Αγορά καινούριου κράνους

Κράνη, μπουφάν, παντελόνια, γάντια, κ.α.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: Αθήνα
Moto: boGSer 1150
Κράνος: Shoei XR1000
Διάθεση:
Έχει κάνει like: 232 φορές
Έχει δεχθεί like: 249 φορές
Επικοινωνία:

Αγορά καινούριου κράνους

Δημοσίευση από ALX » 19 Δεκ 2018, 16:52

Παίδες... έφτασε ξανά η ώρα για αλλαγή του πολύ καλού Shoei XR1000 που έχω ως τώρα. Αν και το έχω πολύ συντηρημένο, έχουν περάσει τα χρόνια και πρέπει να αλλαχτεί. Δυστυχώς τα γραφικά και την ποιότητα βαφής που είχε το συγκεκριμένο, δεν την ξαναβρίσκω, αλλά τι να κάνουμε?! Θα ζήσουμε και χωρίς το Diabolic TC zero.

Επειδή όταν έχεις μάθει στο καλό, ξαναπάς στο καλό, λέω να τα σκάσω εκ νέου για κάτι ποιοτικό.

Κοιτάζω ξανά σε Shoei, σε X-lite, σε κάνα Schuberth κτλ. (Arai όχι γιατί δεν μου ταιριάζει το καλούπι τους στο κεφάλι μου)

Ταβάνι λέω να βάλω τα 400-450€ :wall: αλλά αν κάτσει τίποτα καλό, θα κάνω την υπέρβαση.

(Δεν θα πω όμως όχι και σε καμιά προσφορά με ακόμα λιγότερα... αν ξέρετε να παίζει σε κάνα μαγαζί) :whistling:

Για ρίχτε καμιά πρόταση αν γνωρίζετε.

(Επειδή το θέμα το έβαλα και στο νέο φόρουμ (τον κλώνο για να ζωντανεύει κι εκείνο σιγά σιγά) απαντήστε όπου θέλετε και θα το δω.

http://facebike.forumgreek.com/t15-topic

“Όσο βελτιώνεται η τεχνολογία των μοτοσυκλετών (ηλεκτρονικά βοηθήματα), τόσο υποβαθμίζεται η τέχνη του αναβάτη.”.
ALX

Άβαταρ μέλους

Doulke
Mέλη
Mέλη
Τόπος διαμονής: Athens
Moto: KLE 250
Κράνος: HJC
Έχει κάνει like: 19 φορές
Έχει δεχθεί like: 7 φορές

Δημοσίευση από Doulke » 20 Δεκ 2018, 11:27

http://www.helmetcity.co.uk/hjc-rpha-70-lif-blue-sale/

Για τα 230 που το κατέβασε τώρα νομίζω είναι πολύ καλή επιλογή,κρίμα που τέλειωσε το xs να έπαιρνα και γω.

Αλλιώς έχει και το rpha 11 στα ίδια λεφτά το οποίο είναι και αυτό πολύ καλό.
ΓΙΩΡΓΟΣ

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 20 Δεκ 2018, 17:03

Χαχα... απαντάμε σε διπλό ταμπλό προσωρινά :D

Τα HJC τα έχει ψιλοφοβηθεί το μάτι μου, όσων αφορά την ποιότητά τους. Ξέρω ότι τα RPHA είναι πολύ καλύτερα από το HQ1 Carbon που είχα πάρει εγώ κάποια στιγμή (και το έχω ακόμα)
Μου έβγαλε πολλά προβλήματα ποιότητας κι ήταν ένα κράνος που στην Ελλάδα τουλάχιστον, πωλούνταν 360€ σε προσφορά!!!
Να ξεφάβουν οι αεραγωγοί, να τρίβεται το εσωτερικό υλικό του σαγονιού και να είναι έτοιμο να κοπεί το λουράκι που τραβάμε για να χαλαρώσει το κυρίως λουρί του double D ring... πάει πολύ!
Κι όλα αυτά με πολύ μικρή χρήση γιατί είχα και το Shoei XR1000 που τα φορούσα εναλλάξ.
Ίσως να πέτυχα την περίπτωση του συγκεκριμένου μοντέλου... τι να πω.... αλλά έχω ξενερώσει με την HJC από τότε.
Όσοι πήραν το RPHA10 μου έλεγαν καλά λόγια πάντως, αλλά εγώ έχω ακόμα τις αμφιβολίες μου.

Πάντως σε αυτή τη τιμή το συγκεκριμένο πρέπει είναι πολύ καλό deal. Εμένα βέβαια δεν μου αρέσουν και τα γραφικά του ιδιαίτερα, αλλά δεν θα ήταν και τόσο εμπόδιο αν δεν είχα αυτή την αμφιβολία για την ποιότητα. Θα το έπαιρνα. Με 230€ τι παίρνεις εξάλλου? Airoh? Caberg?

Θα το ψάξω λίγο ακόμα μήπως πετύχω καμιά καλή προσφορά σε άλλο που έχω κατά νου και επανέρχομαι.
“Όσο βελτιώνεται η τεχνολογία των μοτοσυκλετών (ηλεκτρονικά βοηθήματα), τόσο υποβαθμίζεται η τέχνη του αναβάτη.”.
ALX

Άβαταρ μέλους

Doulke
Mέλη
Mέλη
Τόπος διαμονής: Athens
Moto: KLE 250
Κράνος: HJC
Έχει κάνει like: 19 φορές
Έχει δεχθεί like: 7 φορές

Δημοσίευση από Doulke » 20 Δεκ 2018, 21:52

Το καταλαβαίνω αλλα νομίζω οτι έχει ανέβει πολύ η hjc απο τότε,ειδικά απο όταν ξεκίνησε την σειρά rpha.

Εγώ είμαι στο 3ο hjc και σιγά σιγά πρέπει να πάω για καινούργιο κράνος και πάλι προς τα κει θα δω, δεν είχα κάποιο θέμα μέχρι τώρα και ειδικά με το rpha 10 είμαι πολύ κομπλέ,ωραίο κράνος με καλούς αεραγωγούς, πολύ ελαφρύ,καλές τιμές συν μαυρη ζελατίνα δώρο με το κράνος.
Επίσης επειδή εγώ είμαι ανάμεσα σε νούμερα τα hjc είναι τα μόνα απο όσα έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα που μου κάθεται ακριβώς το νούμερο.

Για το 11αρι και το πιο τουριστικό 70 ακούγονται μόνο καλά λόγια μέχρι τώρα,δεν είναι τα καλύτερα αλλα για τα λεφτά τους,ειδικά σε τέτοιες προσφορές,αν σου κάθονται καλα στο κεφάλι παίρνεις πολυ κράνος για τα λεφτά τους.

Επίσης σε καλή τιμή http://www.helmetcity.co.uk/shoei-nxr-p ... -tc3-sale/ ή ακόμα καλύτερα το xspirit 3 που το χει 450,αν και είναι αρκετα πιστιάρικο κράνος.
ΓΙΩΡΓΟΣ

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 20 Δεκ 2018, 22:03

Ο κύβος ερρίφθη. Το είχα δει το NXR και το χτύπησα. Σε αυτή τη τιμή απλά δεν υπάρχει! Σιγουράτζα γιατί μετά τα 10 χρόνια του XR1000 μόνο καλά λόγια έχω να πω για τα Shoei. Ποιότητα, εργονομία και φινέτσα!

Το X spirit λόγω πιστιάρικης χρήσης έχει θόρυβο.
ALX

Άβαταρ μέλους

virus
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: athens
Moto: tiger
Κράνος: shoei nxr
Διάθεση:
Έχει κάνει like: 49 φορές
Έχει δεχθεί like: 30 φορές

Δημοσίευση από virus » 21 Δεκ 2018, 01:02

τι καθομαι και γραφω ρε; κι εσυ το πηρες; :lolnb: :tooth:
Γιαννης

ΜΟΤΟΣΙΚΛΕΤΙΣΤΗΣ ΔΕΝ ΓΕΝΝΙΕΣΑΙ, ΓΙΝΕΣΑΙ

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
ALX
Μέλη
Μέλη
Διάθεση:
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALX » 21 Δεκ 2018, 11:20

Τι εννοάει ο κύριος από πάνου;
ALX

Άβαταρ μέλους

panGS
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Moto: BMW R 1200 GS 05
Έχει κάνει like: 31 φορές
Έχει δεχθεί like: 23 φορές

Δημοσίευση από panGS » 21 Δεκ 2018, 20:36

Στο άλλο...μην τα γράφουμε συνέχεια...χαχαχα
:lolnb: ;) :thumpup: