Michelin Road 5

Ό,τι λιώνει, ό,τι παλιώνει κι ό,τι τελειώνει!
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: Αθήνα
Moto: boGSer 1150
Κράνος: Shoei XR1000
Διάθεση:
Έχει κάνει like: 228 φορές
Έχει δεχθεί like: 240 φορές
Επικοινωνία:

Michelin Road 5

Δημοσίευση από ALX » 29 Δεκ 2017, 00:01

Εικόνα
Road 5
To Pilot έφυγε ως πρώτο συνθετικό του μοντέλου από μπροστά και έμεινε μόνο το Road στην έκδοση 5 του νέου ελαστικού.

Η Μichelin επιστρέφει με βελτιωμένη όπως δείχνει έκδοση του τουριστικού της ελαστικού. Αυτό που ξεκίνησε το '12 με το Pilot Road 3 με αυτή την περίεργη πυκνή χάραξη, το έφτασε στην έκδοση 5 διορθώνοντας τα κακώς κείμενα των προκατόχων του.

Αφενός στα Pilot Road 3 το μεγάλο πρόβλημα ήταν η μικρή δυνατότητα πλαγιάσματος και η ασάφεια υπό μεγάλη κλίση και αφετέρου στο Pilot Road 4 διορθώθηκε η δυνατότητα κλίσης αλλά παρέμεινε η ασάφεια (βάσει λεγομένων όσων τα φόρεσαν)
Εικόνα
Pilot Road 3
Στη τελευταία έκδοση λοιπόν... η Michelin φαίνεται να διορθώνει και αυτό το πρόβλημα, διότι (για μένα) οφειλόταν στην πυκνή χάραξη που έφτανε μέχρι την άκρη του ελαστικού (λες κι αν είχες να αντιμετωπίσεις τόσο νερό στο δρόμο, θα πλάγιαζες σαν τρελός)
Για μένα δεν χρειαζόταν η χάραξη μέχρι τη άκρη και απ' ότι φαίνεται το κατάλαβαν κι αυτοί (περίεργο πάντως που οι ειδικοί κάνουν τέτοια λάθη τα οποία τα βλέπουμε εμείς οι απλοί χρήστες)

Έτσι λοιπόν η χάραξη στα Road 5 σταματά αρκετά πριν την άκρη του ελαστικού κι έτσι όταν πλαγιάζεις οριακά έχεις πλέον μια σλικ γόμα η οποία λογικά δεν θα δημιουργεί τις ασάφειες (λόγω της μετακίνησης της γόμας) των προκατόχων του. Επίσης να σημειωθεί ότι πλέον δεν είναι και τόσο πυκνή αφού έχουν αφαιρεθεί κάποιες μικρές αυλακώσεις που υπήρχαν στις προηγούμενες εκδόσεις)
Εικόνα
Pilot Road 4
Μένει να το δούμε και στην πράξη.

Ελπίζω μόνο να μην άλλαξαν την επιτυχημένη γόμα που είχαν που κρατούσε πολύ καλά παντού σε στεγνό και βρεγμένο.
Λογικά θα είναι και πάλι δίγομα και σε δύο εκδόσεις. Μία για τα στρητ μηχανάκια με 17άρηδες τροχούς και μία για τα trail μηχανάκια με 19/17.

Πιθανολογώ ότι θα είναι το επόμενό μου ελαστικό.

Κάποια νούμερα για την στρητ έκδοση έχει κυκλοφορήσει ήδη και αναμένονται οι υπόλοιπες σειρές (μαζί και των trail ) από τον νέο χρόνο (μέσα στον Ιανουάριο)

“Όσο βελτιώνεται η τεχνολογία των μοτοσυκλετών (ηλεκτρονικά βοηθήματα), τόσο υποβαθμίζεται η τέχνη του αναβάτη.”.
ALX

Άβαταρ μέλους

Στησίλαος
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: Εν Κανθάρου λιμήν
Moto: TRIUMPH Adventurer
Έχει κάνει like: 3 φορές
Έχει δεχθεί like: 2 φορές

Δημοσίευση από Στησίλαος » 29 Δεκ 2017, 10:34

Ενδιαφέρον φαίνεται. Λες να βγαίνουν και για custom μοτοσυκλέτες;;;;
Εικόνα
Μόνο οἱ νεκροί βλέπουν τό τέλος τοῦ πολέμου (Πλάτων)

Άβαταρ μέλους

naftilos
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: Αθηνα Ηρακλειο
Moto: Αprilia pegaso+capon
Κράνος: SHARK VISION-R
Έχει κάνει like: 90 φορές
Έχει δεχθεί like: 112 φορές

Δημοσίευση από naftilos » 31 Δεκ 2017, 15:49

ALX έγραψε:
29 Δεκ 2017, 00:01

Πιθανολογώ ότι θα είναι το επόμενό μου ελαστικό.

Μη σε παραπλανούν τα διαφημιστικά τρικ και καλούδια, προσπαθούν να σε ξεγελάσουν, έτσι την πάτησα και εγώ με τα P.R4. Μετά πήγαινα με την ψυχή στο στόμα.
Και μετά ήρθε η σειρά του Σταυρακα να πληρώσει το τίμημα που δεν έδινε σημασία στις διαμαρτυρίες μου περί της αθλιότητας τους επειδή πίστευε ότι ήμουν υπερβολικός γιατί φορώντας τα P.R3 πριν στο κροσρανερ αισθανόταν ικανοποιημένος. Αναβαθμίστηκε λοιπόν (η νόμιζε ότι αναβαθμιζόταν) βάζοντας τα P.R4 για καλύτερα ακόμα.
Αχαχαχαχαχαχαχα, στερνή μου γνώση να σ είχα πρώτα, τώρα πάει αυτός με την ψυχή στο στόμα και περιμένει να λιώσουν λίγο να τα αλλάξει μπας και καταφέρει να πάει καμία βόλτα της προκοπής

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 01 Ιαν 2018, 15:52

Οι γνώμες για τα ελαστικά είναι σαν τις κωλ....δες ...όλοι έχουν τη δικιά τους :grin:

Εγώ πάντως τα PR3 τα είχα ευχαριστηθεί παντού και ειδικά στην πόλη με το τρομερό κράτημα που είχαν (στεγνό/βρεγμένο)
Αν εξαιρέσουμε την αργή κορώνα ήταν τέλεια. (τα χουμε ξαναπεί πολλάκις αυτά βέβαια)
Στα 4 απ' όσο ξέρω μόνο την κορώνα άλλαξαν. Τώρα... τι κακό βρήκατε εσείς... δεν ξέρω. Πάντως εγώ τα 5 θα τα βάλω μόλις λιώσουν τα Battlax (πιθανολογώ κάπου στις 30 με 40 χιλιάδες Km :tooth: )
“Όσο βελτιώνεται η τεχνολογία των μοτοσυκλετών (ηλεκτρονικά βοηθήματα), τόσο υποβαθμίζεται η τέχνη του αναβάτη.”.
ALX

Άβαταρ μέλους

TC-drift
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: ΑΘΗΝΑ
Moto: BANDIT 650-TT600R
Έχει κάνει like: 4 φορές
Έχει δεχθεί like: 24 φορές

Δημοσίευση από TC-drift » 18 Ιαν 2018, 11:39

Τα έχουμε ξανακουβεντιάσει για τα PR4. Εγώ το είχα βρει αρκετά καλό λάστιχο για τουριστικό με δεδομένες όντως αυτές τις ασάφειες-μετατοπίσεις ειδικά σε κακό δρόμο.. Ποτέ όμως δεν είχα νιώσει ανασφάλεια πως θα γλυστρήσει ή θα με ρίξει. Είχε πληροφόρηση και αν και είχε μέτρια όρια ήταν αρκετά σαφή και με καλή κορώνα.

τώρα με το Road 5 φαίνεται πως γίνεται ένα βήμα στη σωστή κατεύθυνση.. Καμία ανάγκη φυσικά να συνεχίζονται τα λούκια μέχρι εκεί κάτω. Σε αναμονή λοιπόν των δοκιμών και του λανσαρίσματος.

Άβαταρ μέλους

stiv
Mέλη
Mέλη
Τόπος διαμονής: Μοσχατο
Moto: Crossrunner 800
Κράνος: Αrai RX7 GP
Έχει κάνει like: 6 φορές
Έχει δεχθεί like: 13 φορές

Δημοσίευση από stiv » 05 Μαρ 2018, 08:57

:think: Το 4 μου κάνει κάτι τσαλιμακια ώρες ώρες πιστεύω το3 καλύτερο τώρα για το 5

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 05 Μαρ 2018, 10:04

Εσύ κόλλησες από το Θωμά. Οι κακές παρέες φταίνε :tooth:
ALX

Άβαταρ μέλους

stiv
Mέλη
Mέλη

Δημοσίευση από stiv » 05 Μαρ 2018, 10:32

:think: Χθες στην βόλτα από Άργος προς Λεωνίδιο γλίστρησε κάνα δυο φορές στις δεξιές και μετά κότα αλλά όλοι μου είπαν ότι τούς έφυγε κάνα δύο φορές από Λεωνίδιο Κοσμά και μετά όλα καλά στην επιστροφή από Καλαμάτα στην Εθνική ένιωθα μετά τα130 το πίσω λάστιχο σαν να έχει τακούνι μετά έστρωσε λες ο Θωμάς να με ματιάσε

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 06 Μαρ 2018, 11:03

Βόλτα? Που πότε πώς με ποιους? :blink: Ρε... γιατί δεν το λεγατε και χτες ψηνόμουν για βολτα με τον ωραίο καιρό. Δεν είχα και καμιά υποχρέωση μετά από καιρό! Ότι πρεπει θα ήταν!!!
ALX

Άβαταρ μέλους

stiv
Mέλη
Mέλη

Δημοσίευση από stiv » 06 Μαρ 2018, 11:55

Εχθές έκοβαν την πίτα τα παιδιά από το Λεωνίδιο Ε και μετά πήγαμε και την βόλτα μας

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 07 Μαρ 2018, 00:48

Η ειδοποίηση... τζάμπα ήταν να την κάνετε ρε!
ALX

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναλώσιμα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης