 3ο χρόνο ζωής τους. Θα πάει πολύ το μαλλί μέσα στο 2017 για τα οχήματα! :(

Τουλάχιστον γλίτωσα τα λεφτά του παραθύρου :crazy:
ALX

Άβαταρ μέλους

Vag
Συντονιστές
Συντονιστές

Δημοσίευση από Vag » 06 Δεκ 2016, 22:18

Ψηλε πες αλεύρι ;;;

Ξέχασες μεσα σε όλα , και τα τέλη κυκλοφορίας...
αυτό που το πας ?
πίκρα λέμε για όλους μας... :/

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 07 Δεκ 2016, 00:29

Ένα 1000ρικάκι είναι όλα αυτά μαζί με τα τέλια. :(
ALX

Άβαταρ μέλους

virus
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: athens
Moto: tiger
Κράνος: shoei nxr
Διάθεση:
Έχει κάνει like: 52 φορές
Έχει δεχθεί like: 38 φορές

Δημοσίευση από virus » 23 Δεκ 2016, 00:51

ψηλε για οτιδηποτε ηλεκτρικο μαραφετακι στην πλ αττικης λιοσσιων και αταλαντης. και για κλιπσακια σπ πατση καραισκος. χυμα τα εχουνε.
Γιαννης

ΜΟΤΟΣΙΚΛΕΤΙΣΤΗΣ ΔΕΝ ΓΕΝΝΙΕΣΑΙ, ΓΙΝΕΣΑΙ

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 23 Δεκ 2016, 02:07

Θα το έχω υπόψιν μου Γιάννη. Thanks
ALX

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης