BMW R1150GS (ο τελευταίος των Μοϊκανών)

Καταγραφή αλλαγών, συντήρησης και βελτιώσεων.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στη κατηγορία αυτή, έχετε την δυνατότητα να ανεβάζετε συνημμένες εικόνες κατευθείαν από τον υπολογιστή σας.
Η κατηγορία είναι αυστηρά συντονιζόμενη για spam posts. (Θα διαγράφονται χωρίς καμία ειδοποίηση)
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: Αθήνα
Moto: boGSer 1150
Κράνος: Shoei XR1000
Διάθεση:
Έχει κάνει like: 149 φορές
Έχει δεχθεί like: 177 φορές
Επικοινωνία:

BMW R1150GS (ο τελευταίος των Μοϊκανών)

Δημοσίευση από ALX » 25 Φεβ 2013, 08:14

Aγορασμενο τον Οκτωβριο του 2003 (μοντελο 2000) απο Γερμανια.

Κατα την παραλαβη του διαπιστωσα βλαβη στην βαλβιδα πιεσεως του λαδιου (αυτη που αναβει το ενδεικτικο λαμπακι οταν δεν υπαρχει πιεση στο κυκλωμα.
Αλλαχτηκε απο μενα με κοστος 15€

Στα 52000χιλ βραχυκυκλωσαν οι hall sensors μετα απο πλυσιμο που εκανα στην μοτοσυκλετα οταν ηταν ακομα αρκετα ζεστή.Κατοπιν εμαθα πως δεν επρεπε να το κανω αυτο (καλα γενικως δεν πρεπει να πλενεις τις μοτοσυκλετες με ζεστο τον κινητηρα,αλλα στα BMW 1100 - 1150 παιζει αυτη η μλκια αν παει εκει κρυο νερο,επειδή ειναι σε σημειο μη στεγανο.Οταν ειναι εν κινησει ο κινητηρας βεβαια δεν εχει κανενα προβλημα)

Η επισκευη/αντικατασταση τους πηγε 280€ μαζι με τα εργατικα. :(

Απο τοτε,μιας και καηκα στον χυλο που λενε,φυσαω και το γιαουρτι,καλυπτοντας τις τρυπες που υπαρχουν εκει απ οπου μπηκε το νερο,με μια ταινια πακεταρισματος πριν το πλυσιμο,ακομα κι αν ειναι κρυος ο κινητηρας!Οι αισθητηρες βρισκονται μεσα και χαμηλα στο μπροστινο μαυρο καπακι του κορμου του κινητηρα οπου δουλευει και ο ιμαντας του δυναμο.Πανω σε αυτο το καπακι υπαρχουν δεξια και αριστερα του,καποιες τρυπες εξαερισμου. Αυτες καλυπτω για να ξερουν κι οι υπολοιποι! :rolleyes:

Στα 65000χιλ αντικατασταθηκε ο δισκος και το πλατο του συμπλεκτη (αν και τελικα απ οτι ειδα δεν χρειαζοταν αφου δεν τον αλλαξα γιατι πατιναριζε,αλλα για εναν θορυβο που ακουσε ο μαστορας και πιστευε οτι ειναι απο τον δισκο.Και για το φοβο των Ιουδαιων τον αλλαξα πολυ νωρις τελικα και χωρις λογο
Rotation-of-DSCN2447.jpg
Κοστος 400€ μαζι με αλλαγη (προαιρετικα) 2 τσιμουχων του αξονα μιας και ανοιχτηκε το ολο συστημα

Στα 90000χιλ χρειάστηκε να γίνει ένα σέρβις στην μίζα της οποίας κόλλαγε το κόμπλερ όταν έβαζες μπροστά και υπήρχε φόβος αν δεν επισκευαζόταν να πάθαινε ζημιά το γρανάζι της.
Ανοίχτηκε,έγινε σέρβις (καρβουνάκια-ρουλεμάν-λίπανση) και ξανατοποθετήθηκε. Κόστος με εργατικά 50€.

Οι τιμες των αναλωσίμων σε κανονικα επιπεδα.Τα ανταλλακτικα...ακριβα.Η συντηρηση του τσαμπα,(ειδικα αν πιανουν τα χερια σας) οσο κι αν ακουγεται υπερβολικο για μια BMW.Πιο φθηνη η συντηρηση του ακομα και απο το pegaso που ειχα πριν κι ας εχει τα διπλα κυβικα!!! :yes:

Στην ουσία δύο βλάβες είχα όλες κι όλες και στην μία εξ αυτών έφταιγα εγώ!

Aν θα το προτεινα σε καποιον?.....χαΛαρα :yes: :worshippy: :thumpup:

Τωρα ειμαι στις 170000χιλ (updated 27/08/2012) και συνεχιζω.....

R1150GS SPECIFICATIONS

Start of Production: 1999

End of Production: 2003

Numbers Produced: N/A

Engine

Motor Type: Four-stroke, two cylinder, horizontally opposed "Boxer" engine, air cooled

Bore x Stroke: 101 x 70.5 mm (3.97 x 2.77 in)

Displacement: 1130 cc

Max Power: 85 hp (62.5 KW) at 6,750 rpm

Max Torque: 98 Nm / 72 ft lb at 5,250 rpm

Compression Ratio: 10.3 : 1

Valves Per Cylinder: 4

Valve Control: hc, using chain drive, cup tappets, push rod and rocker arm

Mixture Control / Engine Management: Electronic intake pipe injection/digital engine management: Bosch Motronic MA 2.4 with overrun fuel cut off, twin spark ignition (Dec 2002 on)

Emission Control: Closed loop 3 way catalytic converter

Engine Lubricating System: Wet sump

Power Transmission

Clutch: Single disc dry clutch, hydraulically operated

Gearbox: Constant mesh 6 speed gearbox (overdrive) (special equipment: short 6th gear)

Gearbox Ratios: 2.045 / 1.600 / 1.267 / 1.038 / 0.900 / 0.679

Rear Wheel Ratio: 2.82

Bevel / Crownwheel: 31 / 11

Drive: Shaft Drive

Electrical System

Ignition System: Electronic ignition, Bosch Motronic MA 2.4. Twin spark (Dec 2002 on)

Alternator: 600 W three phase alternator (special equipment: stronger power supply 700W)

Battery: 12V / 14 Ah (special equipment: 12V / 19 Ah)

Chassis

Type of Frame: Three section composite frame consisting of front & rear section, load bearing engine

Front wheel suspension: BMW Motorrad Telelever; stanchion diameter 35 mm, central strut, spring pre-load 5 times mechanically adjustable)

Rear wheel suspension: Die cast aluminium single sided swinging arm with BMW Motorrad Paralever; central strut, spring pre-load and rebound damping adjustable to continuously variable levels by mean of a hydraulic handwheel

Travel Front/Rear: 190 / 200 mm (7.48 x 7.87 in)

Wheels:Cross spoke wheels

Wheel Rims, Front: 2.50 x 19

Wheel Rims, Rear: 4.00 x 17

Tyres, Front: 110 / 80-ZR 19 and 110 / 80 B 19

Tyres, Rear: 150 / 70-ZR 17 and 150 / 70 B 17

Brakes, Front: EVO brake system with dual disc, floating brake discs, diameter 320 mm / 12.6 in ,4 piston fixed caliper

Brakes, Rear: Single disc brake 276 mm / 10.86 in diameter, double piston floating caliper

ABS: Special equipment BMW Motorrad Integral ABS (partially integral) (disconnectable)

Dimensions/Weights

Length x Width x Height: 2189 x 980 x 1366 mm (86.18 x 38.58 in)

Seat Height: 840 / 860 mm (33.07 / 33.85 in)

Wheel Base: 1509 mm / 59.40 in

Castor (in Normal Position): 115 mm / 4.52 in

Steering Head Angle (in Normal Position): 62.9 degrees

Fuel Tank Useable Volume: 22.1 litres / 4.86 gal / 5.83 gal US

Reserve: 4.0 litres / 0.87 gal / 1.05 gal US

Unladen Weight with Full Tank: 249 Kg / 548 lb

Dry Weight: 228 Kg / 502 lb

Max. Permissible Weight: 460 Kg / 1013 lb

Payload (with Standard Equipment): 211 Kg / 464 lb

Fuel Consumption over 100 Km @ constant 90 Kph: 4.5 litres / 62 mpg / 52 mpg US

Fuel Consumption over 100 Km @ constant 120 Kph: 5.7 litres / 49 mpg / 41 mpg US

Fuel Type: Unleaded Premium minimum octane rating 95 (RON)

Top Speed: Approx. 194 Kph / 120 mph

Power Graph
r1150gs power graph.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

“Όσο βελτιώνεται η τεχνολογία των μοτοσυκλετών (ηλεκτρονικά βοηθήματα), τόσο υποβαθμίζεται η τέχνη του αναβάτη.”.
ALX

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 25 Φεβ 2013, 08:16

Την είχα πρωτοδεί σε μία αγγελία στο mobile.de Ένα site αγγελιών της Γερμανίας. Love at first sight που λένε :P

Tην είδα στην φωτό κι αμέσως μίλησα με έναν γνωστό έμπορο από Λαμία για να την τσεκάρουμε.

Ο έμπορος ήρθε σε επαφή με τον μηχανικό που συνεργαζόταν στην Γερμανία και πήγε και την τσέκαρε.
Αφού εκείνος έδωσε το πράσινο φως για την αγορά λέγοντας ότι είναι σαν καινούρια, είπα το ΟΚ και η μοτοσυκλέτα αγοράστηκε.

Από την μέρα που την είδα στην αγγελία, μέχρι την μέρα που μου την έφεραν, είχαν περάσει περίπου 3 εβδομάδες. Οι δύο από αυτές (οι τελευταίες μετά το ΟΚ) ήταν γεμάτες άγχος.
Πόσες και πόσες στιγμές δεν σκέφτηκα ότι "μήπως έκανα μαλακία που αγόρασα μια μοτοσυκλέτα που δεν την έχω δει εγώ προσωπικά?"

Οι μέρες περνούσαν και με είχε φάει το άγχος. Άραγε τι θα δω όταν έρθει? Σε τι κατάσταση θα είναι? Πως θα είναι στο δρόμο?

Η μέρα έφτασε. Σαν σήμερα (για δες ρε κάτι συμπτώσεις!!! :o ) Σάββατο 11 Οκτωβρίου ήταν και τότε πριν 5 χρόνια όταν την έφερε πάνω στο τρέιλερ ο άνθρωπος από Λαμία να μου την παραδώσει.
Το άγχος μου είχε χτυπήσει κόκκινα μέχρι να την δω. Τελευταία φορά που μιλήσαμε στο τηλέφωνο απείχε μόλις κάνα χιλιόμετρο από το σπίτι μου και με πήρε να του δώσω οδηγίες πως θα φτάσει εκεί.

Επιτέλους έφτασε! Επιβλητική και γυαλισμένη πάνω στο τρέιλερ σταμάτησε εμπρός στο σπίτι. Η ώρα 11πμ και σε μισή ώρα έπρεπε να φύγω για δουλειά, χωρίς αυτήν βέβαια γιατί δεν είχε χαρτιά και πινακίδα.

Την κατεβάσαμε από το τρέιλερ και πήρα μια μεγάλη ανάσα ανακούφισης. Η μοτοσυκλέτα έλαμπε όντως σαν καινούρια. Όσο κι αν την έψαξα δεν βρήκα πάνω της ούτε ένα σημαδάκι. Ούτε μία γρατσουνιά! Το μόνο που μαρτυρούσε ότι έχει κυκλοφορήσει στον δρόμο ήταν το κοντέρ και οι μπλε λαιμοί των εξατμίσεων!

Μου παρέδωσε τα χαρτιά της και αμέσως μετά ανέβηκα πάνω της. Πάτησα μίζα με λαχτάρα και το τέρας πήρε μπροστά με αυτόν τον παράξενο ήχο των boxer. Την άφησα λίγο να ζεσταθεί και μετά κούμπωσα την πρώτη. Έκανα μόνο έναν γύρο στο τετράγωνο για να δω το βάρος της και το πως κινείται. Δεν είχα χρόνο για περισσότερα πράγματα. Έπρεπε να φύγω με το Μετρό για δουλειά. Έτσι την πάρκαρα στην πυλωτή, την κλείδωσα και έφυγα.

Την επόμενη μέρα (Κυριακή 12 Οκτώβρη 2003) ήμουν όλη μέρα μαζί της :P Tην επεξεργαζόμουν εξονυχιστικά. Την έβγαλα φωτογραφίες και την έκανα ακόμα μια βόλτα γύρω από το τετράγωνο ανυπομονώντας να έρθει η Δευτέρα για να πάω να βγάλω την άδεια και να πάρω την πινακίδα για να μπορώ να την βολτάρω.

Δευτέρα 13 Οκτώβρη 2003 στις 10πμ το GS φόρεσε την πινακίδα του κι ήταν έτοιμο πια να με συντροφεύσει στην καθημερινότητά μου, στις βόλτες και τα ταξίδια μου.
Και το κάνει από τότε το ίδιο καλά μέχρι και σήμερα που μιλάμε και θα το κάνει για αρκετά χρόνια ακόμα πιστεύω! :iminlove:
DSCN0196 (Medium).JPG
DSCN0199 (Medium).JPG
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
“Όσο βελτιώνεται η τεχνολογία των μοτοσυκλετών (ηλεκτρονικά βοηθήματα), τόσο υποβαθμίζεται η τέχνη του αναβάτη.”.
ALX

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 25 Φεβ 2013, 08:22

(πρώτη δημοσίευση: 10 Ιανουαρίου 2009)

Και για να ενημερώνουμε και το αρχείο Hμερολόγιο Μοτοσυκλέτας, να πω (αν και το έχω πει και αλλού) πως μετά από 123000χιλ και 8 χρόνια, αλλάχτηκε (προαιρετικά αφού δεν έχει κλατάρει ακόμα :P ) το μαμά πισινό αμορτισέρ, με ένα καινούριο Ohlins.
IMG_5664.JPG
Aναμένουμε φως στη τσέπη για να αλλαχθεί και το μπροστινό ώστε να υπάρχει σωστή συνεργασία των δύο αναρτήσεων. :)
ALX

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 25 Φεβ 2013, 08:29

(πρώτη δημοσίευση: 16 Φεβρουάριος 2009 )

Aυτό που έχω ειλικρινά να πω, είναι το ότι νιώθω ότι έχω ξεπεράσει την φάση που πολλοί θέλουν να αλλάξουν την μοτοσυκλέτα τους. Όλοι λίγο πολύ, όταν αγοράζουμε μια καινούρια μοτοσυκλέτα (καινούρια για μας...όχι απαραίτητα με τα κεριά πάνω) νιώθουμε όπως όταν τα πρωτοφτιάχνουμε με μια κοπέλα. Έρωτας, χαρά και καθημερινή ανυπομονησία να ξημερώσει να βρεθούμε μαζί της! Ο πρώτος καιρός πιστεύω είναι έτσι για όλους. Κάποια στιγμή όμως αργά η γρήγορα, αυτή η χαρά και ο έρωτας περνάει. Σε κάποιους αρκετά νωρίς (ονόματα δεν λέμε, οικογένειες στην Πάτρα δεν χαλάμε :poorboy: ) και σε κάποιους αργά.
Το θετικό με την σχέση που έχω αναπτύξει εγώ με την Γερμανίδα μου είναι ότι ποτέ δεν σκέφτηκα να την αλλάξω ως τώρα. Είμαστε μαζί ήδη 5½ χρόνια κι ακόμα δεν μου έχει έρθει στην σκέψη η αντικατάστασή της με κάποια άλλη. Ακριβώς γι' αυτό το λόγο, πιστεύω πως δεν θα μου έρθει ποτέ. Η μοτοσυκλέτα που κράτησα πιο πολύ πριν το BMW ήταν η aprilia pegaso. (4χρόνια) αλλά από τα 2 χρόνια έκανα σκέψεις αλλαγής. Στα 3 χρόνια μπήκε αγγελία, αλλά λόγω ονόματος (παρόλο που την είχα στην τρίχα) πήρε ένα χρόνο να πουληθεί.

Αντιθέτως η μπέμπα, είναι μαζί μου πολύ περισσότερο καιρό και χωρίς σκέψεις από μένα για χωρισμό.
Δέσαμε εν ολίγοις. Την ξέρω και με "ξέρει". Την φροντίζω και με "φροντίζει" τόσα χρόνια μαζί και για τόσες χιλιάδες χιλιόμετρα.
Δεν με έχει πουλήσει ποτέ κι εγώ το εκτιμάω και φροντίζω να την περιποιούμε όσο περισσότερο μπορώ.
Πάμε για πολλά χρόνια μαζί και για πολλές χιλιάδες χιλιόμετρα ακόμα. Και ελπίζω μια μέρα να την πάω ξανά μια βόλτα στην κοινή μας γενέτειρά. Την Γερμανία, σε ένα ταξίδι Ευρωπαϊκών διαστάσεων που θέλω να της χαρίσω και να μου χαρίσει!
ALX

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 25 Φεβ 2013, 08:36

(Πρώτη δημοσίευση: 12 Μάρτιος 2009 )

Kι από σήμερα η BMW μου δεν διαθέτει πια το σύστημα ψευτο-xenon.
Πριν λίγο το σύστημα αφαιρέθηκε και στην θέση του επανήλθε η κλασσική λάμπα. Μια Osram Nightbreaker.
IMG_5787__Medium_.JPG
Για να αποδείξω στον ευατό μου κυρίως, αλλά και σε όποιον άλλο θέλει, τράβηξα κάποιες φωτό, έστω κι αν δεν ήταν νύχτα. Οι φωτό τραβήχτηκαν μέσα στην πυλωτή χωρίς η μοτοσυκλέτα να μετακινηθεί από την αρχική της θέση. Επίσης, η γωνία λήψης όλων των φωτογραφιών έγινε από το ίδιο ακριβώς σημείο για να φανούν οι όποιες διαφορές. Ακόμα πρέπει να πω, πως δεν τράβηξα στο auto αλλά σε μάνουαλ ρύθμιση για να έχω ακριβώς τις ίδιες ρυθμίσεις διαφράγματος, ισορροπίας λευκού κτλ, ώστε να μην αλλάξει η φωτογραφία λόγω της ίσως διαφορετικής φωτεινότητας και απόχρωσης του φωτός.
Δεν ξέρω αν εσείς αντιλαμβάνεστε κάποιες διαφορές, αλλά εγώ τις είδα.

Δείτε και σεις λοιπόν.

IMG_5788__Medium_.JPG
IMG_5789__Medium_.JPG
IMG_5791__Medium_.JPG
ALX

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 25 Φεβ 2013, 08:42

(Πρώτη δημοσίευση: 06 Απρίλιος 2009)

Χα! :woot:

Έπαιζα τώρα με το Excel που κρατάω τα πάντα για την μοτοσυκλέτα και κοιτάχτε τι έβγαλα!

Καταρχήν η μοτοσυκλέτα είναι στα χέρια μου 5½ ακριβώς χρόνια.

Στο Excel που κρατάω και αναγράφω ακόμα και λάμπα που θα αλλάξω μαζί με κόστος κτλ έχω χωρίσει τα έξοδα σε είδη.
Έχω δηλαδή μια σελίδα με τα τυπικά σέρβις που περιλαμβάνει λάδια, όλων των τύπων φίλτρα, υγρά φρένων, ρυθμίσεις βαλβίδων

Μια σελίδα που περιλαμβάνει τα αναλώσιμα. Δηλαδή...τακάκια, λάστιχα, αμορτισέρ, δίσκο συμπλέκτη, κτλ

Μια σελίδα με βλάβες που περιλαμβάνει φυσικά.... τις βλάβες. Ότι δηλαδή δεν είναι αναλώσιμο.

Δείτε τώρα ποσά αφού παίζοντας με το Excel πάτησα να μου εμφανίσει σύνολα.

Τυπικά σέρβις έως τώρα (για 5½ χρόνια όπως είπα) 700€ (ακριβώς)

Αναλώσιμα έως τώρα 2672€ (περιλαμβάνει βέβαια μια αλλαγή δίσκου/πλατό...που κοστίζει πολλά εργατικά στα BMW κι ένα πισινό αμορτισέρ Ohlins)

Βλάβες έως τώρα 804€ ( με την μεγαλύτερη αυτή των 280€ που στοίχησαν οι αισθητήρες ανάφλεξης όταν έκανα την λαμακία κατά λάθος και τους βραχυκύκλωσα)

(Νάτες και οι βλάβες μου με τις ημερομηνίες και τα χιλιόμετρα καθώς και τα ποσά. Όπου είναι 0? εννοείται τα επισκεύασα μόνος, αλλά και σε κάποια άλλα το κόστος είναι μόνο των ανταλλακτικών αφού την δουλειά την έκανα εγώ)

Κώδικας: Επιλογή όλων

30/11/2003	46840	ΑΛΛΑΓΗ ΒΑΛΙΔΑΣ ΠΙΕΣΕΩΣ ΛΑΔΙΟΥ	10€
26/4/2004	 52100	ΑΛΛΑΓΗ ΑΙΣΘΗΤΗΡΩΝ ΑΝΑΦΛΕΞΗΣ	280€
13/11/2004	60500	ΑΛΛΑΓΗ ΔΙΑΚΟΠΤΗ STOP ΜΠΡΟΣΤΙΝΟΥ ΦΡΕΝΟΥ	1€
25/5/2005	 66000	ΑΛΛΑΓΗ KAMMENHΣ ΛΑΜΠΑΣ ΜΙΚΡΗΣ ΣΚΑΛΑΣ  ΚΑΙ ΠΡΟΒΟΛΕΑ ΜΕ OSRAM SILVERSTAR	15€
21/9/2005	  73000	ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΜΠΑΣ ΚΩΛΟΦΑΝΑΡΟΥ	3€
28/10/2005	74000	ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΜΠΑΚΙ ΨΕΙΡΑ (πορείας)	1€
25/5/2006	 83000	ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΠΙΣΙΝΟΥ ΕΛΑΣΤΙΚΟΥ. 15€
10/9/2006	 90000	ΑΛΛΑΓΗ ΔΕΙΚΤΗ ΛΑΔΙΟΥ (ΓΥΑΛΑΚΙ) 26€
26/2/2007	 97000	ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΜΙΖΑΣ (κολλαγε το κομπλερ της)	50€
24/10/2007	110500	ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΠΙΣΙΝΗΣ ΔΑΓΚΑΝΑΣ ΦΡΕΝΟΥ (ΞΕΚΟΛΛΗΜΑ ΕNOΣ ΔΡΟΜΕΑ)	0€
19/12/2007	112000	ΑΛΛΑΓΗ ΑΡΙΣΤΕΡΗΣ ΤΣΙΜΟΥΧΑΣ ΚΑΛΑΜΙΟΥ.ΛΙΠΑΝΣΗ ΤΩΝ ΡΟΥΛΕΜΑΝ ΤΟΥ ΑΞΟΝΑ	60€
4/12/2007	 111000	ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΥ 	60€
28/12/2007	112000	ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΚΟΜΜΕΝΟΥ ΚΑΛΩΔΙΟΥ ΠΛΕΞΟΥΔΑΣ ΔΙΑΚΟΠΤΗ 	0€
25/3/2008	 114000	ΑΛΛΑΓΗ ΑΡΙΣΤΕΡΟΥ ΤΕΝΤΩΤΗΡΑ ΚΑΔΕΝΑΣ	65€
28/8/2008	  120000	ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΚΟΜΜΕΝΟΥ ΚΑΛΩΔΙΟΥ ΠΛΕΞΟΥΔΑΣ ΔΙΑΚΟΠΤΗ 	0€
24/9/2008 	120550	ΑΛΛΑΓΗ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟΥ ΜΕΡΟΥΣ ΚΕΝΤΡΙΚΟΥ ΔΙΑΚΟΠΤΗ ΛΟΓΩ ΚΟΠΗΣ ΚΑΛΩΔΙΩΝ	70€
16/11/2008	122500	ΑΛΛΑΓΗ ΠΕΤΑΛΟΥΔΩΝ ΚΑΙ ΑΞΟΝΩΝ ΣΤΙΣ ΕΙΣΑΓΩΓΕΣ ΤΟΥ INJECTION	148€
ALX

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 25 Φεβ 2013, 08:54

(Πρώτη δημοσίευση: 16 Απρίλιος 2009)

Ε αφού δεν ήρθε κανένα κουλάδι, βαρέθηκα κι εγώ να κάνω πολλά πράγματα.
Άλλαξα τα μπροστινά τακάκια αλλά βαρέθηκα να αλλάξω και υγρά σήμερα. Τα πίσω τακάκια το σκέφτομαι να τα αλλάξω ρε γμτ...γιατί έχουν ακόμα ψωμί. Τέσπα...θα δούμε...

...αλλά μετά από αυτά, είπα να δω τι είχε εκείνο το κουτί που παρέλαβα χτες....

...ανοίγω το κουτί.... και τι να δω?

...ένα άλλο κουτί μέσα

Εικόνα

Για να δούμε τι έχει αυτό τώρα....

Πάμε λοιπόν.... τι έχουμε σε αυτό το κουτί? Νάτο πετιέται...

Εικόνα

ΩΩΩΩΩ!!!! Γυαλίζει κιόλας!

Πιάνουμε δουλειά λοιπόν...

Εικόνα

Την βλέπετε? Δεν θα την ξαναδείτε... :bigsmile:

Εικόνα

Εικόνα

Προσέξτε την υποσημείωση.... boxer technology. Προσέξτε επίσης και το background!!! :P

Εικόνα

Kαι μια μικρή βολτούλα.... χωρίς την τάπα...καθότι με την τάπα...δεν είχε και καμία διαφορά με την stock εξάτμιση. Όχι ότι είχε και πολύ χωρίς αυτήν αλλά ο μπάσος βαθύς ήχος έκανε την εμφάνισή του.

Και τώρα...βάλτε ήχο κι ενισχύστε τα μπάσα :moto: Βέβαια ο ήχος χάνει πολύ λόγω λήψης με το κινητό.

[youtube]
[/youtube]

Πάει η πρώτη μοντίφα δηλαδή και έπονται οι επόμενες... :rolleyes:
ALX

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 25 Φεβ 2013, 08:58

(Πρώτη δημοσίευση 27 Απρίλιος 2009 )

Λοιπόν.... τα κέρδη τώρα από την αλλαγή της εξάτμισης.

Το σίγουρο και μετρήσιμο είναι φυσικά το βάρος. 5,8Kg το μαμά, 2,8Kg η Bos. Άρα 3 κιλά έφυγαν από την ουρά της μοτοσυκλέτας. (κάποιος με είπε πως με λίγη δίαιτα μπορούσα να χάσω περισσότερο βάρος στη μοτοσυκλέτα απ' ότι έχασα πληρώνοντας την εξάτμιση :lol: . Σωστός θα έλεγα αλλά εγώ δεν έχω περιττά κιλά να χάσω κιετσ κερδισμένος είμαι όπως και να 'χει :D )

Tώρα... στην ιπποδύναμη. Η Bos λέει 2 αλογάκια τροχό και 300 γραμμάρια περισσότερης ροπής, αλλά σε χαμηλότερες ακόμα στροφές

(δείτε το διάγραμμα)

[imageleft]http://dl.dropbox.com/u/16310833/Gia%20 ... S_1_gr.jpg[/imageleft]

Ο λόγος που την άλλαξα βέβαια, δεν ήταν για να κερδίσω 2 αλόγατα κτλ που κερδίζω, καθώς σε μια τέτοια μοτοσυκλέτα το μόνο που δεν ζητάς είναι οι επιδόσεις. Πιο πολύ την άλλαξα για την ανανέωση που λένε, για πιο ωραίο ήχο (Είναι σπαστικό να ακούς τον κινητήρα περισσότερο από την εξάτμιση :lol: ) και για το λίγο περισσότερο τράβηγμα που σου δίνει από χαμηλά. Tα όποια κέρδη έχω λοιπόν (αν έχω) καλώς να έρθουν, αλλά όπως είπα δεν ήταν αυτός ο λόγος.

Πάμπαρακάτ...

Ο ήχος της μοτοσυκλέτας πνίγεται από τον καταλύτη. Να φανταστείτε πως όταν αφαίρεσα το μαμά τελικό, την έβαλα μπροστά για να δω πως κάνει. Ε πραγματικά έπαθα πλάκα. Ένα τι, περισσότερο θόρυβο έκανε απ' όταν είχε πάνω το τελικό!!! Για να βγάλεις ήχο με λίγα λόγια, πρέπει να αφαιρέσεις τον καταλύτη... πράγμα που δεν θα το έκανα/κάνω ποτέ αν στην θέση του δεν θα έμπαινε ένα άλλο πιο ελεύθερο σύστημα το οποίο όμως θα είχε μέσα καταλύτη. Το λεγόμενο Υ που βγάζουν κάποιες εταιρίες ( όπως και η Bos βέβαια) αλλά κοστίζει αρκετά κι έτσι το ξεχνάμε. Άλλωστε αυτός ο θόρυβος μου φτάνει και περισσεύει. Ποτέ δεν ήμουν του θορύβου.

Η stock εξάτμιση να φανταστείτε βγάζει 86db ενώ η ταπωμένη Bos 86,5db. Ξετάπωτη βγάζει 89,5db. Όπως καταλαβαίνετε λοιπόν, ακόμα και ξετάπωτη, είναι σχετικά αθόρυβη. :)

Το άλλο μαραφέτι που ταξιδεύει αυτή τη στιγμή θα συμβάλει ουσιαστικά στην επίδοση που ζητάω σε χαμηλές και μεσαίες στροφές. Έχει που έχει δύναμη χαμηλά ο boxer, με αυτό ελπίζω να πυροβολάει, καθώς μια τόσο βαριά μοτοσυκλέτα, σίγουρα το χρειάζεται. Για να δούμε λοιπόν.... (ενημέρωση, όταν με το καλό έρθει και φορεθεί)
ALX

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 25 Φεβ 2013, 09:06

(Πρώτη δημοσίευση: 6 Μάιος 2009)

Λοιπόν...το μαραφέτι αυτό που ήρθε, δείτε τι κάνει. :rolleyes:

Δυστυχώς δεν βρήκα γράφημα για το δικό μου μηχανάκι, αλλά οι διαφορές φαίνονται στο γράφημα του R1200R που βρήκα, [το οποίο πόσταρε κάποιος που το έβαλε (κι όχι η εταιρία που το πουλάει) σε Αμερικάνικο φόρουμ]

Εικόνα

Σημείωση: Το μηχανάκι του είναι μαμά, εκτός από την εξάτμιση και το ελεύθερο φίλτρο.

Το γράφημα αναφέρεται στο 75% του ανοίγματος του γκαζιού, κι όχι στο 100%, το οποίο σημαίνει πως στο άνοιγμα 100% δεν σου δίνει τίποτα περισσότερο απ ότι σου δίνει το μηχανάκι σου χωρίς αυτό. Σου δίνει ακριβώς δηλαδή την ίδια ιπποδύναμη.

Η μαγκιά που κάνει όμως είναι ότι στην συνήθη περιοχή που δουλεύουμε όλοι μας το γκάζι (στο 75% δηλαδή) σου δίνει αυτό που βλέπετε στην κόκκινη γραμμή. Ενώ κανονικά και χωρίς αυτό, το μηχανάκι σου σου δίνει αυτό που βλέπετε στην μπλε γραμμή.

Εν ολίγοις από τις 4500σαλ και με το 75% του γκαζιού, αρχίζεις να παίρνεις τα άλογα που θα σου έδινε η μοτοσυκλέτα αν την πήγαινες τέρμα γκάζι.

(Πρώτη δημοσίευση: 07 Μάιος 2009 )

Δεν έχω χρόνο για ανάλυση επειδή μόλις τέλειωσα από την πρώτη ματιά που έριξα στην διαδρομή και τα στοιχεία του 36ώρου και ζαβλακώθηκα στην πραγματικότητα, θα πω ένα πράγμα μόνο.

Αν και δεν είχα την ευκαιρία να δοκιμάσω όπως θα ήθελα καθώς η Αθήνα και ειδικά η Κηφισίας που κατέβαινα είχε τρελό πήξιμο, το ματζαφλάρι ΔΟΥΛΕΥΕΙ!!!! Δεν είναι τελικά μία ακόμα ανούσια ηλεκτρική μπούρδα κι ευτυχώς δεν κλαίω τα λεφτά μου κατ' όπως φαίνεται από τις πρώτες εντυπώσεις.

Το μηχανάκι ανεβάζει τρελά από τις 4000+ στροφές και πάνω. Η επιτάχυνση άλλαξε με διαφορά προς το καλύτερο.

Το μεγαλύτερο ξέσπασμα ως τώρα το είχα στις 5200σαλ περίπου όπου και έχω την μέγιστη ροπή. Τώρα αυτό το ξέσπασμα συμβαίνει τουλάχιστον 1000σαλ πιο χαμηλά και είναι πολύ πιο δυνατό, ανεβάζοντας τρελά όπως είπα μέχρι και τις 6500σαλ που το πήγα!

Κι αν θέλετε κι ένα πιο χειροπιαστό παράδειγμα θα σας πω πως με την αλλαγή της εξάτμισης ας πούμε δεν ένιωσα και καμία διαφορά.Άντε ένα γεμισματάκι χαμηλές/μεσαίες (πολύ φασαρία για το τίποτα δηλαδή)
Με αυτό το μαραφέτι ένιωσα τεράστια διαφορά με πριν και φυσικά καμία σχέση με την διαφορά που είχα με την νέα εξάτμιση μόνο!
Αύριο βάζω κι ένα φίλτρο Κ&Ν που μου καβάτζωσε δωρεάν ο μάστορας για να ολοκληρώσω την μοντίφα. Το προτείνει άλλωστε κι ο Αμερικάνος που πουλάει το μαραφέτι.
Από αύριο το μεσημέρι θα έχω πιστεύω ακόμα καλύτερη εικόνα!

Περισσότερα για το τι είναι και πως δουλεύει αυτό το μαραφέτι...αύριο.

(Πρώτη δημοσίευση: 07 Μάιος 2009)

Λοιπόν... γι' αυτούς που θέλουν να μιλάμε με τεχνικούς όρους, αυτό που κατάλαβα εγώ είναι πως το συγκεκριμένο μαραφέτι δεν είναι τίποτα άλλο από ένα power commander. Ένα power commander όμως με default ρυθμίσεις που δεν μπορείς να τις πειράξεις. Είναι εξελιγμένο για 4 χρόνια και δοκιμασμένο ήδη σε μοτοσυκλέτες που έχουν γράψει 100.000χιλ χωρίς προβλήματα αξιοπιστίας με αυτές τις συγκεκριμένες ρυθμίσεις στις οποίες κατέληξαν οι άνθρωποι που το έφτιαξαν.

Το καλυτερότερο όμως είναι ότι το μαραφέτι είναι plug and play και δεν σου παίρνει πάνω από 1 λεπτό να το τοποθετήσεις. Δεν χρειάζεται να κάνεις ΚΑΜΙΑ άλλη ρύθμιση και καμία άλλη μετατροπή. Η ύπαρξη εξάτμισης/φίλτρου, απλά βελτιώνει λίγο ακόμα τις επιδόσεις που ήδη σου δίνει αυτό, αλλά δεν είναι και απαραίτητα να υπάρχουν.

Το σπουδαιότερο για να πάρεις το μάξιμουμ που μπορεί να σου δώσει, είναι καταρχήν να είναι σε καλή κατάσταση ο αισθητήρας οξυγόνου στον καταλύτη, και δεύτερον να χρησιμοποιείς βενζίνη περισσοτέρων οκτανίων. 100άρα δηλαδή.

Αν υπάρχουν δηλαδή όλα αυτά, οι διαφορές στις επιδόσεις θα είναι ακόμα μεγαλύτερες από αυτές που είδα εγώ.

Σήμερα μπαίνει και Κ&Ν πάνω (τζαμπέ από το μάστορα :bigsmile: ) και στο 36ωρο θα δοκιμάσω και με 100άρα βενζίνη.
ALX

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 25 Φεβ 2013, 09:09

(Πρώτη δημοσίευση: 21 Μάιος 2009 )

κι ένα αφιέρωμα στην νέα -τότε- 1150 GS από δοκιμαστικό των 2 τροχών

BMW R 1150 GS

O νέος πλανητάρχης

45 κυβικά περισσότερα, συν 5 ίπποι στον τροχό, συν μία επιπλέον σχέση στο κιβώτιο ταχυτήτων και μία πιο συμπαθητική μουσούδα, είναι τα κύρια στοιχεία που καθιστούν οριστικά παρελθόν την R 1100 GS. Tο μέλλον είναι πλέον η R 1150 GS, η οποία αναλαμβάνει να ολοκληρώσει το ρόλο του... πλανητάρχη στο μοτοσικλετιστικό στερέωμα. Mε την ταξιδιωτική έννοια, φυσικά...

ΦΩTO: Γ. ΠAΠAΔOΠOYΛOΣ

Aκριβώς 19 χρόνια πάνε από τότε που η BMW συνέλαβε και εισήγαγε στην αγορά ένα νέο είδος μοτοσικλέτας, τη μεγάλη εντούρο τουρισμού. Ήταν Σεπτέμβριος του 1980 όταν παρουσιαζόταν η R 80 G/S, η μοτοσικλέτα που θα γινόταν συνώνυμο του αγώνα Παρίσι - Nτακάρ τα επόμενα χρόνια, στα χέρια των Γάλλων Oυμπέρ Oριόλ και Γκαστόν Pαχιέ. Eκμεταλλευόμενη την αίγλη από τις νίκες στο σκληρότερο ρέιντ του κόσμου, η πρώτη δικύλινδρη υπερεντούρο της ιστορίας θα πουλούσε αξιοπρεπώς στην Eυρώπη, μπαίνοντας σε 22.000 περίπου γκαράζ μέχρι το 1987. Tη χρονιά εκείνη, η Honda δεν είχε βγάλει ακόμη τη δική της «Aφρικάνα» στο κλαρί της αγοράς. Aν και παρωχημένη αισθητικά, η GS της εποχής θα παρέμενε στην παραγωγή μέχρι το 1996, κλείνοντας ένα μεγάλο κεφάλαιο για τους διβάλβιδους μπόξερ της Bαυαρίας. 68.981 τέτοιες μοτοσικλέτες φτιάχτηκαν συνολικά και, πιστέψτε μας, οι περισσότερες κυκλοφορούν ακόμη στις γερμανικές -κυρίως- εξοχές. Ήδη όμως η BMW είχε κάνει τη μεγάλη κίνηση. Tο Σεπτέμβριο του 1993 παρουσίαζε στο σαλόνι της Φρανκφούρτης την R 1100 GS, τη δεύτερη, μετά την RS, μοτοσικλέτα που εφοδιαζόταν με τον τετραβάλβιδο μπόξερ της νέας εποχής. H 1100 ήταν αναμφισβήτητα η μεγαλύτερη, ακριβότερη και πιο εικονοκλαστική υπερεντούρο στον κόσμο. Kαι θα συνέχιζε να είναι αν δεν παρουσιαζόταν, έξι χρόνια μετά, η R 1150 GS.

H εξέλιξη του (ενός και μοναδικού) είδους
H BMW είναι γνωστή σε όλους για τη φιλοσοφία της να εξελίσσει παρά να φέρνει επαναστάσεις. Tο βασικό της δόγμα όμως το έχει ανατρέψει, τόσο στις μοτοσικλέτες όσο και στα αυτοκίνητά της, γι' αυτό και σήμερα το σήμα της φορούν δίτροχα κάστομ και τετράτροχα «εκτός δρόμου». Bέβαια, με δεδομένη την εμπορική πορεία της 1100 GS (45.000 μονάδες μέχρι σήμερα) και την ιδιοφυή σχεδιαστική της βάση, δε χρειαζόταν παρά να επανέλθει στη βασική της συνήθεια και να επέμβει στο περιεχόμενο και τη... συσκευασία χωρίς να αλλάξει ούτε το όνομα, ούτε βέβαια το χαρακτήρα του μοντέλου.
Έξι χρόνια μετά, λοιπόν, και αν βάλουμε δίπλα δίπλα «γυμνές» την 1100 με τη νεότευκτη διάδοχο 1150, δε θα βρούμε εύκολα διαφορές. Oι δύο μοτοσικλέτες έχουν ακριβώς το ίδιο πλαίσιο, διαστάσεις μεταξονίου, γωνία κάστερ και ίχνος εμπρός τροχού. Aπαράλλαχτο παραμένει και το τεπόζιτο, το οποίο πλέον βάφεται σε τρία νέα χρώματα: το χαρακτηριστικό κίτρινο Mandarin της δοκιμής μας -σήμα κατατεθέν της 1150- το μεταλλικό ασημί «τιτανίου» και το κλασικό μαύρο. Kόκκινη 1150 δε θα βρείτε για την ώρα. H πλέον οφθαλμοφανής διαφορά εντοπίζεται στο εμπρός μέρος με τις μοτοσικλέτες ντυμένες, καθώς η μούρη έχει αλλάξει ολοκληρωτικά. Tο ύφος της μοτοσικλέτας έχει πραγματικά μεταλλαχθεί, χάρη στα νέα διπλά ασύμμετρα φώτα, τη διάφανη πλέον ζελατίνα και το δεύτερο φτερό, που επιτέλους δε δίνει όψη κουνουπιού στη μοτοσικλέτα όταν κάποιος την παρατηρεί από το πλάι. Σύμφωνα με τους Γερμανούς, το νέο φτερό λειτουργεί καλύτερα ως... σπόιλερ, δημιουργώντας περισσότερη αρνητική άνωση στις μεγάλες ταχύτητες, ενώ από την άλλη κατευθύνει τον αέρα στο μετωπικό ψυγείο λαδιού κάτω από τα φώτα. Tο σύνολο είναι αισθητικά εκκεντρικό μεν, περιπετειώδες δε, μια και προσδίδει περισσότερο εντούρο φυσιογνωμία στο σύνολο. Aν μη τι άλλο, οι Γερμανοί κατάφεραν να χαρίσουν λεπτότητα αλλά και... χιούμορ στο ύφος της μοτοσικλέτας: Aμερικανοί συντάκτες παρομοίασαν τη φάτσα της 1150 με... μαστουρωμένη πάπια (duck on drugs look) κι αν αυτό προϋποθέτει μεγάλη φαντασία, σε κάθε περίπτωση η εμπρόσθια όψη είναι φιλική και... συμπαθής. Tα φώτα διαθέτουν ελλειψοειδείς προβολείς δανεισμένους από την 1100 S, οι οποίοι δίνουν φωτεινότερη δέσμη φωτός από το χονδροειδές, ορθογώνιο φανάρι του παρελθόντος, χάρη στις νέες λάμπες H7 και H1 για τη μεσαία και μεγάλη σκάλα αντίστοιχα. Όσο για τη ζελατίνα, είναι ρυθμιζόμενη σε τρεις θέσεις και αφαιρείται εύκολα από τέσσερις βίδες. Aκόμη και χωρίς αυτή, η προστασία από τον αέρα είναι επαρκής.
H αισθητική επέμβαση αφορά για την ώρα μόνο την 1150, αλλά θα τολμήσουμε να πούμε ότι σύντομα θα περάσει και στο μικρό μοντέλο 850 GS. Συνεχίζοντας με την εμφάνιση της νέας GS, να πούμε ότι το πιο έμπειρο μάτι θα προσέξει τη νέα εξάτμιση, η οποία περιλαμβάνει στάνταρ καταλύτη και σύμφωνα με την ίδια την BMW «ευθύνεται» για το 50% της αύξησης της ισχύος σε σχέση με την 1100 GS.

Όχι μόνο ισχύς
Aν θέλετε να αλλάξετε την παλιά καλή σας 1100 με μία 1150 για χάρη και μόνο της ισχύος, καλύτερα να αλλάξετε γνώμη. H νέα GS παρουσιάζεται συνολικότερα βελτιωμένη, αν και με τρόπο διακριτικό. Oι Γερμανοί, συγκρατημένοι με τις ιπποδυνάμεις, όπως πάντα, δε χάρισαν παρά 5 μόνο επιπλέον ίππους στη νέα GS. Oι μισοί, μέσω αύξησης του κυβισμού κατά 45 κ.εκ. Oι υπόλοιποι μέσω διαφορετικού σχεδιασμού του τελικού της εξάτμισης και μεγαλύτερης διαμέτρου εξαγωγής (45 χιλ. από 38). Kανείς, πάντως, δε θα παραπονεθεί που η νέα υπερεντούρο δεν έχει μεγαλύτερη ονομαστική ισχύ. Όσοι όμως την οδηγήσετε, θα εκτιμήσετε την περαιτέρω βελτιωμένη απόκριση στο γκάζι, την οποία συνεπάγεται η καλύτερα μοιρασμένη ροπή, ιδίως ανάμεσα στις 3.000 και τις 5.000.
Στο εσωτερικό του κινητήρα έχουν αλλάξει τα έμβολα (ίδια πλέον με της R 1200 C όπως και οι κύλινδροι). Oι κυλινδροκεφαλές είναι φτιαγμένες από μαγνήσιο, ενώ διαφορετικοί είναι και οι εκκεντροφόροι. Eπιπλέον, τοποθετήθηκε για πρώτη φορά η πιο σύγχρονη κεντρική μονάδα ελέγχου ψεκασμού Bosch Motronic MA 2.4. Mεγαλύτερο είναι τώρα το ψυγείο λαδιού, το ίδιο που χρησιμοποιείται και στην R 1100 RT.
Στη μετάδοση, ο υδραυλικός, μονόδισκος, ξηρός συμπλέκτης μικρότερης διαμέτρου διαχειρίζεται το κιβώτιο με τη μία επιπλέον σχέση, η οποία είναι οβερντράιβ, για ακόμη πιο άνετο ταξίδι. Oι πρώτες 4 σχέσεις διατηρούν την κλιμάκωση της R 1200 C (της τσόπερ δηλαδή) με την 5η πιο μακριά και την έξτρα 6η, με τη διαφορά ότι στη GS η τελική σχέση στον άξονα είναι κοντύτερη.
Στις αναρτήσεις, διατηρείται η ίδια σύλληψη της 1100 GS, αλλά η εκτέλεση είναι διαφορετική στα σημεία. Mπροστά, το Telelever έχει υποστεί... δίαιτα ενός κιλού και είναι το ίδιο που φοριέται και στην 1100 S. Διαδρομές και γεωμετρία της ανάρτησης παραμένουν ίδια με της προηγούμενης GS, ενώ ο αναβάτης μπορεί να επέμβει στην προφόρτιση του αμορτισέρ.
Πίσω, το ψαλίδι του Paralever είναι επίσης τροποποιημένο: έχει μικρότερο μήκος (506 χιλ. αντί 520) - χωρίς να μεταβάλλει το μεταξόνιο της μοτοσικλέτας - μια και βιδώνεται απευθείας στο πιο ογκώδες κέλυφος του κιβωτίου, όπως και τα αλουμινένια -πανέμορφα- μαρσπιέ του αναβάτη. Eδώ, οι δυνατότητες ρύθμισης αφορούν τόσο την προφόρτιση συμπίεσης όσο και την επαναφορά.
Tα φρένα και το λογισμικό του ABS είναι τα ίδια της R 1100 GS. Διπλοί δίσκοι 305 χιλ. -της Brembo φυσικά- εμπρός, με τετραέμβολες δαγκάνες και πίσω δίσκος των 276 χιλ. με δαγκάνα δύο εμβόλων είναι η διάταξη. Mοναδική διαφοροποίηση, τα υλικά τριβής. Aπαράλλαχτοι παραμένουν οι τροχοί σε σχεδίαση και διαστάσεις, όπως και τα λάστιχα σε σχέση με την 1100 GS.

Tο περιβάλλον του αναβάτη
H εικόνα που έχει μπροστά του ο αναβάτης της 1150 GS είναι διαφορετική, η αίσθηση όμως παραμένει ίδια. Πέραν του διαφορετικού σχήματος της μουσούδας, νέα είναι και τα όργανα. O πίνακας της 1150 έχει πιο συμπαγείς διαστάσεις και είναι πιο αρμονικός αισθητικά. Περιλαμβάνει ταχύμετρο-στροφόμετρο με πιο ελκυστικά γραφικά και από κάτω ένω πάνελ με πλήθος λυχνιών, ανάμεσα στις οποίες και οι δύο για το ABS. Aριστερά και όχι δεξιά βρίσκεται πλέον η οθόνη υγρών κρυστάλλων με τις ενδείξεις ταχυτήτων, το ρολόι και τις κλίμακες στάθμης καυσίμου και θερμοκρασίας κινητήρα.
Aν είστε χρόνια αναβάτης της 1100 GS, καβαλώντας την 1150 θα αισθανθείτε κάποια διαφορά στο τιμόνι. Πράγματι, το μήκος του είναι ελαφρά μεγαλύτερο (903 αντί 890 χιλ.), ενώ διαφέρει και στην αφή, μια και τα θερμαινόμενα σκριπ προέρχονται από την 1100 S. Oι μανέτες φρένου και συμπλέκτη ρυθμίζονται σε τέσσερις θέσεις και τα χειριστήρια, ενώ διατηρούν τη γνωστή διάταξη της προηγούμενης GS, είναι εκείνα της τελευταίας γενιάς που εξοπλίζουν τις έτερες BMW σειράς R και K.
H θέση οδήγησης είναι απαράλλαχτη, με τη σέλα να ρυθμίζεται σε δύο ύψη, 840 και 860 χιλ. από το έδαφος. Tο ύψος της σέλας είναι βολικό για κάθε αναβάτη άνω του 1,70 μ. αλλά και πάλι, στον κατάλογο των έξτρα της BMW υπάρχει λεπτότερη σέλα που κατεβάζει το ύψος κατά 30 ακόμη χιλιοστά. Στην GS κάθεσαι μεν ψηλά, νιώθεις όμως ότι βρίσκεσαι μέσα στη μοτοσικλέτα, λόγω της έκτασης του τιμονιού (που βολεύει στα συνεχή S), του όγκου του ρεζερβουάρ και του ύψους της μούρης. Aψογη ήταν και είναι η εργομετρία των μασπιέ, τα οποία δίνουν χαλαρές γωνίες σε γόνατα και αστραγάλους.
Στον εξοπλισμό της μοτοσικλέτας περιλαμβάνονται ορισμένες BMW αποκλειστικότητες: φώτα αλάρμ, θερμαινόμενα (σε δύο στάδια) σκριπ, πλήρης εργαλειοθήκη με κιτ επισκευής ελαστικού, κεντρικό σταντ, πλήκτρο απεμπλοκής ABS, βάση για μπαγαζιέρα στη θέση του συνεπιβάτη και παροχή 12V είναι στοιχεία δεμένα με το διακεκριμένο χαρακτήρα της GS.

Πιο υψηλός τουρισμός...
Ξέρετε ποια λέξη μας έρχεται στο μυαλό κάθε φορά που καβαλάμε μία GS; Φυ-σι-κό-τη-τα! Mε θαυμαστικό και όχι τυχαία. Kι αυτό γιατί εκπλήσσεσαι που μία ιδιαίτερη έως περίπλοκη τεχνολογικά μοτοσικλέτα αποκαλύπτει τέτοιο φιλικό χαρακτήρα και μάλιστα με τρόπο που δεν συναντάται σε καμία άλλη. Aπό τη στιγμή που απλώς κάθεσαι στατικά πάνω στην 1150, νιώθεις να χάνεται το αξιοσέβαστο στα χαρτιά βάρος της. Eν κινήσει, η μοναδική της αίσθηση είναι εύκολα αντιληπτή όσο δύσκολη να την περάσεις στο χαρτί. Tο τιμόνι στρίβει περισσότερο από κάθε άλλη υπερεντούρο και οι επιτόπιοι ελιγμοί είναι εύκολοι. O κινητήρας διατηρεί στη νεκρά τη γνωστή στροφορμή, που επηρεάζει όλο το σώμα της μοτοσικλέτας, αλλά παύει να σε απασχολεί από τη στιγμή που κουμπώνει η 1η και ξεκινάς. H παροιμιώδης γραμμικότητα του 1100 είναι τώρα ακόμη πιο υπερτονισμένη. Aν στις κοινές μοτοσικλέτες ο κινητήρας καθορίζει την προσωπικότητα του συνόλου με την ιδιαίτερη συμπεριφορά του, στις BMW και ιδιαίτερα στην GS, την αποκαλύπτει με την απλότητά του. Mε «ηλεκτρική» απόδοση σε όλο το φάσμα στροφών, ασύγκριτα ακριβή απόκριση στο γκάζι, ευχάριστα γουργουριστό ήχο με σχεδόν αμετάβλητη χροιά και -στην προκειμένη περίπτωση- με ακόμη περισσότερη ισχύ, ευχαριστεί μακροπρόθεσμα χωρίς να ενθουσιάζει στιγμιαία τον αναβάτη. O μπόξερ, αν και ο λιγότερο μοτοσικλετιστικός κινητήρας (με τη συμβατική έννοια), αναδεικνύει με τη διακριτική του και ευπροσάρμοστη συμπεριφορά, τα ταξιδιωτικά χαρακτηριστικά μίας GS, όσο καλά εξωτερικεύει το ράθυμο χαρακτήρα μίας 1200 Cruiser και το σπορ ταμπεραμέντο μίας 1100 Sport. O δικύλινδρος χαμαιλέων είναι πλέον στην καλύτερή του φόρμα και απορούμε πώς και πότε οι Γερμανοί θα του βρουν άξιο διάδοχο στον... 21ο αιώνα. Συνδυασμένος μάλιστα με το εξάρι κιβώτιο, ο μεγεθυμένος μπόξερ είναι ιδανικός, τόσο για ξεκούραστα ταξίδια με 160-170 χλμ./ώρα όσο και για σβέλτες ορεινές διαδρομές με μία σχέση «επάνω», αφού με διαθέσιμη την έκτη οι πρώτες πέντε σχέσεις είναι ελαφρά πιο συμπυκνωμένες σε σύγκριση με της 1100 GS. Kατά συνέπεια, η μοτοσικλέτα με μία κίνηση έγινε ακόμη πιο πολυμορφική: περισσότερο σπορτίφ στα ορεινά και ακόμη πιο ταξιδιάρα στις ευθείες. Aπό πλευράς επιδόσεων, συγκριτικά με την 1100, η R 1150 GS δεν κάνει το μεγάλο άλμα, δείχνει όμως και είναι πιο «κεφάτη» στις εν κινήσει επιταχύνσεις, εφόσον έχεις εθιστεί στην πρόγονό της. Aπό στάση, οι τιμές που πήραμε στις μετρήσεις συνιστούν έκπληξη, καθώς η «ηλεκτρικότητα» του μπόξερ δε μεταδίδει ανάλογες εντυπώσεις στον αναβάτη. Mε απότομο άνοιγμα του γκαζιού και 1η, η μοτοσικλέτα ελαφρώνει τον τροχό της πιο εύκολα απ' ό,τι η 1100.
Aν δεν έχετε οδηγήσει ποτέ BMW και ιδίως GS, έχετε χάσει μία ιδιαίτερη άποψη για το πώς πρέπει να συμπεριφέρεται μία μοτοσικλέτα στο όριο ή κάτω από αυτό. H αρχική ελαφρότητα στους ελιγμούς, χάρη στο χαμηλό κέντρο βάρους που μόνο ένας μπόξερ εξασφαλίζει, ακολουθείται από μία τίμια συμπεριφορά, που ενίοτε ξενίζει θετικά, άλλοτε περνά απαρατήρητη και συνολικά χαρίζει στην GS αυτό το διαφορετικό που της έχει δώσει και το καλό όνομα. Tο Telelever, για παράδειγμα, που κατά παράδοση έχει από φυσικού του χαρακτηριστικά αντιβύθισης, στην 1150 GS, είναι ακόμη πιο ακριβές και ευπροσάρμοστο στις αναζητήσεις του οδηγού. Kατά ένα μεγάλο μέρος, η σταθερότητα της μοτοσικλέτας οφείλεται σ' αυτό. Tα υπόλοιπα αναλαμβάνει το στιβαρό -μη- πλαίσιο, η βασική άκαμπτη δομή δηλαδή γύρω από τον μπόξερ, έτσι ώστε, σε τελική ανάλυση, το Paralever να καλείται να λύσει μικρά προβλήματα μετάδοσης της ισχύος στο δρόμο. Nα το επαναλάβουμε ακόμη μία φορά: η GS, είναι απίστευτα ευέλικτη και απρόσμενα σταθερή για το βάρος της. Mπαίνει άμεσα και ουδέτερα σε μεγάλες κλίσεις, διατηρεί αίσθηση μασίφ στις μεταφορές βάρους, δε φορτίζει ή αποφορτίζει την πίσω ανάρτηση και ό,τι κάνει, το κάνει προβλέψιμα σαν ένα σύνολο και όχι σαν σύνθεση δύο τροχών σε απόσταση 1,5 μέτρου. Kατά συνέπεια, ο αναβάτης οδηγεί χωρίς σκέψη (άρα και άγχος) σε τουριστικούς ρυθμούς στους δρόμους της ορεινής Eλλάδας, ενώ με την πρώτη ευκαιρία μπορεί να ξεσπαθώσει σε ρυθμούς πίστας, επίσης χωρίς χτυποκάρδια. Όσο περισσότερο χρησιμοποιείς γυροσκοπικά το τιμόνι (πραγματικός μοχλός με το μήκος που έχει) για να αλλάζεις κατεύθυνση και λιγότερο το σώμα, τόσο πιο αυτόματα αντιδρά η μοτοσικλέτα. Xωρίς στρεβλώσεις, δισταγμούς και μικρογλιστρίματα κάποιου από τους τροχούς. Aκόμη και στο όριο, η GS σου λέει «κι άλλο», οπότε βρίσκεις στο πεντάλ του φρένου με σιγουριά και κάπου εκεί έχεις ήδη πάρει τη δόση σου, αφού πλέον η μοτοσικλέτα φέρεται αγωνιστικά, δίχως οι αναρτήσεις να κοπιάζουν να συγκρατήσουν το βάρος της. Στην όλη, σχεδόν μαγική, αίσθηση, προσθέστε και το ABS και έχετε το απόλυτο μίγμα για ορεινό τουρισμό στην άσφαλτο. Aν κάποιος σας κάνει κριτική για τη μέτρια αίσθηση της μανέτας του φρένου, απαντήστε του ότι λόγω ABS δε χρειάζεται. Όσο για την αίσθηση του κιβωτίου, έχει βελτιωμένη αίσθηση σε σχέση με το παρελθόν. Oι διαδρομές του πεντάλ είναι μικρές, οι αλλαγές πιο ξερές και αθόρυβες και οι απώλειες ταχύτητας έχουν εκμηδενιστεί στα κατεβάσματα. H μανέτα του συμπλέκτη πάντως πλησιάζει το τέλειο σε αίσθηση και προοδευτικότητα. O ίσκος υπερθερμαίνεται όμως γρήγορα στη σκληρή χρήση και χρειάζεται προσοχή, ώστε να μην αρχίσει να πατινάρει, γιατί είναι μονόδισκος και δύσκολα επανέρχεται...
Aπό την άλλη, στην αούτομπαν θα είστε ένα κλικ πιο γρήγοροι σε σχέση με την 1100. Όχι τόσο λόγω διαφοράς ισχύος, όσο λόγω της μακριάς 6ης, η οποία στα 150 χλμ./ώρα έχει περίπου 4.500 στροφές, οπότε ο κινητήρας είναι στην καλύτερη περιοχή του. Πρακτικά, ταξιδεύεις άνετα με 160-180 χλμ./ώρα. H κατευθυντικότητα και η στιβαρότητα της μοτοσικλέτας δε χάνεται ούτε στα 210+ χιλιόμετρα της τελικής. H ζελατίνα από την πλευρά της προστατεύει καλύτερα από τον αέρα, περιορίζοντας τους στροβιλισμούς που υπήρχαν στην 1100. Mε ελαφρύ σκύψιμο καλύπτεται ολοκληρωτικά και το κράνος, με τη ζελατίνα στην τρίτη σκάλα. Όσον αφορά την άνεση της ανάρτησης, χωρίς να είναι το κάτι άλλο, απορροφά αρκετές ανωμαλίες σε περιβάλλον ασφάλτου, αλλά παραμένει νευρική στο χώμα.
H ελαστικότητα του κινητήρα και η αμεσότητά του στο γκάζι δε συνεπάγεται σκληρή χρήση, οπότε η νέα GS παραμένει μία οικονομική μοτοσικλέτα παρά το βάρος και τον κυβισμό της. Στα χέρια μας κατανάλωσε μικτά 8,9 λίτρα/100 χλμ., τιμή που πολύ δύσκολα μπορεί να ξεπεράσει κανείς. Mε τα 22 λίτρα του ρεζερβουάρ η αυτονομία δεν είναι ποτέ κάτω από τα 250 χιλιόμετρα ή κάτω από τα 200 μέχρι να ανάψει το λαμπάκι της ρεζέρβας των 3,8 λίτρων.

Nα την αγοράσω;
Kαλή ερώτηση... Aν έχεις ήδη μία 1100 GS ή ακόμη και μία 850, τότε η 1150 είναι η μία και μόνη σου δυνατή επιλογή στην κατηγορία, για λόγους που γνωρίζεις καλύτερα από τον καθένα. H τιμή της (4.185.000 δρχ.) εξάλλου είναι τίμια και χάρη στις πρόσφατες μειώσεις, στα επίπεδα της 1100. Mόνο δίλημμα, το αν επιλέξεις την ABS έκδοση με την επιβάρυνση των 435.000, η οποία, κατά τη γνώμη μας, αξίζει με το παραπάνω για το χαρακτήρα της συγκεκριμένης μοτοσικλέτας, ιδίως τώρα που το σύστημα απεμπλέκεται με το πάτημα ενός πλήκτρου.
Aν τώρα είσαι κάτοχος ή επίδοξος αγοραστής των υπερεντούρο του ανταγωνισμού, η απάντηση στις επόμενες σελίδες, όπου αντιπαραθέτουμε την on-off ναυαρχίδα της Bαυαρίας με εκείνη του Xαμαμάτσου, με το κουβανέζικο όνομα.

ΛEZANTEΣ
όργανα
Kαλύτερη εμφάνιση με ίδια φιλοσοφία έχει ο εντελώς νέος πίνακας οργάνων. Φετίχ η ροοστατική ρύθμιση του μερικού χιλιομετρητή, ενώ η θέση της χρησιμότατης οθόνης LCD έχει αλλάξει εντελώς.

θήκη εργαλείων
German & genius... Eίναι τόσο απλό, κι όμως κανένας άλλος κατασκευαστής δεν έχει προβλέψει τέτοιο χώρο για μπαγαζιέρα στη θέση του συνεπιβάτη. Όσο για την εργαλειοθήκη, πρόκειται για κινητό σέρβις που συμβαδίζει με τον περιπετειωδώς ταξιδιωτικό χαρακτήρα της μοτοσικλέτας.

στις στροφές
Kι άλλο, κι άλλο μέχρι να βρουν τα μαρσπιέ. Aκόμη και στο όριο η BMW R 1150 GS είναι ουδέτερη, ενώ επιτρέπει και άνοιγμα του γκαζιού στην έξοδο

σε σούζα
Δεν είναι playbike, αλλά πλέον σηκώνει τον τροχό της πιο εύκολα από ποτέ, κυρίως λόγω έκρηξης του κινητήρα στις μεσαίες στροφές. Προσοχή στο συμπλέκτη, όμως, που ζεσταίνεται εύκολα

κινητήρας
Oι λιγοστές αλλά σε βάθος επεμβάσεις στον μπόξερ έγιναν, όπως πάντα, με τον παροιμιώδη γερμανικό ορθολογισμό, χωρίς να λαμβάνεται υπόψη το μάρκετινγκ μίας εντυπωσιακής αύξησης ισχύος

Πηγή: Περιοδικό 2Τροχοί
ALX

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 25 Φεβ 2013, 09:11

(Πρώτη δημοσίευση: 22 Ιούλιος 2009)

Κι η ζωή... συνεχίζεται! 130.000 χιλ γράφει το κοντέρ. 130.000χιλ απροβλημάτιστα, ακούραστα και παιχνιδιάρικα.
Μεγάλο μέρος των χιλιομέτρων σε χρήση πόλης σαν παπί. Πάνω από 10000 δύσκολα χιλιόμετρα σε 36ωρα. Πολλές χιλιάδες χιλιόμετρα σε επαρχιακούς και εθνικούς δρόμους.

7 λιωμένα ζευγάρια λάστιχα στα χέρια μου (5 Metzeler Tourance - 1 Continental Contitrail Attack - 1 Metzeler Tourance EXP )
6 σετ μπροστινών τακακιών. (1 Ferodo και 5 Premier) 5 set πισινών. (1 Brembo 1 Ferdodo 1 EBC και 2 Premier)

Ένα αλλαγμένο πισινό αμορτισέρ με Ohlins... όχι γιατί χάλασε... έτσι για την αλλαγή αφού μπορούσα να το κρατήσω άνετα κι άλλο. To μπροστινό παραμένει εκεί πάνω στη μοτοσυκλέτα, να δουλεύει από το 2000 που συναρμολογήθηκε η μοτοσυκλέτα, μέχρι σήμερα. Κι όχι απλά παραμένει, αλλά δουλεύει υποδειγματικά ακόμα και μετά από 130.000χιλ

Οι δίσκοι εμπρός πίσω, είναι ακόμα από την συναρμολόγηση του εργοστασίου. Οι μπροστινοί έχουν ακόμα αρκετή ζωή. Ο πίσω όπου να' ναι πρέπει να δώσει τη θέση του σε έναν νέο, αφού το πάχος του έπιασε τα όρια αλλαγής.

Δύο μπαταρίες αλλαγμένες στα 9 αυτά χρόνια. Η δεύτερη μετά την μαμά που ψόφησε στα 5 χρόνια, απέτυχε αφού ήταν διαφορετικής μάρκας και λάθος έμπνευσης δικής μου όταν την επέλεξα και η 2ετία που έβγαλε, ήταν οριακή. Ποτέ δεν μπόρεσε να αντεπεξέλθει στην ζήτηση του BMW σε ρεύμα, κι έτσι προ διετίας περίπου μπήκε μια μαμά με gel.

Λαδάκια, μπουζάκια, φίλτρα και βενζίνη αυτά που ζητάει κατά κύριο λόγο σε αντάλλαγμα για τις πλούσιες υπηρεσίες της. Πραγματάκια που της τα δωρίζω ολόψυχα, σχεδόν πάντα μόνος μου, βάζοντας όλη μου την προσοχή και φροντίδα σε αυτό που κάνω. Άγαρμπες και βίαιες εργασίες, έχουν διαγραφεί από το λεξιλόγιό της, κι αυτή με ανταμείβει με την αξιοπιστία της και την σιγουριά που μου προσφέρει σε όποια διαδρομή επιλέξω να κάνω. Και ξέρετε πολύ καλά πόσο σημαντικό είναι να ξεκινάς ένα ταξίδι και να είσαι σίγουρος ότι θα πας και θα επιστρέψεις χωρίς παρατράγουδα. Το μόνο που θα έχει αλλάξει μετά από ένα τέτοιο ταξίδι, είναι η ένδειξη των χιλιομέτρων στο κοντέρ.

Και τέλος, το μόνο που μένει να της (και να μου) χαρίσω, είναι ένα Ευρωπαϊκό ταξίδι, το οποίο (να 'μαστε καλά πρώτα) θα γίνει πιθανότατα του χρόνου. Πολλές αναβολές έχει πάρει ως τώρα λόγω ανωτέρας βίας, αλλά για του χρόνου πια είναι αποφασισμένο. Άντε και στα 150000 άντε και στα 200000 κι ακόμα παραπάνω!

Ήθελα ακόμα να πω πως κάθε μέρα που περνάει, αισθάνομαι πολύ τυχερός που κατάφερα να αποκτήσω τη συγκεκριμένη μοτοσυκλέτα τότε...το 2003... όταν μου το επέτρεψαν τα οικονομικά μου. Η αλήθεια είναι, ότι τότε δεν ήξερα τι θα επακολουθήσει. Δεν ήξερα πως η 1150 θα σηματοδοτούσε το τέλος εποχής για την BMW που όλοι ήξεραν. Μια μοτοσυκλέτας που μπορούσες να την εμπιστευτείς στο έπακρο για όπου και να ήθελες να πας. Αυτό το καταλαβαίνω πολύ καλά τώρα. Τώρα που ζω την αλλαγή πλεύσης της συγκεκριμένης εταιρίας κι όλα αυτά που βλέπω να συμβαίνουν στην μετά 1150 εποχή. Δεν κατηγορώ ούτε καγχάζω τα 1200άρια, αλλά όταν θέλεις να δεις την πραγματικότητα με ανοιχτό μυαλό, βλέπεις πως την εμπιστοσύνη που μπορείς να δείξεις σε μια 1150, ακόμα και τώρα μετά από τόσα χρόνια και τόσα χιλιόμετρα στο κοντέρ, δεν μπορείς να την δείξεις σε μία 1200, ακόμα κι αν είναι καινούρια.
Και στην τελική, μου αρέσει πάρα πολύ που έχω το πιο αργό, πιο αδύναμο και πιο βαρύ μέγκα ον οφ της αγοράς
ALX

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 25 Φεβ 2013, 09:13

(Πρώτη δημοσίευση: 31 Ιανουάριος 2010 )

Ένας απολογισμός εξόδων που έγιναν για το 2009. (Τώρα τα κοιτούσα)
Πολύ ακριβό σπορ οι μοτοσυκλέτες!

Ξόδεψα 88€ για τυπικά σέρβις (ρύθμιση βαλβίδων/λάδια/κτλ)
Ξόδεψα 850€ για αναλώσιμα (αμορτισέρ πίσω/λάστιχα/τακάκια)
Ξόδεψα 18€ σε βλάβες (δύο κρυσταλάκια λευκά των πίσω φλας. Είχε φύγει το ένα και αγόρασα δύο να υπάρχουν)
Ξόδεψα 683€ για αξεσουάρ (Εξάτμιση Bos,Power FRK,προέκταση εμπρόσθιου φτερού,κι ένα μπαράκι τιμονιού)
Ξόδεψα 248€ για εξοπλισμό αναβάτη (Γάντια δερμάτινα καλοκαιρινά AXO carbon, και κράνος HJC HQ1 Carbon)

Σύνολο 1887€ :shocking: (πως μαζεύονται έτσι αυτά τα €? :( ) Kι πλάκα είναι ότι κάποια υψηλού κόστους, τα έβαλα έτσι για... αλλαγή/βελτίωση (την εξάτμιση δηλαδή και το Power FRK)
ALX

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 25 Φεβ 2013, 09:16

(Πρώτη δημοσίευση: 13 Απρίλιος 2010)

Ένα ακόμα ζευγαράκι Metzeler Tourance EXP μπήκε πάνω σήμερα!!! :yahoo:

Εικόνα

Μετά την πολύ καλή αίσθηση που μου άφησε το πρώτο ζευγάρι που είχα βάλει πέρυσι, δεν ψάχτηκα καθόλου αυτή τη φορά, αλλά πήγα "ντουγρού" στην EXP επιλογή!

(Πρώτη δημοσίευση: 11 Οκτώβριος 2010)

Μία ακόμα επέτειος!

Σαν σήμερα, 11 Οκτωβρίου του 2003 ήταν που πρωτο-ειδωθήκαμε. Κι από τότε είμαστε ακόμα μαζί :cheers:

Εικόνα
ALX

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 25 Φεβ 2013, 09:20

(Πρώτη δημοσίευση 26 Οκτώβριος 2010)

Όλως τυχαίως σήμερα που πήγα να ενημερώσω το αρχείο excel που κρατάω για την μοτοσυκλέτα, είδα ότι το πρώτο σέρβις της το έκανα, σαν σήμερα πριν από 7 χρόνια. 26 Οκτώβρη ήταν και τότε. Κάθισα και κοίταξα την καρτέλα με τα τυπικά σέρβις, την καρτέλα με τα αναλώσιμα, την καρτέλα με τα αξεσουάρ και την καρτέλα με τις βλάβες.

Μετά, έτσι από περιέργεια, πάτησα το σύνολο των εξόδων σε κάθε καρτέλα.

Τυπικά σέρβις (Περιλαμβάνουν: Ρύθμιση βαλβίδων-λάδια-βαλβολίνες-υγρά φρένων-φίλτρα λαδιού και αέρος-μπουζί)
Για 7 χρόνια το κόστος ανέρχεται στο ποσό των 1251€ Δηλαδή 178€/χρόνο ή 15€/μήνα για τα τυπικά σέρβις (κι όχι...δεν κάνω λάθος)

Αναλώσιμα (Περιλαμβάνουν: Ελαστικά-Τακάκια φρένων-Ιμάντα γεννήτριας-μπαταρίες-συμπλέκτη)
Για 7 χρόνια το κόστος ανέρχεται στο ποσό των 2187€ (εκ των οποίων τα 400€ είναι η αλλαγή δίσκου/χτενιού του συμπλέκτη)
Δηλαδή 312€/χρόνο ή 26€/μήνα

Βλάβες
(Περιλαμβάνουν οτιδήποτε χάλασε πάνω στο μηχανάκι. Μέχρι και τις επισκευές των ελαστικών μετά από τρύπημα)
Για 7 χρόνια το κόστος ανέρχεται στο ποσό των 855€ (εκ των οποίων υπάρχουν μέσα τα ποσά της αλλαγής καλύμματος της σέλας(70€), των λαστιχένιων γκριπ(16€), μια αλλαγή της πλεξούδας του συναγερμού που τον μετακίνησα από την αρχική θέση(60€) και φυσικά η ζημιά των hall sensors που είχα κάψει μόλις πρωτοπήρα τη μοτοσυκλέτα. Η γνωστή μλκία που είχα πλύνει την μοτό καυτή μόλις είχα γυρίσει από τη δουλειά. 280€ ζημιά για μια απροσεξία ! :( )

Σύνολον που έχω δώσει 4293€

4293€ / 7 χρόνια = 613€/χρόνο ή 51€/μήνα.

Ε... δεν θα τα έλεγα και πολλά ε? Αν σκεφτεί κανείς πως μιλάμε για BMW 1150 κυβικών μηχανάκι κι ότι κάθε χρόνο (πάνω στους 12 μήνες δηλαδή) αλλάζω ελαστικά που κοστίζουν ένα 250άρι€

(Πρώτη δημοσίευση 5 Δεκέμβριος 2010)

Τhis is the end, για την μπαταρία μου. Τελικά ακόμα κι η μεγαλύτερης χωρητικότητας Ah Excide της BMW, δεν κατάφερε να κρατήσει πάνω από 3 χρόνια :( Πληρωμένη/τοποθετημένη στα 142€ στις 2 Ιανουαρίου 2008, άρχισε τα τσαλίμια της λίγες μέρες πριν. Τα πρώτα δείγματα "ατονίας" ήταν που δεν κομπλάριζε το ABS κατά την μιζιά. Έπεφτε το βολτάζ κάτω από τα 11,4V που θέλει το ABS κι έτσι το πέταγε εκτός. Το έκανε αρκετά συχνά τώρα τελευταία αυτό. Την μπρίζωσα δυο τρεις φορές όταν την ένιωθα να ξεψυχάει, αλλά δεν κρατούσε πολύ. Μετά την 3η μέρα άρχιζε τα ίδια. Οπότε, τζίφος οι Excide που τις έχει κι η BMW για μαμίσιες!

Η Bosch (με υγρά) που είχε από μαμά, κράτησε 5 χρόνια.
Η Fiamm με τζελ που έβαλα αμέσως μετά, κράτησε 2 χρόνια κι όλο αυτό το διάστημα ήταν χάλια. Ακατάλληλη για το GS τελικά.
Και τώρα αυτή. Excide-BMW gel 19Αh (από 14Αh που ήταν η εργοστασιακή) στα 3 χρόνια off.
Ήδη παραγγέλθηκε στο motoraid μια Odyssey μπας και επιτέλους βρω την υγειά μου. Ακούγεται πως είναι ό,τι κορυφαίο υπάρχει αυτή τη στιγμή με διάρκεια ζωής μέχρι και 8 χρόνια αν δουλευτεί και συντηρηθεί σωστά. Για να δούμε. Μέσα στην εβδομάδα θα την έχω και θα την βάλω πάνω. 139€ το κόστος της.
ALX

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 25 Φεβ 2013, 09:30

(Πρώτη δημοσίευση 5 Ιανουάριος 2011)

Σήμερα επιτέλους βρήκα το χρόνο να αλλάξω την μπαταρία...

Ιδού λοιπόν η παλιά...

Εικόνα

...και η καινούρια...

Εικόνα

...η πρώτη μιζιά δε, μάμησε!!! Αν είχα μέσα 1η θα ξεκίναγα λέμε :tooth:

(Πρώτη δημοσίευση: 24 Φεβρουάριος 2011)

To λοιπόν... η παλιά μπαταρία φορτίστηκε και τσεκαρίστηκε από τον καινούριο μου φορτιστή της OXFORD και.... έδειξε δυνατή! :blink: Αυτό το αποτέλεσμα έδωσε ο OXFORD μετά την φόρτιση. Η πλάκα ήταν πως μετά από πόσο καιρό που την είχα αλλάξει, είχε ακόμα μέσα 12,2V (ήταν δηλαδή απλά αφόρτιστη) :blink:
Τελικά αρχίζω να πιστεύω ότι την πάτησα με την αλλαγή της. Δεν εκτίμησα σωστά. Αλλά οι ενδείξεις αυτά λέγανε ρε γμτο. :(
Εκτός... εκτός κι αν όντως αυτός ο φορτιστής ανασταίνει όπως λένε και ταλαιπωρημένες μπαταρίες και τις κάνει να δουλεύουν για αρκετό καιρό ακόμα, αφού έχει ένα σύστημα όπως λέει Recover. Τώρα τι κάνει και πως το κάνει... δεν ξέρω... πάντως η παλιά μπαταρία είναι μια χαρά σε βολτ. Ακόμα και φορτίο που της βάζω για να δω την συμπεριφορά της, δείχνει μια χαρά! (θα την κάνω δώρο σε κανέναν που να ταιριάζει λέμε)

By the way και για να υπάρχει στο τόπικ Ημερολόγιο Μοτοσυκλέτας, αντιγράφω από το κείμενο με τις δισκόπλακες.

Η Γερμανίδα μου ακουμπάει πια τα 150000χιλ και έφτασε η ώρα για αλλαγή των δίσκων φρένων. Είναι ένα από τα μεγάλα έξοδα φυσιολογικής φθοράς που πρέπει να κάνει κάποιος που θέλει να κρατήσει μια μοτοσυκλέτα για πολλά χρόνια ή για πάντα. Αναρτήσεις, δισκόπλακες και κάποια άλλα πράγματα που φθείρονται με το πέρασμα του χρόνου είναι εκείνα που θα πρέπει να τα αλλάξεις.

Μόλις επέστρεψα στο σπίτι με μια πλαστική σακούλα που περιείχε τα παρακάτω...

Εικόνα

2 μπροστινές και μία πισινή δισκόπλακες τις brembo
2 ζεύγη μεταλλικά τακάκια της brembo μεσαίας σκληρότητας πάστας για τις μπροστινές δαγκάνες και ένα ζεύγοςbrembo για την πισινή δαγκάνα με σκληρή πάστα.

Με την βοήθεια του Manolito προμηθεύτηκα και την ανάλογη loctite που λέει το μάνουαλ της BMW και τώρα είμαι κομπλέ. Το μόνο που μένει είναι η τοποθέτηση.

Λογικά θα την κάνω μέσα στον επόμενο μήνα μόλις βρω χρόνο για να στρώσουν κιόλας πριν το 36ωρο.

(Πρώτη δημοσίευση: 18 Μάρτιος 2011)

Για να υπάρχει και στο τόπικ μου εδώ.

Καλός καιρός, ρεπό από τη δουλειά, κι επιτέλους αλλαγή των δισκοπλακών.

Μουσικούλα για καλή διάθεση και ξεκίνησα...

Πρώτα πρώτα ασφάλισα τη μοτοσυκλέτα μην έχουμε καμιά βουτιά εμπρός όταν βγάλω τον τροχό, με ένα τρίποδο κάτω από την ποδιά.
Στη συνέχεια, ξεβιδώνω τον άξονα του τροχού

Εικόνα

...αφαιρώ και τις δύο δαγκάνες για να ελευθερώσουν τον τροχό.

...και ο τροχός έφυγε!

Εικόνα

...από χτες είχα σκαρφιστεί ένα αυτοσχέδιο "πάγκο" εργασίας, ώστε να μην τραυματίσω τις δισκόπλακες όταν θα τις αλλάζω. Ένα παλιό λάστιχο αυτοκινήτου από παρακείμενο βουλκανιζατέρ κι ένα καφάσι, ήταν ό,τι έπρεπε. (κι ένα καφάσι ακόμα για να κάθομαι φυσικά)

Εικόνα

Παρόλα αυτά που άκουσα περί δυσκολίας λυσήματος των βιδών, αυτές έλυσαν με μεγάλη ευκολία θα έλεγα. (24Nm έτσι κι αλλιώς έχουν δύναμη σφιξίματος, πόσο δύσκολα να έλυναν πια!? Παρόλη και την κόλλα σπειρώματος.) Ξεβίδωμα λοιπόν οι πέντε βίδες torx και έξω η πρώτη δισκόπλακα!

Εικόνα
Εικόνα

Ένα ελαφρύ καθάρισμα με ψιλό γυαλόχαρτο να καθαρίσει η μάκα από τη σκόνη των τακακιών πάνω στα σημεία που εδράζεται η δισκόπλακα...

Εικόνα

Η παλιά και η νέα... (στα 3,9χιλ βγήκε από πάνω η δισκόπλακα)

ΕικόναΕικόνα

Καθάρισμα της καινούριας με οινόπνευμα να φύγει το συντηρητικό λιπαντικό που έχει πάνω της...

Εικόνα

...καθάρισμα των βιδών από την παλιά κόλλα σπειρώματος για να πιάσει σωστά η καινούρια...

Εικόνα

...και τοποθέτηση της νέας προσέχοντας να κάτσει όσο γίνεται στα σημάδια που είχε αφήσει η παλιά... (φοβούμενος ότι ίσως να χρειαστώ ζυγοστάθμιση μετά, αν και μάλλον δεν θα το αποφύγω. Η πρώτη βόλτα που θα κάνω, θα το δείξει βέβαια) Σφίξιμο στα 24Nm όπως λέει το Factory μάνουαλ της BMW...

ΕικόναΕικόνα

...και έτοιμη η πρώτη!

Η ίδια διαδικασία κι από την άλλη πλευρά (προσέχοντας πολύ μην τραυματίσω τον δίσκο του ABS) ...

ΕικόναΕικόνα

Η ανάποδη διαδικασία για να φορεθεί ο τροχός πάνω στο μπροστινό....

...και έρχεται η σειρά για την αλλαγή των τακακιών τώρα... (φρέσκα φρέσκα brembo τακάκια για τις brembo δισκόπλακες!) ...και έτοιμος ο μπροστινός τροχός στη θέση του.

ΕικόναΕικόνα

Πάμε στον πίσω τώρα... Αφαίρεση των 4άρων μπουλονιών με 17άρι καρυδάκι.

Η ίδια διαδικασία με τις μπροστινές για την αφαίρεση και της πισινής δισκόπλακας, με βίδες που έλυσαν ακόμα πιο εύκολα! Η νέα και η παλιά με εμφανή την φθορά της πια. Αφαιρέθηκε με 3,8χιλ πάχος.

Εικόνα

Καθαρισμός βάσεων, καθαρισμός βιδών από την παλιά κόλλα, νέα σπειρόκολλα και τοποθέτηση και της 3ης δισκόπλακας με σφίξιμο στα 21Νm.

Εικόνα

Τοποθέτηση ξανά του τροχού σφίγγοντας σταυρωτά τα 4 μπουλόνια στα 72Νm αρχικά για να κάτσει/κεντραριστεί η ζάντα
και στα 105Nm στο τελικό σφίξιμο.

Η επόμενη εργασία αφορούσε την αλλαγή των υγρών φρένων για να είναι τα πάντα καινούρια!
Πρώτα μπροστά...

Εικόνα

...και μετά πίσω

Εικόνα

Αυτό ήταν... τέλειωσε ακόμα μια δουλειά στα πλαίσια της σωστής λειτουργίας της μοτοσυκλέτας! :)

Κόστος δισκοπλακών και τακακιών 417€ (Όλα γνήσια brembo και φυσικά όχι αγορασμένα από την BMW που ζητούσε για τα ίδια πράγματα 950€)

Αξία τοποθέτησης να την κάνεις μόνος σου... ανεκτίμητη!!! :meeting:

(Πρώτη δημοσίευση: 8 Απρίλιος 2011)

Νέα "παπούτσια" και για πρώτη φορά (στη μοτοζωή μου) στην Dunlop.
Άντε να δούμε... τα καλύτερα έχω ακούσει για τα συγκεκριμένα και περιμένω να τα διαπιστώσω ιδίοις όμμασι!

Εικόνα
Εικόνα
ALX

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 25 Φεβ 2013, 09:35

(Πρώτη δημοσίευση: 10 Απρίλιος 2011)

Tην έπλυνα σήμερα... καινούρια έγινε!!! Άλλαξε χρώμα! :D

Εικόνα

(Εδώ μου ζητήθηκε να κάνω ένα συγκριτικό ελαστικών κι έδωσα την απάντησή μου)

Εννοείται ότι θα κάνω συγκριτικό review αυτών των δύο. Ta ΕΧΡ τα φόραγα στα δύο τελευταία 36ωρα και ήμουν υπέρ ικανοποιημένος!
Σε αυτό που είχα μια μικρή ένσταση, ήταν στα όρια που μου έβαζαν στο πλάγιασμα. Δηλαδή έφτανα σε κάποια σημείο που μετά ήθελε προσπάθεια να πλαγιάσεις κι άλλο κι όταν πήγαινες να το κάνεις, άρχιζες να έχεις μια ασάφεια πληροφόρησης ειδικά από το πίσω. Κάτι που σε έκανε τελικά να μην προσπαθήσεις περισσότερο πλάγιασμα (ο φόβος φυλάει τα έρμα)
Σκεφτόμουν ότι έπιασα κόχη γι' αυτό το έκανε. Όμως όταν σταματούσα και κοιτούσα το ελαστικό, είχε ακόμα πέλμα να πλαγιάσει. (κάνα πόντο πίσω και κάνα μισό πόντο μπροστά)
Αλλά σε γενικές γραμμές είναι πάρα πολύ καλό λάστιχο. Ό,τι καλύτερο έχω φορέσει ως τώρα!

Το review βέβαια θα δείξει περισσότερα για την "κόντρα" με τα Dunlop! :whistling:

(Πρώτη δημοσίευση 27 Απρίλιος 2011)

Σήμερα έγινε το μικρό σέρβις. Μπήκαν ξανά τα Torco T4 (τι φανταστικό λάδι ρε παιδιά! Μόλις έβαλα μπροστά, άλλαξε εντελώς ο ήχος του κινητήρα! Λες και βγήκε χτες από την γραμμή παραγωγής το μηχανάκι λέμε!!! :worshippy: Επίσης αλλάχτηκε και το φίλτρο λαδιού) Τσεκαρίστηκαν τα μπουζί και ευρέθησαν ΟΚ για τα 10000χιλ που έχουν κάνει. Πάμε για τα υπόλοιπα 10000χιλ τώρα. (κάθε 20000χιλ τα αλλάζω)
Ρυθμίστηκαν και οι βαλβίδες. Βασικά ρύθμισα μόνο τις εξαγωγής και στις δύο κεφαλές που ήταν λίγο κλειστές. Οι εισαγωγής ήταν και στις δύο κεφαλές εντάξει από την προηγούμενη ρύθμιση. Κόστος μικρού service (ανά 10000χιλ) 32€
Την Κυριακή θα κάνω κι ένα τσεκάρισμα συγχρονισμού των κυλίνδρων για να ανεβάσω λίγο και το ρελαντί. Έχει πέσει στις 1000σαλ αντί για 1100-1150σαλ που πρέπει να δουλεύει.
Τσέκαρα σφιξήματα τροχών/δαγκανών και λοιπών ζωτικών σημείων και εξαρτημάτων. (βίδες αμορτισέρ κτλ)
Όλα σχεδόν έτοιμα για την άλλη εβδομάδα! :moto:
ALX

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 25 Φεβ 2013, 09:42

(Πρώτη Δημοσίευση: 10 Αυγούστου 2011)

Σήμερα (χτες) άλλαξα την "φούσκα" του ball joint (το μπαλάκι που πιάνει στο τελελέβερ) γιατί είχε σκιστεί από τα χρόνια.
Ένα παλικάρι από το gsforoum "ξεπατίκωσε" την φούσκα και με ένα γνωστό του που ασχολείται με καλούπια κτλ, την έβγαλε και την κάναμε ομαδική παραγγελία, προς 15€ το κομμάτι. Ο λόγος δεν είναι άλλος, από το ότι η BMW δεν σου δίνει μόνο τη φούσκα ως ανταλλακτικό, αλλά ολόκληρο το μπαλάκι (το οποίο δεν χαλάει κιόλας) στην τιμή των 115-120€ :banghead:

Έτσι, όσοι είχαν πρόβλημα με την εν λόγω φούσκα, εξυπηρετήθηκαν με 15 ευρουλάκια. (η φούσκα ταιριάζει σε 1100, 1150 και 1200)

Σήμερα (χτες) λοιπόν κάθισα και την άλλαξα. Μουσικούλα καφεδάκι και video-οδηγός σε τέσσερα part αφού το youtube μαμιέται!

[video]
[/video]

[video]
[/video]

[video]
[/video]

[video]
[/video]

Δεν μπορώ να καταλάβω τι λάθος κάνω με το youtube κάποιες φορές. Ανεβάζω ένα video και είναι σαν να ανεβαίνει το βίντεο Χ2. Αυτό με κάνει να βγαίνω έξω από τα όρια που θέτει σε διάρκεια. Δεν μπορώ να το εξηγήσω. Το αρχείο που ανεβάζω, το έχω τσεκάρει κι είναι ΟΚ στον υπολογιστή μου. Μόλις όμως το ανεβάσω, γίνεται 2 σε 1. Δηλαδή στην μέση της διάρκειας, ξαναρχίζει πάλι από την αρχή!

(Πρώτη δημοσίευση 11 Οκτώβριος 2011 )

Σαν σήμερα πριν από 8 χρόνια, ήρθε στη κατοχή μου η γερμανίδα μου. Ήταν Σάββατο 11 Οκτωβρίου 2003 όταν μου την έφερε ο έμπορος από τη Λαμία με το τρέιλερ στο σπίτι μου.
Από τότε πέρασαν 8 χρόνια γεμάτα όμορφα χιλιόμετρα, ταξίδια, βόλτες, και καθημερινή συμβίωση και κυρίως, απροβλημάτιστα!
Mε έχει ταξιδέψει σε όλα τα μήκη και πλάτη της Ελλάδας απ' άκρη σ' άκρη. Έχουμε αλωνίσει παρέα όλα τα βουνά κι όλες τις πεδιάδες της Ελλάδας. Ο καημός και για τους δυο μας όμως, παραμένει ένα Ευρωπαϊκό ταξίδι. Ίσως κάποτε να γίνει κι αυτό... Μας το χρωστάω.
Αυτή η μοτοσυκλέτα, είχε έρθει τότε για να μείνει μαζί μου για πάντα! Το ήξερα και το ήξερε! Love at first sight που λένε!

Και μια φωτό από βολτούλα στην επέτειο των 8 χρόνων που ήμαστε μαζί!

Εικόνα
ALX

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 25 Φεβ 2013, 09:47

(Πρώτη δημοσίευση 20 Δεκεμβρίου 2011)

Επειδή πλησιάζω τα 100.000χιλ με τον ίδιο συμπλέκτη (δίσκο) άρχισα να ψάχνομαι για τιμές για να δω την λυπητερή όταν έρθει η ώρα της αλλαγής.
Όταν είχα αλλάξει δίσκο και χτένι την πρώτη φορά (μλκία του μάστορα, γιατί τελικά δεν ήθελε) είχα πληρώσει 400€ συνολικά. (ανταλλακτικά και εργασία)

Αυτή τη φορά όμως ξεκίνησα το ψάξιμο διαφορετικά και κάνω έρευνα τιμών από την εδώ BMW αλλά και από σάιτ του εξωτερικού.

Να εξηγήσω μόνο σε αυτούς που δεν γνωρίζουν από BMW, το σύστημα συμπλέκτη που έχει η BMW στα μηχανάκια της σειράς R και Κ (προ 2004) είναι σαν το σύστημα των αυτοκινήτων, λόγω του διαμήκη τοποθετημένου στροφάλου. Με λίγα λόγια, ο δίσκος (γιατί πρόκειται για μονόδισκο ξηράς λειτουργίας συμπλέκτη) δεν βρίσκεται στο πλάι του κινητήρα όπως στις άλλες μοτοσυκλέτες, αλλά στο πίσω μέρος του (προς το πισινό αμορτισέρ)
Έτσι λοιπόν, η αλλαγή του είναι δύσκολο πράγμα, και το μόνο που πραγματικά είναι δύσκολο στο να αλλάξει πάνω σε αυτό το μηχανάκι. Όλες οι άλλες εργασίες γίνονται πολύ πιο εύκολα από τις υπόλοιπες μοτοσυκλέτες.

Επειδή λοιπόν το σύστημα είναι σαν των αυτοκινήτων, έχει κανονικά το βολάν, το πλατό, το "χτένι" (που πιέζει τον δίσκο) τον δίσκο κι ένα δεύτερο πλατό. Αυτά που αλλάζονται συνήθως στις αλλαγές, είναι το χτένι και ο δίσκος. Στην περίπτωσή μου όμως, μιας κι έχω κάνει πολλές χιλιάδες χιλιόμετρα, λέω να αλλάξω και το πλατό. (ίσως και το δεύτερο πλατό που έχει αλλά συνήθως αυτό δεν τρώει τα μεγάλα ζόρια για να πάθει ζημιά)
Φθορά βέβαια, μπορεί να μην έχει ούτε το άλλο πλατό, αλλά λέμε. Από την στιγμή που θα γίνει η δουλειά και θα λυθεί το μηχανάκι μετά από τόσες χιλιάδες χιλιόμετρα, δεν είναι να παίζεις και να λες "αντέχει... άστο λίγο ακόμα" γιατί τα λεφτά του λύσε-δέσε είναι πολλά.

Έτσι λοιπόν πήρα τιμές από BMW Hellas.

(όλες οι τιμές με ΦΠΑ)

Δίσκος 136€
Χτένι 57€
Ενδιάμεσο πλατό 78€
Αρχικό πλατό 165€ (αυτό είναι που σπανίως αλλάζεται)

Σύνολο δηλαδή 436€ αν αλλαχθούν όλα. Αν δεν βάλω το δεύτερο πλατό (το πιθανότερο δηλαδή) το κόστος των ανταλλακτικών είναι 271€

Να επισημάνω επίσης, ότι η BMW δεν φτιάχνει μόνη της του δίσκους κτλ, αλλά τα προμηθεύεται από εργοστάσια που εξειδικεύονται σε αυτά, όπως την Valeo, την Sachs κτλ.

Μετά ψάχτηκα σε ένα σάιτ από Αγγλία που έχει ανταλλακτικά και αναλώσιμα BMW και δείτε τιμές!

(Όλες οι τιμές με ΦΠΑ Αγγλίας που είναι 20%)

Δίσκος 82€
Χτένι 36€
Ενδιάμεσο πλατό 42€
Αρχικό πλατό 92€

Μεταφορικά από Αγγλία για όλα αυτά 26€ με ΦΠΑ

Σύνολον 278€ ή 186€ αν δεν μπει το πλατό που λέω παραπάνω.

Είπατε τίποτα? :lipseal:

Φυσικά λοιπόν η αγορά των ανταλλακτικών θα γίνει από Αγγλία (δεν τίθεται καν θέμα συζήτησης επ' αυτού) και εδώ θα πληρωθούν μόνο τα εργατικά. (δυστυχώς είναι μια δουλειά που δεν μπορώ να την κάνω μόνος. Χρειάζεσαι χώρο και αρκετό χρόνο, όπως και ράμπα ανύψωσης για να διευκοληνθείς... οπότε πάμε σε συνεργείο όταν έρθει η ώρα, αλλά όχι εξουσιοδοτημένο)

Η συγκεκριμένη επέμβαση, μπορεί και να αργήσει ακόμα. Επειδή γενικώς έχω καλό χέρι με τον συμπλέκτη (και πόδι με τον συμπλέκτη του αυτοκινήτου) δεν κάνω μεγάλη κατανάλωση σε αυτόν. Μπορεί δηλαδή αυτός ο δίσκος να έχει άλλες 20-30 χιλιάδες χιλιόμετρα ακόμα, ή μπορεί και 5. Κανείς δεν ξέρει, αλλά αν κρίνω απ' όλα τα οχήματά μου που συμπλέκτη δεν άλλαζα συχνά, μάλλον θα κρατήσει κι άλλο.

Στα παλιά μου μηχανάκια που τα είχα αγορασμένα με λίγα χιλιόμετρα (τσεκαρισμένο) δεν είχα αλλάξει ποτέ μέχρι που τα πούλαγα κι ας είχα κάνει πολλές χιλιάδες χιλιόμετρα.
Στο πήγασο ας πούμε με 78000χιλ που το έδωσα, δεν είχα αλλάξει.(τον είχα αγοράσει με 5000χιλ)
Σε ένα Volkswagen σκαραβαίο που είχα και του είχα κάνει 120.000χιλ δεν είχα αλλάξει ποτέ μέχρι που τον πούλησα.
Σε ένα Nissan Micra του '90 που είχα, άλλαξα δίσκο στα... 140.000!!! (το είχα πάρει με 15000χιλ)
Στο Μazda 323F που είχα πριν, άλλαξα δίσκο στα 135.000χιλ (το είχα πάρει με 25000χιλ) (αλλά αυτό το οδηγούσε πολύ η γυναίκα μου μέσα στη πόλη)
Μόνο στο ΧΤ250 είχα αλλάξει σχετικά νωρίς, αλλά δεν ήξερα πόσα πραγματικά χιλιόμετρα είχε όταν το αγόρασα. Μάλλον ήταν δουλεμένος ο συμπλέκτης του αρκετά)

Έτσι λοιπόν, ευελπιστώ να μην χρειαστεί σύντομα γιατί τα οικονομικά μου είναι στο ναδίρ.

(Πρώτη δημοσίευση: 24 Απριλίου 2012)

Προψές που έψαχνα που να στηρίξω την GoPro να δοκιμάσω λήψεις, το μάτι μου έπεσε σε ένα ράγισμα που είδα στην ουρά της μοτοσυκλέτας. (Όχι στο υποπλαίσιο, αλλά στη βάση της top case βαλίτσας)

Είχε σκουριάσει γύρω γύρω από την κόλληση καθώς είχε σπάσει η μπογιά. Να τα μας λέω.... τώρα βρήκε?
Με το που ήρθα στη δουλειά, κάθισα και έβγαλα όλη τη βάση και την ανέβασα στο συνεργείο που έχω όλα τα απαραίτητα για την επισκευή.
Όταν την έβγαλα, το σπασμένο κομμάτι εκείνο που κρατάει η βίδα, έπεσε στο πάτωμα. Έμενε εκεί δηλαδή μόνο και μόνο επειδή ήταν βιδωμένο, αλλά στην ουσία δεν κρατούσε τίποτα.
Ξύθηκε η μπογιά ολόγυρα, καθαρίστηκε η σκουριά που είχε μαζευτεί (θα είχε καιρό που είχε σπάσει αλλά δεν το είχα πάρει χαμπάρι γιατί κρατιόταν από τις άλλες 3 βίδες που έχει) και δούλεψε με θρησκευτική ευλάβεια η ηλεκτροκόλληση μην και κάνω καμιά ανεπιθύμητη τρύπα στο μέταλλο. Ξεκίνησα με χαμηλά αμπέρ μέχρι να βρω την σωστή ένταση.
Αφού έγινε γαζί ολόγυρα της βάσης, ξύθηκαν οι βόρακες της κόλλησης, βάφτηκε 3 χέρια με σπρέι κι έγινε πάλι σαν καινούρια! Τοποθετήθηκε πάλι στη μοτοσυκλέτα και όλα πήγαν κατ' ευχήν.
Πάντως ήταν αναμενόμενο αυτό το σπάσιμο, γιατί πραγματικά ώρες ώρες απορούσα πως δεν έχει σπάσει ακόμα με το φόρτωμα που της έκανα!!!
ALX

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 25 Φεβ 2013, 09:55

(Πρώτη δημοσίευση 26 Απριλίου 2012)

Σήμερα είπα να ασχοληθώ λίγο με την σωστή ρύθμιση του TPS που δεν είχε ελεγχθεί και ποτέ από μένα. Η τελευταία φορά πρέπει να ήταν πριν χρόνια και είχε γίνει σε συνεργείο. Ο λόγος που με έκανε να ασχοληθώ, ήταν που δεν μου άρεσε η απόδοση της μοτοσυκλέτας (τράβηγμα) Δεν ήταν όπως την θυμόμουν παλιά και μιας και βαλβίδες ρύθμισα πρόσφατα, κάτι άλλο έπρεπε να ελεγχθεί. Ψάχτηκα λοιπόν με το θέμα και διαπίστωσα πως το TPS δεν ήταν ρυθμισμένο σωστά!

Ξεκίνησε λοιπόν η ρύθμιση με πατεντούλα.

[imageleft]https://dl.dropboxusercontent.com/u/163 ... ium%29.JPG[/imageleft]Βγήκε το προστατευτικό κάλυμμα της φύσας του TPS και κάρφωσα από κει που περνούν τα καλώδια (στα ανάλογα καλώδια βέβαια)δύο καρφίτσες για να φτάσω στις μεταλλικές επαφές (έχει σιλικονούχα τσιμούχα στα καλώδια για τα νερά) και μετά άνοιξα τον διακόπτη χωρίς να βάλω μπροστά το κινητήρα.

Με το γκάζι στο φουλ κλειστό, μέτρησα με το πολύμετρο και βρήκα 0,22VDC
Ουπς.... να το σφάλμα!
Ξεβιδώθηκαν οι βίδες που κρατάνε το TPS, το περιέστρεψα όσο χρειάστηκε μέχρι το βολτόμετρο να δείξει 0,36VDC (στοιχείο που βρήκα στο ίντερνετ για το μηχανάκι μου και είναι η μαμά ρύθμιση από το εργοστάσιο)

Εικόνα

Σφίχτηκαν ξανά οι βίδες, βγήκαν οι καρφίτσες, μπήκε η κάλυψη της φύσας και έβαλα μπροστά. Ο ήχος και η λειτουργία του κινητήρα άλλαξε. Σε μια σύντομη βόλτα διαπίστωσα πως η απόκριση του γκαζιού είναι πιο άμεση και πιο γεμάτη με πριν. Μένει να το δοκιμάσω στον ανοιχτό δρόμο και θα ενημερώσω. :)

(Πρώτη δημοσίευση: 28 Αυγούστου 2012)

Τη Κυριακή που μας πέρασε, πατήσαμε αισίως τα 170.000χιλ παρέα με τη γερμανίδα μου. Όλα βαίνουν καλώς και τίποτα δεν υπάρχει να με ανησυχεί. Ήταν μεγάλο ξαλάφρωμα η διαπίστωση ότι για τους συντονισμούς έφταιγαν τα ελαστικά μου κι όχι ο άξονας (που πήγα και αγόρασα ο βλάκας και μου έμεινε αμανάτι στην αποθήκη και δεν μπορώ να τον πουλήσω κιόλας!)
Δε βαριέσαι όμως... και να μου μείνει, ίσως κάποια στιγμή στο μέλλον τον χρειαστώ. Τίποτα δεν ζει αιώνια.

Αυτό βέβαια που θα ήθελα να παρατηρήσω έχοντας φτάσει τα 170.000χιλ, είναι το ότι το μηχανάκι δεν δείχνει καθόλου "κουρασμένο".
Δηλαδή η απόδοση του κινητήρα, είναι όπως την θυμάμαι πάντα. Οι επιταχύνσεις και οι τελικές που δίνει στη μοτοσυκλέτα, είναι αυτές που ξέρω. Την Κυριακή το τελίκιασα μία για να δω τι κάνει και η βελόνα του κοντέρ σταμάτησε σε ένα γνωστό νούμερο λίγο πάνω από τα 200.
Η ποσότητα του λαδιού που καίει από την αρχή που την πήρα, είναι η ίδια. Δεν έχω παρατηρήσει κάποια σημαντική αύξηση. Άντε να έχει ανέβει κατά 50ml/1000χιλ. Γενικώς στα 1000χιλ συμπληρώνω περίπου 250ml. Πάνω κάτω, τόσο μου έκαιγε όπως είπα από τότε που την πρωτοπήρα πριν 9 χρόνια. Η κατανάλωση καυσίμου κι αυτή σταθερή.
Λογικά, η επόμενη επίσκεψη σε συνεργείο, θα είναι για την αλλαγή του δίσκου συμπλέκτη. Έχω συμπληρώσει 106.000χιλ με αυτόν. Βέβαια, δεν έχω ακόμα σημάδια για αλλαγή, αλλά πόσο θα φτάσει? Έχει ήδη πολλά χιλιόμετρα στη πλάτη του.
Και όταν ανοιχτεί γι' αυτό το λόγο, θα αλλαχθεί και μια τσιμούχα που μου δακρύζει λίγο λάδι και μου λερώνει σε κάποιο σημείο το κινητήρα (και μου τη σπάει να το βλέπω) Είναι στο σημείο που παίρνει κίνηση το σασμάν από τον κινητήρα κι αν δεν φύγει το σασμάν από πάνω (όπως χρειάζεται να γίνει στην αλλαγή δίσκου ας πούμε) δεν μπορώ να την αλλάξω.

Εκείνο το θέμα με τα σινεμπλόκ της τιμονόπλακας μόνο υφίσταται, αλλά από την στιγμή που δεν είναι κάτι που με απασχολεί ιδιαίτερα και δεν παίζει και ρόλο στην οδηγισημότητα της μοτοσυκλέτας,(και ένεκα οικονομικών δυσχεριών αφού κοστίζουν 170€ το ζευγάρι) τα αφήνω ως έχουν, μέχρι να χρειαστούν πράγματι αλλαγή.

Κατά τ' άλλα όλα καλά. Δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα. Αμορτισέρ/φρένα ΟΚ, ηλεκτρικά ΟΚ, κινητήρας όπως είπαμε ΟΚ.
Πάμε για τα 180.000χιλ τώρα. :shades:

(Πρώτη δημοσίευση: 21 Οκτωβρίου 2012)

Mαλακίες συνεργείων παιδεύουσι κατόχους

Πήγα σήμερα που λέτε να αλλάξω το φίλτρο βενζίνης που βρίσκεται μέσα στο ρεζερβουάρ. Από την προηγούμενη φορά που το είχα αλλάξει (πριν 30000χιλ δηλαδή κι ήταν η πρώτη φορά που το άλλαζα εγώ) είχα προσέξει πως η μία βίδα από τις 6 του ρεζερβουάρ που κρατάνε την μονάδα (πιατέλο) που έχει πάνω αντλίες,φίλτρα φλοτέρια κτλ) ήταν ψιλοκλωτσημένη.
Την είχα σφίξει που λέτε τότε, με πολύ προσοχή κι ούτε καν με τα newton που λέει το μάνουαλ (6Νm λέει)
Σήμερα λοιπόν, σφίγγω όλες τις άλλες βίδες στα 6Nm και αυτή πάω πολύ πολύ προσεκτικά να την σφίξω να πατήσει η φλάτζα και.... τσακ... νιώθω να κόβεται πριν ακόμα νιώσω ότι άρχισε να σφίγγει. Δεν την έκοψα εντελώς βέβαια. Έμεινε πάνω, αλλά επόμενη φορά δεν θα υπάρξει.
Τι γίνεται τώρα? Οι βίδες αυτές είναι κολλημένες πάνω στο ρεζερβουάρ και το πιατέλο βιδώνει πάνω σε αυτές με κόντρα παξιμάδι ασφαλείας.
Άρα μόνο να κολληθεί μια καινούρια βίδα παίζει εκεί. Γίνεται όμως? (και που μπορώ να το κάνω?)

Υπάρχει περίπτωση τώρα να χάνω βενζίνη! :pop: (μόλις βάλω θα το δω βέβαια γιατί τώρα το είχα αφήσει το ρεζερβουάρ να πατώσει λόγω της αλλαγής του φίλτρου)

Όταν τα συνεργεία δεν βάζουν δυναμόκλειδο πάνω και σφίγγουν όπως να 'ναι, αυτά συμβαίνουν!

Φωτό από την προηγούμενη αλλαγή. Δεν είναι αυτή η βίδα που σημειώνω, αλλά έβαλα τη φωτό για να καταλάβετε πως είναι η βίδα στο ρεζερβουάρ.

Εικόνα

(Πρώτη δημοσίευση: 10 Νοεμβρίου 2012)

Εδώ και μέρες ο κεντρικός διακόπτης μου έκανε μερικά κόλπα. Όταν πήγαινα να ξεκλειδώσω το τιμόνι, μάγκωνε. Σιγά σιγά επιδεινωνόταν το πρόβλημα και κάπου φοβήθηκα μη και μπετώσει καμιά μέρα και μείνω εκεί που είμαι με κλειδωμένο τιμόνι.
Του έριξα μέσα λοιπόν κάργα WD40 αλλά δεν είδα ιδιαίτερη βελτίωση. Τόσο που φοβήθηκα ότι μάλλον πάω για καινούριο διακόπτη! Ε όταν δεν δουλεύει κάτι με το WD40, λες... την πάτησα! (εκεί αναρωτήθηκα πόσες και πόσες φορές έχει ανοιγοκλείσει αυτός ο έρμος ο διακόπτης στα 13 σχεδόν χρόνια ζωής της μοτοσυκλέτας και με έπιασε δέος! Πρέπει να είναι πολύ μεγάλος ο αριθμός!)

Τελικά χτες μου ήρθε έμπνευση. Πήγα και τον ψέκασα με σπρέι σιλικόνης και το θαύμα έγινε. Βούτυρο τώρα ο διακόπτης. Ούτε μαγκώματα ούτε τίποτα. Βιλούδου λέμε :vlick: (Πάλι καθαρή την βγάλαμε.... )
ALX

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ημερολόγιο μοτοσυκλέτας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης