Bridgestone Battlax A40 και άλλα...

Ό,τι λιώνει, ό,τι παλιώνει κι ό,τι τελειώνει!
Άβαταρ μέλους

naftilos
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: Αθηνα Ηρακλειο
Moto: Αprilia pegaso+capon
Κράνος: SHARK VISION-R
Έχει κάνει like: 77 φορές
Έχει δεχθεί like: 98 φορές

Re: Bridgestone Battlax A40 και άλλα...

Δημοσίευση από naftilos » 10 Ιουν 2016, 15:56

Τελευταία απάντηση στην προηγούμενη σελίδα:

TC-drift έγραψε:
:banghead: προφανώς μας πουλήσαν λάστιχα που γράφουν PR4 Πάνω αλλά μάλλον είναι κάνα S20 μεταμφιεσμένο.. :tooth:
Α να γεια σου, στα λόγια μου έρχεσαι στο τέλος θα συμφωνήσουμε έστω και κατά λάθος με αλλά λάστιχα τρεχάτε και θυμόμαστε λάθος. Τα PR4 είναι ύπουλα ελεεινά και τρισάθλια :yes: :yes:

Άβαταρ μέλους

Le Tavernier
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: Πορταριά
Moto: Honda Deauville 650
Κράνος: Caberg Modus
Έχει κάνει like: 2 φορές
Έχει δεχθεί like: 6 φορές

Δημοσίευση από Le Tavernier » 10 Ιουν 2016, 20:30

Ένα θα πω και θα κλείσω. Δικάβαλος με άκυρη γκόμενα πίσω στον δρόμο Βόλο Μικροθήβες που είναι παλιός... Πηγαίνω τάπα και πίσω μου φίλος με Tiger Explorer XC 1200 μου λέει μλκ σε φοβήθηκα... Και όμως δεν έκανε κιχ

Swyped from my MM powered GT-N7105

Άβαταρ μέλους

TC-drift
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: ΑΘΗΝΑ
Moto: BANDIT 650-TT600R
Έχει κάνει like: 5 φορές
Έχει δεχθεί like: 26 φορές

Δημοσίευση από TC-drift » 11 Ιουν 2016, 11:01

Le Tavernier έγραψε:Ένα θα πω και θα κλείσω. Δικάβαλος με άκυρη γκόμενα πίσω στον δρόμο Βόλο Μικροθήβες που είναι παλιός... Πηγαίνω τάπα και πίσω μου φίλος με Tiger Explorer XC 1200 μου λέει μλκ σε φοβήθηκα... Και όμως δεν έκανε κιχ

Είσαι κι εσύ μέσα στθο γκρουπ των οδηγών που εξαπατήθηκαν και τους πούλησαν λαστιχα PR4 μεταμφιεσμένα σε σοβαρά λαστιχα??

Αρχίζουμε να γινόμαστε πολλοί και πρέπει να βρούμε ένα δικηγόρο.,.

Είναι απαράδεκτο να θες να γλυστράς παντού και να πέφτεις και να μην το καταφέρνεις απλά επειδή σου πούλησαν μπασταρδεμένο λάστιχο..
:devil:

Θα πάω να κάνω φασαρία στο λαστιχά μου.. Εγώ πλήρωσα για απαράδεκτα PR4 και θέλω ΑΥΤΑ και όχι κάποια μεταμφιεσμένα που βρίσκουν πρόσφυση στο δρόμο.. ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ.. :tooth:

Άβαταρ μέλους

TC-drift
Μέλη
Μέλη

Δημοσίευση από TC-drift » 11 Ιουν 2016, 11:04

Και έχω και αποδείξεις για την ΑΠΑΤΗ..

Εδώ σε ένα κομμάτι του επαρχιακού δικτύου με μέτριο οδόστρωμα και η μοτοσυκλέτα στη στροφή βρίσκει πρόσφυση να πλαγιάσει με πολλά και να ξύσει και μαρσπιέ..

Αυτά δεν θα γινόταν ΠΟΤΕ με ένα PR4 και απαιτώ αποζημίωση που δεν γλύστρησα καθόλου και κυρίως που δεν έπεσα.. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.. :grin:

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: Αθήνα
Moto: boGSer 1150
Κράνος: Shoei XR1000
Διάθεση:
Έχει κάνει like: 221 φορές
Έχει δεχθεί like: 212 φορές
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 11 Ιουν 2016, 11:12

Πρέπει να ανεβάσεις ψηλότερα τους μαρσπιέδες. Είναι χαμηλά και βρίσκουν εύκολα χωρίς μεγάλη κλίση της μοτοσυκλέτας.
Θωμάς speaking :naftilos: :grin:
“Όσο βελτιώνεται η τεχνολογία των μοτοσυκλετών (ηλεκτρονικά βοηθήματα), τόσο υποβαθμίζεται η τέχνη του αναβάτη.”.
ALX

Άβαταρ μέλους

Rory
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: Χανιά
Moto: Triumph tiger 1050
Έχει κάνει like: 13 φορές
Έχει δεχθεί like: 27 φορές

Δημοσίευση από Rory » 11 Ιουν 2016, 12:31

Τά PR4 ηταν τα προηγούμενα λάστιχα που φόραγα στον Τίγρη , αρκετά ευχαριστημένος , ειδικά στην βροχή τρένο :thumpup: , ετυχε τον προηγούμενο χειμώνα και εκανα 2 φορές μέσα σε ενα μηνα , την διαδρομή Χανιά - Ιεράπετρα και αντίστροφα , με συνεχόμενη βροχή και τις 2 φορές , απλά απόλαυσα την βροχή και με ρυθμούς τουριστικούς ποτέ δεν εκανε κιχ :cheers: ουτε και στις παγίδες της λευκής διαχωριστικής !!!!!!!!!
Keep on rockin

Άβαταρ μέλους

Le Tavernier
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: Πορταριά
Moto: Honda Deauville 650
Κράνος: Caberg Modus
Έχει κάνει like: 2 φορές
Έχει δεχθεί like: 6 φορές

Δημοσίευση από Le Tavernier » 11 Ιουν 2016, 12:42

Ρε κοπρίτες είμαστε off topic...
Εγώ αυτά θα ξαναβάλω αν και σκέφτομαι και το T30

Άβαταρ μέλους

TC-drift
Μέλη
Μέλη

Δημοσίευση από TC-drift » 11 Ιουν 2016, 18:22

Rory έγραψε:Τά PR4 ηταν τα προηγούμενα λάστιχα που φόραγα στον Τίγρη , αρκετά ευχαριστημένος , ειδικά στην βροχή τρένο :thumpup: , ετυχε τον προηγούμενο χειμώνα και εκανα 2 φορές μέσα σε ενα μηνα , την διαδρομή Χανιά - Ιεράπετρα και αντίστροφα , με συνεχόμενη βροχή και τις 2 φορές , απλά απόλαυσα την βροχή και με ρυθμούς τουριστικούς ποτέ δεν εκανε κιχ :cheers: ουτε και στις παγίδες της λευκής διαχωριστικής !!!!!!!!!
κι άλλο θύμα των επιτήδειων... :tooth:

μάστιγα είναι πλέον!! πρέπει να βρούμε ποιός έχει στήσει τέτοια πλεκτάνη!!!

:P

Άβαταρ μέλους

naftilos
Μέλη
Μέλη

Δημοσίευση από naftilos » 18 Νοέμ 2016, 14:00

Λοιπόν πήγα εχθες το απόγευμα για λάστιχα.
Σαν πρώτη επιλογή (μου άρεσαν και στο μάτι πήγαινα για τα Next σε 160αρι πίσω) Ρωταω τον κύριο περιστεροπουλο να μου πει την επαγγελματική του γνώμη για το λάστιχο. Κορυφαίο ελαστικό μου λέει με υψιλες πωλησεις πολύ γρήγορη κορώνα.
Ωπα του λέω, τι εννοείς γρήγορη κορώνα? Θέλω να ξέρω τι ακριβώς εννοείς σε σχέση με την κορώνα του trailsmart που φοραω τωρα.
Ποιο γρήγορη μου λέει, λιγότερο πάτημα στο κέντρο πολύ γρήγορη αλλαγή κατεύθυνσης.
Ευχαριστώ δεν θα πάρω του λέω, δεν θα καρδιοχτυπώ σε κάθε βόλτα όπως με τα Michelin, που κάθε που ήθελα να στρίψω νόμιζα ότι θα γυρω με φορα να βροντήξω κάτω και κάθε που φυσαγε απότομος πλάγιος άνεμος άλλαζα δυο λωρίδες κυκλοφορίας και έβλεπα το χωράφι να ερχεται καταπάνω μου.
Τα Pirelli τι λένε από κορώνα? Ρωταω.
Σαν του trail smart αλλά στα βάζω αφού εσύ τα ζητάς.
Δηλαδή? Ρωταω
Δεν ξέρω, άλλοι πίνουν νερό στο όνομα τους και άλλοι έρχονται να τους τα βγάλω γιατί δεν μπορούν. Αμφιλεγομενο ελαστικο δεν έχω άποψη που να μπορώ να σου πω σίγουρα.
Και μετά πολλά και με αυτά και με εκείνα τελικά έβαλα κάτι bridgestone. Δίγομο μου είπε είναι το ελαστικό δεν θα έχεις πρόβλημα, θα το συνηθίσεις αμέσως. Δεν θυμάμαι τώρα καν τον τύπο του ελαστικού, και από τη σκασιλα μου που δεν μου έκατσε κάποιο από αυτά τα 2 που ήθελα ξέχασα να του πω να μου βάλει 160αρι πίσω να δοκιμάσω. Βασικά ήμουν απροετοίμαστος γι αυτό λάστιχο δεν το ειχα κοιταξει καν επισταμενως, σε φωτο το ειχα δει δεν μου αρεσε το σχεδιο της χαραξης και το προσπερασα ως μηδεποτε υπαρχον, δεν ξέρω καν αν βγάζει η Britzeston 160αρι όπως οι άλλες δυο.
Το έβαλα γιατί μου έταξε ότι δεν θα καρδιοχτυπώ όχι γιατί μου άρεσε (εμφανισιακά).
Και τελικα τωρα πριν λιγο κατεβηκα να δω τι λαστιχα εβαλα τελικα, και ειναι τα τα εδω περιγραφομενα Battlax A40

Προστέθηκε σε 19 λεπτά 16 δευτερόλεπτα:
Battlax? Όνομα για ελαστικό είναι αυτό? Σαν σοκολατακι για τη δυσκοιλιότητα ακούγετε

Άβαταρ μέλους

Αλομπαρ
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: Χαβούζα
Moto: ΚTM SuperDukeR 1290
Κράνος: SHOEI XR-1100
Διάθεση:
Έχει κάνει like: 60 φορές
Έχει δεχθεί like: 33 φορές

Δημοσίευση από Αλομπαρ » 18 Νοέμ 2016, 14:31

:tooth: :lolnb: :lolnb: :lolnb:

ε! λιγα για τη μαμα μπριτζεστον!
Δημήτρης

Πρωην jimbakis

Άβαταρ μέλους

Vag
Συντονιστές
Συντονιστές
Τόπος διαμονής: Μπατιρολανδη
Moto: tiger 1050
Κράνος: HJC RPHA - 10plus
Έχει κάνει like: 78 φορές
Έχει δεχθεί like: 51 φορές

Δημοσίευση από Vag » 18 Νοέμ 2016, 14:51

Καλώς ήρθες στην γλιτζεστρον θωμα, και εγώ πρώτη φορά έβαλα αυτή την εταιρία στον τίγρη και είμαι προς το παρών ευχαριστημένος..
Καλοριζικο και καλοστριφτά..
Αν θες να νιώθεις πλούσιος, απλά μέτρα όλα τα πράγματα που έχεις τα οποία δεν αγοράζονται με χρήματα.

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 18 Νοέμ 2016, 15:02

Kαλοπάτητα Θωμά... αλλά αφούσουνα φχαριστημένος απτα Ντάνλοπ, για δε τα ξανάβαλες?
“Όσο βελτιώνεται η τεχνολογία των μοτοσυκλετών (ηλεκτρονικά βοηθήματα), τόσο υποβαθμίζεται η τέχνη του αναβάτη.”.
ALX

Άβαταρ μέλους

naftilos
Μέλη
Μέλη

Δημοσίευση από naftilos » 18 Νοέμ 2016, 15:54

Ευχαριστημένος ήμουν είναι αλήθεια.
Για δυο λόγους τα άλλαξα
Ο πρώτος ήταν ότι ήθελα να δοκιμάσω 160αρι πίσω ελαστικό και το trailmax δεν βγαίνει σε αυτή την διάσταση.
Βγαίνουν όμως τα Next και τα Pirelli scorpion. Οπότε στράφηκα προς τα εκεί. Η Bridgestone που μου ακούγετε σαν μάρκα μπριτζόλας ούτε καν είχα κοιτάξει τι ελαστικά έχει.
Μετά που μου τα έκανε όλα δύσκολα ο κύριος περιστεροπουλος με τα άλλα δυο που ήθελα να βάλω και κατέληξα να βάλω μάρκα ελαστικού με όνομα μπριτζόλας ήταν τέτοια η απογοήτευση μου που ξέχασα ότι ήθελα 160αρι πίσω ελαστικό.
Ο δεύτερος λόγος ήταν αυτή η παράξενη φθορά στους μπακλαβάδες του εμπρός ελαστικού μετά τα 10.000 -12.000 χιλιόμετρα που δημιουργεί σκαλοπάτια και αυτή με τη σειρά της κραδασμό μετά τα 130 χιλ.
Τώρα στα 19.000 χιλιόμετρα είχε γίνει πολύ ενοχλητικός γι αυτό τα άλλαξα. Αλλιώς είχαν λίγο ψωμί ακόμα και δεν γλίστραγαν

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 18 Νοέμ 2016, 16:04

Όντως... αυτό με τους μπακλαβάδες μπροστά είναι σοβαρό θέμα όπως τα είπαμε και τις προάλλες από κοντά.
Τώρα, το 160άρι γιατί το θες?
Πάντως να ξέρεις πως χαζομάρα έκανες που δεν έβαλες τα ΝΕΧΤ. Δεν έχουν καμιά τρομερά γρήγορη κορώνα. Τα Metzeler είναι πολύ προοδευτικά λάστιχα στο τρόπο που πλαγιάζουν (αυτά, τα ονοφάδικα λέω) που δεν θα είχες πρόβλημα. Τζάμπα τρόμαξες αλλά βγήκε και κάτι θετικό, γιατί τουλάχιστον θα μας πεις εντυπώσεις για τα καινούρια μπριτζστοουν :D
ALX

Άβαταρ μέλους

naftilos
Μέλη
Μέλη

Δημοσίευση από naftilos » 18 Νοέμ 2016, 18:22

Στον Πήγασο που έχω βάλει οπίσω 140αρι από το μαμά 130αρι τολμώ να πω ότι με βόλεψε καλύτερα, μου έδωσε την εντύπωση ότι πλαγιασμένη έγινε ποιο σταθερή. Ειπα να κανω μια δοκιμη αν με βολεψει και εδω, αλλιως στην επομενη αλλαγη ξαναγυρναγα στα στανταρ

Άβαταρ μέλους

Yannis990
Μέλη
Μέλη
Moto: 990 ADVENTURE
Κράνος: X-LITE 661
Έχει κάνει like: 154 φορές
Έχει δεχθεί like: 99 φορές

Δημοσίευση από Yannis990 » 18 Νοέμ 2016, 19:09

Καλορίζικα Θωμά και καλοόστριφτα.

Άβαταρ μέλους

virus
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: athens
Moto: tiger
Κράνος: shoei nxr
Διάθεση:
Έχει κάνει like: 46 φορές
Έχει δεχθεί like: 36 φορές

Δημοσίευση από virus » 18 Νοέμ 2016, 21:07

ωχ ωχ ωχ εχουμε τον ναυτιλο για δοκιμαστη :lipseal:

καλοριζικα και καλοπατητα τομ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Γιαννης

ΜΟΤΟΣΙΚΛΕΤΙΣΤΗΣ ΔΕΝ ΓΕΝΝΙΕΣΑΙ, ΓΙΝΕΣΑΙ

Άβαταρ μέλους

gkourmoul1
Mέλη
Mέλη
Τόπος διαμονής: Ηράκλειο - Καλαμάκι
Moto: YAMAHA TDM900
Έχει κάνει like: 3 φορές
Έχει δεχθεί like: 19 φορές

Δημοσίευση από gkourmoul1 » 18 Νοέμ 2016, 21:29

Καλοριζικα Θωμα!! Ειμαι σιγουρος πως θα μεινεις αρκετα ευχαριστημενος. Ποτε κατεβαινεις για ελιες?
Εικόνα

Γιώργος

Άβαταρ μέλους

naftilos
Μέλη
Μέλη

Δημοσίευση από naftilos » 18 Νοέμ 2016, 23:49

Ευχαριστω σας συντεκνοι.
Καπου στα μεσα του αλλου μηνα, λιγο μπροστα λιγο πισω

Άβαταρ μέλους

naftilos
Μέλη
Μέλη

Δημοσίευση από naftilos » 19 Νοέμ 2016, 23:56

Λοιπόν μετά την απογοήτευση που τράβηξα για τα λάστιχα που αγόρασα που το όνομα τους Battlax μου θυμίζει σοκολατακι για τη δυσκοιλιότητα (μπρουκλαξ μου φαίνεται ότι έλεγαν τα σοκολατακια τότε) και η μάρκα τους παραπέμπει σε εταιρία παραγωγης μπριτζόλας…….
Οφείλω να ομολογήσω ότι τα έκρινα επιπόλαια χωρίς στοιχεία και ζητώ συγγνώμη………. :blush:
Το λαστιχάκι μ@μ@ει και δέρνει. :yahoo:
Μόνο με τα TR91 είχα νιώσει τέτοια οικειότητα στην πρώτη βόλτα ώστε να τα πατήσω απ άκρη σ άκρη. Και αυτά σήμερα πάτησαν (το πίσω, το μπροστά ήθελε μερικά χιλιοστά ακόμα).
Αυτός που τα σχεδίασε εμένα σκεπτόταν. :yes:
Μένει να δούμε για ποσά χιλιόμετρα θα διατηρήσουν αυτή την εξαιρετική συμπεριφορά, τι ψάρια πιάνουν στο βρεμένο (έτσι και αλλιώς εκεί δεν πιέζω η εικόνα ενός σπασμένου ποδαριού με αναχαιτίζει) και αν μετά τα 10.000 χιλιομετρα οι μπακλαβάδες του εμπρός ελαστικού αρχίσουν να κάνουν σκαλοπάτια και εμφανίσει κραδασμό

Άβαταρ μέλους

gkourmoul1
Mέλη
Mέλη
Τόπος διαμονής: Ηράκλειο - Καλαμάκι
Moto: YAMAHA TDM900
Έχει κάνει like: 3 φορές
Έχει δεχθεί like: 19 φορές

Δημοσίευση από gkourmoul1 » 20 Νοέμ 2016, 02:10

Συνηθως τα BS δεν εχουν καθολου πτωσης αποδοσης το πρωτο ετος. Το δευτερο μειωνεται ελαφρως η αποδοση τους οταν ειναι κρυα συν το φαγωμα που θα εχουν.

Εκτιμω οτι θα σου βγαλουν ευκολα 15000-20000 χωρις προβληματα. Στο νερο, εαν ειναι οπως ο προκατοχος τους, θα ειναι ουδετερα προς θετικα.

Καλωσηρθες στον κοσμο της bridgestone.
Εικόνα

Γιώργος

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναλώσιμα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης